W3C Nedir, Ne İşe Yarar? Bilmen Gereken W3C Standartları

W3C Nedir, Ne İşe Yarar? Bilmen Gereken W3C Standartları
Hosting Fiyatları

W3C, 1994 yılının sonlarında MIT ve CERN bünyesinde yer alan MTE’de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) kurulmuştur. Kurucusu İngiliz kökenli mühendis ve bilgisayar bilimleri profesörü Timothy John Berners Lee’dir. Timothy John Berners Lee ilk olarak 1989 yılında CERN laboratuvarlarında yürüttüğü çalışmalarında HTML işaret dilini geliştirerek, “Dünya çapında ağ” olarak ifade edilen “www” bilgi paylaşım sistemini oluşturmuştur. Bir sonraki yıl ise ilk web tarayıcı yazılımını geliştiren kişi olarak karşımıza çıkmıştır. 

1994 yılına gelindiğinde ise dünya üzerinde ağ ile ilgili olan standartların en üst seviyede belirlendiği W3C’yi hayata geçirmiştir. 2004’de Timothy John Berners Lee insanlık kültür gelişimine sağladığı katkılardan ötürü “Sör” ünvanına layık görülmüştür. O tarihten itibaren kraliçe II.Elizabeth tarafından verilen unvan ile Sör Timothy John Berners Lee olarak anılmaktadır ve W3C’nin başkanlığını yürütmektedir. 

W3C, Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu (Birliği) “World Wide Web Consortium”, içerisinde 3 adet “w” kullanıldığı için bu şekilde ifade edilmektedir. W3C’nin kuruluş amacı ise dünya çapında yer alan tüm ağlar için standartların belirlenmesine katkı sağlamaktır.

W3C Standardı Nedir? W3C Standartları Nelerdir?

1994 yılında, bilgisayar bilimleri profesörü Timothy John Berners tarafından kurulan W3C (World Wide Web Consortium), web sitelerini belirli bir kalite standardına taşımayı hedeflemektedir. Dünya çapında ağ konsorsiyumu W3C tarafından oluşturulan standartlara ise “W3C standartları” adı verilmektedir. W3C birliğinin belirlemiş olduğu standartlar ise aşağıdaki şekilde belirtilmektedir;

  • HTML (Hyper Text Markup Language), Türkçe karşılığı ile Hiper Metin İşaretleme Dili
  • MathML (Mathematical Markup Language) Matematiksel Biçimlendirme Dili 
  • XHTML (Extensible HyperText Markup Language) Genişletilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili 
  • XML (Extensible MarkUp Language) Genişletilebilir Biçimlendirme Dili ile yazılmış dosyalar
  • SVG (Scalable Vector Graphics) Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri
  • PNG (Portable Network Graphics) Taşınabilir Ağ Grafiği

Yukarıda belirtilmiş olan öğeleri içerisinde barındıran Web siteleri W3C standartları kategorisinde bulunan sayfalar arasında yer almaktadır. “W3C önerisi nedir?” sorusunun yanıtı ise bu öğelerin sitelerin tasarım sürecine dahil edilmesi yönünde verilen tavsiyeyi ifade etmektedir.

W3C Standartları Nasıl Uygulanır?

Web siteleri için önem teşkil eden konulardan biri de arama motorlarında üst sıralarda görüntülenmek ve yüksek rekabetin olduğu bu alanda varlığını sürdürmektedir. W3C standartlarına sahip olmak ve kaliteli bir görüntülenme şekli ile kullanıcılara kolay erişim imkanı sunmak, Google ve diğer arama motorları tarafından da desteklenmektedir.

W3C Standartları Nasıl Uygulanır?

Çalışma prensipleri değişkenlik gösterse bile tüm arama motorları W3C standartlarını önemsiyor. Web siteleri farklı tarayıcılarda, farklı şekillerde görüntülendiği için bu standartlar daha büyük önem kazanıyor. W3C görüntü kalitesine uygun kodlama yapıldığında ise yaşanacak sorunlar engellenmektedir.

CSS kurallarının da titizlikle uygulanıyor olması, site sayfalarının kullanıcıya tüm içeriğin kaliteli şekilde ulaşmasını sağlar. Metin, görsel, video gibi farklı içerik türleri, CSS uygulamalarının doğru kullanımı ile sorunsuz şekilde çalışma ve düzgün görüntülenme şansına sahip olmaktadır. 

Bir site tarayıcılarda hatalı görünüm veriyorsa, W3C standartlarına sahip yazılımlarını barındırdığı kontrol edilmelidir. W3C standartlarına uyumsuz öğeler yazılımdan kademeli olarak çıkarılmalıdır. 

Bunu gerçekleştirmenin en kolay yolu ise Validator (Onaylayıcı, doğrulayıcı) sitelerinden destek almaktır. Validator, site yazılımında var olan tüm hataları listeleyerek, düzeltme önerileri sunmaktadır. Oluşan hatalar genellikle kodlar arasında yer almaktadır.

Web sitelerinde ağırlıklı olarak kullanılan programlama dili HTML olsa da W3C standartları ile XHMTL olarak değişime uğramıştır. Yine de her iki yazılım dili W3C standartlarına uygun olarak gösterilmektedir. Düzeltilen HTML kod hataları ile W3C standartlarını yakalamak mümkün olacaktır.

W3C Validator Nedir?

İnternet ortamında yer alan her internet sitesi, kullanıcılara erişim sürecinde bazı kalite standartlarına tabi tutulmaktadır. W3C standartları olarak da bilinen bu kriterler, Web sitelerinin kalitesini üst seviyeye çıkarmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygulanmaktadır. 

Standartların uygulanmadığı durumlarda, Web sitelerinin düşük kalitede olduğu ifade edilmektedir. Görünümü ile ilk izlenimde web sitesinde fark edilen kalite düşüklüğü, W3C standartlarının uygulanmamış olmasında kaynaklanıyor olabilir. Bir Web sitesinin belirlenmiş olan standartlara uyumlu olup olmadığının saptanması için W3C Validator’den yararlanılmaktadır.

Validator, site içerisinde W3C standartları ile çakışan, uyumsuzluk gösteren tüm hataları ve yanlış kodlamaları listelemektedir. Web siteleri içerisinde meydana gelen kod hataları, CSS bilgisiyle validator aracılığıyla düzeltme işlemleri yapılmaktadır.

W3C kalite standartları, Google ve pek çok arama motoru tarafından da desteklenmektedir. Arama motorlarında Web sitelerin kalite puanı, W3C standartları baz alınarak verilmektedir. W3C kalite standartlarını tutturmanın en iyi ve temel yollarından biri de SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarının iyi bir zeminde yapılmasıdır.  

W3C ve SEO İlişkisi

SEO, bir Web sitesinin arama motorlarına uyumlu hale getiren temel çalışmaları oluşturmaktadır. Web sitesinin arama motorlarına yönelik olarak gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarının bütünüdür. SEO, kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir.

İnternet üzerinde bilgi, ürün gibi pek çok veriye ulaşmak için kullanılan arama motorları, internet platformları arasında en fazla ilgi  gören bileşenlerden biri olmaktadır. SERP (Search Engine Result Page) sonuçlarında (Arama sonuç listesi) her web sitesi ilk sayfalarda çıkmak istiyor.

Bu şekilde daha fazla ziyaretçi kazanan web siteleri hizmet ve ürün satışı açısından cirolarını artırabiliyorlar. Bunun gerçekleşmesi tek başına yeterli olmasa da büyük oranda W3C standartlarını karşılayacak kalitede bir Web sitesine sahip olmaktan geçmektedir. 

Web site sahiplerinin arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almak istemelerinin nedeni ise internet kullanıcılarının karşılarına çıkan ilk sayfada yer alan Web sitelerine giriş yapma (Tıklama) eğilimlerinin olmasıdır. 

Yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen bu eğilim, ilk sayfada yer alma rekabetini artırmak ve yeni bir sektör oluşmasına neden olmaktadır. SEO çalışmalarının amacı, site ile ilgili anahtar kelimeler oluşturarak, arama motorlarına sitenin içeriğini doğru ifade etmek ve sitenin üst sıralarda yer alma rekabetini güçlendirmektir.

Yapılan SEO çalışmalarının sonucu ise sitenin trafiğinin artmasına, ziyaretçi sayısının yükselmesine katkı sağlamaktadır. Arama motorları tarafından da kalite puanı ile ödüllendirilen sistem W3C standartları baz alınarak uygulanmaktadır.

W3C Standartlarını Uygulayan Sayfaların Ortak Özellikleri

Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu olarak ifade edilen W3C’nin belirlemiş olduğu standartları uygulayan sayfaların belli başlı ortak özelliklerine rastlanmaktadır. Bu sayfaların arama motoru kalite puanlarının da yüksek olduğu gözlemlenmektedir. W3C standartlarını uygulayan sayfaların ortak özellikleri ise aşağıda sıralanabiliyor;

Arama Sonuçlarında Sıralama:

Bu kurallara uyarak hazırlanmış web sayfalarının Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) listelerinde ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. W3C standartlarına önem veren arama motorları, bu standartları yerine getiren Web sitelerine sıralamalarda öncelik vermektedir.

Bir diğer önemli konu ise, W3C standartlarını uygulayan sitelerin mobil ve masaüstü olmak üzere tüm cihazlarda ve tarayıcılarda düzgün şekilde görüntülenme konusudur. Mobil uyumluluğu yüksek, W3C standartlarına göre tasarlanmış ve kodlanmış siteler, rakiplerine göre her zaman daha avantajlı duruma geliyor.

Erişilebilirlik Özelliği:

W3C standartlarına sahip sitelerin bir diğer ortak özelliği ise tüm tarayıcılarda erişilebilirliğe sahip olmalarıdır. İnternet ortamında birçok tarayıcı alternatifi bulunmaktadır, tüm bu tarayıcılarda düzgün bir şekilde görüntülenebilen ve erişilebilir olan Web siteleri, farklı görünümlerin önüne geçerek görünüm ve erişim kalitelerinden ödün vermemektedir. Bunun yolu da W3C standartlarını içerisinde barındıran programlama dillerini site tasarımlarında kullanmaktan geçer.

Ulaşılabilirlik Özelliği:

Web sitelerinin tasarım ve kodlama aşamalarında, W3C standartlarının belirtmiş olduğu CSS (Cascading Style Sheets), işaretleme dili kurallarına uyulması gerekmektedir. CSS kuralları yerine getirilen bir Web sitesi, tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak çalışmakta ve her kullanıcıya ulaşılabilirliğini arttırmaktadır.

Hızlı Yükleme Özelliği:

Danimarkalı olan ve Web kullanılabilirlik danışmanlığı yapan Jakob Nielsen bir araştırmasında, Web sitelerinin açılış hızının 20 saniyenin altında olması gerektiğini belirtmiştir.

Verilen süreden daha geç açılan siteler ziyaretçi kaybetmektedir. Web site tasarım aşamalarına bakıldığında, CSS ile oluşturulan bir sayfa ile tablo ile oluşturulan sayfa arasında boyut olarak %20 ilâ %25 arasında fark bulunduğunu gösteriyor.

CSS kullanımı boyutları azaltarak sitenin daha hızlı açılmasını desteklemektedir. Site hızını etkileyen bir diğer faktör ise sayfaların barındırılmış olduğu Hosting şirketlerinde kullanılan band genişlikleri olmaktadır. Hosting paket seçiminin sitenin kapasitesine göre belirlenmesi, hız problemlerinin de önüne geçilmesine destek olacaktır.

Güncelleme Aşamaları ve Bakım Özellikleri:

Web sitelerinde periyodik olarak gerçekleştirilen güncelleme ve bakım aşamaları, sitenin tüm işleyişini etkiler. Yapılan değişiklikler işlevsel olabileceği gibi siteyi olumsuz yönde etkileyecek sorunlara da neden olabilmektedir. Bunu engellemenin en kolay yolu ise güncelleme ve bakım işlemlerini CSS stil dosyaları üzerinden tek bir noktadan yürütmektir.

Hukuksal Sorumluluk Özelliği:

Dünya üzerinde birçok ülkede geçerli olmak üzere, “Engelli internet kullanıcıları” için kanunlar çıkarılmaya başlanmıştır. Belirtilen kurallara uygunluk, hukuksal anlamda sorun yaşamamak adına önleyici tedbir özelliği taşımaktadır.

Domain Sorgulama