Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Youtuberlara Yüzde 15 Vergi Geliyor, Youtuberlar İçin Vergi Düzenlemesi Hakkında Her Şey

Youtuberlara Yüzde 15 Vergi Geliyor, Youtuberlar İçin Vergi Düzenlemesi Hakkında Her Şey

Hosting Fiyatları

Sosyal medya fenomenlerinin vergisiz kazançları uzun süredir ülke gündemimizi meşgul ediyordu. Sonunda beklenen oldu ve konuyla ilgili Vergi Reformu Paketi’nin detayları açıklandı. Kısa süre içinde yasallaştırılması beklenen pakette sadece YouTube üzerinden kazanç sağlayanlara değil, çevrimiçi platformlardan kazanç sağlayan herkese %15 vergi getirilecek.

Youtube Vergi Nedir?

Youtube vergisi, YouTube üzerinden sağlanan kazançlar (marka işbirlikleri, reklam gelirleri vb.) üzerinden alınan bir vergi türüdür. 

Yeni vergi düzenlemesi ile ilgili en çok araştırılan konu YouTube vergisi olsa da, aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı bu uygulamayı sadece YouTuber’lara yapmayacak. 

Uzun süredir üzerinde çalışılan Vergi Reformu Paketi; Instagram, Tiktok vb. bütün sosyal ağlarda ücretli reklam yapan herkesi ilgilendiriyor. 

Sosyal Medya Gelirleri Nasıl Vergilendirilecek? 

Vergi Reformu Paketi kapsamında; YouTuber’lar, mobil yazılım üreticileri, fenomenler ve çevrimiçi platformlardan gelir elde eden herkesten yüzde 15 vergi alınacak.

Vergi mükellefi olması zorunlu olan tüm kişiler bankada bir hesap açacak ve Google veya Youtube tarafından bu kişilere ödeme yapıldığında stopajı direkt banka kesecek. Defter tutma zorunluluğu ortadan kaldırılacak.

Youtuberlar Vergi Düzenlemesi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

1. Youtuber Olanlardan Ne Kadar Vergi Alınacak?

YouTuber’lar da tıpkı diğer sosyal medya fenomenleri gibi kazançları üzerinden %15 vergi ödeyecek.

2. Yeniden Değerleme Vergisi Nedir?

Vergi Usul Kanunu’nda değişiklikle, enflasyon düzeltmesi, yeniden değerleme oranı ve yeniden değerleme başlığı düzenleniyor. Yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında önceki yılın aynı dönemine göre TÜİK Yİ-ÜFE’de ortalama fiyat artış oranı, yeniden değerleme oranı olarak dikkate alınacak. Geçici vergi dönemleri itibarıyla yapılacak değerlemede esas alınacak yeniden değerleme oranı ise bir önceki yılın kasımından başlamak üzere; 3, 6 ve 9’uncu aylarda bir önceki 3, 6 ve 9 aylık dönemlere göre Yİ-ÜFE’de ortalama fiyat artış oranı esas alınıp belirlenecek.

3. Geriye Dönük Youtube Vergisi Alınacak Mı?

Ocak 2021’de Hazine ve Maliye Bakanlığı, Google’ın Türkiye’deki gerçek kişilere (YouTuber’lara) yatırdığı ödemeler için geçmişe dönük 5 yıllık vergi soruşturması açıldığını duyurmuştu. Bu kapsamda birçok YouTuber’dan geriye dönük Youtube vergisi alındı.

4. Youtube Vergisi Nasıl Ödenecek?

Vergi mükellefi olan YouTuber’lar bankada bir hesap açacak, Youtube’un bu hesaba gönderdiği reklam gelirlerinden stopajı direkt banka kesecek.

5. Youtube Vergi Mükellefi Olmak Şart mı?

Sosyal medya platformlarında kazanç sağlayan influencer’lar yani fenomenlerin vergi mükellefiyeti tesis ettirmesi gerekir. Çünkü elde edilen gelir “Ticari Kazanç” hükümlerine tabidir. Aynı şekilde bu, YouTuber’lar için de geçerlidir.

6. Youtube Vergisi Ödemek İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

Evet, zorunludur. Kazançlarınızı vergilendirmek için bir şirket (şahıs şirketi ya da limited şirket) kurmanız gerekir. 

7. Yurt Dışında Youtube Vergi Oranı Ne Kadar?

Eğer ABD’de yaşayan bir YouTuber’sanız ve Google ile geçerli vergi bilgilerinizi paylaştıysanız, elde edeceğiniz gelirlerde vergi kesintisi yapılmaz. Fakat ABD dışındaki YouTuber’ların elde ettiğiniz kazançlardan %0-30 arasında bir vergi alınır. Bu oran bulunduğunuz ülkenin ABD ile bir vergi anlaşması ilişkisi olup olmadığına göre değişir.

8. Youtube Vergi Cezası Nedir?

Eğer bir YouTuber’sanız ve vergi beyanında bulunmazsanız, bu yasal anlamda bir suç teşkil eder. Örneğin, YouTube’dan kazanılan reklam gelirinin beyan edilmemesi durumunda, kişi, normalde ödemesi gereken vergi tutarının bir katı kadar vergi cezası öder. 

9. Devlet Memurları Youtube Vergisi Öder Mi?

Evet öderler. Tıpkı diğer YouTuber’lar gibi devlet memurları da YouTube üzerinden ticari bir kazanç sağlıyorsa, vergi mükellefi olup vergisini ödemesi gerekir.

10. Belli Bir Yaşın Altında Olanlar Youtube Vergisi Ödemek Zorunda Mı?

Evet, zorunda. Çünkü yaşınız ne olursa olsun vergi mükellefi olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

11. Dijital Vergi Dairesi Nasıl Çalışacak?

Dijital Vergi Dairesi elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef grupları kademeli olarak artırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verecek olan “Türkiye Dijital Vergi Dairesi” uygulaması hayata geçirilecek. “Dijital Vergi Asistanı” sistemi oluşturulacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak. Elektronik defterler dijital vergi dairesinde yer alacağı için, denetim ve incelemeler de dijital ortamda yapılacak. Maliye Bakanlığı dijital vergi dairesinin yazılımlarını hizmet alımı yaptırabilecek. Mükellef mahremiyeti için, bu tip yazılımları bakanlık adına kuran şirket çalışanları da devlet memurlarının taşıdığı sorumluluğu taşıyacak. Mükellef ve mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin açıklanması veya kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

Domain Sorgulama
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan Demir
Kenan Demir
1 Aralık 2021 05:46

Acaba kazanabilir miyim veya kazanamam diye düşüncelerden aldım çanak kazanırız