.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, birçok programı destekleyen, onların çalışabilmesi için emülatör benzeri uygun ortam sağlayan, içeriğinde hazır kod depolarının da bulunduğu uygulama geliştirme platformudur.

.NET Framework

Microsoft ürünleri ile bir program geliştirmek ve bunların Microsoft ürünleri üzerinde çalışmasını sağlayabilmek için özel bir ortam sağlayan bu framework, .NET Core’dan farklı olarak sadece Windows işletim sistemi içinde çalışacak programların, web sitelerinin veya hizmetlerin geliştirilmesi için kullanılmaktadır. .NET Core ise çapraz platformalarda (Windows, macOS, Linux) da çalışacak uygulamaların geliştirilmesi için kullanılabilmektedir.

.NET Framework çatısı altında ister bir mobil aplikasyon, ister bir program, isterseniz web tabanlı bir uygulama veya tarayıcı geliştirmek mümkündür. Bu uygulamaların geliştirilmesi için gerekli olabilecek kod kütüphanelerini içermesinden dolayı oldukça kullanışlıdırlar ve çok tercih edilirler. 

Özetle .NET Framework, masaüstü ve web uygulamaları oluşturmak üzere, geliştirici araçları, programlama dilleri ve kitaplıklar içeren bir çalışma ortamıdır.

Framework Nedir?

Tipik olarak bir framework, yazılımcılar tarafından uygulamaların nasıl geliştirileceği bilinse de çalışma kolaylığı sağlayan bir alanı sunan ve bunların diğer yapılarla ve programlarla nasıl entegre olacağını belirleyen katmanlı bir yapıdır.

Frameworkler evrensel olacak daha büyük bir yapının parçası olarak işlevsellik oluşturmak üzere tekrar kullanılabilir şekilde geliştirilir. Framework içinde oluşturulacak uygulamalar, aplikasyonlar ve diğer yapıların da çalıştırılabileceği ortam da sağlanır.

Bazı programların geliştirme çalışmaları için özel olarak hazırlanmış, yazılım çerçevesi veya yazılım çatısı anlamına gelen bu kavram ile programcılar framework içinde gömülü hazır fonksiyonları kullanma şansına sahiptir. Yazılımcı isterse bu fonksiyonları kendi istediği şekilde değiştirebilir veya olduğu gibi kullanabilir.

İçinde barındırdığı hazır kod kütüphaneleri yazılımcıların zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olur. Bunun yanında fonksiyonları oluşturan kod dizileri developerlar tarafından değiştirilip, geliştirilebileceği için mevcut yapının gelişmesi de sağlanmış olur. 

Özetle frameworkler, yazılımcılara barındırdıkları hazır kod kütüphaneleri, fonksiyonları ve modülleri ile etkili ve pratik çalışma alanları yaratırlar. 

Neden Framework Kullanılmalıdır?

  • Hazır kod dizileri sayesinde zaman kazandırır.
  • Geliştirilebilir bir altyapıya sahip olması nedeniyle istenilen şekle sokulabilir.
  • Hazır bir düzen üzerine kurgu oluşturmak işinizi kolaylaştırır.
  • MVC yapısı nedeniyle geliştiricilere kolaylık sağlar.

MVC Nedir?

MVC (Model View Controller) framework çalışmalarında sıkça kullanılan bir uygulama modelidir. Model View Controller (MVC) ile bir proje geliştirmek oldukça hızlı ve sağlıklı olabilmektedir. Böylece kısım kısım ayrılan bir projede, birbirlerinden etkilenmeyecek şekilde kod düzenleme imkanı bulunur.

Büyük ve birçok yazılımcının görev aldığı bir proje üzerinde çalışırken uzun süre önce yazılmış bazı kodların hatırlanması zor olacağı gibi karıştırılması da oldukça mümkündür. Kod sayısı ve çeşitliliği arttıkça bunları organize etmek güçleşmeye başlar. MVC çalışma yapısı bu problemlerin üstesinden gelmek için geliştirilmiştir. 

.NET Framework Mimarisi

.NET Framework iki ana bileşenden oluşur. Common Language Runtime ve .NET Framework Class Library, .NET Framework mimarisinin temelini oluşturur.

Common Language Runtime (CLR)

Common Language Runtime (CLR)

C#, Visual Basic gibi programla dilleri ile oluşturulmuş kod dizileri ile, .NET Framework için geliştirilmiş olan F# diline ait kod dizilerinin birbirleriyle uyumlu çalışması için tüm kod dizileri CIL (Common Intermediate Language) denilen programlama dillerinden bağımsız ortak bir ara dile çevrilir ve böylece CLR (Common Language Runtime) denilen Ortak Dil Çalışma Ortamında birkaç farklı dilin sorunsuzca çalışmasına olanak sağlanmış olur.

.NET Framework Class Library

.NET Framework bir dizi standart Class Library içerir. Class Library birçok temel amacı için kullanılabilecek yöntem ve işlevleri kapsar.

Örnekleme yaparsak bir dosyadan metni okumak için kullanılabilecek bir yöntem olduğu gibi metin yazmak üzere de bir yöntem mevcuttur. 

.NET Framework İle Oluşturulacak Uygulama Türleri

ASP.Net

Bir internet tarayıcısında (Chrome, Firefox, İnternet Explorer gibi)  çalışacak web tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

  • Internet Information Services IIS, bir ASP.Net yürütmek için kullanılan bir Microsoft bileşenidir.
  • Web Aplication, Internet Information Service denilen uygulamanın yüklü olduğu sunucularda çalışır.
  • İşlemin sonucu istemciye gönderilir ve tarayıcıda gösterilir. 

ADO.Net

Microsoft SQL Server ve Oracle gibi ver tabanları ile etkileşime girecek uygulama geliştirmek için kullanılır.

Winforms

Forum tabanlı uygulamalar geliştirmek üzere kullanılır. Notepad istemci tabanlı uygulamalara örnek olarak gösterilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir