FreeDOS Nedir?

FreeDOS, açık kaynak kodlu GNU Genel Kamu Lisansına sahip, DOS tabanlı ücretsiz bir işletim sistemidir. Microsoft firması geliştirdiği DOS işletim sistemini güncellemeyi bırakmış ve bu nedenle DOS, açık kaynak kodlu hale gelerek FreeDOS adını almıştır.

FreeDOS Nedir?
FreeDOS işletim sistemi

Günümüzde FreeDOS kavramı, alışveriş sitelerinde sıkça görmeye başladığımız “FreeDOS Bilgisayar” ilanları sayesinde duyulmaya başlandı.

FreeDOS Özellikleri

  • Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.
  • DOS tabanlıdır.
  • Eski DOS uygulamalarını, programlarını kullanma imkanı tanıyor.
  • FAT32 desteği vardır.
  • 32 Bitlik sürümü vardır.
  • USB desteği mevcut.
  • HTML gösterici, açık kaynak kodlu web tarayıcı Arachne, müzik çalar ve dosya arşiv programı mevcuttur.
  • DOSBOX ve DOSEMU gibi emülatörler ile çalıştırılabilmektedir. 

Bilgisayarların en temel biçimde kullanılmasına imkan veren bu işletim sistemi komutlarla çalışıyor, bunun yanında FreeDOS işletim sistemine özel bir web tarayıcı yükleyerek internete girmek de mümkün.

Arachne Web Tarayıcısı

FreeDOS Bilgisayar Ne Demektir? 

Sık kullanılan işletim sistemlerinden hiçbirinin yüklenmediği bilgisayarlar FreeDOS olarak sunulmaktadır. Windows, Linux, Pardus gibi işletim sistemleri bilgisayarları alışık olduğumuz şekilde kullanmaya imkan tanır. Bu işletim sistemleri sayesinde, günümüzün gelişmiş programlarını kullanabiliyor ve en gelişmiş oyunları oynayabiliyoruz. 

Yine aynı şekilde bu işletim sistemlerinde yükleyebileceğimiz çeşitli internet tarayıcıları (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla FireFox, Opera vs) sayesinde internette gezinebiliyoruz. 

FreeDOS işletim sistemi komutlar ile çalışmaktadır bu da çoğu insanın alışık olduğu bir kullanım şekli olmamaktadır. Ayrıca bu işletim sistemi ile donanım kapasitesini tam anlamıyla kullanamayız. DOS üzerinde çalışan bazı programlar varsa da bunlar genelde ticari uygulamalardır. Günümüzde kişisel kullanıcılar için böyle bir işletim sistemi eğer özel bir tercih değilse bir anlam ifade etmeyecektir.

Bilgisayarlar Neden FreeDOS Olarak Satılıyor?

Peki bilgisayar satıcıları bilgisayarları neden bu şekilde satıyor diye sorarsanız cevap çok basit, maliyeti azaltmak. Windows 10 Home işletim sisteminin güncel satış rakamı 1299 TL olarak karşımıza çıkıyor. 

Windows 10 Home Fiyatı

FreeDOS bilgisayarlar ile satıcılar, bu maliyeti satış rakamından düşerek daha düşük fiyatlarla satış yapma imkanı elde etmiş oluyorlar. Bu maliyeti nihai kullanıcının karşılaması gerekiyor. 

Çoğu kişi FreeDOS kavramından bihaber olduğu için de bu bilgisayarları, işletim sistemi yüklü muadillerinden uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih ediyor.

Bilgisayarınızda bu işletim sistemlerinden herhangi biri yüklü değilse, sistemi kısmen kullanmanıza imkan sağlayacak FreeDOS yüklü olmalıdır. Bu sayede işletim sistemi kurmak ve sabit sürücü (Harddisk) tanımlamak, kontrol etmek ve bölümlere ayırma şansımız olacaktır. 

FreeDOS Bilgisayar Alınır mı?

FreeDOS satılan bilgisayarlar kısmen daha düşük fiyatları ile avantajlı gibi dursa da orijinal ve lisanslı bir işletim sistemi yüklemenin size getireceği ek maliyet açıktır. Orjinal olmayan işletim sistemleri güncellemelerden yoksundur ve güvenlik açıkları ile size sorun çıkarabilir. Bunun yanında bilgisayarı, daha farklı işletim sistemleri ile de kullanabilirim, maliyet benim için önemli diyorsanız “FreeDOS Bilgisayar” tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir