Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Whois Gizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?
Nedir, Nasıl Yapılır?

Whois Gizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Whois nedir? Whois bilgileri neleri kapsar? Whois gizleme nedir? Whois bilgileri nasıl gizlenir?
Hosting Fiyatları

Whois, bir alan adı (domain) ya da IP adresinin (Internet Protocol Address) ait olduğu kişi ve kurumları sorgulama ve yanıtlama protokolüdür. “Kimdir?” anlamına gelen Whois; bir alan adının sahiplik bilgilerini içeren rapor mekanizmasıdır.

Whois bilgilerinde alan adının kayıt edildiği tarih, tescil bitiş tarihi, alan adının kime ait olduğu, iletişim bilgileri ve hosting firmasının name server (ad sunucusu) bilgileri yer alır. Aynı zamanda Whois sorgusu ile satın alınmak istenen alan adının müsaitlik durumu öğrenilebilir. Sorgulama işlemini who.is adresinden ya da hosting.com.tr’nin Whois Domain Sorgulama ekranından gerçekleştirilebilirsiniz.

whois sorgulama

Whois Gizleme Nedir ve Neden Yapılır?

Whois sorgusu yapan herkes sizin ya da firmanızın bilgilerine ulaşabilir. Bu da spam mailler ya da kimlik avı saldırısı (phishing) gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Whois gizleme; alan adı bilgilerinin üçüncü şahıslar tarafından görüntülenmesini engelleyen bir sahiplik bilgisi gizleme hizmetidir. İletişim bilgilerinin herkes tarafından görülebilir olmasını istemeyen ya da özel projeler için kimlik bilgilerini gizlemek isteyenler, Whois gizleme özelliği ile verilerini koruma altına alabilirler.

Whois gizleme

Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

Alan adınızı ve kişisel bilgilerinizi güvence altına almak için aşağıdaki adımları izleyerek Whois gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • hosting.com.tr adresini ziyaret edin.
  • Hesabım menüsünden Kullanıcı Girişi bilgilerinizi doldurarak müşteri paneline giriş yapın.
  • Üst menüde yer alan Alan Adlarım sekmesine tıklayın.
  • Domainlerim bölümünde listelenen alan adlarından Whois bilgilerini gizlemek istediğiniz domaini bulun ve Yönet butonuna tıklayın.
  • Sol menüde yer alan “Whois Gizleme” kısmında Whois gizlilik ayarlarınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
  • İşte bu kadar basit! Artık alan adınız ve kişisel bilgileriniz güvende.

Domain ve hosting firmalarının büyük çoğunluğu Whois gizleme işlemi için dolar üzerinden ücret talep etmektedirler. Domain kaydı yaptıran müşterileri için birçok servisi ücretsiz sunan Türkiye’nin hosting sağlayıcısı hosting.com.tr ise, Whois gizleme özelliğini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Domain Sorgulama