WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?
Hosting Fiyatları

WhatsApp, kurulduğu 2009 yılından bu yana en çok tercih edilen sosyal medya platformlarının başında geliyor. Birçoğumuz mesajlaşmak, görüntülü konuşmak için WhatsApp’ı kullanıyoruz. Oberlo’nun istatistiklerine göre dünyada her gün WhatsApp üzerinden 100 milyar mesaj gönderiliyor. Durum böyle olunca bu uygulama hayatımızın resmen bir parçası oluyor. WhatsApp, WhatsApp Business (İşletme) hesabı ile iş dünyasına da adım atıyor. Şimdi gelin WhatsApp İşletme Hesabı hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlayalım.

WhatsApp İşletme Hesabı Nedir?

WhatsApp Business olarak da bilinen WhatsApp İşletme Hesabı, uygulamanın küçük ölçekli müşteriler ile mesajlaşmayı sağlayan bir hizmeti olarak bilinir. WhatsApp işletme hesabı 2018 yılında hizmete başlamıştır. Bu hizmet ile işletmeler ya da şirketler, dükkanlar için bi WhatsApp hesabı açılabilir. Bu sayede müşteriler ile bu hesap üzerinden iletişim kurmak mümkün hale gelir. 

İşletme hesabı, kişisel hesaptan farklıdır ve bu hesap üzerinden değişim yapmak mümkün değildir. Yani kişisel bir hesabı işletme hesabı haline getiremezsiniz. 

Bu hizmet, bünyesinde iki farklı hesap türü barındırmaktadır. Bu hesaplardan ilki ‘İşletme Hesabı’ olarak bilinir. WhatsApp Business’ı indirdiğiniz an bu hesabı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir diğeri hesap türü ise ‘Resmi İşletme Hesabı’ olarak bilinir. Bu ünvanının verilmesi için, başvuran kurumun ya da kuruluşun resmi olduğu WhatsApp tarafından onaylanmalıdır. 

WhatsApp İşletme Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 • Bu hizmet, alan kodu ya da 0 850 ile başlayan sabit telefonlara uyumlu bir şekilde çalışır.
 • WhatsApp Web özelliği sayesinde bilgisayarlardan da kolay bir şekilde kullanılabilir.
 • Spam ve mesaj engelleme özelliği sayesinde istenmeyen mesajların önüne geçmenizi sağlar.
 • Bu hizmeti kullanarak kurumsal bir kişilik elde edersiniz. Bu da size büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • İşletmenize ait iletişim bilgilerini bu işletme hesabına kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.
 • Mesajlaşma istatistiklerinizi detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.
 • Nerede olursanız olun müşterilerinizin sorularını yanıtlayabilir, sorunlara çözümler üretip müşteriler ile iletişim halinde olabilirsiniz. 

WhatsApp İşletme Hesabını Kimler Kullanabilir?

Kullanmak isteyen her kuruluş bu hizmetten faydalanabilir. Fakat bu hizmet daha çok küçük çaplı hizmetler için kullanılmaktadır. Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz WhatsApp Business sizlere kolaylık sağlayacak ve yeterli hizmeti verecektir. Fakat orta ve büyük çaplı işletmeler için yetersiz kalacağını da söylemeliyiz. 

WhatsApp İşletme Hesabını Kimler Kullanamaz?

WhatsApp işletme hesabını kullanmanız için WhatsApp’ın hesabınızı onaylaması gerekiyor. WhatsApp genellikle tanınmış işletmelerin hesabını onaylıyor. Fakat bazı tür işletmeler hiçbir şekilde onay alamıyor. Bu işletmeleri sizler için listeledik.

 • Tütün ürünleri
 • Alkol ürünleri
 • Canlı hayvan
 • Kripto para
 • Arkadaşlık hizmetleri
 • Ateşli silah ya da mühimmat
 • Kumar işletmeleri
 • İlaç ve sağlık ürünleri

WhatsApp İşletme Hesabının Avantajları Nelerdir?

 • WhatsApp işletme hesabı tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Bu sayede bütçenizi sarsmadan müşterileriniz ile dilediğiniz gibi iletişime geçebilirsiniz.
 • Bu uygulama, otomatik mesaj hizmeti sunar. Otomatik mesaj ile zamandan tasarruf etme şansınız da olur. 
 • WhatsApp, dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Bu sebeple birçok kişi mağazanız ile WhatsApp üzerinden iletişime geçecektir. İşletme hesabınız da bu durumda size büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Bu uygulama ile ücretsiz bir şekilde müşteri hizmetleri olanağı da sağlamış olursunuz. Günümüzde çok da sık kullanılmayan e-posta yerine bu uygulama ile kısa sürede sorunları çözebilir, hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.
 • İşletme profilinizi tamamen isteğinize göre özelleştirebilirsiniz. Bu sayede marka kimliğiniz de bir hayli güçlenmiş olur.
 • Bu uygulamada yer alan katalog özelliği sayesinde de müşterileriniz kısa bir süre içerisinde ürünlerinize göz atabilir. Bu sayede müşteri memnuniyeti de artar. 

WhatsApp İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

 • WhatsApp işletme hesabı kurulumu için ilk olarak ‘WhatsApp Business’ uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Cihazınızın eğer Android ise Google Play Store ile, Apple ise App Store ile indirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • İndirme işlemi gerçekleştikten sonra uygulamaya giriş yapın. Tıpkı kişisel WhatsApp gibi WhatsApp Business da size gerekli sözleşmeler sunacaktır. Bu sözleşmeleri onaylayın ve devam edin.
 • Onay işleminin ardından WhatsApp sizden bir telefon numarası isteyecektir. İşletmenize ait olan numarayı boş bırakılan alana girin. Numarayı eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü saniyeler içerisinde girmiş olduğunuz numaraya doğrulama kodu gelecektir.
 • Gelen doğrulama kodunu ilgili alana girin. Eğer sabit bir numara ile giriş yaptıysanız doğrulama kodu yerine çağrı almanız da mümkündür. 
 • Bu adımın ardından hesabınız açılmış olacak. Sizden istenen mağaza adı, işletme kategorisi ve fotoğraf gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu bilgilerinizi girdikten sonra WhatsApp işletme hesabınız tamamlanmış olacaktır. 
 • Eğer profilinizi düzenlemek isterseniz karşınıza çıkacak olan ‘Keşfet’ butonuna tıklayarak işe başlayabilirsiniz. Bu alandan otomatik mesajları, işletmenizin çalışma saatlerini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. 

WhatsApp İşletme Araçları Nelerdir?

WhatsApp işletme hesabını kurduktan sonra işletmeler için büyük avantaj sağlayan işletme araçlarını da ayarlamanız gerekir. İşletme araçları üç ana kategoriye ayrılır. Bunlar;katalog, kısayol ve mesajlaşma olarak bilinir. Bu bölüme Apple cihazlarınızdan Ayarlar>İşletme Araçları şeklinde, Android cihazlarınızdan ise Diğer Seçenekler bölümüne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Katalog

Bu uygulamanın en kullanışlı aracı olarak bilinir. Bu araç sayesinde müşterilerinizin ürünlerinizi WhatsApp üzerinden de inceleme fırsatı bulur. Ayarlar bölümünden ürün ya da hizmet görsellerini, özelliklerini girerek dakikalar içerisinde katalog oluşturabilirsiniz. Bu araç ile link de ekleme şansını elde edersiniz.

Kısayol

Kısayol aracı sayesinde müşteriler sizinle kısa bir süre içerisinde iletişime geçebilir. Ayarlar menüsünden link sembolüne tıklayarak hemen bir kısayol oluşturabilirsiniz. Kopyaladığınız bu linki dilediğiniz hesaplara yerleştirerek kolay bir şekilde iletişim kurma şansını elde edersiniz. Yerleştirdiğiniz linke tıklayan müşterileriniz saniyeler içerisinde WhatsApp üzerinden sizinle iletişime geçebilirler. 

Mesajlaşma Araçları

Otomatik mesajlaşma sayesinde belli durumlar için hazırladığınız mesajları her an müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bu mesajlar da karşılama mesajları, dışarıda mesajları ve hızlı mesajlar olmak üzere üçe ayrılır. Bu mesajları, etiketler aracılığıyla kategorize ederek müşterilerinize otomatik bir biçimde gönderebilirsiniz. 

Domain Sorgulama