Blog » Teknoloji » Video Editleme: En Kullanışlı Video Editleme Programları

Video Editleme: En Kullanışlı Video Editleme Programları

Hosting Fiyatları

Günümüzde sosyal medya kullanımı hayatımızda oldukça büyük bir yere sahiptir. Sadece E-ticaret sektörü değil bireysel kullanım için de bu alan oldukça rağbet görmektedir. E-ticaret faaliyeti yapan işletmeler çeşitli ürünleri tanıtmaya yönelik videolar hazırlamaktadır. Bu da video içeriklerinin inanılmaz yükselişini açıklamaktadır. Bireysel kullanımda ise insanlar kişisel hobileri ya da blogları için videolar çekmektedir. Her ne kadar kaliteli telefonlar ya da fotoğraf makineleri ile çekilse de bu videoları düzenlemek bambaşka bir konudur.

Özellikle çekilen görüntülerin profesyonel bir biçimde düzenlenmesi, çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaşılabilmesi için bilgisayar, telefon hatta tablet üzerinden kullanabileceğiniz ücretli veya ücretsiz birçok video düzenleme programı bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde; videolarını kırpabilir, tüm renk, ses ve görüntü ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Videolarınıza alt yazı ekleme imkanı da sunan bu programlar ile birbirinden kaliteli ve profesyonel videolar hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Lightworks, Openshot, VSDC, Shotcut, Blender gibi pek çok video düzenleme programlarını, hangi işletim sistemi için uygun olduklarını ve özelliklerini anlatacağız. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur.

Video Düzenleme Nedir?

Video düzenleme işlemi, çeşitli amaçlarla çekilen fotoğrafların bir araya getirilerek yeni bir eser yaratmak amacıyla var olan görüntüler üzerinde gerekli efektleri kullanarak, ses ya da yazı gibi eklemeler yapılması sürecini ifade etmektedir.

Profesyonellerin yanı sıra kişisel hobileri olan kişiler tarafından da video editleme programları kullanılarak yapılan video düzenleme işlemi, istenmeyen görüntüleri çıkarma, videoların hızını değiştirme, efekt, grafik ya da müzik ekleme, en iyi görüntüyü seçerek bir akış yaratma gibi çeşitli amaçlar ile yapılmaktadır.

Video düzenleme amacınızı belirlediyseniz gelin beklentilerinizi karşılayabilecek ve sizin için en uygun olacak video editleme programını bulalım.

Ücretli Video Editleme Uygulamaları

 • Final Cut Pro
 • Sony Vegas Pro
 • EaseUS Video Editor
 • Avid Media Composer
 • Adobe Premiere Pro

Final Cut Pro

Final Cut Pro

İlk olarak Macromedia Inc.  tarafından geliştirilen daha sonralarda ise Apple’ın gelişimini üstlediği Final Cut Pro, bir video düzenleme ve oluşturma programıdır.

Yazılım, kullanıcıların oluşturmuş oldukları videolarını düzenlemelerini ve oluşturulan videonun harici ya da dahili bir diske kaydedilebilmesine imkan tanıdığı gibi farklı bir çok formatta çıktı alabilmelerini de sağlamaktadır.

Parasite, Focus, John Carter, Aşkın (500) Günü, X-Men Başlangıç: Wolverine, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi gibi pek çok popüler film ve dizilerin kurgusunda da kullanılan Final Cut programı, 360 derece çekimler de başarılı olmasının yanı sıra montaj kısmında da oldukça kolay olması nedeniyle çoğu kullanıcı tarafından sevilmiştir.

Çizgisel olmayan düzenleme seçenekleri ile farklı formatların olduğu videolara mix işlemi uygulanmasını mümkün kılar. Filtreleme ve renk düzeltme için de çeşitli araçlar içeren programda efektleriniz gerçek zamanlı olarak verilmektedir.

Uygulama son sürümü ile ileri seviyede profesyonel video editörleri için yapılandırılan ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu DV, HDV, p2, MXF, 2K, 4K ve 5K video formatlarının desteklerini getirmiştir. Şunu da belirtmek gerekir ki program, çoklu kamera düzenlemesi, birleştirme ve eş zamanlı video işleme gibi gelişmiş özelliklere de sahiptir.

Olumsuz sayılabilecek tek tarafı ise programın Windows işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılamaz olması durumudur. Yalnızca Intel tabanlı işlemciler üzerinde çalışan yazılımın Windows sürümü bulunmamaktadır.

Programın avantajları ve dezavantajlarından bahsedecek olursak; 

Final Cut Pro Artıları:

 • Manyetik zaman çizelgeleri
 • Çoklu kamera desteği
 • Hızlı performans
 • 360 derece görüntü
 • HDR Desteğİ
 • Sidecar ve Touch Bar desteği
 • Etiketleme ve Derecelendirmeler
 • Yüz için otomatik analiz
 • Kütüphaneler
 • Güçlü araçlar

Final Cut Pro Eksileri:

 • İçe aktarma kutusunda arama olmaması
 • Zaman çizelgesinin geleneksel olmayan biçimde düzenlenmesi
 • 360 derecede çekilen videolar için sabitleme ya da hareket izlemesi bulunmaması
 • Windows işletim sisteminde kullanılamıyor olunması
 • Basit bir tasarıma sahip olması

Son olarak şunu da belirtmemiz gerekir ki denemeniz için Apple tarafından ücretsiz sürümü bulunan uygulamanın kalmanız ve satın almayı düşünmeniz halinde güncel fiyatı 2.799,99 TL’dir.

Sony Vegas PRO

Sony Vegas PRO

Orijinal hali Sonic Foundry tarafından çıkartılan daha sonra Sony Creative Software tarafından satın alınan program şimdi de Magix tarafından tekrar hazırlanan ve yayınlanan bir video düzenleme yazılımıdır. Sony Vegas Pro, doğrusal olmayan düzenleme (NLE) içeren ve Windows işletim sistemlerinde çalışan bir programdır.

Vegas Pro’nun muhtemelen en sevilen özelliği sahip olduğu başarılı optimizasyon sayesinde güçlü bir bilgisayar gereksinimi olmamasıdır.

İlk başta bir ses editörü olarak hazırlanan ve hala üstün ses düzenleme özelliklerine sahip bu program sayesinde çok fazla ve farklı özelliği bir arada kullanabilmeniz mümkün.

Programın son sürümü olan Sony Pro 18, Logaritmik pozlama ayarı, artımlı tasarruf, tercihleri içeri ve dışarı aktarma, tam aralık piksel seçimi, tümleşik grafik kartı sürücüsü güncelleme kontrolü gibi pek çok özelliğin yanı sıra güncellenen görünüm ayarları ve sayısız eklentileri ile herkesin severek kullandığı video düzenleme programları arasında yerini korumaya devam ediyor.

Visual Basic ya da JavaScript’te yazılan eklentileri de destekleyen program, Windows Vista ve sonrasında çıkar tüm Microsoft işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Ayrıca deneme sürümü bulunan uygulamada satın almadan kullanılma imkanı da bulunmaktadır. Ürünün ücretli versiyonunun güncel fiyatı ise 559 TL’dir.

Genişletilmiş GPU hızlandırması, basitleştirilmiş ve geliştirilmiş medya düzenliliği ve 3D takım iyileştirmeleri ve anlattığımız tüm özellikler bu programın avantajlarını kapsıyorsa; arayüz ve iş akışlarının çok ince olmaması ve oldukça pahalı olması ise Sony Vegas Pro kullanıcıları için dezavantaj niteliğindedir.

Easeus Video Editör

Easeus Video Editör

2004 yılından bu zamana kadar pek çok kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılan EaseUS Video Editor,  kırpma, kesme, bölme, birleştirme, döndürme gibi basit bir programda yer alan tüm özellikleri sahip. Tüm bunların yanı sıra uygulamanın basit video editleme programlarından farkı ise ihtiyacınızı karşılayacak diğer tüm özelliklere de sahip olmasıdır. Eğitim, program, tanıtım filmleri, pazarlama videoları gibi pek çok türde videonun kısa sürede oluşturulabileceği bu programda videolarınızda kullanabileceğiniz çok sayıda görsel ve geçiş efekti de sunulmaktadır.

Önemli tüm video formatlarını destekleyen uygulamada bu özelliği sayesinde elde ettiğiniz tüm görüntüler herhangi bir sorun ile karşılaşmadan içe aktarabilmenizi sağlıyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan programda düzenlemiş olduğunuz videolarınızı akıllı telefonlarınıza uyumlu olan formatlarda çevirerek aktarmanız da mümkündür. Bu sayede hikaye olarak paylaşabileceğiniz videolar doğrudan hazırlanabilmektedir.

Rahat kullanılabilirliğe sahip uygulamada ihtiyaçlarınızı karşılayan pek çok özellik bulunmasının yanı sıra fiyatının uygun olması tercih nedenlerinden biri arasında gibi gözüküyor.

Ücretli olarak sunulan programın ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebileceğiniz üç farklı çeşidi bulunuyor. Sunduğu özellikler ve değişiklik gösteren fiyatları inceleyerek sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Avid Media Composer

Avid Media Composer

1989’da Mac II için çıkartılan Avid Media Composer, çıkartıldığı günden günümüze kadar film ve çeşitli yayınları düzenlemek amacıyla sık sık kullanılan bir video editleme programıdır.

Çok sayıda yapılan çekimlerde elde edilenlerin en iyisini seçebilme özelliğine sahip olan uygulamada karaler arası klonlama ve dijital olmayan nedenlerden kaynaklanan kusurları aktarım yapma sırasında ayıklamak da mümkün kılınmıştır.

Profesyonel biçimde video düzenleme programlarına hakim olan video editörlerinin kullandığı bu program filmlerde de kullanıldığından en iyi video editleme programları listesinde yer alması gereken bir programdır.

Elbette profesyonel olmayan kişiler de kullanabilir. Bu sebeple ücretsiz sürümü mevcut olan yazılımı deneme sürümü üzerinden inceleyebilir dilerseniz ücretli versiyonunu satın alabilirsiniz. Ücretli sürümü için de fiyatları 24$ ile 50$ arasında değişen iki farklı paket seçeneği bulunan programda ihtiyacınız doğrultusunda yol izleyebilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerekir ki programda Sonicfire Pro ve Sorenson Squeeze 5 gibi gelişmiş ses düzenleme yazılımları da bulunmaktadır.

Son olarak programın

 • Sinema dizilerin büyük çoğunluğunda kullanılması
 • Eski bir kurgu programı olması
 • Düzenli kullanılmasının verdiği güven

avantajları olarak sayılacağından;

 • Lisanslı paketlerin pahalı olması
 • Operatör bulma konusunda yaşanan sıkıntılar

ise dezavantajları olarak değerlendirilebilir.

Adobe Premiere PRO

Adobe Premiere PRO

Video düzenleme işinde 20 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Adobe Premiere Pro, özellikle Adobe Create Suite’in diğer programları ile oldukça uyumlu olması nedeniyle tercih edilmektedir. Aynı şekilde hızlı HD video aktarımı yapabilen program, videolarınızda yer alan konuşmalarda arama yapabilmek gibi sıra dışı özelliklere de sahip.

Genellikle bu alanda kendini geliştiren ya da ajanslarda video editörlüğü yapan profesyonellerin kullandığı bir program olan Adobe Premiere Pro, ücretsiz sürümü ile kullanıcılarının satın almadan önce deneyebilmesine imkan sağlamıştır.

Kullanıcı dostu arayüzüne sahip olan Adobe Premiere Pro ile yapabileceğiniz her şey tamamen size ve isteklerinize bağlıdır.

Windows kullanıcılarının bu sektörde bulabileceği en iyi video editleme programlarından birisi olan Adobe Premiere Pro sanal gerçeklikten 8K’ay kadar pek çok video formatını desteklemektedir.

İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce gibi pek çok dili destekleyen Adobe Premiere Pro sayesinde videolarınızdaki görüntülerde bulunan bozuk renkleri düzeltebilir, arka planda yer alan kesik sesleri iyileştirebilir ve çalışmalarınızda çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Temiz ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olması
 • Düzenlilik
 • Çoklu kamera açılarının sınırsız olması
 • Video prodüksiyon uygulamalarının oldukça zengin oluşu
 • Video düzenlemede kullandığı bastırılamaz güç
 • 3B görüntülemeyi desteklemesi
 • Ses düzeyinde düzenlemeler yapabilmesi
 • Grafiklerinizi ve başlıkları boyutlandırmanın ve hizalandırmanın kolaylığı
 • İngilizce olmayan klavyeler için sunulan kısayol desteği
 • Sorunlu karelerin bitişikteki karelerin kopyası işe değiştiriliyor olması
 • HD, 4K ve daha yüksek çözünürlüklü içerikler oluşturulabilmesi
 • Bulunduğunuz ortama göre arka planda yer alan sesleri otomatik kısabilmesi

Ve pek çok özellik bu programın avantajları arasında yer almaktadır. Her programda olduğu gibi Adobe Premiere Pro’da da bazı eksiler bulunmaktadır:

 • Medyalar için anahtar kelime etiketlemesinin olmaması
 • Bazı tekniklerin ek uygulamalara gereksinim duyması
 • Uygulamanın doğrudan satın alınamaması

Ücretsiz Video Editleme Uygulamaları

 • HitFilm Express
 • DaVinci Resolve
 • Blender
 • Openshot
 • VSDC Free Video Editor
 • Windows Movie Maker
 • Shotcut
 • Lightworks
 • Imovie

HitFilm Express

HitFilm Express

FXhome tarafından geliştirilen bu program ücretsiz olmasının yanı sıra kırpma, müzik ekleme, geçişler ve jenerik ekleme, maskeleme, videoları birleştirme ve renk düzeltme işlemi gibi basit bir video düzenleme programında bulunması gereken tüm özelliklere sahiptir. Ayrıca çok fazla özel efekt içeren yazılım sayesinde popüler olan Star Wars veya Iron Man gibi filmlerin efektlerini denemeniz mümkündür.

Bu programın sunduğu 3D video desteği, gelişmiş kesme özellikleri, ses ve video filtreleri, çeşitli birleştirme araçları, yeşil ekran efektleri için filtreleme işlemi ve maskeleme özellikleri ile uçuk fiyatlar ödemeden gerçek anlamda profesyonel video düzenleme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca program Youtube ile uyumlu olduğundan Vlog ya da video yüklemeleri oldukça kolaydır. Geniş ve kullanışlı dışa aktarma seçenekleri ile videolarınızı kolayca dışa aktarabilir aynı zamanda dışa aktarım işlemini uygularken videolarınızda düzenlemeler yapabilirsiniz.

Olumsuz taraflarını söylemek gerekirse de; dışa aktarım işlemi oldukça yavaş çalışmaktadır. Aynı zamanda en çok kullanılmak istenen eklentiler ayrıca satın alma gerektirmektedir. Özel olarak eklediğiniz efektlerden bazılarının tekrar oynatma özelliği sırasında silinmesi de programın dezavantajlarından biridir.

Olumlu ya da olumsuz tüm bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda HitFilm Express ücretsiz en iyi video düzenleme programları arasında yer almaktadır.

DaVinci Resolve

DaVinci Resolve

Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz bu video düzenleme programının ücretli ve ücretsiz olmak üzere seçeneği bulunmaktadır.

Post prodüksiyona yönelik olan ve görüntüler ile sesleri düzenleyebileceğiniz çok sayıda araç bulunduran yazılımda ayrıca çok kullanıcılı ortak çalışma, renk düzeltimi, HDR derecelendirme, bulanıklaştırma, sis efektleri, film greni gibi pek çok özellik yer almaktadır. Tüm kurgu çalışmalarınız için kullanıma uygun olan DaVinci Resolve ile gelişmiş kırpmalar yapabilir, çoklu kamera düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki programın ücretsiz seçeneğinde ücretli versiyonda bulunan neredeyse her özelliğinden yararlanılabilir. Ancak sıradan kullanıcıların fark etmediği bazı kısıtlamalar söz konusudur. 4K çözünürlüğünün daha düşük olması, kullanıcıların birlikte çalışamaması ve kullanılan filtrelerin bazılarında filigran bulunması bu kısıtlamalara örnek olarak verilebilir. Yine de şunu söylemeliyiz ki ücretli ya da ücretsiz her iki versiyonda en iyi video editleme programları listesine girebilir.

Geliştiricinin resmi sitesinde doldurmanız istenen  bir form olması ve tüm öğreticilerin ücretsiz olmaması programın eksileri olarak sayılırken; kullanışlı bir zaman çizelgesinin bulunması, sistem gereksinimlerinin son derece yeterli olması, farklı kullanıcıların aynı proje üzerinde çalışabilmesi, GPU hızını arttırabilmek için dahili bir algoritma bulunması ve renk saptırma bölümü içermesi de programın artılara olarak sayılmaktadır.

Blender

Piyasada yer alan en iyi video düzenleme programları içerisinde yer alan Blender, Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için kullanılabilir.

Aslında 3D animasyonlar için tasarlanan Blender çok kullanışlı video düzenleme araçları ile birlikte gelen bir programdır. Bu nedenle Blender’ın video düzenleyecisi, gereksinimleriniz için oldukça yeterlidir.

Herkesin kullanabileceği açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir video düzenleme programı olan Blender’ın özellikleri oldukça gelişmiştir. İçerisinde sesleri karıştırma, maskeleme, fırçalama, önizleme gibi özelliklerin de yer aldığı program ile video kesme programı olarak kullanımı dışında karışık işleri de halledebilmenize olanak tanımaktadır.

Openshot

Openshot

Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen Openshot, tamamen açık bir kaynaktır. Ayrıca ücretsiz olan bu uygulama onun erişilebilir en iyi video düzenleme programları içinde yer almasına neden olmaktadır.

Gelişmiş özellikleri ve sade bir arayüze sahip olan bu program yeni başlayanlar için kolayca kullanılabilirdir. Sürükle- bırak özelliğine sahip program ile videolarınızı kırpabilir, süreleri ile oynayabilirsiniz. Ayrıca ses dosyaları ile eklemenize olanak tanıyan Openshot ile metin ve başlık eklemeleri yapmanız da mümkündür.

Tüm bu özellikler dışında bu program kullanıcılarına, videolarda kullanılabilecek çeşitli efektler de sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde elinizdeki görüntülere çok sayıda değişiklik ve çeşitli düzenlemeler yapabilir, ortaya çıkan görüntüleri çeşitli alanlarda yayınlayabilirsiniz.

VSDC

VSDC

Windows işletim sistemi tarafından desteklenen VSDC programının, ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı türü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümü ile neredeyse tüm rutin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir. Ücretli sürümü ise profesyoneller için gelişmiş özellikler sunmaktadır.

Her ne kadar ücretsiz sürümü ile belirli özellikleri kısıtlansa da maskeleme ve yeşil ekran düzenleme gibi profesyonel uygulamalar kolayca yapılabilmektedir. Renk düzeltme, ses düzenleme gibi özellikleri de ücretsiz sürümünde barındıran uygulama ile hazırlamış olduğunuz videoları çeşitli sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilmeniz de mümkündür.

Barındırdığı tüm bu özellikler göz önüne alındığında bu alanda tecrübesi olmayan kişiler için oldukça uygun olan program, her ne kadar karışık gözükse de kullanıcı dostu arayüze sahiptir.

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker

Windows işletim sisteminde kullanılabilen Windows Movie Maker, ücretsiz olarak sunulan en iyi video düzenleme programları arasında yer almaktadır. Bu alanda fazla tecrübesi olmayan kişiler için önerilen ancak oldukça kaliteli olan bu program da bir hata ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Basit bir arayüze sahip olan program ile çeşitli görseller kullanarak kolay sunumlar hazırlamanız ve bu sunumlara müzik eklemeniz de mümkündür.

Shotcut

Shotcut

Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabilen bu program, oldukça kullanışlı video düzenleme programlarından biridir. Açık kaynaklı bir program olan Shotcut, kapsamlı ses düzenleme araçları ile videolarınıza farklı ses ve müzikler eklemenize olanak tanımaktadır.

Başlangıçta Linux işletim sistemi için tasarlanmasına rağmen tüm video formatlarını destekleyen programın en iyi özelliklerinden birisi ise videolarınızı düzenleyiciye aktarmanıza gerek olmamasıdır. Bu sizin zamandan tasarruf etmenize neden olacaktır.

En sevilen diğer özelliği ise 4K çözünürlüğü destekleyebilmesidir.  Ayrıca videoları kırpmanıza, birleştirmenize, yazı eklemenize, videoların olağan akış hızını değiştirmenize olanak tanımaktadır.

Lightworks

Lightworks

Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde rahat bir şekilde kullanılabilen Lightworks, ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 sürüme sahiptir. Kullanışlı özellikleri ile ücretsiz sürümü çoğu kullanıcı için yeterli olmaktadır.

Yeni başlayanlar için oldukça uygun olmasının sebebi video düzenleme sürecinde çeşitli ipuçları ve yol gösterici notlar barındırmasıdır. Ayrıca Lightworks kullanarak video dönüştürme işlemlerini de yapabilmeniz mümkündür.

Kolay arayüzü sayesinde programı kullanmayı kısa süre öğrenmek mümkündür.

Programın içerisinde barındırdığı çoğu özellik ücretsiz versiyonuna dahil edilirken Youtube ve Vimeo için 4K video desteği sadece yazılımın ücretli sürümüne dahildir.

Bunların dışında Lightworks, zaman çizelgesi, videoları yeniden boyutlandırma olanağı veya farklı bölümleri birleştirmenize yardımcı olmaktadır. Renk düzetme ve GPU hızlandırmalı gerçek zamanlı efektleri kullanarak muhteşem görünümler elde edebilmeniz mümkündür.

iMovie

iMovie

Mac ve iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilecek gelişmiş bir video düzenleme aracı olan imovie, basit görevleri yerine getirmek için odaklanmış ücretsiz bir programdır. Sürükle ve bırak arayüzüne sahip olan imovie baştan başlamak isteyenler için güzel bir video düzenleme yazılımıdır.

Oldukça kullanışlı medya tarayıcısı ve geçişlere sahip olan imovie’de, ayrıca kullanıma hazır proje şablonları da mevcuttur. Profesyonel kullanıcılar için oldukça önemli bir özellik olan 4K çözünürlüğünü de desteklemektedir.

Oluşturacağınız video kliplerinize müzik ya da efektler ekleyebilir, videolarınızın oynatma hızında değişiklikler yapabilirsiniz.

En sevilen özelliklerinden birisi ise hazırlamış olduğunuz videoları Youtube, Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşmadan önce önizleme modunda görüntüleyebiliyor olmanızdır.

SONUÇ

Firmanızın görünürlüğünü arttırabilmek ya da kişisel hesaplarınızın daha ilgi çekici hale gelmesini sağlamak amacıyla çektiğiniz görüntüleri videoya dönüştürebilmeniz mümkündür. Tüm bunları yaparken size ve ihtiyaçlarınıza en uygun video editleme programını seçmeniz oldukça önemlidir.

Bu yazımızda sizlere en çok kullanılan ve kullanıcılarının özelliklerinden memnun olduğu video editleme programlarını anlattık. Amacınız ne olursa olsun kullanımınızı daha verimli hale getirebilmek için çalışmalarınıza en uygun programı seçerek ona yoğunlaşmalısınız. Bu sayede öğrenme süreciniz kolaylaşır ve üretim ölçeğiniz genişleyecektir.

Domain Sorgulama
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mert
Mert
3 Aralık 2020 23:55

Kafamda çok fazla soru vardı detaylı bir anlatım olmuş teşekkürler