Adsense Nedir? Nasıl Kurulur?

google-adsense-nedir
Hosting Fiyatları

Bu yazımızda Adsense Nedir? ve Kurulumu Nasıl Yapılır? sorularının cevaplarını vereceğiz. Yazı sonunda Adsense’in ne olduğu, çalışma mantığı ve kurulumu konusunda tüm bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

Günümüzde birçok kişi internet üzerinden para kazanmanın yollarını aramakta ve bu arayış sonucu legal veya illegal yollara başvurmaktadır. İnternetten para kazanmanın her ne kadar çok farklı yöntemi olsa da bunlardan biride Adsense’dir. Öncelikle Adsense’in ne olduğunu açıklayalım.

adsense-nedir

Adsense Nedir?

Adsense, Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google’ın 18 Haziran 2003 tarihinde ücretsiz olarak piyasaya sunduğu bir hizmettir. Adsense ile internet sitesi sahipleri, kendi sitelerinde Google reklamlarını yayınlayabilir ve gerek gösterim, gerekse tıklama başına ücretler kazanabilir. Google, bu sayede özgün site sahiplerine katkıda bulunmayı amaçlayarak, site sahiplerine para kazandırmayı ve Adwords müşterilerine reklamlarını alakalı ve özgün sitelerde yayınlamasını amaçlamıştır.

Adsense Nasıl Çalışır?

Kişisel internet site sahipleri, Google görüntülü reklamlarını kendi internet sitesinde yayınlayarak para kazanmak istiyorlarsa, öncelikle Google Adsense’e kayıt olmaları gerekmektedir. Hesap onaylarından ardından görüntülü reklam kodlarını siteleri içerisinde reklam göstermek istedikleri bölümlere ve göstermek istedikleri reklamların büyüklüğüne göre eklemelidir. Daha sonra Google, sizin sitenizin içeriği ile Adwords üzerinden görüntülü reklam vermek isteyen kişilerin reklam içeriklerini eşleştirir. Reklam verenler kendi içerisinde bir açık arttırmaya tabi tutulur ve o an için en yüksek teklifi veren kullanıcının reklamları siteniz üzerinde yayınlanır. Siteniz üzerinden yayınlanan reklamlar ile gösterim ve tıklama başına ücretler kazanırsınız.

Adsense’e Nasıl Kayıt Olunur?

Adsense’e aşağıdaki link üzerinden kayıt olabilirsiniz. Daha sonrasında sitenizin URL’ini eklemeniz gerekmektedir. Site URL adresinizi herhangi bir subdomain veya parametre ile değil sadece alan adı ile girmelisiniz. Örneğin, www.hosting.com.tr gibi. Site adresinizi girdikten sonra e-posta adresinizi girmeniz istenir ve size Google Adsense yardımlarını talep edip etmediğiniz sorulur. Daha sonra Google hesabınız ile oturum açılmanız istenir. Oturum açtıktan sonra ülke ve bölge ayarlarınızı seçebilir ve Adsense koşullarını kabul ettikten sonra Adsense hesabınızı oluşturmuş olursunuz. Bundan sonraki süreç ise Google’ın sitenizi birkaç koşul üzerinden inceleyerek sitenizin Adsense için uygunluğu ve yeterliliğine karar vermesi olacaktır.

Google Adsense kayıt linki: https://www.google.com/adsense/signup/new/lead

Adsense İçin Uygunluk Kriterleri

Adsense Google’ın sağladığı bir hizmet ve bildiğiniz gibi Google tüm servislerinde belirli politikalara sahiptir. Zaman zaman çok katı olan bu politikalar topluluğun ve hizmetlerin sorunsuz yürütülmesi için oldukça gereklidir. Adsense uygunluk koşullarını açıklayalım.

Sitenizdeki İçerikler Özgün mü?

İnternette milyarlarca web sitesi var iken sizin siteniz alakalı, özgün ve üst düzey kullanıcı deniyimi sunarak diğer internet siteleri arasından sıyrılmalıdır. Google için en önemli olan bu üç özelliğe azami miktarda dikkat etmeniz sitenizin onay sürecini hızlandıracaktır.

Siteniz Adsense Politikalarına Uygun mu?

Sitenizin içeriği Google Adsense hesabınız için oldukça önemli bir konudur. Google ne yazık ki belli başlı konularda içeriklere sahip olan sitelere Adsense üyeliği sağlamamaktadır. O konular aşağıdaki gibidir.

 • Adult içerik
 • Tehdit ve zarar vermeye yönelik içerikler
 • Kişiye veya topluluğa karşı taciz ve nefret söylemleri
 • Irkçılık, dini inanış veya cinsel yönelimlere nefret
 • Küfür ifadeleri
 • Kötü amaçlı yazılım
 • İllegal içerikler
 • Uyuşturucu ve uyuşturucuya özendirme
 • Silah ve mühimmat satışı ve kullanıma özendirme

gibi konularda içerik sahibi olan siteler Adsense topluluğuna kabul edilmemektedir.

Google Adsense politikalarıyla ilgili daha detaylı bilgi için https://support.google.com/adsense/answer/48182 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Site Trafiği ve Özgün İçerik Sayısı

Google Adsense ağına katılabilmek için sitenizin belirli bir trafiğe sahip olması ve yeterli sayıda özgün içeriğe sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler sayesinde siteniz kullanıcılar tarafından farkedilecek, ziyaret edilecek ve Google reklamları alakalı kullanıcılara gösterilebilecektir.

Adsense Nasıl Kurulur?

Varsayalım Adsense’e kayıt oldunuz ve sitenizde reklam yayınlamak için tüm kriterleri başarı ile geçtiniz. Şimdi sırada Adsense reklamlarının sitenizde yayınlanmasını sağlayan aktivasyon işlemi var.

Sitenizi Adsense ile İlişkilendirme

Adsense hesabınızdan aldığınız reklam kodunu siteniz üzerinde bulunan tagları arasına eklemeniz gerekmektedir. Bu sayede Google reklamlarını kabul edebilir ve sitenizde reklam yayınlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ödeme Bilgilerini Eksiksiz Doldurma

Adsense üzerinden hak ettiğiniz ücretin hesabınıza yatırılması için doldurmanız gereken birkaç alan vardır. Bunlar;

 • Tam adınız
 • Banka hesap bilgileriniz
 • Telefon numaranız alanlarını eksiksiz ve gerçek bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir

Adsense Hesabınızı Etkinleştiremediniz mi?

Adsense hesabınızın etkinleştirilememesinin sebebi siteniz üzerinde politikaya uygunsuzluk veya farklı bir durum olabilir. Böyle bir durumda öncelikle hesabınıza erişerek size iletilen e-postayı gözden geçirebilir ve etkinleştirilmeme sebebini öğrenebilirsiniz.

Site İçeriği Yüzünden Adsense’in Etkinleştirilmemesi

Sitenizin içeriğinin Adsense politikalarına uymaması, yasaklanmış içeriklerin bulunması, yetersiz içerik, içerik özgünlüğünün ve
kalitesinin yetersizliği, site gezinme ve kullanıcı deneyimi problemleri, trafik kaynaklarıyla ilgili sorunlar ve son olarak desteklenmeyen dil problemi sitenizde Adsense reklamlarının etkinleştirilmemesi konusunda ana etmenlerden bazılarıdır. Her bir hatayı dikkatli inceleyerek siteniz üzerinde düzenleme ve iyileştirmeler yapmanız gerekmektedir.

En Yüksek Google Adsense Gelirine Sahip Siteler

Dünya üzerinden en çok Adsense gelirine sahip siteler ve gelirlerini başlık başlık açıklayacağız. Üst düzey Adsense gelirleriyle dikkat çeken bu siteler gerçekten çok iyi miktarlar kazanıyor.

Mashable.com

2005 yılında kurulan bu blog sitesi teknoloji alanında özgün, ilgi çekici ve kullanıcılara oldukça yardımcı olan içerikler sunmaktadır. Günlük sayfa gösterimi yaklaşık 37.5 milyon olan sitenin, yaklaşık olarak günlük 4 milyona yakın tekil kullanıcısı vardır. Bu rakamlar ile mashable.com sitesi 2018 yılında aylık 10 milyon dolar gelir elde etmiştir.

Ehow.com

1999 yılında kurulan ehow.com sitesi günlük hayatta yardımcı paylaşımlar yaparak ciddi bir kullanıcı kitlesinin dikkatini çekmiştir. Günlük 31 milyona yakın bir sayfa görüntülenmesi ve 4 milyona yakın tekil kullanıcı ile ehow.com sitesi aylık 650 bin dolar aylık kazancı bulunmaktadır.

Digitalpoint.com

1999 yılında kurulan digitalpoint.com, bugüne kadar blog yazarlığı, dijital pazarlama ve SEO rehberleri konularında içerikler yayınlamış ve birçok kullanıcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Paylaştıkları içerikler ile bir çok kişiyi blog yazarlığı, dijital pazarlama ve SEO konularında bilgi sahibi olmalarını sağlamıştır. Günlük 27 milyona yakın bir sayfa görüntülenmesi ve yaklaşık 3.5 milyon tekil ziyaretçi sayısına sahiptir. Bu sayfa görüntülenmesi ve tekil ziyaretçi sayısı ile aylık 550 bin dolar Adsense gelirine sahip olmuştur.

Digg.com

2003 yılında kurulan digg.com, birçok alanda sahip olduğu içerikler sayesinde birçok kullanıcının dikkatini çekmiştir. Günlük 25 milyon sayfa görüntülenmesi ve 3 milyona yakın tekil kullanıcı rakamlarına sahiptir. Aylık Adsense kazancı ise 500 bin dolar civarındadır.

Techcrunch.com

2011 yılında kurulmuş başka bir teknoloji bloğu olan techcrunch.com, yazılım ve donanım konularında ilgi çekici içerikler yayınlayarak ziyaretçi sayılarını ve Adsense gelirlerini arttırmayı başarmış. Günlük 16 milyon sayfa görüntülenmesi ve 2 milyona yakın tekil kullanıcı ile aylık 350 bin dolar Adsense geliri elde etmiştir.

Adsense ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sitemde Yayınlanacak Reklamları Seçebilir miyim?

Evet. Google Adsense üzerinden sitenizde yayınlanacak reklamları kabul etme ve geri çevirme hakkınız bulunmaktadır. Bu sayede sadece sizin kabul edebileceğiniz reklamlar görüntülenebilir.

Adsense ile Ne Kadar Gelir Elde Edebilirim?

Maalesef kazanç miktarı net olarak ifade edilememektedir. Tıklama başına veya gösterim başına gelirler o an için açık arttırma sonucu elde edilebilmektedir.

Sitemde Yayınlanacak Reklam Boyutlarını Seçebilir miyim?

Evet. Sitenizde yayınlanacak reklamların yerleşimini ve boyutlarını siz belirleyebiliyorsunuz.

Adsense Kazançlarımda Neden Kesinti Yapıldı?

Google Adsense geçersiz tıklama ve politikalara uygun olmayan içerikler nedeniyle kazançlarında kesintiler yapabilir.

Google Adsense hakkında bilgilerin yer aldığı bu yazımız hakkında eklemek istediğiniz veya düzeltilmesini istediğiniz konular var ise bize yorum olarak belirterek yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Domain Sorgulama