Flutter Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Flutter İle Mobile Uygulama Geliştirme

Flutter Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Flutter İle Mobile Uygulama Geliştirme
Hosting Fiyatları

Şirketiniz veya müşterileriniz için potansiyel bir mobil uygulama geliştirme platformu olan Flutter, GitHub’daki 100.000’den fazla yıldız ve Google’ın da desteğiyle uyumluluk zorunlulukları olmadan iOS veya Android uygulamaları oluşturmayı çok daha kolay hale getirir. Ayrıca geliştiriciler arasında hızla en popüler hale gelen bir uygulama geliştirme çerçevesidir. 

2019’dan 2021’e kadar dünya çapındaki yazılım geliştiricileri tarafından kullanılan platformlar arası mobil yazılım frameworkler

Şimdi Flutter ile ilgili detaylara geçelim…

Flutter Nedir? 

Flutter Nedir? 

Flutter, iOS, Android ve Windows için platformlar arası uygulamalar oluşturmak için kullanılabilen sağlam bir mobil uygulama geliştirme çerçevesidir. Google’ın Dart programlama dilini kullanır ve kendi grafik kütüphanesi ve malzeme tasarımıyla birlikte gelir, bu da daha hızlı uygulama geliştirme ve daha göz alıcı bir ürün elde etmenizi sağlar.

Flutter’ın arkasındaki temel fikir, widget’ları kullanmaktır ve geliştiriciler, farklı widget’ları birleştirerek eksiksiz bir kullanıcı arabirimi (UI) oluşturabilir. Widget’ları yapısal bir öğe (buton veya menü gibi) veya stilistik bir öğe (yazı tipi veya renk şeması) olarak düşünebilirsiniz. Flutter, geliştiricilere tam olarak bu şekilde hazır widget’lar sağlar.

Flutter iki temel bileşenden oluşur.

Yazılım geliştirme kiti (SDK) — Geliştiricilerinizin kodlamayı yerel makine kodunda (iOS ve Android için) derlemesine yardımcı olacak bir araçlar koleksiyonudur.

Çerçeveler — Geliştiricilerin uygulamayı özelleştirmek ve kişiselleştirmek için kullanabilecekleri bir kullanıcı arabirimi öğeleri koleksiyonudur.

Google tarafından desteklenen ve kullanılan ve eBay’den Toyota’ya kadar dünya çapında tanınmış markalar tarafından güvenilen Flutter’ın ekosistemi istikrarlı ve güvenilirdir. Ek olarak platform, geliştiricilerin bakış açısına göre her şeyi yapılandırılabilir hale getiren iki hafif kod düzenleyici ve araç olan Android Studio ve VS Code tarafından desteklenir.

Platform, performans sorunlarını önlemek amacıyla Dart’ı birden çok platform için yerel kodda önceden derleyerek uygulama başlatma süresini iyileştirmek için kullanır. Flutter, JavaScript koduna ihtiyaç duymadan reaktif bir görünüm sunan tek mobil SDK’dır ve bu nedenle birçok geliştirici, uygulama geliştirme projelerinde Flutter’ı tercih eder.

Örneğin, eBay’in ana ürünlerinden biri olan eBay Motors, Flutter ile oluşturulmuştur. Kullanıcılar bu uygulamayı kullanarak araç alıp satabilir ve sadece birkaç dokunuşla tekliflere göz atabilir, reklam yayınlayabilir ve beğendikleri teklifler için teklif verebilir.

Flutter ile oluşturulan diğer uygulama örnekleri arasında Stadia, Google Ads, Google Asistan, Alibaba Group’un Xianyu uygulaması, The New York Times mobil uygulaması vb. yer alır.

Flutter’ın Geliştiriciler Tarafından Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Flutter, ücretsiz ve açık kaynaklı bir mobil UI çerçevesidir. Geliştiricilerin, tüm platformlar için uygulamalar oluşturmak üzere sadece bir programlama dili ve bir kod tabanı kullanması gerekir.

Ek olarak, uygulama geliştirme için Flutter kullanmanın çeşitli avantajları vardır:

1. Platformlar Arası Geliştirme

Flutter, platformlar arası uygulamalar oluşturmanıza olanak tanır, yani kodu sadece bir kez yazmanız gerekir. Bu sayede hem iOS hem de Android cihazlarda ve hatta Windows uygulamalarında çalışır.

Platformlar arası geliştirme, kodunuzu bir kez yazıp birden çok platformda çalıştırabileceğiniz anlamına gelir, bu da geliştiricilerin hayatını kolaylaştırır. 

Bununla birlikte, çoğu geliştirici Flutter’a karşı React Native veya başka herhangi bir geliştirme çerçevesi hakkında konuşurken, tüm rakiplerin Flutter ile rekabet edemeyeceği konusunda hemfikirdir.

2.  Daha Hızlı Kod Derleme

Flutter kodu, herhangi bir cihazda hızlı performans için ARM veya Intel makine kodu ve JavaScript ile uyumludur. Hızlı yeniden yükleme adı verilen bir özellik sayesinde kodu değiştirebilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Bu, yapılan değişikliğin etkisini anında görmenin harika bir yoludur. Bu, uygulamaları tasarlarken, özellikler eklerken veya uygulamanızın kodundaki hataları düzeltirken size zaman kazandırır.

Flutter ile yerel platform geliştirmeyi kullanarak en yeni cihazlarda çalışan uygulamaları çok kısa sürede sunabilirsiniz.

3. Estetik Tasarım

Flutter’ın grafik kitaplığı ve estetik tasarımı, çekici ve işlevsel uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştırır.

Widget’lar, kütüphanelerin widget’ları kullanarak kullanıcı arayüzleri oluşturmasına yardımcı olur.

Flutter, iOS benzerleriyle yakından eşleşen, hatta her bileşenin üzerinde yüksek doğrulukta kopyalar içeren kapsamlı bir pencere öğesi seti de sunar.

4. Tek Bir Kod Tabanı

Tek bir kod tabanı ile kullanıcılara mobilden web’e ve masaüstü cihazlara kadar her ekranda ulaşabilirsiniz. Tek bir yerden daha hızlı kod derlemesi sayesinde, Flutter ile aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Tüm iş mantığınızı ve kodunuzu tek bir yere koyabilme
  • Tüm platformlarda aynı özelliklere sahip uygulamaları sunma
  • Testi ve Q/A’yı gerektiği gibi planlama

Flutter açık kaynaktır, yani kod herkesin kullanması ve uyarlaması için ücretsiz olarak mevcuttur. Açık kaynak çerçevesi üzerinde işbirliği yapabilir, flutter.dev’de paket ekosistemine katkıda bulunabilir ve topluluk desteğinden yardım alabilirsiniz.

5. Başlangıçlar İçin Harikadır

Platform, mümkün olan en kısa sürede minimum uygulanabilir bir ürün (MVP) oluşturmak ve bunu yatırımcılara veya dahili ekiplere göstermek isteyen yeni başlayanlar için idealdir.

Ayrıca, Java veya React Native ile karşılaştırıldığında Flutter’ın öğrenmesi ve kullanması basittir. Koda çok fazla güvenmeden, widget’ların yardımıyla yerel görünümlü bir uygulama oluşturabilirsiniz. Buna karşılık, üretim kalitesinde uygulamalar oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz otomatik testler, geliştirici araçları ve çerçevelerle iş akışınızı kontrol edebilirsiniz.

Flutter Sizin İçin Doğru Seçim mi? 

Flutter Sizin İçin Doğru Seçim mi? 

Flutter, her boyuttaki mobil uygulama geliştirme projeleri için mükemmel bir seçimdir. Özellikle birden çok platformda çalışan yüksek kaliteli UI tasarımları ve animasyonları oluşturmak için uygundur. Ancak, ağır veri işleme gerektiren daha karmaşık uygulamalar için de kullanılabilir.

Flutter ile ilgili diğer bir avantaj ise pürüzsüz öğrenme eğrisidir. Ayrıntılı örnekler, deneme kodları ve birincil kullanım durumlarının yanı sıra mükemmel belgeler sayesinde, çerçevede yeni olan geliştiriciler oldukça hızlanabilir. Herhangi bir yerde takılırlarsa, çözümü bulmak için belgeleri kullanabilirler.

Dart konusunda bilgili bir geliştirici ekibiniz yoksa veya üçüncü taraf kütüphane ve çerçevelere çok fazla güveniyorlarsa, Flutter sizin için doğru seçim olmayabilir.

Flutter daha yeni bir platform olduğundan, bu platformda yüzlerce üçüncü taraf kütüphanenin bulunmadığını bilmelisiniz. Dart, öğrenmesi kolay, hızlı ve nesne yönelimli bir programlama dili olmasına rağmen JavaScript veya Python kadar popüler değildir. Pek çok geliştirici, diğer programlama dillerine kıyasla Dart konusunda bilgili değildir.

Özetle diyebiliriz ki, kendiniz veya şirketiniz için yeni bir uygulama geliştirme projesi başlatmayı düşünüyorsanız, Flutter’ı dikkate almanız gerekir. Flutter ile çekici iOS ve Android uygulamaları oluşturabilirsiniz. Flutter, iOS ve Android cihazlar için etkileyici ve işlevsel mobil uygulamalar oluşturabilen sağlam bir çerçevedir.

Peki ya web uygulamaları? 

Flutter teknoloji ekibi, masaüstü desteğine büyük yatırım yapıyor, bu yüzden yakın zamanda Flutter ile web uygulamaları da geliştirebileceksiniz.


İlgili İçerikler:

Kotlin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kotlin İle Mobil Uygulama Geliştirme

Docker Nedir, Ne İşe Yarar?

Kubernetes Nedir?

Mobil Uygulama Geliştirme, İşletme İhtiyaçlarına Göre Başarılı Bir Uygulama Nasıl Geliştirilir?

React Nedir, Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları, React Frameworkleri

MongoDB Nedir? MongoDB Veri Tabanı Avantajları, Kullanım Alanları ve Örnekleri

No-code Nedir? Nocode Platformları ile Kod Yazmadan Uygulama Geliştirmek Mümkün Mü?

Algoritma: Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Oluşturulur?

Domain Sorgulama