Blog » Hosting.com.tr » VDSL Nedir? VDSL ve ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?
Hosting.com.tr

VDSL Nedir? VDSL ve ADSL Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hosting Fiyatları

Temel düzeyde internet kullanan bir kullanıcı olarak VDSL, ADSL ya da fiber terimlerini duymamış olabilirsiniz. Ancak evinizde sürekli kullandığınız bir teknolojinin detaylarını bilmek size bazı faydalar sağlayabilir. Örneğin, interneti ne için kullanmak istediğinizi belirledikten sonra internet servis sağlayıcınızın sunduğu planlara göz atarak, kendinize uygun planı seçebilir ve maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Siz de evinize hangi interneti bağlatacağınızı bilmiyorsanız ve yaptığınız araştırmalar sonuçsuz kaldıysa aşağıda VDSL ile ilgili tüm detayları anlattık.

Eğer siz de evinize VDSL bağlatmak istiyorsanız, bu yazı size yardımcı olacaktır.

VDSL Nedir?

VDSL veya Very High Speed Digital Subscriber Line, asymmetric digital subscriber line’a (ADSL) göre daha hızlı veri iletimi sağlayan bir digital subscriber line (DSL) teknolojisidir.

VDSL, ev iletişimi ve eğlence için eksiksiz bir yeni nesil DSL olarak kabul edilir. Tipik olarak 52 Mbps’ye kadar indirme hızları sunan ADSL’nin (asimetrik DSL) geliştirilmiş bir versiyonu olan yüksek hızlı internet erişimi sağlayan bir DSL standartıdır. 

​​VDSL, 25 kHz’den 12 MHz’e kadar olan frekans bandını kullanan mevcut bakır hatlar üzerinden çalışır ve 52 Mbit/s aşağı akış ve 16 Mbit/s yukarı akış hızları sunar. Daha yüksek hıza, sinyalin kat etmesi gereken mesafeyi azaltan telefon hatlarının daha verimli kullanımıyla ulaşılır.

Bu oranlar, VDSL’in tek bir bağlantı üzerinden yüksek çözünürlüklü televizyon, telefon hizmetleri (IP üzerinden ses) ve genel internet erişimi gibi uygulamaları destekleyebildiği anlamına gelir. VDSL, analog telefon hizmeti ve daha düşük hızlı DSL bağlantıları için kullanılan mevcut kablolar üzerinden dağıtılır.

VDSL Nasıl Çalışır?

Sabit telefonların sinyal taşıma şekline benzer şekilde, geniş bant hatlar da internet servis sağlayıcınızdan gelen verilerin DSL bağlantıları aracılığıyla gönderilmesine olanak tanır. VDSL modeminiz, cihazınızı internet servis sağlayıcınıza bağlayan ve ardından cihazınızı internete bağlayan bir veri çeviricisi görevi görür. Telefon hatlarını da kullanan çevirmeli internetten farklı olarak VDSL, telefonunuzu bağlıyken interneti kullanmanıza olanak tanır. VDSL ayrıca, belirli indirmeler veya yüklemeler için gerekli hızı seçmenize olanak tanıyan farklı frekans bantları da kullanır.

ADSL Nedir?

ADSL, Asymmetric Digital Subscriber Line anlamına gelir. Erişilebilirliği nedeniyle, ADSL, en yaygın olarak kullanılan geniş bant türüdür. Hız açısından ADSL, interneti daha çok kullanan evlerin gereksinimlerini karşılamayabilir. Sağlayıcınız ve konumunuz gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak indirme hızları 24 Mbps’ye kadar çıkabilir.

Bu hız düzeyi, web’de gezinme gibi temel internet kullanımı için yeterlidir, ancak medya indiriyor veya aktarıyorsanız, VDSL veya fibere yükseltme yapmanız önerilir.

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar Nedir?

ADSL ve VDSL arasındaki temel farklar; hız, kullanılabilirlik ve fiyattır. VDSL, yükleme ve indirme hızları açısından ADSL’den büyük ölçüde daha iyi performans gösterir. VDSL ile Skype, YouTube veya çevrimiçi yedekleme gibi yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları neredeyse hiç gecikme olmadan sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Fakat hem ADSL hem de VDSL’in sinyal gücü, bakır telin kullanıcı ile anahtarlama istasyonu arasındaki mesafesi arttıkça azalır. Ancak ADSL’ye kıyasla VDSL sinyali daha hızlı zayıflar.

Kullanılabilirlik açısından bakıldığında ise, ADSL yaygın ve kolay bir şekilde mevcuttur. Dünya çapındaki internet servis sağlayıcılarının çoğu bu hizmetleri sunar. Ev kullanıcılarının ise, yalnızca yaklaşık %60’ının VDSL’ye erişimi vardır. Tabii bu oran, ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye de değişiklik gösterir.

Fiyatlandırma seçeneklerine gelince… Fiyatlar çalıştığınız internet sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir. Daha uzun vadeli sözleşmeler için kaydolursanız, bazı sağlayıcılar ADSL ile aynı fiyata VDSL sunabilir.

Özetle diyebiliriz ki, VDSL, standart ADSL’ye kıyasla daha iyi bir genel internet deneyimi sunar. 

VDSL Mi Yoksa ADSL Mi?

Bu sorunun cevabı ADSL ve VDSL bağlantılarını ne için kullanacağınıza göre değişir. Hız açısından, VDSL bağlantısı bir adım öndedir. İndirmeler için performans ADSL’den 5 kat, yüklemeler için 10 kat daha hızlı olduğu için VDSL’e geçmeniz şiddetle tavsiye edilir. Fakat VDSL’nin maliyeti daha yüksektir. Ama gerekli maliyeti karşılayabilecekseniz, VDSL uzun vadeli mükemmel bir yatırım olacaktır. Çünkü VDSL’de hız ve kararlılık garantilidir.

VDSL İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Fiber, VDSL’den daha mı hızlıdır?

100 MBps ve üzeri hızlarla ultra hızlı fiber geniş bant, ADSL veya VDSL gibi ortalama geniş bant hızlarından daha güvenilir ve daha hızlıdır. Bakır tabanlı ağdan farklı olarak, fiber mesafeye duyarlı değildir, bu nedenle bağlantı kesintileri veya düşme hızları yoktur.

2. VDSL ve DSL arasındaki fark nedir?

DSL ve VDSL hizmetleri, farklı hızları işlemek için donatılmıştır. DSL, VDSL’den çok daha yavaş bağlantı hızlarına sahiptir. VDSL, saniyede 100 megabite (Mbps) kadar indirme hızlarına ulaşırken, DSL’nin indirme hızları yaklaşık 3 Mbps’ye kadardır.

3. ADSL2+ VDSL’i destekler mi?

Bu bir ADSL2 devresi için bir ADSL modem kullanmaya çalışmakla eşdeğer olacaktır. Yani hayır desteklemez, çünkü ADSL, ADSL2 ve VDSL aynı teknoloji ailesi olan DSL’de farklı standartlardır.

4. VDSL modem ne işe yarar?

VDSL modem, cihazınızı internet servis sağlayıcınıza bağlayan ve ardından cihazınızı internete bağlayan bir veri çeviricisi görevi görür. Telefon hatlarını da kullanan çevirmeli internetten farklı olarak VDSL, telefonunuz bağlıyken de interneti kullanmanıza olanak tanır.

5. Bağlantımın ADSL mi yoksa VDSL mi olduğunu nasıl anlarım?

Bir hız testi yapın. Hız testi sonucunda internet hızınız 20 MBP’nin altına düşerse, bu, ADSL kullandığınızı gösteren açık bir işarettir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments