Software Defined Networking (SDN) Yazılım Tanımlı Ağ anlamına gelen, fiziksel olarak ağ kontrol düzleminin (control plane), sevk – veri düzleminden ayrılması ile bir kontrol düzleminin birden fazla aygıtı denetlediği yer olarak tanımlanabilir. 2005 yılından bu yana 30 milyar doları geçkin ağ piyasası olan SDN, senelik olarak yaklaşık 300 milyon dolar iş hacmine sahiptir.

SDN nedir

SDN Yapısı

SDN, ağ kontrol düzleminin ağ aygıtından farklı bir öğe olarak incelenerek, her ağ aygıtının uyguladığı hesaplamanın, merkezi bir denetleyici ya da denetleyiciler topluluğuna atanabileceği temeline dayanan, sadece bir noktadan programlama yapılarak ağ aygıtlarının davranışlarının tespit edilmesini sağlayan bir yapıdır. Yapısında OpenFlow iletişim protokolünü bulundurmaktadır.

SDN’de ağ yöneticisi, bütün ağ aygıtlarını ayrı ayrı oluşturmaya ihtiyaç duymadan, merkezi bir arayüzde gerçekleştirebilir, ağ trafiğini güncelleyebilirler.

SDN aynı zamanda isteğe göre veya otomatik uygulama paylaşımına olanak tanıyarak bulut mimarisinin oluşumuna yardımcı olur ve altyapı masraflarını minumuma çeker.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments