Merhaba, bu makalemizde sizlere Regedit (Registry -Windows Kayıt Defteri) Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? bunları anlatacağız.

Regedit, yazılım programları, donanım aygıtları, kullanıcı tercihleri ​​ve işletim sistemi yapılandırmalarına ilişkin bilgilerin ve ayarların depolandığı Windows veri tabanıdır.

“Başlat > Çalıştır > regedit” adımlarını takip ederek Regedit penceresine ulaşabilirsiniz. 5 adet ana başlığı bulunmaktadır.

HKEY_CLASSES_ROOT : Kullanıcı dosyalarının bağlantı bölümüdür. Bu bölümü silerseniz eğer bilgisayarınız açılır ancak herhangi bir dosyaya ulaşamazsınız.

HKEY_CURRENT_USER : Oturumu o an ki açık olan kullanıcının bilgilerinin, ayarlanın saklandığı bölümdür. HKEY_USERS alanıyla bağlantılıdır.

HKEY_LOCAL_MACHINE : Bilgisayarın donanım ayarlarının tutulduğu bölümdür. Bilgisayardan bilgisayara değişiklik göstermektedir.

HKEY_USERS : Bilgisayarın bütün kullanıcılarının kendilerine özdeşleşmiş ayarlarının kayıt altına alındığı bölümdür (Örn : masaüstü arkaplanı, denetim masası ayarları, vb.).

HKEY_CURRENT_CONFIG : HKEY_LOCAL_MAHINE ile bağlantılı olup donanımın konfigürasyonunun yapıldığı bölümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir