Blogger’dan, hazırlamış olduğunuz blog’unuz için yöneticiye 2 farklı yayınlanma seçeneği sunar. Bunlar şu şekildedir ;

  1. blogadresiniz.blogspot.com şeklinde yanınlanma ve
  2. alanadınız.com şeklinde yayınlanmadır.

Yayınlama yönteminiz ne şekilde olursa olsun var olan yada yaratıcağınız site içerikleriniz herzaman aynı olucaktır. Bu makalemizde var olan alan adımızı nasıl blogger’a yönlendirebiliceğimize detaylıca değineceğiz.

BLOGGER PANELİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER

1) Blogger’dan oluşturmuş olduğumuz blog sayfasının yönetim ekranından ” Ayarlar ” sekmesine tıklıyoruz.

2) Ayarlar sekmesi altında yer alan Temel menüsünden Yayıncılık bölümü altında yer alan ” + Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın ” yazısına tıklıyoruz.

3) Karşımıza gelen ekran üzerinde sizden yönlendirmek istediğiniz alan adınızı istiyecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus alanadınızın başındawww “ olarak girmenizdir. WWW olmadan alan adınızı girmeniz dahilinde hata alıcaksınızdır. Aşağıda ki image dosyası üzerinde görüceğiniz gibi alan adınızı ” www.webadresim.xyz ” şeklinde giriyoruz ve ” Kaydet ” diyoruz.

4)  Burada aldığımız hata alan adımızın DNS Zone bölgesinde ki gerekli düzenlemeyi yapmadığımızdan, blogger’ın www.webadresim.xyz alan adına ilişkin yetkimizi doğrulayamadığından kaynaklanıyor. Bu hata işlemini geçmek için alan adımızın  DNS Zone bölgesinde gerekli düzenlemeleri yapıcağız. Bu sayfayı açık bırakarak www.hosting.com.tr üzerinden Dns Zone bölgesini düzenlemeye başlıyoruz.

DNS ZONE BÖLGESİ AYALARLARI

1) Müşteri girişi yaptıktan sonra Domainlerim sekmesine tıklıyoruz ve yönlendireceğimiz domain‘in sağında bulunan ” Yönet ” butonuna tıklıyoruz.

2) Yapmamız gereken ilk işlem ” Domain Park “ hizmetini aktifleştirmek.

3) Domain Park hizmetini etkinleştirdikten sonra ” DNS Zone Yönetimi “ sekmesine tıklıyoruz.

4) DNS Zone Yönetimi sayfasından öncelikle aşağıda görüldüğü üzere var olan 2 adet ” A ” kaydını DNS Zone Yönetimi bölgesinden siliyoruz.

5) Blogger sayfasından karşılaştığımız ve DNS Zone Bölegesine girmemizi istenilen CNAME kayıtlarını buradan ekliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus ;

Blogger sayfasında Name : wwwValue : ghs.google.com.tr olarak gösterilen CNAME kaydını sitemizde aşağıdaki gibi düzenlememiz :

Name : www.alanadınız.domainuzantınız. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayınız)

Value : ghs.google.com. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayınız) değerleri yazdıktan sonra ” KAYDET ” diyerek ilk CNAME kaydımızın işlemi tamamlıyoruz.

6) 2. aşama olarak blogger sayfamıza özel olarak üretilen kodu CNAME kaydı olarak DNS Zone Bölgesine eklememiz. Burada dikkat etmemiz gereken husus ;

Blogger sayfasında gösterilen CNAME kaydını sitemizde aşağıdaki gibi düzenlememiz :

Name : özelüretilen12hanelikod.alanadınız.domainuzantınız. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayınız)

Value : bloggersayfasındayeralandeger. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayınız) değerleri yazdıktan sonra ” KAYDET ” diyerek ikinci CNAME kaydımızın işlemi tamamlıyoruz.

7) 3. ve son aşamamız alan adımızın başında ” www ” olmadan da yönlenmesi için gerekli ” A ” kayıtlarını oluşturmak. DNS Zone Bölgesinden az önce oluşturduğumuz CNAME kayıtları gibi A kayıtları oluşturmak. Burada dikkat edilmesi gereken husus ;

Name : webadresim.xyz. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayın)  –  Value : 216.239.32.21

Name : webadresim.xyz. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayın)  –  Value : 216.239.34.21

Name : webadresim.xyz. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayın)  –  Value : 216.239.36.21

Name : webadresim.xyz. (Sonuna ” . ” koymayı unutmayın)  –  Value : 216.239.38.21 teker teker bu kayıtları DNS Zone bölgesine kaydediyoruz.

8) Tüm işlemleri eksiksiz yaptığımızda oluşturmuş olduğumuz DNS Zone Bölgesi aşağıdaki gibi olucaktır.

BLOGGER PANELİNDE YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER (DEVAMI)

Oluşturmuş olduğumuz DNS Zone bölgesi ayarlarından sonra açık bıraktığımız Blogger sayfasına geri dönüyoruz. Bura da ilk aşamada almış olduğumuz hata mesajını DNS Zone bölgesine gerekli CNAME kayıtlarını oluşturduğumuz için hatasız şekilde kaydebileceğiz.

1) DNS bölgesinde yaptığımız ayarlardan sonra döndüğümüz blogger ekranında ” KAYDET ” diyoruz.

2) Kayıt işlemi gerçekleştiğinde otomatik olarak karşımıza çıkıcak ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olucaktır burada ” DÜZENLE “ diyerek devam ediyoruz.

3) Düzenleme ekranı açıldığında ” webadresim.xyz öğesini www.webadresim.xyz konumuna yönlendir. ” ifadesinin başında yer lan kutucuğu tıklayarak ” KAYDET “ diyoruz.

Alan adımızı blogger adresine yönlendirmemiz için gerekli olan tüm adımları artık tamamlamış bulunuyoruz. Tüm işlemler eksiksiz ve hatasız olarak yapıldı ise DNS Zone bölgesine girmiş olduğumuz değerler ve blogger üzerinden yaptığımız değişikliklerin Global DNS sunucularına yansıması için 2 ila 24 saat arasında bir süre beklememiz gerekicek. Bu süre zarfında ara ara www.webadresim.xyz yada webadresim.xyz olarak arama yapmayı deneyebilirsiniz.

| Hosting.com.tr

Comments

  1. ali.t

    Merhabalar gösterdiğiniz bu yönlendirmeleri yaptım fakat 15 gün geçmesine ragmen halen sayfam aktifleşmedi domain satın aldığım web sitesi ile iletişime geçtim birkaç defa onlarda kontrol ettiğinde hiçbir sıkıntı olmadığını ve herşeyin doğru kayıt edildiğini söylediler hatta teamviewer üzerinden bizzat kendileri ayarları yaptı ama halen yönlendir sağlanamadı.
    en son olarak blogger ile iletişime geçmemi söylediler ama hiçbir kanal bulamadım siz yardımcı olurmusunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir