Domain Nasıl Alınır? 5 Adımda Alan Adını Tescil Edin

Domain Nasıl Alınır
Hosting Fiyatları

Markanızı çevrimiçi ortamda oluşturmanın en önemli adımlarından biri, bir domain satın almaktır. İster yeni bir iş kuruyor, ister kişisel bir blog açıyor veya bir e-ticaret sitesi oluşturuyor olun, mükemmel alan adını seçme ve satın alma süreci göz korkutucu görünebilir.

Fakat korkmayın, bu yazımızda, alan adı satın almanın tüm incelikleri hakkında size bilgi vereceğiz ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak değerli ipuçları sunacağız.

1. Alan Adına Karar Verin

Markanız için henüz bir isim bulmadıysanız, alan adı seçim sürecini bir marka adı bulma süreciyle birleştirmeniz iyi bir fikirdir. Alan adınız markanızdan ayrılamaz, yani benzer olmaları durumunda her ikisi de daha akılda kalıcı olacaktır. 

Şirketinizin zaten bir adı varsa, ilk alan adı tercihiniz muhtemelen sirketadiniz.com’dur. Ancak bu alan farklılaştırmak isterseniz, kullanıcıların markanızı alan adınızla kolayca ilişkilendirmesini sağlamak için birkaç seçeneğiniz var:

 • Son ek kullanın. Farklılaştırmak için alan adınızın sonuna bir kelime ekleyebilirsiniz. Birincil ürününüzün adını, konumunuzu veya başka bir şeyi kapsayan eklemeler yapabilirsiniz.
 • Bir önek kullanın. Alan adınızın başına ürününüze dikkat çeken eylem odaklı bir fiil ekleyin.
 • Farklı bir alan adı uzantısı kullanın. Üst düzey alan adı (TLD) olarak da adlandırılan alan adı uzantısı, alan adınızın sonundaki son ektir. En yaygın kullanılan alan adı uzantısı .com’dur, ancak bölgeye özgü alan adı uzantılarını (.tr, .us veya .eu gibi) ya da giderek popüler olan özel alan adı uzantılarını (.shop veya .store gibi) da kullanmanız mümkündür.

2. Güvenilir Bir Alan Adı Kayıt Kuruluşu Seçin

Bir alan adı kayıt kuruluşu, alan adlarını sizin adınıza kaydeden bir şirkettir. Doğrudan bir kayıt şirketinden veya bir web hosting hizmeti aracılığıyla bir alan adı satın aldığınızda, bu alan adı sizin için DNS’ye kaydedilir.

Tercih edebileceğiniz birçok akredite kayıt şirketi vardır, fakat güvenilir bir sağlayıcı seçmeniz gerekir. Bu noktada Hosting.com.tr, hayalinizdeki alan adını en iyi fiyata hemen kaydetmenize olanak tanır.

Bir alan adı şirketinde aramanız gereken özellikler nelerdir?

Alan adlarının fiyatı önemli olsa da, göz önünde bulundurulması gereken birçok başka faktör de vardır. Doğru alan adı sağlayıcısını arıyorsanız, kendinize sormanız gereken birkaç soru aşağıdaki şekildedir:

 • Alan adımı web siteme yönlendirmek ne kadar kolay olacak? 
 • Alan adı gizlilik korumasına ihtiyacım olacak mı? Bir alan adı kaydettiğinizde, iletişim bilgileriniz küresel ICANN kayıtlarında herkese açık hale gelir. Gizlilik koruması, bu bilgileri gizleyen bir özelliktir. Hosting.com.tr, tüm alan adlarında alan adı gizliliği korumasını ücretsiz olarak sağlar, ancak bazı sağlayıcılar bu özelliği ek ücret karşılığında sunar.
 • Hangi alan adı uzantılarını kullanmak istiyorum? Alan adı uzantısı, alan adının sonunda gelen kısımdır. Tüm alan adı sağlayıcıları .com alan adları sunar, ancak bölgeye özgü bir alan adı uzantısı (.tr, .eu veya .au gibi) veya özel bir alan adı (.shop, .store vb.) arıyorsanız, bunları sağlayan bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.
 • Başka hizmetlere ihtiyacım var mı? Alan adı kayıt şirketleri genellikle hosting, web sitesi oluşturma özellikleri ve e-posta hosting gibi ek hizmetler sunar. 

3. Domain Sorgulama Servisi ile Kayıt Edilebilirlik Kontrolü Yapın

Alan adının kullanılabilirliğini kontrol etmek yalnızca birkaç saniye sürer ve neredeyse her kayıt şirketi ve hosting hizmeti bunu yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir alan adı arama aracına sahiptir. Bu noktada linke tıklayarak Hosting.com.tr’nin “Domain Sorgulama” aracı üzerinden domain sahipliğini doğrulayabilir ve alan adınız kullanılabilir durumdaysa, domain’inizi satın alabilirsiniz.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey, alan adlarının evrensel olduğunu unutmamaktır. Bir alan adı bir sağlayıcıda kullanılamıyorsa, hepsinde kullanılamaz. Bu araçların en güzel yanı, sizinkinin mevcut olmaması durumunda genellikle mevcut olan benzer alan adlarını önermeleridir.

Alan adınız kullanılamıyorsa, alan adı için aracılık yapabileceğinize dair bir mesaj alabilirsiniz. Bu, alan adının alınmış olduğu, ancak kayıt şirketinin alan adı sahibiyle sizin adınıza görüşerek alan adını size satmasını sağlamaya çalışacağı bir hizmet sunduğu anlamına gelir.

En çok tercih ettiğiniz alan adını satın almak size cazip gelse de, bir alan adı için aracılık yapmaya çalışmanın risklerini bilmeniz de önemlidir.

Mevcut alan adı sahibi alan adını satmak istemese bile, alan adı kayıt ücretlerine ek olarak aracı hizmet ücretleri ödenir. Süreç zaman alabilir ve sitenizin açılışı geciktirebilir. Ayrıca mevcut alan adı sahibi bir teklifte bulunsa bile, bu teklifin mevcut bir alan adını satın almaktan çok daha pahalı olması muhtemeldir.

4. Uygun Domain Uzantısını Seçin

Web siteniz için bir alan adı satın almak söz konusu olduğunda, farklı alan adı uzantılarını anlamak çok önemlidir. En yaygın alan adı uzantıları .com, .net ve .org’dur.

 • .Com uzantısı en popüler ve yaygın olarak tanınan uzantıdır. Her tür işletme ve kuruluş için uygundur.
 • .Net uzantısı genellikle internet servis sağlayıcıları ve teknolojiyle ilgili işletmeler tarafından kullanılır. 
 • .Org uzantısı genellikle kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla ilişkilendirilir.

Web Siteniz İçin Doğru Uzantıyı Seçme

Web siteniz için doğru alan adı uzantısını seçmek, işletmenizin veya kuruluşunuzun niteliğine bağlıdır. Ticari bir kuruluşsanız, kullanıcılar tarafından en çok tanınan ve güvenilen uzantı olduğu için genellikle .com uzantısını tercih etmeniz önerilir.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşsanız, .org uzantısı misyonunuzu ve amacınızı aktarmanıza yardımcı olabilir. Teknoloji odaklı işletmeler veya bireyler için .net uzantısı uygun bir seçim olabilir.

Bu popüler uzantılara ek olarak, Türkiye için .tr veya Birleşik Krallık için .uk gibi ülkeye özgü uzantılar da vardır. Hedef kitleniz öncelikle belirli bir ülkede bulunuyorsa bunlar faydalı olabilir.

Bu noktada ilgili, hatırlanması kolay ve markanızı etkili bir şekilde temsil eden bir alan adı seçmeyi unutmamanız şarttır.

5. Domaini Satın Alın ve Sahipliğini Doğrulayın

Bir alan adı kayıt kuruluşuna ve iyi bir alan adına karar verdikten sonra, alan adınızı satın almaya hazırsınız demektir. Bunu yaptıktan sonra, sağlayıcınız alan adını sizin adınıza rezerve edecek ve kaydedecektir.

Hosting.com.tr ile bir alan adı satın alma

 • Hosting.com.tr adresine gidin.
 • Domain Sorgulama aracına istediğiniz alan adını girin.
 • Hosting.com.tr, hayalinizdeki alan adının daha önce satın alınabilir olup olmadığını sizinle paylaşacaktır. 
 • Eğer alan adınız satın alınabilir durumdaysa, alan adına sahip olmak istediğiniz süreyi (yıl olarak) seçin ve “Sepete Ekle” butonuna tıklayın.
 • Ardından, ödeme adımına geçin. Fatura bilgilerinizi girip satın al seçeneğine tıkladığınızda alan adınızı başarıyla kaydetmiş olursunuz.

Okumanızı Öneririz: Domain (Alan Adı) Nedir? Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Domain Sorgulama