Hotlink Nedir? Hotlink Koruması ve Hotlink Aktifleştirme

Hotlink, siteniz üzerinde yer alan müziklerin, görsel dosyaların ve video dosyalarının farklı web siteleri üzerinde kullanılmasını engellemeye yardımcı olan bir nevi koruma sistemidir. Hotlink koruması sayesinde tüm materyallerinizi yalnızca kendi web sunucunuz üzerinden paylaşabilir ve telif hakkı korunan içeriklerinizi başka kullanıcıların izinsiz paylaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Hotlink Koruması

Hotlink korumasını siteniz üzerine kurduktan sonra sizin web sayfanız içerisinde yer alan ve sizin web sunucunuz üzerinde barınan dosyaların farklı sitelerde paylaşılmasının önüne geçebilirsiniz. Peki, Neden hotlink koruması ve biz webmasterlar neden hotlink korumasına ihtiyaç duyarız? Hotlink yardımıyla birçok web sitesi ve blog için en önemli ögelerden biri olan bandwidth yani trafik alanından tasarruf sağlayabiliriz.

Örneğin biz bir içerik oluşturduk ve bu içeriği tamamen orijinal yüksek kalitede ve boyutta görsellerle birlikte yayınladık. Farklı bir kullanıcı geldi ve bu içeriğe ait görselleri beğendi. Doğrudan sizin görsel dosyalarınızın URL adreslerini kopyaladı ve kendi sitesinde benzer bir yazı yazarak sizin görsellerinizi kullanmaya başladı. Şimdi, sizin görsellerinizin linklerinin paylaşıldığı bu sayfaya her bir kullanıcı giriş yaptığında görsel dosyalar sizin sunucunuz üzerinden çekilip kullanıcıya aktarılacak. Bu da dolayısıyla sizin fazladan trafik harcamanıza neden olacak.

Hotlink koruması ayrıca telif hakkıyla korunan içerik materyallerinizin otomatik olarak sitenizden kopyalanması veya botlar yardımıyla uğraşsız çekilmesinin önüne geçebilir. Bu da size daha özgün ve kopyalanmamış materyallerin olduğu bir siteye sahip olma avantajı sunabilir.

Hotlink Aktifleştirme

Plesk paneline giriş yaptığınızda gelen sayfada Hotlink Korumasına tıklayınız.

Ardından açılan sayfada Korunacak dosya uzantılarını ve Dost web site adreslerini ekledikten sonra Tamam butonuna basarak eklediğiniz bilgileri kaydedin ardından araçların altında bulunan butonuna tıklayarak Hotlink Korumasını aktifleştirebilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments