ProMail, gelişmiş adres defteri ve takvim özellikleri ile e-posta kullanımını daha etkin ve efektif hale getirmeyi sağlamaktadır. Kullanıcılar gün içerisinde Webmail dışında da e-posta  alıp gönderirken adres defterini ve takvimi de görmek isteyebilirler. Bu açıdan ProMail, Android üzerinde CardDAV ve CalDAV protokolleri ile kişi ve takvimleri eşleştirme desteği sunmaktadır.

CardDAV Nedir?

CardDAV, bir sunucudaki kişilerin adres defteri mantığı ile erişilebilmesini sağlayan bir protokoldür. 80 ve 443 portu kullanması nedeniyle bir URL ile erişimi çok kolaydır. Bu sayede bu protokolü destekleyen e-posta sunucuları, IP telefonlar, mobil cihazlar çok kolay harici adres defterleri ile entegre olabilirler.

CalDAV Nedir?

CalDAV, bir sunucudaki takvim mantığında oluşturulmuş verilere erişilebilmesini sağlayan protokoldür.  80 ve 443 portu kullanması nedeniyle bir URL ile erişimi çok kolaydır. Bu sayede bu protokolü destekleyen e-posta sunucuları, IP telefonlar, mobil cihazlar çok kolay takvim entegrasyonu sağlarlar, çift taraflı senkronize olabilirler.

Android Cihazlarda Kişiler ve Takvim Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

ProMail e-posta adreslerinde yer alan Kişiler ve Takvim verileri Android cihazlarda senkronize olmaktadır. Android işletim sistemi bunu sadece Exchange, LDAP, ActiveSync gibi kurulumlarla sağlıyor. Eğer ProMail e-posta adresinizi ActiveSync kurulumu ile cihaza kurduysanız Kişiler ve Takvim de senkronize olacaktır. Bunun için ayrıca bir ayara gerek bulunmuyor.

ActiveSync, Microsoft tarafından lisansla aktif edilen bir protokol olduğu için e-posta adresiniz için bu lisans bulunmayabilir. Bu durumda CardDav ve CalDAV protokollerini destekleyen ek bir uygulama ile Kişiler ve Takvim verilerini senkronize etmeniz mümkün.

Bunun için Play Store üzerinde bir çok uygulama bulunuyor. Ücretli ya da ücretsiz olabilen bu uygulamalardan sizin için uygun olanı seçip eşleştirme yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgiler ise genellikle aynı bilgiler olacaktır.

 • Kullanıcı adı olarak e-posta adresi
 • Şifre olarak e-posta adresinin şifresi
 • CalDAV veya CardDAV paylaşım linki

CalDAV Paylaşım Linkini Nerede Bulabilirim?

Android üzerinden Takvim eşleştirme için gerekli CalDAV paylaşım linki standart olarak şu şekildedir:

https://mail.domain.uzantı/webdav/cal

Alternatif olarak Webmail üzerinden de paylaşım linkini alabilirsiniz.

 • Webmail > Takvim sayfası açılır. Eşleştirilmek istenen takvim tıklanır.
 • Açılan pencerede CalDAV Link alanından kopyalayabilirsiniz.

CardDAV Paylaşım Linkini Nerede Bulabilirim?

Android üzerinden Kişiler listesini eşleştirme için gerekli CardDAV paylaşım linki standart olarak şu şekildedir:

https://mail.domain.uzantı/webdav/card

Alternatif olarak Webmail üzerinden de paylaşım linkini alabilirsiniz.

 • Webmail > Kişiler sayfası açılır. Eşleştirilmek istenen kişi listesi tıklanır.
 • Açılan pencerede CardDAV Link alanından kopyalayabilirsiniz.

ProMail Kişiler ve Takvim Android Senkronizasyonu Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Kişiler ve Takvim verilerini eşleştirebileceğiniz, senkronize olabileceğiniz birkaç uygulama bulunmaktadır. Bu dokümanda örnek kurulum için OpenSync uygulamasını tercih edeceğiz. Hemen hemen hepsinde benzer ayarlar bulunmaktadır.

OpenSync uygulaması açık kaynak CalDAV ve CardDAV senkronizasyon uygulamasıdır. Deepen Dhulla tarafından yayınlanan uygulama Play Store’da ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor.

OpenSync ile Android cihaza ProMail Kişiler ve Takvim eşleştirme

 • Opensync uygulaması açılır. Gelen sayfada sağ alt köşede bulunan artı simgesinde dokunulur.
 • Hesap ekle sayfasında URL ve kullanıcı adı ile giriş yap alanı seçilir. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra Giriş butonuna dokunulur.
  • Baz URL: Bu satıra az önce belirttiğimiz CardDAV veya CalDAV linki yazılır. İster standart olan linki yazabilirsiniz, isterseniz Webmail üzerinden aldığınız linki yapıştırabilirsiniz. Kurulum esnasında hata vermeyen URL ile kullanabilirsiniz.
  • Kullanıcı adı: E-posta adresi tam olarak yazılır.
  • Parola: E-posta adresinin şifresi yazılır.
 • Hesap adı belirlenip Hesap Yarat butonuna dokunulur.
 • ProMail e-posta adresine bağlı Kişiler ve Takvim verilerinin android üzerinden eşleştirme işlemi tamamlanmıştır.
 • Kurulum esnasında bir hata almadıysanız kurulumda bir sorun yoktur. Senkronizasyon internet bağlantınıza ve batarya durumuna göre yapılacaktır. Senkronizasyon kaynaklı durumları OpenSync ve cihaz taraflı ayarlardan kontrol edilmesi gerekecektir. Anlık senkronizasyon olmaması, geç olması gibi sorunları bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir