Gerçek Basit Sendikasyon (RSS), web sitesi sahiplerinin içeriğin, insanların merkezi bir uygulama veya okuyucuya bildir seçeneğini kullanarak boş zamanlarında okuması için kullanabilecekleri bir ortam oluşturmasının bir yoludur. Web siteleri, yeni bir makalenin, blog yayınının veya topluluk dizininin ne zaman kullanılabileceğini gösteren “Geri beslemeler” aracılığıyla güncellenmiş içeriğin listesini yayınlar. Dolayısıyla, bir web sitesini düzenli olarak ziyaret etmekten ziyade, ProMail’e yeni bir özet akışı ekleyebilir (bir yayına abone olarak da adlandırılır) ve ardından bu siteden yeni içeriğin ne zaman müsait olduğunu görebilirsiniz. Yayınlarınıza gönderilen her yeni içerik, ProMail hesabınızın Haber Kaynakları bölümünde görünecektir. Bu sayede, bir tıklama yapmak veya birden çok tarayıcı sekmesi açmak zorunda kalmazsınız.

RSS kullanarak, ProMail içinden, haber siteleri, bloglar, sosyal medya kuruluşları, Google uyarıları, yeni forum konuları ve daha pek çok şeyden haberdar olmanızı kolaylaştırır.

ProMail’in Haber Bültenleri bölümünün farklı alanlarını anlamanıza yardımcı olmak için, bazı alanların farkında olmasını sağlayan basit bir arayüz diyagramı oluşturduk.

RSS Akışlarınızda Gezinme

RSS Yayın Düzeni

RSS akışlarınızı görüntülediğinizde, sayfa iki bölüme ayrılır:

  • RSS beslemelerini görüntüle, ProMail’e eklediğiniz tüm RSS beslemelerini görüntüler. Belirli bir RSS beslemesine yapılan son veya okunmamış güncellemeler, yayının adının sonuna kadar bir sayı ile gösterilir. Yayınları görüntülemek için, istediğiniz yayının adına tıklamanız yeterlidir.
  • İçerik görünümü, görüntülemekte olduğunuz RSS beslemesinde kısa bir özetle makalelerin listesini görüntüler. Orijinal kaynakta yeni bir tarayıcı sekmesinde açmak için makaleyi tıklamanız yeterlidir.

Yeni Bir Haber Kaynağı Ekleme

Yeni bir haber kaynağı eklemek basittir. Ancak, eklemek istediğiniz siteden uygun yayın URL’sini almanız gerekir. Genel olarak, bir web sitesi, web sitelerinde bir yerde listelenen bir RSS beslemesine sahip olacaktır. Ayrıca, favori arama motorunuzda “Web Sitesi A RSS beslemesi” araması yapabilir ve bu sitenin kaynak URL’si sonuçlardan biri olmalıdır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, “haberler için en iyi RSS beslemeleri” ya da “teknik incelemeler için en iyi RSS beslemeleri” araması yaparsınız ve sonuçlar çoktur.

Genel olarak, bir RSS yayın URL’si “https://www.wired.com/category/gear/feed” veya “http://feeds.reuters.com/reuters/healthNews” gibi bir şeye benziyor. Çoğu sitede, bu RSS özet akışı simgesiyle belirtilmiştir:

Tarayıcınızda bir RSS bağlantısını tıklarsanız, muhtemelen bir XML sayfası olan ham besleme sayfasını görürsünüz. Bu nedenle, XML etiketleriyle çevrili bir grup garip gruplandırılmış metin bloğu gibi görünecektir. Korkma: ProMail’deki Haber Kaynağı okuyucu, gördüğünüz şey hakkında mükemmel bir fikir verebilir.

Bir yayın URL’niz olduğunda, beslemeyi Haber Okuyucunuza eklemenin zamanı geldi. Bunu yapmak için, haber akışı alanının altındaki Düğme Çubuğundaki RSS simgesini tıklayın. Bunu yaptıktan sonra bir model açılır. Yayının adını, ardından besleme URL’sini ekleyin ve değişikliğinizi kaydedin. Bunu yaptıktan sonra, bu kaynak adı tüm kaynaklar görünümünüzde görünecek ve tüm yeni haberler ProMail tarafından yakalandıktan sonra, kaynak adının yanında kaç yeni öğenin alındığını belirten bir sayı görünecektir. Eklemek istediğiniz herhangi bir yeni yayın için bunu yapmaya devam edin.

Mevcut bir beslemeyi de düzenleyebilirsiniz örneğin, yeniden adlandırmak veya yayın URL’sini değiştirmek istediğinizde ve RSS düğmesini kullanarak yayınları silebilirsiniz. Düğme Çubuğundaki RSS düğmesinin yanında “Yenile” düğmesi bulunur. Tüm yeni öğeler için ProMail’in haberleri el ile almasını sağlamak için bunu kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir