Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?
Hosting Fiyatları

Biraz eskilere dönecek olursak, ünlü olabilmeniz ya da yeteneklerinizi insanlara gösterebilmeniz için birilerinin sizi keşfetmesi gerekiyordu. Hatta işinizde ne kadar iyi olursanız olun, ünlü olmanız için şans faktörü çok önemliydi. Ama artık YouTube var.

YouTube ünlüleri, sadece kendi emekleri ile insanların ilgisini çekiyor ve insanlar için öğretici ya da eğlendirici içerikler oluşturarak kitleleri peşlerinden sürüklüyor. Bu da ünlülüğün yanında para kazanmaya da katkı sağlıyor.

YouTube kanalınızı para kazanmak için açmamış olsanız bile, birçok kanalın YouTube üzerinden para kazandığını görünce, siz de bu fırsatlardan yararlanmak isteyebilirsiniz.

‘YouTube’den gerçekten iyi para kazanabilir miyim?’ diye sorarsanız, evet kazanabilirsiniz, fakat sadece YouTube’nin algoritmasını iyi anlayanlar bunu yapabilir. Çünkü YouTube artık sadece komik kedi videoları yükleyerek popüler olacağınız bir platform değil. Kazancınızı yüksek tutmak istiyorsanız, YouTube’de kitlenizi nasıl büyüteceğinizi ve nasıl para kazanacağınızı bilmeniz gerekir.

YouTube’ye Kısa Bir Bakış

YouTube’ye Kısa Bir Bakış

YouTube 2005 yılında hayata geçirildiğinde ilk paylaşılan video, hayvanat bahçesinde çekilen 18 saniyelik bir klipti. YouTube’de başlangıçta para kazanmak diye bir amaç olmadığı için insanlar eğlenmek amacıyla ilk videoya benzer içerikler üretti. Ancak Google 2006 yılında YouTube’yi satın aldığında, para kazanmak en büyük öncelik haline geldi. Durum böyle olunca, içerik oluşturucular daha yüksek kaliteli videolarla YouTube’de kendini göstermeye çalıştı.

Bugün YouTube, içerik oluşturucularına ödeme yapmak için video öncesi reklamcılık ve marka ortaklıkları kullanıyor. Fakat platform ne kadar değişirse değişsin, tek bir kuruş ödemeden istediğiniz tüm içeriği izleyip yükleyebiliyorsunuz.

YouTube popülaritesini hiç kaybetmeden artırıyor ve bu popülerlik yakın gelecekte de hiç azalmayacak gibi görünüyor. Bu yüzden YouTube ile ilgili bir projeniz varsa, şimdi harekete geçme zamanı. Sadık hayranlar oluşturmak için gereken özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, bir YouTube kanalı açmak, girişimcilik yolculuğunuzda bir sonraki adımınız olabilir.

Youtube Üzerinden Para Kazanmaya Nasıl Başlarım?

Youtube Üzerinden Para Kazanmaya Nasıl Başlarım?

YouTube’ye her gün binlerce yeni içerik üreticisi katılıyor. Bu içerik üreticilerin çok azı başarılı olurken, büyük bir çoğunluğu ise bir avuç video yayınladıktan sonra sırra kadem basıyor.

Peki en ünlü içerik üreticilerini bu kalabalıktan ayıran şey nedir? 

Marka bilinirliği, kitle sadakati ve yüksek kaliteli içerik… 

Bir girişimciyseniz, bu formüle zaten aşinasınızdır ve kitlenize değerli bir şey sunmanın önemini biliyorsunuzdur.

Girişimci olarak bazı kavramlara hakim olduğunuza göre, o halde hemen YouTube üzerinden para kazanmaya başlamanız için gerekli adımlara birlikte göz atalım:

1. Nişinizi bulun

YouTube’de 31 milyondan fazla kanal var ve tüm bu karışıklık içinde görünmez olmanız işten bile değil. Bu yüzden YouTube üzerinden para kazanmak istiyorsanız, bir nişe ihtiyacınız var. En popüler nişlerden bazıları: Güzellik, oyun, DIY, vloglar ve ürün incelemeleridir. Eğitici ve çocuk videolarının bile platformda önemli bir yeri vardır. Fakat bu saydıklarımızdan bambaşka bir tercihiniz olacaksa bile, nişiniz için bir talep var mı emin olun. Sonuçta, yalnızca 20 kişi videolarınızı izlerse, YouTube üzerinden para kazanamazsınız.

2. Bir kanal kurun

YouTube’de bir kanalınız olmadan para kazanamazsınız, bu yüzden bir kanalınız olması gerekir.

YouTube’ye kaydolmak ve bir kanal oluşturmak ücretsizdir. Hesabınızı etkinleştirdikten sonra hemen içerik yüklemeye başlayabilirsiniz.

3. Kitlenizi büyütün

YouTube’de her gün milyarlarca görüntüleme yapılsa da, herkesin sizin yüklediğiniz videolara akın edeceğini varsayamazsınız. İzlenme sayınızın artması için sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanız gerekir.

4. Kitlenizi koruyun

Kitlenizi elinizde tutmak için haftada birkaç kez yüksek kaliteli videolar yüklemeye devam etmeniz gerekir. Ve en önemlisi, takipçilerinizle daima iletişim halinde olmalısınız. Bunu, takipçilerinizin yorumlarına yanıt vererek, videolarınızdaki aktif takipçileri tanıyarak veya yalnızca abone olanlara hediyeler vererek yapabilirsiniz. Kitleniz ne kadar bağlı hissederse, kanalınızla o kadar etkileşimde kalırlar.

5. YouTube’de para kazanmayı nasıl etkinleştireceğinizi öğrenin

YouTube, sizi YouTube İş Ortağı Programı‘na kabul edene kadar kanalınıza müdahale etmez (ilkelere aykırı içerikler paylaşmıyorsanız). Başvuru ve inceleme süreci ise zaman alır, bu nedenle minimum eşiklere ulaşır ulaşmaz YouTube İş Ortağı Programı‘na başvurduğunuzdan emin olun. Çoğu içerik oluşturucu, reklam veren dostu içerik ürettikleri sürece reklam gelirine hak kazanır.

YouTube’de kanal açmak oldukça kolay görünebilir ve yukarıdaki adımları uygularsanız hemen para kazanmaya başlayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir.

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’den nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Platformdan gelir elde etmenin çeşitli yolları vardır, fakat bunların çoğu çekici video içeriği oluşturma etrafında döner.

Hadi hep birlikte YouTube’den gelir elde etmenin yollarını inceleyelim:

1. YouTube İş Ortağı Programı

YouTube’dan nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, YouTube İş Ortağı Programı‘nın nasıl çalıştığını bilmeniz önemlidir. YouTube içerik oluşturucuları, YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edilene kadar videolarının hiçbirinden para kazanamaz. YouTube kanalınızda 1.000 abone ve 4.000 herkese açık görüntüleme olduğunda, İş Ortağı Programı’na katılmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu, bu sayılara ulaşana kadar hiçbir gelir elde edemeyeceğiniz anlamına gelir, bu nedenle içerik oluşturmaya ve kanalınızın erişimini artırmaya devam etmeniz önemlidir.

2. YouTube Premium

Kanal reklamları yayınlamanın yanı sıra YouTube’den nasıl para kazanabileceğinizi anlamaya çalışıyorsanız, yanıt: YouTube Premium‘dur. YouTube Premium, kullanıcıların reklamsız videolar izlemelerini sağlayan ücretli bir üyelik hizmetidir. YouTube Premium üyeleri, içerik oluşturucuların bir videolarını oynattıklarında, otomatik olarak ikinci bir gelir akışı elde eder. Reklam tabanlı gelir için YouTube’dan para kazanma kurallarında olduğu gibi, Premium üyelik ücretleri yoluyla elde edilen gelirin çoğu da içerik oluşturuculara gider (toplam gelir dağılımı, Premium üyelerin içeriğinizi ne kadar izlediğine bağlıdır). Premium üyeler ayrıca videolarınızı çevrimdışı olarak indirme ve izleme sürenize katkıda bulunacak şekilde arka planda oynatma olanağına sahip olur.

3. Kanal Üyelikleri

YouTube kanalınız 30.000’den fazla aboneye sahip olduğunda, kanal üyeliklerinden yararlanarak başka bir gelir akışı da elde edebilirsiniz. Bu, abonelerinizin videolara erken erişimini, yalnızca üyelerin canlı sohbet etmesini vb. avantajları içeren bir üyelik paketidir. İnsanlar, bir YouTube içerik oluşturucusunun dikkatini çekmenin gerçek bir zorluk olabileceğinin farkında olduğundan, özel kanal üyeliklerini kullanır.

4. Tanıtım Videosu İçeriği

İşletmeler, geniş bir kitleye sahip YouTube kanallarının sahip olduğu potansiyelin farkındadır ve kendi işlerini büyütmek için her zaman bundan yararlanmak ister. Eğer YouTube’de önemli bir abone sayısına sahipseniz, büyük olasılıkla size ulaşan ve ürünlerini para karşılığında tanıtmanızı isteyen işletmeler olacaktır. Bu da sizin için YouTube’den para kazanmanın en iyi yollarından biri haline gelebilir. Fakat bu yöntem ile YouTube üzerinden para kazanıyorsanız, kanalınızın konusuyla ilgili ürünleri kitlenize tanıtmalısınız. Kitlenize yalnızca gerçekten ilgilendiğiniz ürünleri tanıtmazsanız ve bu tanıtımın sadece reklam amaçlı olduğunu anlaşılırsa, bu durum izleyicilerinizin size olan güvenlerini kaybetmesine neden olabilir.

5. Super Chat

Super Chat, YouTube’dan para kazanmanın popüler yollarından biridir. Bu özellik, videonuza yorum yapan kişinin öne çıkmasını ve belirli durumlarda yorum bölümünün üstüne sabitlemesini sağlar. Dolayısıyla, YouTube’da canlı yayına başladığınızda, akışınızdan para kazanmak için Super Chat özelliğini kullanabilirsiniz.

6. Görüntüleyenleri Ürünlerinize Yönlendirin

E-ticaret yapıyorsanız ya da böyle bir fikriniz varsa, mağazanızı ve ürünlerinizi hem videolarınızda hem de açıklamalarınızda tanıtabilirsiniz. Bu, mağazanız için daha fazla trafik oluşturmanın harika bir yoludur. Mağazanızı henüz açmadıysanız, hazır hale getirdikten sonra, YouTube kanalınızın konusuyla ilgili ürünleri satabilirsiniz.

YouTube Videolarından Para Kazanma

YouTube Videolarından Para Kazanma

Oluşturduğunuz YouTube videolarından nasıl para kazanacağınızı merak ediyorsanız, içerik oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç harika ipucu var.

Bir YouTube kanalının daha popüler hale gelmesi için göz önünde bulundurmanız gerekenler:

1. Videolarınızı 10+ Dakika Yapmaya Çalışın

YouTube için 10 dakikadan daha uzun videolar oluşturduğunuzda, reklam geliriyle daha fazla para kazanma şansınız artar. 10 dakikadan uzun YouTube videolarının izleme süresi daha yüksek olacaktır ve bu da söz konusu videoların oluşturacağı reklam geliri miktarına olumlu katkıda bulunur. Ayrıca, ortalama izleme süresi daha yüksek olan videolar, YouTube’nin arama sonuçlarında daha üstte görünecektir; bu, kullanıcıların içeriğinizi görüntüleme şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

2. Diğer YouTube Kullanıcılarıyla İşbirliği Yapın

YouTube videolarından para kazanmak için kullanabileceğiniz bir diğer taktik de, diğer YouTube kullanıcılarıyla işbirliği yapmaktır. Bu, kanalınızı büyütmenize ve içeriğinizi çapraz kitleye açmanıza olanak tanıyan harika bir yöntemdir.

3. İlgi Çekici ve Bilgilendirici İçerikler Oluşturun

YouTube kanalınızın başarısı için ilgi çekici içerikler çok önemlidir. YouTube kullanıcıları her zaman onları eğlendirecek ya da onlara bir şeyler katacak videoları arar. Kitlenize bu tarz video içeriği sağlayabilirseniz, tüm videonuzu izlemeleri ve gelecekte daha fazla video içeriği için geri gelmeleri muhtemeldir.

Hangi demografinin videolarınıza daha fazla dikkat ettiğini görmek için YouTube analizlerine göz atabilirsiniz. Bunu analizi etmek, ne tür içerik oluşturacağınız konusunda size daha iyi bir fikir verecektir. Örneğin, videolarınızın Gen Z için daha popüler olduğunu fark ederseniz, videolarınızda en sevdikleri kelimelerden birkaçını kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Açıklamalardan En İyi Şekilde Yararlanın

Açıklamalar, YouTube videolarından nasıl para kazanılacağına dair bir başka değerli yanıttır. Kullanıcıların içeriğinizi keşfetmelerine ve içeriğinizi izleyip izlemeyeceklerine yardımcı olur.

Videolarınız için açıklamalar yazarken, önce en belirgin şeylerden bahsedin, daha sonra daha az önemli olanlara doğru gidin. Ayrıca, tüm videoyu izleyenlerin ne kazanacağını açıklamaya çalışın ve önemli noktalarından en az birkaçını belirtmeye çalışın. Son olarak, potansiyel kitlenizin anlayacağı ve ilişkilendirileceği bir dil kullanın.

5. Tutarlı Gönderiler Oluşturun

Bir YouTube kanalında, içeriklerinizi tutarlı bir şekilde yayınlamanız gerekir. İzleyicileriniz için düzenli bir içerik akışı oluşturduğunuzda, kanalınızdaki etkileşim artar. Bu, çevrimiçi varlığınızdan çok daha fazla haberdar olacakları anlamına gelir.

Yukarıda listelediklerimizin dışında:

  • Videolarınız için göz alıcı küçük resimler oluşturun.
  • Videonuza çekici bir başlık verin ve görüntüleyenleri cezbetmek için başlığınızda tıklanabilir kelimeler kullanmayı düşünün.
  • YouTube arama sonuçlarındaki videoları optimize etmek için etiketlerinizde, başlıklarınızda ve açıklamalarınızda anahtar kelimeler kullanın.
  • Kanalınızın ana sayfasını profil resmi, kapak resmi ve fragman videosu ile güncelleyin.
  • Kanalınızdaki diğer videoları tanıtmak için oynatma listeleri oluşturun.
  • Google Arama Trendleri’ndeki popüler konuları bulun ve mevcut arama eğilimlerine uyacak yeni içerikler oluşturun.

İlk 10.000 görüntüleme eşiğini geçtikten hemen sonra kanalınızı geliştirmeyi bırakmayın. Herhangi bir işletmede olduğu gibi, kanalınızı da ne kadar çok pazarlayıp ölçeklendirirseniz, potansiyel geliriniz o kadar yüksek olur. En kazançlı kanallar, yükledikleri her video için bu adımları izler. 

YouTube’de 1000 Görüntüleme Başına Ne Kadar Para Kazanırsınız?

YouTube'de 1000 Görüntüleme Başına Ne Kadar Para Kazanırsınız?

Diyelim ki, en son YouTube videonuzda 1.000 görüntüleme var. Her şeyden önce tebrikler, bazen bu rakamları bile bulamayanlar oluyor. Ancak 1000 görüntüleme için YouTube’den çok büyük bir ödeme beklemeyin.

Influencer Marketing Hub‘a göre, YouTube’de 1000 video görüntüleme başına yalnızca yaklaşık 3-5 dolar kazanılıyor. Bu sayı, YouTube’nin reklamı ne sıklıkta gösterdiği veya izleyicinin ne kadar süre izlediği de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle değişir. Çoğu kullanıcı birkaç saniye sonra reklamı atlayabilir, bu da kanalın Adsense gelirini azaltır.

1000 görüntüleme başına miktar oldukça az gibi görünse de, birçok YouTube kullanıcısı yalnızca Adsense geliri sayesinde rahat bir hayat sürer.

YouTube Kullanıcıları Paralarını Nasıl Alıyor?

YouTube’den nasıl para kazanılacağını araştıran herkes, nasıl ödeme alınacağını da öğrenmek isteyebilir.

İlk olarak, Gmail kimliğinizi kullanarak bir Google AdSense hesabına kaydolun, ardından banka havalesi, Western Union, EFT, SEPA vb. ödeme seçiminizi seçin.

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, AdSense hesabınızı oluştururken vergi bilgilerinizi de göndermeniz gerekebilir. AdSense kurulduktan sonra, minimum ödeme eşiğini geçtikten sonra ödeme talep edebilirsiniz.

Google, bazı eşik değerlerden daha düşük bir tutarda hiçbir zaman ödeme yapmadığından, kazancınız belirtilen tutara ulaşana kadar bir ödeme şekli seçemezsiniz.

Yüksek Rekabete Rağmen YouTube’dan Nasıl Para Kazanırsınız?

YouTube ile nasıl para kazanacağınızı araştırırken, diğer girişimcilerle rekabeti de göz ardı etmeyin. Çünkü sizin hedeflediğiniz kitlenin dikkatini çekmek için mücadele eden tam zamanlı YouTuber’lar da olacak. Kanalınız için içerik oluştururken bunu göz önünde bulundurmanız önemlidir. Cazip küçük video resimleri ve başlıkları oluşturarak kalabalığın arasından sıyrılmaya çalışın. Unutmayın, YouTube görsel olarak yoğun bir platformdur, bu nedenle bu ipuçlarını uygulama videolarınızın görüntülenmesi için daha fazla kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinizin ses ve video kalitesi de başarınızda rol oynayan önemli faktörlerden biridir. Markanızın profesyonel görünmesini istersiniz, video içeriğinizin yüksek kalitede olması gerekir. Ayrıca YouTube SEO’sundan yararlanarak rekabette bir adım öne geçebilirsiniz. Video açıklamalarınız için SEO içeriği oluşturmak, YouTube kanalınız için organik trafik oluşturmanın harika bir yoludur.

Yukarıda ‘YouTube’dan nasıl para kazanılır?’ sorusunun cevabını adım adım anlattık. Bir YouTube kanalı açmayı planlıyorsanız, video izlenme sayınızı nasıl artırmayı planlıyorsunuz? Bir YouTube kanalınız varsa, video izlenme sayınızı nasıl artırıyorsunuz? Yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Youtube tamam da para kazanmanın başka başka yolları var mı? Evet, Var 🙂


İlgili İçerikler:

Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri

Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? 

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılır? (2022 Güncel)

En İyi 15 Satış Ortaklığı Sitesi

E-ticaret’e Nasıl Başlanır?

Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Trendyol’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

12 Maddede Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Pasif Gelir Kaynakları: Yatarken Para Kazandıracak Benzersiz 15 Fikir

Adsense Nedir? Nasıl Kurulur?

Domain Sorgulama