Blog » Dijital Pazarlama » Uzaktan Çalışma Ne Demektir? Daha Verimli Çalışabilmek İçin İpuçları
Dijital Pazarlama

Uzaktan Çalışma Ne Demektir? Daha Verimli Çalışabilmek İçin İpuçları

Hosting Fiyatları

Uzaktan çalışma modern işyerinde en hızlı büyüyen trendlerden biridir. Sadece teknoloji çalışanları değil, herhangi bir yerde çalışanlarda uzaktan çalışma modelini haftada en az bir kere yapmayı deniyor. Bu eğilim inanılmaz bir hızla artıyor ve iş yapma şeklini de hızla değiştiriyor.

Uzaktan Çalışma Ne Demek?

Uzaktan çalışma, geleneksel ve merkezi iş yerinin dışında, genellikle dijital teknolojinin yardımıyla çalışmanın bir yoludur. Son dönemde popüler olmuş bir çalışma şekli gibi gelse de, ister inanın ister inanmayın, uzaktan çalışma 1970’lerde başladı. Fakat o yıllardan şimdiye kadar birçok şey değişti.

Uzaktan çalışma birçok farklı biçimde olabilir. Örnek vermek gerekirse:

1. Eğitim

Yeni, dijital eğitim ve video platformlarının ortaya çıkmasıyla, öğretmenler artık uzaktan çalışma ve bireyselden grup oturumlarına kadar birçok farklı ortamda öğretme yetkisine sahiptir.

2. Metin yazarlığı

Çevrimiçi yayınlardan şirket içerik ekiplerine kadar, yazarlar uzaktan çalışma trendinden yararlanmak için oldukça uygun bir meslek grubudur. Yazmak için sadece bir dizüstü bilgisayar ve internet yeterlidir.

3. Çağrı merkezleri 

Çağrı merkezi çalışanlarının çoğu, birden çok saat diliminde görevlendirilir ve birden çok küçük ekip için ofis alanı kiralamak genellikle verimsizdir. Neyse ki evden çalışmak, genellikle tüm taraflar için en iyi seçenektir.

4. Yazılım geliştirme

Mühendisler ve benzer mesleklere sahip olanlar, karmaşık çözümleri tasarlamak, oluşturmak ve sorunlarını gidermek için genellikle uzun ve kesintisiz bir süreyi tercih eder. Bir sonraki harika uygulamayı oluşturmak için gereken tek araç sağlam bir internet bağlantısı ve kulaklık olduğundan, uzaktan çalışmak yazılımcılar için harika bir seçenektir.

5. Sağlık

Teletıp geleceğin en önemli trendlerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, sağlık uzmanlarını ve hastaları her zamankinden daha verimli bir şekilde bir araya getirmek için internetin gücünü kullanır. Soruları yanıtlamaktan tedaviyi reçete etmeye kadar, doktorlar ve hemşireler için iletişim kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Çoğumuzun artık güvenilir yüksek hızlı internete ve akıllı telefonlara erişimimiz var. Bu da her an ve her ortamdan çalışmayı uygun hale getiriyor. Esnek zamanlama yeni bir norm haline geliyor ve bir dizi araç uzaktan çalışmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Uzaktan Çalışma Neden Bu Kadar Popüler?

Uzaktan Çalışma Neden Bu Kadar Popüler?

Uzaktan çalışma seçeneği birçok kişi için çok caziptir. Yapılan çalışmalar da bu durumu destekler nitelikte. Birçok ülkede çalışanların %34’ü uzaktan çalışmak için ücretlerini %5 azaltacaklarını dile getiriyor. Uzaktan çalışmanın çalışanlar için daha iyi iş-yaşam dengesinden gelişmiş üretkenliğe kadar açık bir şekilde avantajları var. Uzaktan çalışanlar yiyecek, işe gidip gelme ve geleneksel bir iş yerinde yapacakları diğer masraflardan tasarruf ederler. Ek olarak, uzaktan çalışmak, çalışanların aileleri ve evcil hayvanlarıyla daha fazla zaman geçirmelerini sağlar.

Hepsi bu kadar değil!

Uzaktan çalışanlar için olduğu kadar bu çalışma şeklinin şirketler için pek çok faydası var. Daha esnek ve özgür bir şekilde uzaktan çalışanların uzun vadede şirketlerinde kalma olasılıklarının daha yüksek.

Ayrıca uzaktan çalışanlar ofise gelmediği için gayrimenkul, ofis malzemeleri ve elektrik söz konusu olduğunda daha az genel gider maliyeti sağlar.

Hepsinden öte, uzaktan çalışma trafiği, kirliliği ve mikropları yaymayı azaltır. Özellikle de pandemi döneminde…

Uzaktan Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Uzaktan Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

İşverenler için, uzaktan çalışanları işe almanın çeşitli avantajları vardır. Fiziksel ofiste yer ve kaynak gerektirmediğinden maliyetleri düşürür. İşe alım uzmanları, mesafe sorun olmadığı için daha geniş bir başvuru havuzundan seçim yapabilir. Sanal çalışanlar farklı saat dilimlerinden çalışabilir, bu da müşterilere 7/24 destek sağlamayı kolaylaştırır.

Çalışanlar ise uzaktan çalışmaktan çeşitli şekillerde faydalanabilirler. Uzaktan çalışanlar, artan üretkenlik ve daha fazla profesyonel katılım sağlarlar. Genellikle daha esnek bir çalışma programına sahip olurlar ve ofisin dikkat dağıtıcı unsurlarından etkilenmezler. Ayrıca işe gidip gelme süresinden de tasarruf ederler ki bu hem kendileri hem de çevre için daha iyidir.

Uzaktan Daha Verimli Çalışabilmek İçin İpuçları

Uzaktan Daha Verimli Çalışabilmek İçin İpuçları

1. Düzenli çalışma saatlerini belirleyin

Evden nasıl çalışılacağını öğrenirken, yapabileceğiniz en önemli ve temel şeylerden biri kendiniz için düzenli bir program oluşturmaktır (Ne zaman başlayacağınız konusunda kendinize esneklik sağlamak ve aralarınızı belirlemek vb.). Fakat programınız tutarlı olmazsa, çalışmanızdan verim alamazsınız. Kendinize düzenli çalışma saatleri belirlemek, kendinize ve işvereninize karşı sorumluluğunuzdur. Tüm işlerinizi yapma olasılığınızı artırır ve insanların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Uzaktan bir çalışma programı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler şunlardır:

  • İşvereninizin müsait olmanıza ihtiyacı olduğu zaman dilimleri
  • İş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle iletişime geçeceğiniz zaman dilimleri
  • Günün en üretken olduğunuz saati. Bu, her gün 9-5 çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. En üretken olduğunuzda çalışmalısınız. Ancak, işvereninizin işte olmanıza gerçekten ne zaman ihtiyacı olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. Örneğin, herhangi bir konferans görüşmesinin ne zaman planlandığını bilmek önemli olacaktır. Böylece bunu çalışma programınıza koyabilirsiniz.

Örneğin, birçok çalışan her sabah e-posta’ları kontrol etmek için çalışır veya öğleden sonraları telefonla ulaşılabilir olması gerekir. Bunun dışında, en çok iş bitireceğiniz zamanları seçmelisiniz ve sizinle iletişime geçmesi gerekebilecek herkese bu müsaitlik saatlerini bilmeli.

2. Kişisel zamanınızı planlayın

Çalışmayı planladığınız saatlerde çalışmak önemli olduğu gibi, ihtiyaç duyduğunuzda ev hayatı için kendinize zaman ayırmanız da önemlidir. Bu yüzden çalışma saatlerinizi planladığınızdan daha fazla uzatmayın.

İşteyken üretken kalmanıza yardımcı olduğundan ve çalışmadığınızda stresi azalttığından, iş hayatınızı ve kişisel yaşamınızı bölümlere ayırın. Bu yüzden çalışma saatlerinizi, programınızı ve iletişiminizi planladığınız gibi çalışmaya müsait olmayacağınız zamanları da planlamalısınız.

Örneğin, akşamları ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız, bu süre içinde iş için müsait olmadığınızı söyleyin. Ve sonra bu taahhüdütünüzü tutun.

3. İş akışınızı planlayın

Verimli bir şekilde evden nasıl çalışılacağını öğrenmek istediğinizde, üretkenliği yüksek tutmanın en iyi yollarından biri, iş gününüzü planlama konusunda akıllı davranmaktır. Daha çalışmaya başlamadan önce, gün için önceliklerinizin neler olduğunu, her şeyi halletmenizin ne kadar süreceğini ve fazladan zamanınız varsa ne üzerinde çalışacağınızı bildiğinizden emin olun.

Ertesi günü planlamak için yatmadan önce birkaç dakikanızı ayırmanız faydalı olabilir.

Planlamanızda aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Önce en yüksek öncelikli görevleri yapın
  • Gününüzü kendi doğal döngülerinize göre planlayın. En zor işi gün boyunca en fazla enerjiye sahip olduğunuzda yapın
  • Gün boyunca ödülleri ve molaları planlayın

4. Günü parçalara ayırın

Bir önceki maddede iş akışınızı planlayın demiştik. Bu maddeyi uyguladıysanız, gün boyunca kendiniz için molalar da planlamış olmanız gerekir. Bu molalarda masanızdan kalktığınızdan emin olun. Biraz temiz hava alın, sağlıklı bir atıştırmalık alın ve mümkünse başka bir insanla konuşun. Tüm bu aktiviteler, sıfırlanmanıza ve sonraki görevlerin üstesinden gelmeye hazır olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

5. İş yerindeymiş gibi giyin

Bütün gün başka biriyle etkileşime girmeyecek olsanız bile, başarı için giyinmek önemlidir. Bu beyninize rahatlama zamanı değil çalışma zamanı olduğunu söyleyecek ve size çok daha fazla enerji verecektir. Eşofman altı ve tişört daha rahat olabilir, ancak bu kıyafet seçimi halsiz, uykulu veya motivasyonsuz da hissetmenizi sağlayabilir.

Sabah hazırlanmak için kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız, bir gece önce kıyafetinizi hazırlamayı deneyebilirsiniz.

6. Evde ofis oluşturun

Evden çalışırken, koltuğunuzdan veya yatağınızdan çalışmak cazip gelebilir. Ancak bu, üretkenliğinizi büyük ölçüde etkiler. Beyninize rahatlama değil, çalışma zamanı olduğunu söylemek için her zaman tutarlı bir oda, masa veya sandalyeden çalışmanız gerekir.

7. Çalıştığınız alana sınırlar koyun

Uzaktan çalışırken verimli olmak, sınırlarla ilgilidir. Bu aynı zamanda çocuklar, evcil hayvanlar, aile üyeleri veya oda arkadaşları için sınırlar belirlemek anlamına gelir. Bu yüzden odaklanabilmek için çalışırken sizi yalnız bırakmalarını sağlayın.

8. Çalıştığınız alanı temiz tutun

Uzaktan çalışırken dağınıklığınızı arkanızdan temizleyecek kimse yoktur. Bu da temizliğinizi sizin yapmanız gerektiği anlamına gelir. Çalıştığınız alanı temiz tutmak, odaklanmanıza, organize olmanıza ve üretken olmanıza yardımcı olur.

9. Ofisteki çalışma döngünüzde kalın

Bir ofiste çalışmanın en iyi yönlerinden biri işbirliği ve sosyalleşme fırsatıdır. Sırf evden çalıştığınız için bunu kaybetmek zorunda değilsiniz. Evden nasıl çalışılacağını öğrenirken, iş arkadaşlarınızla haftada en az birkaç kez e-posta, telefon, Skype üzerinden veya yüz yüze görüşmeye çalışın.

Çalışma ortamınızı ofis dışına kaydırmak zordur, ancak rutininiz ve alanınızdaki birkaç basit değişiklikle, verimli bir iş gününe sahip olabileceğinizi göreceksiniz. Yukarıdaki evden çalışma ipuçlarından bazılarını deneyerek sizin ve aileniz için neyin işe yaradığını bulacaksınız.

Domain Sorgulama