Yazı Tipleri: Web Siteleri ve Uygulamalar İçin En Kullanışlı ve En Popüler 15 Font

en kullanışlı ve en popüler yazı tipleri kapak
Hosting Fiyatları

Profesyonel web sitelerinin tasarımlarını amatör görünen web sitesinden ayıran şeyler aslında ufak detaylardır. Bu ufak detaylar aslında çok zaman almayan fakat etkileri büyük olan detaylardır. İster bir e-ticaret mağazası sahibi olun, isterseniz de gelişmekte olan bir blog yazarı, tüm web siteleri için ortak nokta içerikler için metin kullanımıdır. Bu nedenle iyi bir font seçimi yapmalısınız.

Doğru font seçimi zor olabilir çünkü çok fazla seçenek vardır ve bazı yazı tipleri birbirine oldukça benzemektedir. Ancak unutmayın ki iyi bir font seçimi web sitenizin tasarımını geliştirecek bu sayede okuyucuların dikkatini çekerek içeriğinizi daha okunabilir hale getirebileceksiniz. Font seçiminin web siteniz için oldukça önemli olduğundan bahsettik. Gelin şimdi de bu terimin ne anlama geldiğini ifade edelim.

Font (Yazı Tipi) Nedir?

Font kavramı, günümüz dijital dünyasında görsel tasarımlarınızda ve iletişiminizde kullanacağınız yazı tiplerini ifade etmektedir. Yazı tiplerinin de kendi içerisinde sert, zeki, yumuşak, temiz veya modern gibi özellikleri olduğu göz önüne alınırsa tarzınıza uygun font seçiminin önemi daha da anlaşılır olacaktır.

Font (Yazı Tipi) Seçimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Steve Jobs ilk Mac’i oluştururken daha önce hiç yapılmayan bir şeyi yaptı ve seçebileceğiniz 10 yazı tipi tasarımı yarattı. Daha sonralarda ise tasarımcılar ilgi çekici ve göz yormayan fontlar geliştirmek üzere çalışmalar yürütmeye başladı.

Çünkü görsel tasarım kavramı aslında insanların psikolojisine, göz anatomisine ve beynin algılayış biçimine hitap etmek demekti.

Her ne kadar bu durumun farkında olunmasa da font seçimi, web sitelerinin ilk izlenimlerinde çok büyük role sahiptir. Bu nedenle içerikler oluşturulurken okunabilme kolaylığı ve gözün yorulmaması açısından web sitelerinde font seçimleri büyük bir dikkatle yapılmalıdır.

Font seçimi yapılırken ilk hedefiniz web tasarımınızın amacına uygun bir yazı tipi tercih etmenizdir. Hangisinin daha güzel gözüktüğü ya da şekil olarak yakışması olmamalıdır. Örnek vermek gerekirse, web sitesi kurumsal bir site ise karmaşık ya da gereğinden büyük fontların kullanılması uygun olmayacaktır. Bu sitenizin görüntüsünü kötü etkileyeceği için ziyaretçilerin sitenizi hemen terk etmesine neden olabilir. Bu da sayfada kalış sürelerinin kısalmasına dolayısıyla SEO kriterinin ihlal edilmesine sebep olacaktır.

Font Seçiminde Kullanabileceğiniz 5 Yazı Tipi Bulma Aracı

1. ARCHETYPE

Archetype, genellikle tasarımcıların kullandığı, birbiri ile uyumlu font çiftlerini seçmenize ve yazı tipi boyutlarını ihtiyaçlarınız doğrultusunda tanımlamanıza imkan sağlayan çevrimiçi araçtır. Her şeyin mükemmel olabilmesi için öğeleri tek tek ayarlamanıza olanak tanıyan Archetype, aynı zamanda tasarım sonucunuzu bir eskiz dosyası olarak dışarı aktarmanıza da imkan tanımaktadır.

ARCHETYPE

2. WORKMARK.IT

Tasarımlarınız için doğru fontları seçebilmenize yardımcı olabilecek çevirimiçi Chrome uzantısı olan Workmark.it, seçtiğiniz karaktere uygun olan fontun önizlemesini görmenize olanak tanımaktadır. En doğru fontu seçebilmek için kategorilere göre filtreleme işlemi uygulayabilirsiniz.

WORKMARK.IT

3. TIFF

Hem tasarımcıların hem de tipografların farklı türde iki yazı türünü karşılaştırmasına yardımcı olan Tiff, ücretsiz ve çevrimiçi bir araçtır. Temel işlevi iki yazı tipi arasındaki farklılıkların görsellerle birlikte görüntülenebilmesini sağlamaktır.

TIFF

4. TYPE WONDER

İstediğiniz ya da beğendiğiniz web sitelerinin kullandığı yazı tipi bilgilerini öğrenmenize imkan tanıyan ve çevrimiçi bir araç olan Type Wonder kullanım konusunda da oldukça basittir. Kullanırken tek yapmanız gereken yazı tiplerini beğendiğiniz web sitesinin URL’sini ilgili kutuya yazmak. Bu işlemi yaptıktan sonra o sitede kullanılan tüm yazı tiplerini görüntüleyebilir ve istediğiniz yazı tiplerinin ön izlemesini görebilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz yazı tiplerinin kodunu alarak kendi sitenizde kullanabilirsiniz.

TYPE WONDER

5. FONTPAIR

Fontpair sayesinde yazı tiplerini eşleştirebilir ve yazı tipi kombinasyonlarını bulabilirsiniz. Tasarımcıların aktif biçimde kullandığı Font pair de bir filtre seçerek başlık ve paragraflardaki yazı tipi eşleşmelerinin bulunduğu listeye kolayca ulaşabilirsiniz.

FONTPAIR

WEB SİTELERİNDE EN ÇOK KULLANILAN FONTLAR

1. Times New Roman

HTML yazı tipleri içinde Serif grubunda yer alan bu yazı tipi, daha çok kitap, dergi gibi basılı yayın yapan web sitelerinde en çok kullanılan font türüdür. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından tavsiye edilen Times New Roman aslında eski Times yazı tipinin bir çeşididir.

Times New Roman

2. Helvetica

Özellikle görsel tasarımcılar tarafından kullanılan bu fontun kişiye psikolojik olarak güven algısı sunduğu iddia edilmektedir. Bu yazı tipi dünyaca ünlü olan motor ve otomobil markalarında kullanılmaktadır. BMW, Jeep, Motorola ve Kawasaki bunlara örnek olarak verilebilir.

Helvetica

3. Courier

Sabit genişliğe sahip yazı tiplerinin en popüleri olan Courier bütün işletim sistemlerinde önceden yüklü olarak gelmektedir. Daktilo karakterlerini andırdığı için genellikle film senaryolarında kullanılmaktadır.

Courier

4. Lucida Bright

Lucida yazı tipi ile aynı aileden olan bu yazı stilinin tasarımında kullanılan bölü işaretleri diğerlerinden daha fazla kontrasta sahiptir. Bilimsel Amerikan Dergisi bu yazı stilini en çok tercih edenlere örnek olarak verilebilir.

Lucida Bright

5. Calibri

Microsoft Office de varsayılan yazı stilidir. Windows işletim sisteminde kullanıldığından bu yazı tipi çoğu web sitesine uymaktadır.

Calibri

6. Brush Script MT

Bu yazı stili el yazısı tekniğine dayanmıştır. Bu şekilde hem güzel gözüktüğü hem de kolay bir biçimde okunabildiği için en çok tercih edilen yazı tipleri arasında yerini almaktadır.

Brush Script MT

7. Arial

Sans-serif ailesindeki fontlar arasında yer alan Arial çok yaygın bir biçimde kullanılan fontlardandır. Eleştirmelerden çoğu bu fontun en güvenli yazı tiplerinden olduğunu iddia etmiştir. Çoğu web sitesi için standart olsa da genellikle çevrimiçi makaleler ve çeşitli yazılı medya içeriklerinde kullanılır.

Arial

8. Monaco

Sabit bir genişliğe sahip olan yazı tiplerinden biri olan Monaco, MacOS X’in varsayılan yazı tipidir. O harfi içerisinde köşegen çizgiler bulunması ve kendine özgü bir 0 rakamı sunması günümüzde çok tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Monaco

9. Copperplate

Bu yazı stilinin tasarlayıcıları bu font seçiminin sadece headerlar ya da başlık seçiminde kullanılmasını istediği için bu yazı stilinde sadece büyük harfler yer almaktadır. Türkiye’de yayınlanan ‘Kim Milyoner Olmak İster’ adlı yarışma programında kullanılan yazı tipi,  yarışmanın tescilli markası ünlü olduğunda popüler hale gelmiştir.

Copperplate

10. Candara

Microsoft Vista, Candara yazı stiline hayat veren ilk işletim sistemidir. Görsel olarak web siteleri için en uygun yazı stillerinden biri olan Candara, Calibri ve Cambria ile birlikte C harfi için farklı bir tasarım görüntüsü sunmaktadır. Windows’un ClearType sistemi ile yazıları görselleştirme bakımından iyi entegre olabilen yazı tiplerinden biridir.

Candara

11. Optima

İlhamını klasik Roman büyük harflerinden alan bu yazı tipi trafik işaretlerinden ürünlerin logosuna kadar hemen hemen her türde metin için kullanılabilir. Ünlü bir Alman matbaacı olan Erik Spiekermann bu tipi için Amerika’daki her otoparkta ve hastanede bulunan yazılarda kullanıldığını belirtmiştir.

Optima

12. Perpetua

İngiliz bir heykeltıraşın orijinal bir yazı biçimi yapmak isterken bulduğu fikirlerden ortaya çıkan bu yazı tipi Pensilvanya Üniversitesi’ndeki akademik ve sanatsal metinlerde Penguin Classics gibi sitelerde sıkça kullanılmaktadır.

Perpetua

13. Verdana

En düşük çözünürlük seviyesinde bile yüksek okunabilirliği olan bu yazı tipi çoğu uzman tarafından ekran yazı tipi olarak tanımlanmaktadır. Herkesin bildiği IKEA markası da web sitesinde ve katologlarında Verdana yazı tipini kullanmaktadır.

Verdana

14. Garamond

16. yüzyılda kullanılan eski okul yazı tipi olan Garamond, web sitelerine antik bir hava verdiğine inanıldığından özellikle arkeolojik bilgiler içeren web siteleri, dergi ya da kitaplar ile müzelere ait web sayfalarında en çok tercih edilen yazı tipleri arasındadır.

Garamond

15. Didot

Bir serif fontu olan Didot bir çok eleştirmen tarafından neoklasik olarak tanımlanır. Amerika’da kullanılan haber kanallarından biri olan CBS News ve The Late Show of Stephen Colbert’da sıklıkla kullanılmaktadır.

Didot

SONUÇ

Eğer web üzerinde çok fazla zaman harcıyor her gün birçok web sitesini ziyaret edip yazılan metinleri düzenli bir biçimde okuyorsanız bir web sitesinin görsel tasarımını tamamlamak için kullandığı yazı stilinin önemli bir rol oynadığını fark etmemiş olmanız mümkün değildir. Ya da bir web sitesi sahibi iseniz sitenizin amacına uygun yazı tipini kullandığınızda kullanıcılarınız tarafından olumlu dönüşler aldığınızı ve bunun sizi daha fazla içerik üretebilmek için istekli hale getirdiğini fark etmişsinizdir.

Kısacası, ister sitenin sahibi olun isterseniz de düzenli okuyucusu, sitenin amacına uygun bir yazı stili kullanması her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Okuyucu sitenin sahibini takdir ve teşvik edecek; site sahibi de daha mutlu ve istekli olacaktır. Sadece bir yazı tipinin insanlarda böyle etkiler göstermesi aslında bu konunun oldukça önemli olduğunun bir göstergesi değil de ne? Hadi şimdi kendinize en uygun olan yazı tipini seçin ve harika bir web sitesi hazırlamaya başlayın!


İlgili İçerik: Font Awesome Nedir, Ne İşe Yarar? Web Sitelerinde İcon & Font Kullanımı

Domain Sorgulama