Sunucu Türleri Hakkında Bilgiler

Sunucuların farklı türleri bulunmaktadır. Bunun sebebi kullanım alanlarının yaygın olmasından kaynaklanmakta. Yani bir sunucu web sitesi yayınlamak için de kullanılabilir, radyo yayını yapmak için de. Masaüstü bir program yazarsınız fakat çalıştığı alan yani veri alıp gönderdiği alan sunucunuzda çalışmaktadır. Bu ve bunun gibi türlü türlü durumlar mevcuttur.

Sonuç olarak herkes yapacağı işe göre sunucu tercih etmeli. Gereksiz yere, çok özellikli bir sunucu almanın gereği yoksa almak ne kadar mantıklıdır?

Şimdi sunucu türlerine biraz bakalım...

1 ) RACK MOUNTED SERVER : Bu sunucular az yer kapladıkları için günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki fotoğraftan da görebilirsiniz.

direct admin

2 ) BLADE SERVER : Sistem çalışırken bile takıp çıkarılabilir. Ufak yapıda anakart, işlemci ve bellekten oluşurlar. Blade server kasalarında korunurlar. Arıza sonucunda sistem durmuyor ve sağlam kasalarda çalışıyor.
 direct admin

Peki sunucular genel anlamda neden tercih ediliyor? Hostinge göre avantajları neler?

Hostingler sunucuların sadece bir bölümüdür. Bir sunucuda 200 ve daha üstü hosting kullanılabilir. Haliyle sunucular daha gelişmiş teknoloji ve donanıma sahiptir. Büyük uygulama ve yüksek trafiğe sahip sitelerde sunucular tercih edilmektedir. Zira hostinglerin gücü belli bir boyuta kadar yükseltilebiliyor. 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Benzer Diğer Makaleler