Blog » Teknoloji » Windows 11 Hakkında Her Şey
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Windows 11 Hakkında Her Şey

Hosting Fiyatları

29 Temmuz 2015 tarihinden beri hayatımızda olan Windows 10 artık yerini yeni işletim sistemine devretmeye hazırlanıyor. Bu arada Windows 10’un Microsoft destekli olacak şekilde 2025 yılına kadar hayatımızda olacağını da belirtmekte yarar var. 

Tabi ki yeni Windows için uzun zamandır bekliyoruz. İki sürüm arasında ortalama 2-3 yıl bulunan Windows işletim sistemlerinin en uzun süreli kullanılan sürümü Windows XP idi. Bir sonraki sürüm için 6 yıl geçmesi gerekti.

Benzer şekilde Windows 10 da 6 yıl boyunca kullanıldıktan sonra  tahtını Windows 11’e bırakmak üzere. Windows 11 lansmanı Haziran 2021’de yapıldı ve piyasaya sürülecek tarihin ise 5 Ekim 2021 olması bekleniyor. Herkes Windows 11 konusunda heyecanlı bir şekilde bekliyor.

İsterseniz şimdi “Windows 11’in Özellikleri Ne Olacak?” ve “Windows 11 İle Gelen Yenilikler” hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Windows 11’deki Yenilikler

Yeni Windows sürümü ile Windows kullanıcıları birçok yenilik ile karşılaşacaklar. Windows 11 ile gelen yeni özellikler nelerdir diye sorarsanız cevapları detaylı bir şekilde sizler için derledik. 

Başlat Menüsü ve Araç Çubuğu

Diğer sürümlerden en farklı özelliği Başlat menüsü olsa gerek. Microsoft bu sefer Windows sürümlerinde klasik hale gelen sol tarafa sabitlenmiş “Başlat Menüsü”nü, araç çubuğunun ortasına konumlandırmış. Bu da biraz Mac kullanıcılarına aşina gelen bir özellik gibi duruyor.

Ancak merak etmeyin Başlat Menüsü istediğiniz konuma taşınabilir özellikte olacak yani nerede daha rahat ediyorsanız o noktaya taşıyabilirsiniz. İkonların biraz daha aralıklı bırakılması da dokunmatik ekran kullananların doğru uygulamayı çalıştırmalarını kolaylaştırmak için ayarlanmış gibi duruyor.

Ekranın (Pencerelerin) Bölümlenmesi

Windows 11 ile gelen en dramatik ve kullanışlı değişikliklerden biri de pencerelerin ekrandaki dağılım ayarları. Windows’un bu sürümünde ekran farklı şekillerde kullanılabiliyor. Aynı anda açık olan uygulamalar veya tarayıcı pencereleri ekranda ikili, üçlü veya dörtlü bölümlere dağıtılıp gösterilebiliyor. Aynı zamanda bu uygulamaların hangisinin üzerine gelirseniz onun üzerinde çalışmaya imkan veren bu özellik oldukça kullanışlı. 

Eski sürümlerde oldukça uğraştırıcı olan pencerelerin boyutlarını ayarlamaya çalışma derdi Windows 11’de kalmamış. Eş zamanlı çalışma zorunluluğu olan durumlarda hayat kurtarıcı olan bu özelliğe pencerelerin sağ üst köşesinde bulunan ve normalde eski sürümlerde pencere boyutunu serbest hale getiren kare şeklindeki ikona basarak ulaşabiliyorsunuz. Bu özelliğin gelecekteki Windows sürümlerinde kalıcı hale geleceğini düşünüyorum.

İkonlar (Icons)

Windows 11 de hem pencereler hem de ikonlar daha yuvarlak hatlara sahip hale gelmiş durumda. Pencereler köşeli ve keskin yapıdan daha yumuşak hale getirilmiş. Bu görüntü düzenlemesi göze daha hoş geliyor. Görsellik konusunda yapılan bu değişikliğe kısa sürede alışacağınız kesin.

Microsoft Teams

Covid19 nedeniyle hayatımıza iyice giren ve popüler olan online eğitim ve toplantı uygulamaları, Microsoft’u da bu alanda adım atmaya itmiş belli ki. Microsoft Teams uygulaması standart olarak Windows 11 ile sunulmaya başlanacak. Çok eskiden beri kullanımda olan bu Microsoft uygulaması toplantılarınız için size kolaylık sağlayacak.

Widget’lar

Widget denilen küçük uygulamalar bu sürümde de mevcut. Başlat menüsün hemen yanında araç çubuğunda konumlanmış Widget menüsü kısayolu, takvim, haber, hava durumu Widget’lerine kolayca ulaşıp düzenleme imkanı sunuyor. Özetle çoğu kişi tarafından pek kullanılmayan Widget’lar bu sürümde de karşımıza çıkıyor. Ekranda çeşitli görevler için yardımcı olacak widgetlar çeşitli halleriyle sunulmuş durumda.

Windows 11 ve Android

Windows 11’de Android uygulamalarının çalışacağı ve uygulama mağazasında listeleneceği  ile ilgili de bir söylem var ancak nasıl olacağı ile ilgili ve tarihi ilgili tam bir bilgi mevcut değil. Ekim 2021 tarihindeki lansmana yetişmeyen bu özelliğin daha sonra yapılacak duyurularla aktive edileceği söyleniyor. Windows 11 üzerinde çalışacak Android uygulamalarının telefonda yaşanan deneyimi sunup sunmayacağı oldukça merak konusu haline geldi.

Windows 11 ve Xbox

Xbox oyuncuları Microsoft Hesabı sayesinde Windows 10 yüklü bilgisayarlarda oyunlarına erişebiliyordu. Windows 11 de bu özellik geliştirilerek daha iyi deneyim yaşama olanağı sunuluyor.

Xbox oyunlarında bulunan otomatik HDR özelliği Windows 11 kullanıcılarına da sunuluyor. Oldukça etkileyici olan bu görüntüler, bilgisayarınızda yaşadığınız oyun keyfini üst seviyeye taşıyacak.

Xbox uygulaması ile oyunlarınızın Xbox üzerinde oynanıyormuş gibi hızlı yüklenmesini sağlayacak Direct Storage API özelliği de yükleniyor. Ayrıca oynadığınız oyunları da paylaşmanız oldukça kolaylaştırılmış.

Gamepass for PC aboneliği ile yüzlerce oyuna erişim sağlayıp, oynama ve deneme imkanı sunuluyor. Aylık 29,90 TL gibi bir fiyatla sunulan bu özellik oyun severlere sunduğu oyun kitaplığı düşünülürse oldukça makul seviyede. Bulut kaynaklı oyun mantığına geçildiğinden beri çok fazla kullanılır hale gelen bu özellik için yüksek hızlı internete ihtiyacınız olduğunu söylemekte yarar var.

Ekran Özellikleri ve HDR

Windows 11’de gece ekranı ayarları da diğer ekran ayarları da daha derli toplu ve kolay ulaşılabilir hale getirilmiş. Ekran seçeneklerine ayarlar sekmesinden ulaşabilir ve kolayca yönetebilirsiniz. HDR, gece modu, ekran çözünürlükleri ve diğer özelliklerin hepsi bir arada sunuluyor.

Çoklu Masaüstü Özelliği

Oldukça kullanışlı olan bu özelliğe araç çubuğundaki tek bir buton yardımıyla kontrol edilebiliyor. Birden fazla masaüstü kullanma  özelliği Windows 10’da da mevcut ancak bu sürümde daha kolay ulaşılabilir hale gelmiş. Masaüstlerini istediğiniz kadar çoğaltabilir, arka planlarını ve adlarını değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak açılan her yeni masaüstü, Masaüstü 1, Masaüstü 2… şeklinde isimlendiriliyor.

Macbook Pro’dan aşina olduğumuz bu özelliği denemenizi şiddetle tavsiye ederim çok kullanışlı bir özelliktir.

Windows 11 ve Yapay Zeka

Arama çubuğuna getirilen gelişmiş yapay zeka özelliği arama esnasında daha etkili ve doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak.

Microsoft Store ve Uygulama Geliştiricileri

Microsoft bu sürümle birlikte uygulama geliştiricilerinden herhangi bir komisyon almayacağını duyurdu. Bu da Microsoft Store’daki uygulamaların daha fazla çeşitlenmesine ve daha uygun fiyatla uygulama satın alabilmeye yardımcı olacak gibi duruyor. Tabi sonucun nasıl olacağını zaman gösterecektir.

Microsoft Store araç çubuğunda konulanmış ve kolay ulaşılabilir yapıda. Microsoft Store’un daha etkin ve kolay kullanılabilmesi için Windows 11’de derli toplu bir hal alacak şekilde gruplanmış. Bu gruplama;

 • Uygulamalar
 • Oyun
 • Eğlence

şeklinde yapılmış. Aradığınızı daha kolay bulabiliyorsunuz. Microsoft Store’de ücretli ve bilindik programlara ücretsiz veya oldukça düşük fiyatlarla ulaşmak mümkün olacak.

Sesle Yazı Yazma Özelliği

Windows 10 da da bulunan bu özellik bu sürümde biraz daha kolay ulaşılabilir hale gelmiş ve yetenekleri artırılmış. Windows + H tuşlarına birlikte basılırsa sesle yazdırma aracı çalışmaya başlıyor ve herhangi bir metin işleme uygulamasına konuşarak yazı yazılması sağlanabiliyor.

Bu aracın ayarlarına girerek otomatik noktalama işareti koyması sağlanabiliyor. Örneğin konuşurken verdiğiniz araya göre otomatik olarak nokta veya virgül eklenebiliyor. Ayrıca gelişmiş ses tanıma sistemi sayesinde sesli komutların da (Sil, Kaydet vb.) kullanılacağı belirtiliyor.

Windows 11’e Yükseltme Nasıl Yapılacak?

Windows 10 lisansına sahip kullanıcılar yükseltmeye kolayca erişecekler ancak cihazlarının Windows 11’e uyumlu olup olmadığını test etmeleri gerekiyor. Bunun için Microsoft hesabınızla giriş yaparak kullanabileceğiniz bir uygulama mevcut. Bu uygulama ile otomatik olarak cihazınızın Windows 11 uyumluluğu test edilebiliyor. Bunun yanında Microsoft artık Windows 11 ile 32 Bitlik sistemleri artık desteklemeyecek, Windows 11 kullanmak için 64 Bitlik sisteme sahip olmanız gerekiyor.

OneDrive üzerinden yapılan yedekleme ve talimatlar ile sisteminizi kolayca Windows 11’e yükselterek Windows 10 da kullandığınız uygulamalar ve kritik dosyalarınız kaybetmeden sistem değiştirmek mümkün.

Sistem Güncellemeleri

Windows 11 ile sistem güncellemeleri ve güvenlik yamaları daha kısa aralıklarla gerçekleşecek. Her yıl bir güncelleme alacağı belirtilen Windows 11 bu sayede daha güvenilir olacak ve daha yüksek performans ile çalışacak. Bu konuda MacOS işletim sistemleri örnek alınmış gibi duruyor.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinimine bakacak olursak Windows 11 işletim sistemini çalıştıracak minimum sistem özellikleri;

 • İşlemci; Uyumlu bir 64 Bit veya SoC çip üzerinde sistem denilen özellikte ve en az iki çekirdek veya üstü ve en az 1 GHZ ve üstü hızında işlemciye ihtiyacınız olacak. 32 Bit işlemciler Windows 11’ e uyumlu değiller malesef.
 • Bellek; En az 4 GB RAM
 • Depolama Alanı; En az 64 GB disk alanı
 • Ekran Kartı; Directx 12 destekleyen grafik kartına ihtiyacınız olacak.
 • Ekran Boyutu;  En az 9 inch boyutunda ve 720p özellikli ekrana ihtiyacı var.
 • Sistem Üretici Yazılımı; UEFI, güvenli ön yükleme özellikli sistem üretici yazılımı. 
 • TPM; Güvenilir Platform Modülü TPM Sürüm 2.0 
 • Hesap; Microsoft Hesabı ve İnternet Bağlantısı olmadan Windows 11 yüklemeniz mümkün değil. Öncelikle bir Microsoft hesabı edinmelisiniz.

Bunların yanında Windows 11 de sunulan bazı özellikleri kullanabilmeniz için de bazı ilave donanım özelliklerine de sahip olmanız gerekiyor. Bunlar ise;

 • Xbox oyunlarını rahatça oynamınızı sağlayan Direct Storage özelliğini kullanabilmek için DirectX 12 GPU NVMe SSD disk.
 • Otomatik HDR özelliğini kullanabilmek için HDR destekli bir monitör.
 • Hızlı internet ihtiyacına yönelik 5G destekli modem.

Daha önceden belirttiğimiz üzere sisteminizin Windows 11 kullanımına uygun olup olmadığını anlamak için sunulan test uygulamasını kullanarak sistem uyumluluğunu test edebilirsiniz.

Windows 11 Sürümleri

Windows 11’de de Home ve Pro sürümleri olacak. Bu sürümlerin fiyatları hakkında henüz bilgi yok. Bu arada Windows 10’da hangi sürüme sahipseniz yükseltme ile o sürüme yükseltmiş olacaksınız. Yani geçerli bir Windows 10 lisansınız varsa yeni Windows’a terfi etmek ücretsiz. 

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments