E-posta alışverişi farklı teknolojiler ve servisler kullanılarak sağlanabiliyor. Gönderme ve alma işlemleri için kullanılan protokollerden MAPI’nin en gelişmiş olan protokol olduğu söylenebilir. Bunun yanında IMAP geçtiğimiz yılların en popüler mail alma protokolü olarak düşünülebilir ancak MAPI gibi kurumsal e-posta hizmetleri için daha komplike ve yetenekli servisler ortaya çıktı.

The administrative staff sends emails to the company’s customers online with their smartphones.

MAPI Ne Demektir?

Messaging API (MAPI) sadece bir e-posta alış protokolü değildir. MAPI (Messaging Aplication Programming İnterface), takvim, rehber, görevler, vb. birçok işlevin eş zamanlı bir şekilde tüm istemci cihazlarda senkronize edilmesine yardımcı olan bir API servisidir. 

E-posta Protokolleri

İnternet sisteminde e-posta alıp yollayabilmek için kullanılan bazı protokoller bulunur. Bu protokoller çeşitli şekillerde ve değişik bağlantı portlarını kullanarak e-postaya ait verilerin aktarılmasına yardımcı olurlar. Bu bağlantı protokollerine değinerek konuyu biraz detaylandıralım isterseniz.

SMTP Nedir?

SMTP denilen protokol Simple Mail Transfer Protocol olarak geçer ve Basit Posta Transfer Protokolü olarak adlandırılır. Bu protokol bir e-posta istemcisi ile Sunucu (Server) arasındaki iletişim şeklini belirler. SMTP sadece e-posta yollamak için kullanılan bir protokoldür. TCP/IP sisteminin uygulama katmanındaki 25 ve 587 nolu portları üzerinden e-mail yollanması sağlanır. 25 Nolu SMTP portu ise ülkemizde kapatılmıştır.

POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protocol 3) E-posta alma metodlarının belirlendiği protokollerden biridir. POP3 protokolünde e-mail bilgileri sunucu üzerinden silinerek istemci bilgisayara kaydedilir. Bu kullanım şekli internetin yaygın olmadığı dönemlerde daha kullanışlıydı ancak günümüz şartlarında farklı sorunlara yol açıyor. 

Örneğin bir e-posta istemcisi (Outlook, Thunderbird, Yandex Mail vb.) kullanarak POP3 bağlantısı kurulduğunda e-postalar istemi yapan cihaza (Bilgisayar, Akıllı Telefon, Tablet v.b) indirilir. Aynı e-postayı başka bir cihazdan bağlanarak açmak istediğinizde veriler sunucudan silindiği için artık ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Bu durumun sunucudaki depolama alanı ihtiyacını azaltması avantajlı gibi dursa da farklı farklı cihazlardan aynı posta kutusuna gelen maillere ulaşmak istediğinizde sorun yaşandığı için günümüzde pek tercih edilmiyor. 

IMAP Nedir?

IMAP (Internet Message Access Protocol) internet üzerinden e-posta almak için kullanılan daha gelişmiş bir protokol olarak karşımıza çıkıyor. POP3 ‘ten farklı olarak IMAP ile e-posta sunucu bağlantısı kurulursa veriler sunucu üzerinde kalıyor.

Her istediğiniz cihaz üzerinden kullanıcı adı ve şifreyle bağlandığınızda maillerinize ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Gelen Kutusuna yeni bir e-posta düştüğünde herhangi bir cihazdan okuduğunuz zaman diğer tüm cihazlarda da okunmuş olarak işaretlenerek güncelleme sağlıyor. 

Tabi e-posta bilgilerinin sunucuda kalması depolama açısından sorunlara yol açabiliyor. Ancak günümüz teknolojileri geliştikçe arkasında ciddi sistem destekleri bulunan Promail gibi daha fazla depolama alanı sunan e-posta hizmetleri ortaya çıktı. Tabi bu hizmetleri sadece e-posta hizmeti olarak düşünmemek gerek. Daha birçok avantajlı özelliğe de sahip olan servisin özelliklerden bahsedeceğimiz MAPI protokolüne geçelim.

Exchange Nedir?

Exchange hizmeti Microsoft tarafından geliştirilmiş önemli bir teknolojidir. Microsoft Exchange Server sadece e-posta alışverişi için değil bunun yanında takvim, mesajlaşma, rehber ve toplantı gibi hizmetleri entegre bir şekilde kullanmanıza olanak tanıyor.

Bu teknolojik alt yapıyı kullanan Mail Serverları ile sunulan Exchange hizmeti kullanıcılarına birçok ilave özellik sunmuş oluyor. MAPI, Exchange Server ile entegre çalışan bir sistem. MAPI  ’de Takvim, Görevler, Kişiler ve E-postaların her biri birer API yardımıyla sisteme bağlanarak birlikte çalışması sağlanıyor. 

MAPI ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi MAPI sadece E-posta verileri ile ilgili bir protokol değildir, ilave hizmetleri de sunar. IMAP ise sadece e-posta almak için kullanılan bir protokoldür.  Biri kombine hizmetler sunarken diğeri sadece e-posta alım işlevi görür.

MAPI Avantajları Nelerdir?

MAPI kullanıldığı zaman edinilecek avantajlar;

 • Exchange hizmeti sayesinde E-posta istemcisini (Outlook, Yandex Mail, Thunderbird v.b) kurmak oldukça kolaydır. Sadece kullanıcı adı ve şifre girişi yaptıktan sonra SMTP, IMAP, gelen giden posta sunucu bilgileri ile uğraşmanıza gerek kalmadan kurulum sağlanabilir.
 • Mail hizmeti haricinde, edinilecek özellikler;
  • Takvim (Paylaşımlı Takvim özelliği ile ekip arkadaşlarınızla iş takviminizi paylaşabilirsiniz.)
  • Rehber (Kişiler)
  • Sohbet Uygulaması (Şirket içi mesajlaşma)
  • Görevler (Kişilere görev atayabilirsiniz)
 • Bu özellikleri tüm cihazlarda senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Tüm veriler bulut depolama ile saklandığı için cihazlarınızda yaşanacak arızalar veri akışı ve kaybını önler.

Sonuç

Özetle mail sistemleri gün geçtikçe daha fazla gelişme gösteriyor ancak aynı anda tüm eski e-posta alma yöntemleri kullanılmaya devam ediyor. Etkin bir şekilde Spam mail önleme, otomatik Antivirüs taraması, e-posta hesaplarını etkin bir şekilde kontrol etme imkanı gibi özellikleri Promail gibi kurumsal e-posta hizmeti alarak edinmek oldukça kolay.

Günümüzde kurumsal e-posta, şirketler ve kurumlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç halini almıştır. Ekip içi yazışmaların, personele atanan görevlerin ve e-posta alışverişlerinin tek noktadan kullanılıp takip edilmesini sağlayan bu hizmetler şirketlerin iş akışlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir