Twitch Nedir, Twitch Kanalı Nasıl Açılır?

Twitch Nedir, Nasıl Kullanılır?
Hosting Fiyatları

Twitch, insanların dünyanın dört bir yanındaki insanlara canlı yayın yapmasını sağlayan Amazon’a ait bir canlı video akış platformudur. Platform, canlı videoya öncelik verse de, insanların daha sonra izlemesi için videoları kanalınıza kaydedebilirsiniz.

Twitch’te herkes bir hesap oluşturabilir ve sohbet ederken, resim yaparken, oyun oynarken, el işi yaparken, yemek pişirirken, egzersiz yaparken veya aklınıza gelebilecek başka herhangi bir şeyin canlı videosunu paylaşabilir.

Twitch’e sadece izleyici olarak da giriş yapabilirsiniz. Bu sayede canlı videolarda sohbete katılabilir, beğendiğiniz içerik oluşturuculara ve kanallara abone olabilir ve hatta onları desteklemek için bağışta bulunabilirsiniz.

Twitch ayrıca içeriği Minecraft, müzik veya podcast’ler gibi “kategoriler”e göre düzenler.

Platform, güçlü ve aktif bir topluluğa sahip olmasıyla bilinir. Takipçi kazanmak için mutlaka büyük etkinlikler düzenlemeniz veya yatırım yapmanız gerekmez. 

Belirli bir kanala tıkladığınızda, yayıncının en son canlı videosunun yanı sıra kaydedilmiş içeriği, bunlarla ilgili daha fazla ayrıntıyı ve nasıl bağışta bulunacağınız veya abone olunacağına ilişkin bilgileri görürsünüz.

Twitch’i Kimler Kullanır?

Twitch, çok özel bir kullanıcı tabanına sahip olduğu için diğer sosyal ağlardan ayrılır.

Peki Twitch’i kimler kullanır?

Aşağıda Sprout Social, Powerspike, Twitch ve StreamScheme’den alınan istatistikleri bulabilirsiniz:

 • Twitch kullanıcılarının %73’ü 34 yaşın altıdır. Bunların %41’i, Gen Z olarak da bilinen 16-24 yaşları arasındadır.
 • Kullanıcıların %65’i erkektir.
 • Ortalama bir kullanıcı günde 1.5 saatini platformda geçirir. Bu, yılda 500 saatten fazla Twitch’te zaman gerçirdikleri anlamına gelir.
 • Twitch kullanıcılarının %70’i favori içerik oluşturucularını desteklemek için bağışta bulunur.
 • Kullanıcıların %64’ü Twitch yayıncıları tarafından önerilen ürünleri satın alıyor.
 • Twitch, oyun oynayanlar için açık ara en popüler canlı yayın sitesi ve pazar payının %73’üne sahip.
 • Platform, güçlü bir küresel varlığa sahiptir.

Platform geçmişte oyun endüstrisinin hakimiyetindeyken, Twitch artık gıda reklamcılığı ve güzellik markaları için de önemli bir platformdur. Artan sayıda marka, Gen Z ve Millennial kitlelere ulaşmak için Twitch’i kullanır.

Twitch Kanalı Nasıl Açılır?

Twitch’in en iyi özelliklerine yalnızca kayıtlı kullanıcılar erişebilir. İçerikle etkileşim kurmak istiyorsanız, bir hesap oluşturmanız gerekir. Aynı şey içerik oluşturuculara katılmak için de geçerlidir. 

Peki nasıl bir Twitch hesabı oluşturabilirim diyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Topluluk yönergelerini inceleyin

İdeal olarak, Twitch’in web sitesinin tüm yasal bölümünü okumayı içerir. Ancak çok fazla jargon vardır, bu yüzden en azından topluluk kurallarına bağlı kalın. Hesabı gerçekten oluşturmadan önce yönergeleri okuyun ve ara sıra yapılan güncellemeleri kontrol etmek için sayfayı yer imlerine ekleyin.

2. Bir hesap oluşturun

Bir masaüstü bilgisayarda, “kaydol” düğmesine tıklayıp formu doldurmak kadar kolaydır.

Mobil cihazlarda Twitch mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Twitch, başlangıçta telefon numaranızla kaydolmanızı ve daha sonra bir e-posta eklemenizi önerir.

3. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

2FA’yı etkinleştirmeden Twitch’te yayın yapamazsınız ve mobil cihazlarda 2FA’yı etkinleştiremezsiniz. Bu nedenle, bir masaüstü bilgisayara gidin, hesabınıza giriş yapın, güvenlik ayarlarını bulun ve 2FA’yı etkinleştirin. 2FA işlemini tamamlamak için bir cep telefonuna ihtiyacınız olacaktır.

Twitch Prime Nedir, Ne Sunuyor?

2016 yılında Twitch için premium üyelik olarak sunulan Twitch Prime, Amazon Prime üyeliğine dahil edildi. O zamanlar bu bir sürprizdi, sonuçta Prime zaten kendi başına harika bir anlaşma olarak görülüyordu. O zamandan beri Amazon Prime, ücretsiz gönderimin ötesinde aboneliğine giderek daha fazla hizmet ekledi ve Twitch Prime bunun önde gelen örneklerinden biri.

2020’nin ortalarından itibaren, Twitch Prime hizmeti artık Prime Gaming olarak yeniden adlandırıldı, ancak sunulan özellikler ve avantajlar açısından hemen hemen aynı kaldı.

Peki bu avantajlar neler?

Twitch Prime üyeliğinin birçok avantajı vardır, ancak Twitch topluluğu için en belirgin olanı, abonelikle birlikte gelen, seçtiğiniz bir yayıncıya ücretsiz abone olmaktır. Twitch’te Tier 1 aboneliğin tek başına 5$ maliyeti vardır ve bunun yaklaşık yarısı yayıncıya gider. (Daha yüksek seviye abonelikler daha pahalıya mal olur, ancak yayıncıya yaklaşık yarısını verir.) Prime Üyelik ile, aşağıda listelenen birçok avantajın yanı sıra, seçtiğiniz bir yayıncıya ücretsiz olarak vermek üzere Seviye 1 aboneliği alırsınız.

 • Reklamsız Twitch izleme.
 • Genişletilmiş Twitch yayın depolaması (14 yerine 60 gün).
 • Özel Prime Chat Rozeti ve İfadeler.
 • Dönen ücretsiz oyun havuzuna erişim.

Twitch’te İzleyici Sayınızı Artırmak İçin İpuçları

Twitch’te geniş bir kitleyi çekmek istiyorsanız, izleyicilerin kanalınızda kalması ve geri gelmeye devam etmesi için bir nedene ihtiyaçları olacak:

1. Eğlendirmek

Diğer oyuncuları eğlendirmek için eğlenceli ve ilgi çekici olmanız gerekir. İzleyiciler sizin yaşıtlarınızdır, bu yüzden rahatsız edici olmadığınız sürece onlarla konuşmanız sorun olmaz. Bu yüzden çalışmanızı takdir eden izleyicileri eğlendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

2. Bir programa bağlı kalın

En sevdiğiniz şovların TV’de ne zaman yayınlandığını tam olarak bilirsiniz. Twitch’te de aynı beklenti var. Bu yüzden tutarlı olmaya çalışın ve izleyiciler, ne zaman tekrar çevrimiçi olacağınızı bilsin.

3. Oyununuzu akıllıca seçin

Ohmwrecker gibi pek çok oyun yayıncısı istediklerini oynayarak ve sadece eğlendirerek büyük bir takipçi kitlesi kazandığı için tüm zamanların en kötü oyununu da oynayabilir, ancak bu korkunç oyun karşısında çıldırarak milyonlarca izleyici kazanabilirsiniz. Pewdiepie’nin Flappy Bird oynaması buna mükemmel bir örnektir.

En İyi Twitch Kanalları Hangileri?

Aşağıda Twitch’te en popüler olan kanalların bir listesini bulabilirsiniz:

 • summit1g (6M takipçi)
 • Riot Games (5M takipçi)
 • Syndicate (3M takipçi)
 • Shroud (10M takipçi)
 • ESL_CSGO (5M takipçi)
 • Imaqtpie (3M takipçi)
 • Nightblue3 (3M takipçi)
 • LIRIK (3M takipçi)
 • Ninja (17M takipçi)
 • Sodapoppin (3M takipçi)
 • ELEAGUE TV (2M takipçi)
 • TimTheTatman (7M takipçi)
 • loltyler1 (5M takipçi)
 • Dyrus (1M takipçi)
 • TSM_Bjergsen (2M takipçi)
 • JoshOG (2M takipçi)
 • Gosu (2M takipçi)
 • Castro_1021 (3M takipçi)

Twitch İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Twitch’in YouTube’dan farkı nedir?

Twitch, canlı yayına odaklanır ve genellikle oyun izleyicilerini besler. YouTube, daha çok yüklenen videoların kullanıldığı bir içerik hizmetidir.

2. Twitch istatistikleri nelerdir?

Şu anda Amazon’a ait olan hizmetin 2,95 milyon eşzamanlı izleyicisi (ortalama), 112.000 eşzamanlı kanalı (ortalama) ve aylık 9,48 milyon yayıncısı var. 2021’de izleyiciler yalnızca ilk beş ayda Twitch’de 654 milyar dakika harcadı.

3. Twitch’in maliyeti nedir?

Twitch, yayıncılar ve izleyiciler için ücretsizdir. Şirket gelirini reklamlardan elde eder.

Twitch Turbo’nun aylık maliyeti 8,99 dolarıdır. Bu plan, tüm geçmiş yayınlar için kaydetme süresini 14 günden 60 güne çıkarır ve reklamsız görüntüleme gibi özellikler sunar.

4. Twitch çocuklar için güvenli mi?

Hayır, Twitch çocuklar için güvenli değildir. 13 yaşından küçük çocuklar Twitch hesabına sahip olamazlar, ancak tüm Twitch içeriklerini ücretsiz olarak izleyebilirler. Bu, şiddet içeren ve yetişkinlere uygun içerik içeren yayınları izleyebilecekleri anlamına gelir.

Yayınlar gerçek zamanlı olarak gerçekleşir, bu nedenle çocuğunuz yetişkinlere uygun içeriğe maruz kalabilir. Twitch, 2018’de nefret dolu ve uygunsuz davranışları engellemeye başlasa da, her zaman bir risk vardır.

Platformun Gizlilik Bildirimi, 13 yaşın altındaki çocukların “herhangi bir zamanda veya herhangi bir şekilde Twitch hizmetlerini kullanmamalarını veya bunlara erişmemelerini” talep eder. Çocuğunun bir Twitch hesabı olduğunu keşfeden ebeveynler, [email protected] adresine bir istek göndererek hesabın sonlandırılmasını sağlayabilir.

5. Twitch’te hangi oyunları yayınlayabilirim?

Twitch şu anda yayınlayamayacağınız 30’dan fazla oyunu listeliyor, bu nedenle yayınlamak istediğiniz oyunun bu listede olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Domain Sorgulama