chromium-nedir

Chromium Google tarafından 2008 yılında geliştirilen ve yayınlanan açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Bu özelliğiyle, kendi tarayıcılarını test edebilmesi gibi nedenlerle geliştiriciler ve diğer kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmektedir.

Yandex, Opera, Epic, Brave gibi tarayıcılar Chromium’un kaynak kodlarıyla tasarlanmıştır.

Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur?

download-chromium.appspot.com linkinten Desteklenen Platformlar bölümünden işletim sisteminizi seçerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Zip’ten çıkardığınız dosyaların içerisinden işletim sisteminize uygun dosyayı bulup çalıştırın. Kurulum işleminden sonra Chrome.exe ikonuna tıklayarak Chromium’u çalıştırabilirsiniz.

Chromium’un Avantajları Nelerdir?

  • Chromium sekmeli bir pencere yöneticisidir ve kişisel verilerinizi kullanmaz ve Google’a göndermez. Bu da gizliliğe önem verenler için oldukça faydalı bir özelliktir.
  • Chrome’a göre oldukça hızlı sade ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.
  • Chrome üzerinden kullanılabilen tüm uzantıları kullanmanıza olanak tanır.

Chromium’un Dezavantajları Nelerdir?

Aslına bakılacak olursa Chromium’un otomatik güncelleme özelliği olmaması dışında hiçbir eksisi yoktur.

Chromium Virüsü Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Chromium açık kaynak kodlu bir tarayıcı ve Chrome gibi kendini otomatik güncellemediği için kötü niyetli insanlar tarafından kodlarıyla oynanarak virüs tehditi oluşturabilmektedir ve bulaştığında orijinal Chromium dosyalarının üzerine yazılmaktadır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için Chromium’u kendi sitesinden sürekli manuel olarak indirip güncellemeniz önerilir.

Sisteminize Chromium virüsü bulaştığını düşünüyorsanız Malwarebytes, Plumbytes Anti Malwaredir gibi programlarla virüsü bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments