Blog » Teknoloji » WiFi 6 Nedir? Kablosuz Bağlantıda Yeni Dönemde Bizi Neler Bekliyor?

WiFi 6 Nedir? Kablosuz Bağlantıda Yeni Dönemde Bizi Neler Bekliyor?

Hosting Fiyatları

Mevcut WiFi bağlantınız, artan cihaz sayınızı destekleyecek kadar güçlü değilse, daha iyi bir çözüm arıyor olabilirsiniz. Belki de sık sık bağlantı hataları, yavaşlamalar ve diğer teknik zorluklar yaşıyorsunuzdur. WiFi 6 size daha hızlı ve daha güvenilir bir bağlantı sunabilir.

Bu yazıda, WiFi teknolojisindeki bu yeni nesil standartın size neler sunabileceğini anlatacağız ve hangi cihazların WiFi 6 ile uyumlu olduğunu belirleme konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

WiFi 6 Nedir?

WiFi 6, kablosuz ağların güvenilirliğini ve hızını artırmak için tasarlanmış WiFi teknolojisinde yeni bir standarttır. WiFi 6 (802.11ax olarak da bilinir) özellikle akıllı evlerde, ofislerde ve aynı ağa bağlı çok sayıda cihazın bulunduğu halka açık yerlerde faydalıdır.

WiFi 5 vs. WiFi 6 Arasındaki Fark Nedir?

WiFi 5 ve WiFi 6 arasındaki fark, WiFi 6’nın daha yüksek hızlar, daha düşük gecikme süresi, artırılmış ağ verimliliği, daha fazla cihazı barındırmak için daha fazla bant genişliği, yoğun olarak sıkışık alanlarda daha iyi performans ve cihazlarınız için geliştirilmiş güç verimliliği sunmasıdır.

Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki ortalama bir evde internete bağlanan 11 cihaz var ve bir Cisco raporuna göre, 2023 yılına kadar ABD’deki her kişi için yaklaşık 14 bağlı cihaz olacağını tahmin ediyor. Bu yeni cihaz akışının üstesinden gelmek için, yeni WiFi standardı, sizi yavaşlatmadan daha fazla cihaza bağlanmaya izin veren teknolojilerle tasarlandı.

WiFi 5 ve WiFi 6 arasındaki en büyük farklardan biri de, yeni standardın “multi-user, multiple input, multiple output – çok kullanıcılı, çoklu giriş, çoklu çıkış” (MU-MIMO) adı verilen bir teknolojiye sahip olmasıdır. Bu, WiFi 6 yönlendiricilerinin bir cihaza, ardından diğerine ve ardından diğerine bağlanmak yerine aynı anda birden fazla cihaza bağlanmasına izin verir.

Bu teknoloji bazı üst düzey yönlendiricilerde zaten mevcut olsa da, WiFi 6 ile yükseltilmiştir. Mevcut bir MU-MIMO yönlendirici aynı anda 4 cihaza bağlanabilirken bir WiFi 6 yönlendirici aynı anda sekiz cihaza bağlanabilir.

WiFi 5 vs. WiFi 6 and Traditional Routers vs. MU-MIMO Routers
Kaynak: Linksys

WiFi 6’daki bir diğer yeni teknoloji de, yönlendiricinizin bağlı cihazlarınızla check-in zamanlarını planlamasını sağlayan Target Wake Time’dır (TWT). Temel olarak, yönlendiriciniz cihazlarınızı yalnızca veri göndermeleri veya almaları gerektiğinde uyandırır. Bu, özellikle akıllı ev cihazlarınız varsa, cihazlarınızın pil ömrünü artırabilir.

WiFi 6 Ne Kadar Hızlı?

WiFi 6, teorik olarak WiFi 5’teki 3.5 Gbps’den 9,6 Gbps (saniyede gigabit) maksimum hızlara ulaşabilir. Ancak, muhtemelen gerçek hayatta bu hızlara asla yaklaşmayacaksınız.

9,6 Gb/sn’nin tamamını tek bir cihazla kullanamayabilirsiniz, ancak bu cihazlarınız arasında bölünebilir. Bu, cihazlarınızın her birinin daha hızlı olacağı anlamına gelir. Ancak WiFi 6 ile yalnızca yeni standardı destekleyen bir yönlendiriciniz ve cihazlarınız varsa daha yüksek hızlar yaşayabilirsiniz.

WiFi 6’nın önceki standartlardan çok daha hızlı olmasının bir nedeni de, yeni standardın Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) adlı bir teknolojiye sahip olmasıdır. Bu teknoloji, WiFi aktarımlarınızın aynı anda birden fazla cihaza veri iletmesine olanak tanır.

Bu, OFDMA’nın gecikmeyi önemli ölçüde azaltabileceği anlamına gelir. Yüksek öncelikli trafik, düşük öncelikli trafiğin arkasında beklemek zorunda kalmaz. Böylece, başka biri başka bir odada interneti kullanmaya başlarsa, bir film akışı sırasında herhangi bir arabelleğe alma yaşamazsınız.

WiFi 6 Kullanmaya Değer Mi?

WiFi 6, yalnızca kablosuz ağınızda aynı anda birden fazla cihaz kullanıyorsanız buna değer. WiFi ağınızı geleceğe hazırlamak istiyorsanız da buna değer olabilir. Ancak teknoloji çok yeni olduğu için henüz mükemmelleştirilmedi ve maliyet açısından pahalı oldukça pahalı.

Yönlendiriciniz üç yıldan daha eskiyse de, yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Çünkü eğer eski bir yönlendiriciniz varsa, bu, internet planınızın hızlarından en iyi şekilde yararlanmanızı engelliyor olabilir.

WiFi ağınızı gerçekten geleceğe hazırlamak istiyorsanız, daha fazla WiFi 6 cihazının kullanıma sunulmasını beklemeniz gerekir.

WiFi 6 Geriye Dönük Uyumlu Mu?

WiFi 6, önceki kablosuz standartlarla geriye dönük olarak uyumludur. Bu, WiFi 5 cihazlarınızın bir WiFi 6 ağına bağlanabileceği anlamına gelir. Ancak eski cihazlar, hız ve performansı artıran yeni teknolojileri kullanamaz.

WiFi 6 cihazları (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi) WiFi 4 ve WiFi 5 yönlendiricilerine de bağlanabilir. Bu nedenle, bir WiFi 6 yönlendirici alırsanız, cihazlarınızı yükseltmeniz gerekmez ya da WiFi 6’yı destekleyen yeni cihazlar alırsanız, yönlendiricinizi yükseltmeniz gerekmez.

Kablosuz 5G ve WiFi 6 Aynı Şey Mi?

Hayır, bu iki teknoloji aynı değildir. Kablosuz 5G, mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir hücresel teknolojidir. WiFi 6 ise eski standartları genişleten (ve bunlarla uyumlu) bir kablosuz LAN (WLAN) teknolojidir. Kablosuz 5G en yaygın olarak hücresel verilerle, WiFi 6’nın ise en yaygın olarak ev veya ofis ağınızla ilişkilendirilir.

WiFi 6, IoT Uygulamalarında Devrim Yaratabilir Mi?

5G, akıllı şehirlerin bir sonraki aşaması için tüm dikkatleri üzerine çekerken, WiFi 6, yeni nesil IoT cihazlarına güç sağlama konusunda eşit bir etkiye sahip olabilir.

WiFi 6, akıllı bir şehirde IoT cihazlarında devrim yaratmada 5G’den daha büyük olmasa da, eşit bir etkiye sahip olmak için perde arkasında çalışabilir. WiFi 6, daha yüksek hızlar, daha düşük gecikmeler ve daha fazla cihaz bağlantısı sağlar.

Daha yüksek hızlar

WiFi 6’nın WiFi 5 ve 4G’ye göre birincil avantajı, geliştirilmiş hızdır. Neredeyse üç kat hız kapasitesiyle WiFi 6, yıldırım hızında veri aktarımı sağlar. Bu hızlarla IoT cihazları, verileri çok daha hızlı bir şekilde aktarabilir ve bu, gecikme ve yanıt sürelerini önemli ölçüde azaltabilir. Bu, küçük işletmeler için olduğu kadar konut kullanımı için de oldukça faydalıdır. WiFi 6, ister ticari ister kişisel amaçlarla kullanılsın, öncelikle iç mekan ağları için etkili olacaktır. Konaklama, perakende ve eğitim gibi sektörler, daha küçük bir ağda IoT cihazları kullandığından, WiFi 6 bu sektörlerde en fazla faydayı sağlayabilir. IoT cihazları arasındaki iletişim, WiFi 6 tarafından sağlanan daha yüksek hızlarla önemli ölçüde iyileştirilecek ve bu endüstrilerin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak.

Geliştirilmiş güvenlik

IoT cihazlarının kendi güvenlik sorunları ve zorlukları vardır. WiFi 6, güvenlikte iyileştirmeler sağlar ve mevcut kablosuz teknolojilerle ilgili önemli sorunları giderir. WiFi 6, WPA3 çerçevesi ile kullanır. WPA3, WPA2’nin WPA2s Pre-Shared Key (PSK) protokolü yerine Simultaneous Authentication of Equals (SAE) protokolünü kullandığından, WPA2 teknolojisi üzerinden IoT cihazlara daha iyi güvenlik sağlar. SAE, daha iyi şifreleme teknolojisine sahip olduğu için PSK’dan daha iyi gizlilik ve güvenlik sunar. Böylece bilgisayar korsanlarının WiFi 6 protokollerini kullanarak IoT cihazlarındaki özel bilgilere erişmek için cihazlara girmesi çok daha zor hale gelecektir.

Artan ölçeklenebilirlik

Mevcut WiFi yönlendiricileri, aynı anda bağlanacak 250 adede kadar cihazı destekler. Aynı anda 1024 adede kadar cihazı destekleyebilecek WiFi 6 özellikli yönlendiriciler karşısında bu sayı oldukça önemsizdir. Bu, yüksek yoğunluklu IoT cihazları ağını tek bir yönlendirme cihazına bağlamaya yardımcı olur. Böylece evler ve küçük işletmeler gibi senaryolar için WiFi 6 ideal olabilir. Bu, çok sayıda IoT cihazını bağlamak için tek bir WiFi yönlendiricinin yeterli olacağı ve dolayısıyla ekonomik olacağı anlamına da gelir. Ancak WiFi, duvarlar, binalar veya ağaçlar gibi engeller nedeniyle ağ ve bağlantı sorunlarından muzdarip olduğu için daha uzun mesafelerde verimsiz olacaktır. Bu nedenle, halka açık yerlerde kullanımları sınırlı olurken iç mekan kullanımı için oldukça avantajlı olacaktır.

Bağlantı, IoT cihazlarının başarısı için kritik bir gerekliliktir. WiFi 6 gibi teknolojiler, IoT cihazlarının performansını önemli ölçüde artıracak ve internet bağlantısı için çok güvenli ve ekonomik bir araç haline gelecektir. Daha hızlı ağ teknolojilerinin kitlesel olarak yaygınlaştırılması ve benimsenmesi, daha hızlı iletişim yöntemlerinin, işletmeler için gelişmiş üretkenliğin ve nihayetinde akıllı şehirlerin yükselişinin yolunu açacaktır.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments