Blog » Domain & Hosting » Adım Adım Domain Alma Rehberi
Dijital Pazarlama Domain & Hosting Nedir, Nasıl Yapılır?

Adım Adım Domain Alma Rehberi

Hosting Fiyatları

Alan adı anlamına gelen domain, web sitenizin internetteki adresini tanımlayan isimdir. Kişisel, kurumsal ya da e-ticaret sitesi kurmak için öncelikle bir domain satın almanız gerekir. Domain alma aslında, 1 ile 10 yıl süre ile kiralama işlemidir.

Alan adını kendi üzerinize tescil ettirerek web sitenizi ve markanızı garanti altına almış olursunuz. Özellikle markaların aynı domain ile .tr, .net gibi diğer uzantıları da kaydettirmeleri gerekir. Bu sayede aynı isim ile farklı içerikler ve ürünler yayınlanamayacağı için marka kimliği güvence altına alınmış olur.

domain satın alma

Domain almadan önce amaçlarınızı belirleyin. Kişisel web sitenizdeki içerikleri tanımlayan bir alan adı seçmeye özen gösterin. Aynı şekilde kurumsal şirketlerin ve markaların da ürün, hizmet ve servislerini tanımlayan, marka kimliğini ve şirket felsefesini yansıtan bir domain adı seçmeleri önemlidir. Domain, sizi ve markanızı dünyaya tanıtan kimliktir.

domain tescili

Domain Nasıl Alınır?

Domain alma işlemi oldukça kolaydır ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmez. Domain almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. İlk olarak satın almak istediğiniz domainin, daha önceden bir başkası tarafından satın alınıp alınmadığına dair müsaitlik durumunu sorgulayın. Sorgulama işlemini who.is adresinden ya da hosting.com.tr’nin Whois Domain Sorgulama ekranından yapabilirsiniz.
domain sorgulama ekranı
  1. İstediğiniz domain müsait ise, kişisel ya da kurumsal web sitenizin amaçlarına uygun olan uzantıyı seçtikten sonra “Sepete Ekle” butonuna tıklayın. Ardından “Sepete Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin. Yerel bazda hizmet sunacaksanız, .tr uzantılı bir domain tercih edin.
domain alma
  1. Dilerseniz sepetinizden domain alma/kiralama/tescil sürenizi uzatabilirsiniz. Alan adını kaç yıl süre ile kendi üzerinize kaydettireceğinizi seçtikten sonra “Ödeme Yap” butonuna tıklayın.
domain alma
  1. “Giriş Yap” ekranından hesabınıza giriş yapın. İlk kez hosting.com.tr müşterisi olacaksanız, “Yeni Üye Hesabı Oluştur” butonuna tıklayarak bilgilerinizi doldurun.
domain alma
  1. Ödeme ekranından sipariş özetinizi görüntüleyebilirsiniz. Ödeme yönteminiz olarak kredi kartı, havale veya EFT olmak üzere 3 farklı alternatiften birini seçebilirsiniz.
domain alma
  1. Ödemenizi tamamladıktan sonra siparişiniz onaylanır ve domain alma işleminiz başarıyla sonuçlanmış olur. Domaininizi hiç beklemeden yönetmeye başlayabilirsiniz. Domaininizi yönetmek için Üye Paneli‘nizdeki “Alan Adlarım” menüsüne giderek “Yönet” butonuna tıklamanız yeterlidir.
domain alma

Domain satın aldıktan sonra web sitenizi hayata geçirmek için hosting hizmeti de satın almalısınız. Dilerseniz teknik bilgiye ihtiyaç duymayacağınız Hazır Site Tasarım Aracı ile web sitenizi tek tıkla özelleştirebilirsiniz. Hazır Site Aracı, her türden kullanıcı ve farklı iş fikirleri için yüzlerce tema seçeneği sunar.

İhtiyaçlarınıza cevap veren bir hosting paketi seçtikten sonra alan adınız üzerinden web sitenizi yayınlayabilir, içeriklerinizi ve ürünlerinizi dünyayla paylaşmaya başlayabilirsiniz.

site tasarım aracı

Domain satın aldığınızda kayıt tarihi, tescil bitiş tarihi, adınız, sunucu ve iletişim bilgileriniz herkes tarafından görülebilir. Herhangi biri Whois sorgusu gerçekleştirdiğinde bu bilgilere ulaşabilir. Bu bilgileri gizlemediğiniz takdirde, spam mailler ya da siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Verilerinizi korumak için Whois Gizleme özelliğini kullanmanızı öneririz.

> Domain nedir? Domain türleri nelerdir? Domain adı seçerken nelere dikkat edilmeli? Mükemmel domain adı bulmak için 15 ücretsiz araç

Domain Sorgulama