Tumblr’dan, hazırlamış olduğunuz blog’unuz için yöneticiye 2 farklı yayınlanma seçeneği sunar. Bunlar şu şekildedir ;

  1. blogadınız.tumblr.xyz şeklinde yanınlanma ve
  2. alanadınız.xyz şeklinde yayınlanmadır.

Yayınlama yönteminiz ne şekilde olursa olsun var olan yada yaratıcağınız site içerikleriniz herzaman aynı olucaktır. Bu makalemizde var olan alan adımızı nasıl tumblr’a yönlendirebiliceğimize detaylıca değineceğiz.

TUMBLR PANELİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1) Tumblr blog sayfamızı oluşturduktan sonra, sağ üst kısımda bulunan icon’a tıklıyoruz. Açılan menu üzerinden ” Ayarlar “ butonuna basıyoruz ve ayarlar ekranına geçiyoruz.

2) Ayarlar menüsüde giriş yaptıktan sonra sağ tarafta karşımıza çıkan menu den yönlendirmek istediğimiz blog sayfasını seçiyoruz. Yönlendirmek istediğimiz sayfanın detaylı ayar bölümü açılıcaktır. Burada yer alan Tumblr URL bölümünde yer alan kalem iconuna basarak yönlendirme işlemi için gerekli olan etkinleştirmeyi sağlıyoruz.

3) ” Özel bir alan (domain) kullan “ seçeneğini aktifleştiriyoruz. Bununla beraber alt kısımda yönlendirmek istediğimiz domain’i giribiliceğimiz bir bölüm açılacaktır. Buraya başında ” www “ olarak yönlendirmek istediğimiz domain’i yazıyoruz ve ” KAYDET “ diyoruz. Burada karşınıza hata mesajı çıkıcaktır bu DNS Zone bölgesinde gerekli ayarlamaları henüz yapmadığınızdan kaynaklanır sayfayı kapatmadan www.hosting.com.tr üzerinden müşteri girişi yapıyoruz ve DNS Zone bölgesini ayarlamaya başlıyoruz.

DNS ZONE BÖLGESİ AYARLARI

1)  Müşteri girişi yaptıktan sonra Domainlerim diyoruz ve yönlendirmek istediğimiz domain’in sağında yer alan ” Yönet “ butonuna basıyoruz.

2) Domaininizin DNS Zone bölgesini ayalarlamak ve yönlendirmek için Park hizmetini aktif etmediyseniz Domain Park hizmetini aktifleştirin.

3) Domain Park hizmeti etkinleştirildi ise ilgili domain’in ” Yönet ” bölümü içerisinden “DNS Zone Yönetimi” bölümüne giriyoruz.

4) İlk olarak DNS Zone bölgemizden aşağıda görüldüğü üzere 2 ” A ” kaydını siliyoruz.

5) İlk olarak blog adresimizin ” WWW “ olmadan da yönlendirilmesi için gerekli olan ” A “ kaydını oluşturuyoruz.

6) İkinci olarak blog adresimizin ” WWW “ olarak yönlendirilmesi için gerekli olan ” CNAME “ kaydını oluşturuyoruz.

Gerekli tüm işlemleri tamamladık. Şimdi yapmamız gereken işlem açık bıraktığımız tumblr ekranına dönerek ” KAYDET “ butonuna tekrar basmak.

DNS Zone Yönetimi bölgesinde yaptığımız değişikliklerin algılanması 2-24 saat arasında sürebilmektedir bu süre zarfı içinde aldığınız hatalar işlemlerinizi hatalı olduğundan değil yaptığımız değişikliklerin Global DNS Sunucularına yansımamasından kaynaklanmaktadır. Bu süre içerisinde ” Kaydet ” dediğiniz halde uyarı alıyorsanız bekleyerek tekrar deneyiniz. Kaydet işlemi başarılı şekilde gerçekleştirildiğinde global dns sunucularına yansıması ile birlikte ” www.webadresim.xyz ” ve ” webadresim.xyz ” şeklinde giriş yapabilirsiniz.

| Hosting.com.tr

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments