ProMail’in grup sohbet özelliği, aynı alandaki kullanıcıların birbirleriyle, anında ve güvenli bir şekilde, web postası arayüzünde veya Pidgin, Adium, IM + ve diğerleri gibi çeşitli masaüstü ve / veya mobil sohbet istemcileriyle sohbet etmelerine olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca, gerçek zamanlı ses ve video kullanarak en fazla 8 kişinin etkileşime girebileceği görüntülü sohbet odaları oluşturabilir. Bir sohbet başka bir kullanıcıyla başlatıldığında mesajlaşma alanında görüntülü sohbet bağlantıları görünür, ancak bu bağlantı herkesle paylaşılabilir. Web arayüzünü kullanmak istemiyorsanız, XMPP (Jabber) protokolünü destekleyen çoğu üçüncü taraf sohbet istemcileri metin sohbetinde kullanılabilir. Hiç şüphe yok ki e-posta, büyük bir iletişim mekanizmasıdır, ancak gerçek zamanlı ses, video ve metin iletişiminin önemli olduğu zamanlar vardır.

Sohbet özelliğine erişmek için, web arayüzünün sağ üst köşesinde görünen grup sohbet simgesini tıklayınız. Bunu istediğiniz zaman veya yalnızca yeni bir canlı sohbet aldığınızda yapabilirsiniz. Yeni bir sohbet alındığında, grup sohbet simgesi okunmamış bir bayrak gösterir.

Canlı sohbet penceresine tıkladığınızda canlı sohbet penceresi açılır. Canlı sohbet penceresi, canlı sohbet yoluyla başkalarıyla etkileşime girebileceğiniz yerdir. Grup Sohbeti’nin farklı alanlarını anlamanıza yardımcı olmak için çeşitli özellikleri ve görüntüleme alanlarını etiketleyen basit bir arayüz diyagramı oluşturduk.

Grup Sohbetinde Gezinme

Sohbet Düzeni

ProMail sohbet bölümü iki ana alana ayrılmıştır:

 • Grup Sohbet Kullanıcıları / Takma Adlar görünümü – Bu alan, alan adınızdaki kişileri görüntüler. Bunlar sohbet edebileceğin insanlar. Birden çok kullanıcının aynı anda sohbet edebilmesi için takma adlar oluşturulmuşsa, bu görünümler, tek tek kullanıcılara diğer takma adlar gösterilerek görünür. Bir kullanıcının sohbet durumu da görüntülenir.
 • Gerçek sohbet alanı – Canlı sohbetin gerçekleştiği yer burası. Önceki sohbetler, sırayla, o kullanıcıyla yaptığınız en son sohbet oturumundan başlayarak listelenir. En son 75 satır görüntülenir veya son 30 gün içinde o kullanıcıyla yaptığınız sohbetler, toplam sohbet satırları 75’e kadar çıkmazsa görüntülenir. Sohbet alanında ilerlemek daha eski sohbet konularını gösterir.

… ile Sohbet – Bu alan bir kişinin kullanıcı adını yazmanıza izin verir. Bir alanın çok sayıda kullanıcısı olduğu durumlarda, … ile sohbet alanı özellikle yararlıdır. Bir kullanıcı adının yazılması, sohbet etmek istediğiniz kişiyi, geniş bir kullanıcı listesinde gezinmek zorunda kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde bulmanızı sağlar.

Sohbet Durumunuzu Değiştirme

Sohbet durumunuzu değiştirmenin 2 yolu vardır:

 1. Kullanıcı avatarınıza tıklayarak posta web posta arayüzünde değiştirin.
 2. Kullanıcı avatarına tıklayarak canlı sohbette değiştirin.

Sohbet durumu tanımlarına gelince:

 • Uygun – Sohbet mesajlarını web posta arayüzü üzerinden almak ve cevaplamak için müsaitsiniz. Bir kullanıcı Uygun olarak işaretlendiğinde, aynı zamanda aktif ve sohbet içinde bulunan diğer alanlarını da göreceklerdir.
 • Uzakta – Sohbete giriş yaptınız, ancak bilgisayarınızdan uzaksınız ve hemen yanıt vermeyebilirsiniz.
 • Rahatsız Etmeyin – Sohbete giriş yaptınız, ancak meşgulsünüz. Bu nedenle, aniden sohbet edemezsiniz ve uzun bir süre boyunca yanıt veremezsiniz.
 • Çevrimdışı – Bu ayar işaretlendiğinde, kullanıcılar listesinde çevrimdışı olan herhangi bir kullanıcı görünecektir, ancak kullanıcı adı ve kullanılabilirliği grileştirilecektir. Bunun seçiminin kaldırılması tüm çevrimdışı kullanıcıları listeden gizleyecektir.
 • Avatarına tıkladığınızda 3 farklı seçenek daha görüntülenir:
 • Çevrimiçi Yardım’ı açın – Bu, ProMail için yardım belgelerini açar. Varsayılan olarak, web istemcisinde girdiğiniz sayfaya karşılık gelen yardım dokümanını sayfaya açacaktır.
 • ProMail Hakkında – Çalışmakta olan ProMail sürümünü, sürüm numarasını ve telif hakkı ve lisans bilgilerini görüntüleyen kalıcı bir pencere açar.
 • Çıkış – Bu işlem sizi ProMail’den tamamen kapatır, sadece sohbetten çıkış yapamaz. Grup sohbet mesajlarını almayı durdurmak için durumunuzu Çevrimdışı olarak ayarlamanız gerekir.

 

Burger Simgesi

Sohbet görünümünün en üstünde Burger simgesini göreceksiniz. (Yukarıdaki şemada yeşil bir kutu ile vurgulanır.) Burger simgesi, Grup Sohbet kullanıcılarının listesini gizlemenize veya göstermenize olanak tanır; bu, tablet veya akıllı telefon gibi daha küçük cihazlarda olduğunuzda son derece faydalıdır.

Video Sohbeti Başlatma

ProMail’in grup sohbetinde gerçek zamanlı görüntülü sohbet bulunur. Birini başlatmak için kamera simgesini tıklamanız yeterlidir. Yaptıktan sonra, şu anda kiminle sohbet ettiğinizi gösteren bir bağlantı sunulur. Bağlantıyı tıklamak, görüntülü sohbetinizin gerçekte gerçekleşeceği yeni bir pencere açacaktır. Görüntülü sohbete en fazla 8 kişi katılabilir, bu nedenle bağlantı, görüntülü sohbete davet etmek istediğiniz kişilerle paylaşılabilir.

Görüntülü sohbet sırasında, kullanıcılar kendi video ve ses beslemeleri üzerinde tam kontrole sahip olurlar, katılımcıların sesini kapatabilir, masaüstünü başkalarıyla paylaşabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Ayarlar hakkında bilgiler de dahil olmak üzere ProMail’in görüntülü sohbeti hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Ekip Çalışma Sahaları alanında Video Sohbeti Kullanma.(team work bağlantı)

Dosyaları ve Bağlantıları Paylaşma

Bir dosyayı paylaşmak için, dosyaları sohbet alanına sürükleyebilir veya ataş simgesini kullanabilirsiniz. Dosya türüne bağlı olarak, bir dosya paylaşıldığında, .JPG ve .PNG dosya türleri gibi görüntü dosyaları için bir küçük resim görüntülenir ve / veya dosyanın bir bağlantısı görüntülenir. Birisi küçük resme veya bağlantıya tıkladığında, yeni bir tarayıcı penceresinde dosyanın önizlemesi görüntülenir, böylece alıcı dosyayı indirmeden önce dosyaya bakabilir. Paylaşılan bağlantılar sadece canlı sohbet kutusuna yapıştırılabilir, ancak aynı zamanda bağlantılı bir sayfanın küçük resmini ve yeni bir pencerede bağlantı kuramaz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments