E-ticaret

Trendyol Mağaza Açma Rehberi (2023 Güncel)

Hosting Fiyatları

Türkiye’deki çevrimiçi perakendecilik dünyasının en popüler isimlerinden ve pazar yerlerinden olan Trendyol’da mağaza açmak, ürünlerinizin çevrimiçi satışını gerçekleştirebilmeniz için size birçok avantaj sağlar.

Bu pastadan bir parça da siz almak isterseniz, Trendyol’da satışa başlayabilirsiniz. Doğru pazarlama ve analitikle, milyonlarca Trendyol müşterisinden bazılarını doğrudan çevrimiçi işinize çekebilir ve kâr etmeye başlayabilirsiniz.

Trendyol Mağazası Nedir?

Bir Trendyol mağazası, satıcılara ürünlerini internet arama sonuçlarının rekabetinden uzakta, ayrı ve farklı bir alanda oluşturma, markalaştırma ve sergileme için bir platform sağlar.

Şirketi olan mevcut satıcıların bir Trendyol Mağazası kurması tamamen ücretsizdir. Trendyol tarafından sunulan avantajlar ve özellikler ise markanızın itibarı için harikalar yaratabilir.

Trendyol’da Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

İlk Trendyol vitrininizi oluşturmadan önce, bir mağaza açmanın ve e-ticaret yolculuğunuza Trendyol ile başlamanın bazı avantajlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

1. Basitlik

Trendyol’da başarılı bir satıcı olmak için teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Vitrininizi yönetmek biraz yaratıcılık ve ayrıntılara dikkat gerektirir, ancak bir satıcı olarak başarılı olmak için kod bilmenize, en yeni eklentilere veya pahalı cihazlara sahip olmanıza gerek yoktur.

2. Tüm envanteri sergileme

Bir Trendyol mağazası oluşturmak, Trendyol müşterilerinin tüm ürün yelpazenizi tek bir yerde görmelerini sağlamak için harika bir fırsattır. Bu, bir Trendyol mağazası olmayanların aksine, ürünleriniz karışık bir liste olarak sunulması yerine birbirinden ayırt edilebilir olmasını sağlar. Ürünlerinizi, müşterilerin istedikleri gibi filtreleyebilecekleri farklı kategorilere ayırabilirsiniz. Bunu yaparak, tüketicilerin istediklerini bulmasını kolaylaştırır ve sattığınız tüm ürünleri netleştirirsiniz. Sonuç olarak müşteri deneyimini ve olası dönüşümünü iyileştirmeye katkı sağlarsınız.

3. Yeni ürünlerin başarıyla piyasaya sürülmesine yardımcı olur

Trendyol’da mağaza oluşturmak ücretsizdir ve sponsorlu marka reklamlarından başka hiçbir ek ücret ödemeden yeni ürün yelpazenizin reklamını yapmak için bir platform sağlar. 

4. ​​Marka sadakati yaratır

Trendyol mağaza sayfanız, markanıza kişilik katmanın yanı sıra size müşteri sadakati oluşturma fırsatı da sağlayabilir. Marka sayfanızda tanıtmayı seçtiğiniz içerik, ortak değerler aracılığıyla müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca marka hikayeniz hakkında içerik yazmak, markanızın daha ulaşılabilir ve profesyonel görünmesini de sağlar.

5. Tüketicileri site dışından Trendyol mağazanıza getirir

Bir Trendyol mağazası oluşturmak, potansiyel müşterileri çekebilmeniz için herhangi bir sosyal gönderinizde kullanabileceğiniz statik bir URL de sağlar. Ne kadar çok dönüşüm yaparsanız, sıralamanız o kadar yüksek olur. Bu nedenle, satışları markanızın web sitesinden uzaklaştırmak mantıksız görünse de, tüketicileri Trendyol mağaza sayfanıza göndermek, Trednyol SEO’nuzu ve dönüşüm oranınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için mükemmel çalışır.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Açılır?

Eğer bir şirketiniz varsa, 10 adımda Trendyol’da bir mağaza açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Adım 1: Öncelikle linke tıklayarak “Satıcı Başvurusu” sayfasına gidin. 

Adım 2: Karşınıza açılacak sayfada çalışmak istediğiniz kategoriyi seçmeniz istenecek. Pazaryeri seçeneğine tıklayarak başvuru adımına geçebilirsiniz.

Adım 3: Başvuru adımında aşağıdaki formdaki bilgileri doğru şekilde girin.

Adım 4: Başvuru formu doldurulduktan sonra açılan ekrandaki kod bölümüne telefon numaranıza gelen kodu girin.

Adım 5: Kodunuzu girdikten sonra şirket ticaret unvanı ve ticaret sicil numarası GİB’ten otomatik olarak gelir. Bu aşamada bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz ve daha sonra işlemi tamamlamanız gerekir.

Adım 6: İşleminizi tamamladıktan sonra bir şifre oluşturmanız gerekir. Ardından panele giriş yapabilirsiniz.

Adım 7: Bu adımda; mağaza adı, KEP adresi, fatura türü, MERSİS numarası ve şirkete ait IBAN numarası gibi bilgi ve belge girişlerini tamamlamanız gerekir.

Adım 8: Bu adımda; çalışılacak kargo şirketleri, siparişin kargoya verilme süresi, tercih edilen entegrasyon modeli vb. operasyon bilgilerini ve fatura adresi, şirket adresi, sevkiyat deposu adresi, iade deposu adresi gibi adres ve iletişim bilgilerini girmeniz gerekir.

Adım 9: Son adım sözleşme onayıdır. Sözleşmenizi onayladıktan sonra ıslak imzalı şekilde 10 iş günü içinde Trendyol’a kargolamanız gerekir. Ayrıca sözleşme ile birlikte imza sirkülerinizi de göndermeniz gerekir.

Adım 10: Eğer başvurunuz Trendyol tarafından onaylanırsa, satıcı panelinize girerek şirket bilgilerinizi girmeniz ve dijital sözleşme onayı vermeniz gerekir. Bu son adımdan sonra ürünlerinizi yükleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla detay almak isterseniz, linke tıklayarak Trendyol üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Trendyol’da Mağaza Açmak Ücretli Mi?

Hayır ücretli değildir. Eğer bir şirketseniz, vergi mükellefiyseniz ve Trendyol’da satabileceğiniz bir ürün stoğunuz varsa, mağaza açmanız için sizden hiçbir ek ücret tahsil edilmez. Mağazanızı açmak için online başvuru yapmanız yeterlidir.

Trendyol Komisyon Oranları 2023

Aşağıdaki tablodan Trendyol komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz:

Ürün GrubuKomisyon KDV Dahil
Altın(işlenmemiş)% 6.10
Atkı, Atkı & Bere & Eldiven Set, Bere, Boyunluk, Eldiven, Şal & Fular & Eşarp% 21.36
Abiye Çanta, Bel Çantası, Beslenme Çantası, Çanta Aksesuarları, El Çantası, Laptop & Evrak Çantası, Okul Çantası, Omuz Çantası, Plaj Çantası, Portföy & Clutch Çanta, Postacı Çantası, Sırt Çantası, Spor Çantası, Cüzdan,Kartlık% 21.36
Kemer, saç aksesuarı, kravat & pantolon askısı, kol düğmesi, şapka% 22.37
Gözlük & Saat% 21.36
Mücevher% 21.36
Halhal&Ayak Aksesuarları, Bijuteri Bileklik, Çelik Bileklik,Gümüş Bileklik, Choker, Bijuteri Kolye, Çelik Kolye, Gümüş Küpe, Gümüş Kolye% 22.37
Ayakkabı & Çanta% 23.39
Ayakkabı% 23.39
Elektrik Aydınlatma% 16.27
Bebek Banyo Aksesuarları, Bebek Küveti, Klozet Adaptörü & Lazımlık% 16.27
Bebek Havlu & Bornoz% 16.27
Alıştırma Bardakları, Beslenme Aksesuarları, Biberon Isıtıcı & Sterilizatör, Biberon/Emzik, Emzirme/Saklama Aksesuarları, Göğüs Pompaları, Mama Isıtıcı ve Hazırlayıcılar, Emzirme Örtüsü, Emzirme Yastığı, MamaÖnlüğü% 16.27
Diğer Oda Aksesuarları% 16.27
Ana Kucağı, Yürüteç, Portbebe/Kanguru/Sling, Bebek Arabası/Puset, Koltuğu, Oto Koltuğu Aksesuarları, Park Yatak / Oyun Parkı, Bebek Salıncağı & Hoppala, Mama Sandalyesi, Güvenlik, Telsiz&Kamera&Dedektör% 17.29
Akülü Araçlar & Pedallı Araçlar% 16.27
Çocuk Kutu Oyunları, Bebek/Okul Öncesi Oyuncaklar, Diğer% 17.29
Çocuk Puzzle / Yapboz% 17.29
Çocuk Bisikleti, Pateni, Scooterı,Spor Oyuncakları, Şişme Havuz & Aksesuarları, Deniz Malzemeleri, Plaj Oyuncakları% 16.27
Ankastre, Aspiratörler, Davlumbazlar, Fırınlar, Ocaklar, SuSebili% 13
Beyaz Eşya Yedek Parça% 17
Bulaşık Makineleri, Buzdolapları, Çamaşır Makineleri, DerinDondurucular, Kurutma Makineleri% 10.50
Ağ – Modem – Akıllı Ev, E-Kitap Okuyucu% 10.17
Anakart, Bellek (RAM), Bilgisayar Kasası, Bilgisayar Yedek Parça, Ekran Kartı, İşlemci, Optik Sürücü, Power Supply (PSU), Ses Kartı, Soğutucu ve Overclock, UPS ve Akü, Notebook Soğutucu, Monitor, Hafıza Kartı, OyuncuMonitör, TV Kartları% 8.64
Yazılım Ürünleri% 11.50
Bilgisayar/Tablet Aksesuarları% 21.5
Dizüstü Bilgisayar, Tablet, Grafik Tablet, Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı, All-in-One Monitor PC% 6.10
Oyuncu Kulaklıkları, Oyuncu Mouseları, Oyuncu Mousepad, Oyuncu Klavyesi, Hoparlör, Kablo / Adaptör, Klavye, Media Player, Mouse & Mousepad, Çoklu Depolama Ünitesi, Taşınabilir Hard Disk, Taşınabilir SSD, USB% 11.19
Anakart, Harddisk, İşlemci, Bellek (RAM),Ekran Kartı, SSD (Solid State Drive), Bilgisayar Kasası, Power Supply (PSU)% 8.64
Oyuncu Masaüstü Bilgisayarı, Masaüstü Bilgisayar% 8.14
Dijital Kod & Ürünler (Abonelikler)% 10.17
Dikiş Makineleri, Fritöz, Ekmek / Yoğurt Yapma Makinesi, Blender/Blender Seti, Çay/Kahve Makineleri, Diğer Elektrikli Pişiriciler, Ekmek Kızartma Makinesi, Doğrayıcı/Rondo, Meyve/Sebze Sıkacağı, Mikrodalga Fırın, Mikser/MikserSeti, Mini / Midi Fırın, Su Isıtıcı/Kettle, Tartı, Tost Makinesi% 14
Süpürge, Ütü% 14
Aksiyon Kameraları, Sualtı Fotoğraf Makineleri, Foto & Kamera Aksesuarları% 10.68
Aynasız Kompakt SLR Makineleri, SLR Fotoğraf Makineleri% 7.12
Dijital Fotoğraf Makineleri, Video Kameralar% 11.19
Akıllı Bileklik, Akıllı Saat, Sanal Gerçeklik Gözlükleri% 15.5
Kişisel Bakım Aletleri (Epilatör, Tıraş Makinesi)% 16
Hava Perdeleri, Şofbenler, Termosifonlar% 12.5
Notebook Standı, Notebook Soğutucu, Notebook Adaptörleri, Data Kablosu, Notebook Çantası, Notebook Koruyucu% 21
Bilgisayar Oyunları, Nintendo Oyunları, Playstation Oyunları, Xbox Oyunları, PSP / Vita Oyunları, Konsol Aksesuarları% 10.68
Diğer Oyun Konsolları, PSP / Vita Konsolları, Nintendo Konsolları, Playstation Konsolları, Xbox Konsolları% 10.68
Akıllı Cep Telefonu% 5.5
Araç içi Telefon Tutucular, Bluetooth Araç Kiti, Powerbank, Şarj Cihazları & Kabloları% 18.31
Batarya, Ekran, Kamera, Telefon Kasası, Tuş Takımı, Kapak & Kılıf, Ekran Koruyucu Film% 21
Telsiz/Masaüstü Telefonları% 16
Tuşlu, Yenilenmiş Cep Telefonu% 7
Dijital Yayın Paketleri% 10.17
DVD & Blu – Ray Oynatıcılar, Ev Sinema Hoparlörleri, Ev Sinema Sistemleri, Projeksiyon, Bluetooth Wireless Hoparlörler% 15.25
Bluetooth Kulaklık, Kulakiçi Kulaklık, Kulaküstü Kulaklık% 15
Projeksiyon Aksesuarları, TV Aksesuarları% 6.5
Televizyon% 6.5
Lazer Yazıcılar, Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar, Tanklı Yazıcılar, Tarayıcılar, Yazıcı Sarf Malzemeleri% 11.19
Bahçe & Balkon Isıtma, Bahçe Makine Yağları% 21.36
Bahçe Aydınlatması% 21.36
Bahçe Dekorasyonu, Bahçe Makineleri% 17.29
Küçük El Aletleri, Elektrikli El Aletleri, Manuel El Aletleri, Havuz Ürünleri% 16.78
Dekoratif Ürünler% 20.34
Banyo Aksesuarları, Havlu & Bornoz, Klozet Takımı% 20.34
Dekoratif ürünler% 20.34
Diğer ev gereçleri% 21.36
Ütü masası & Kurutmalık% 21.36
Çöp Kovası% 18.31
Halı% 20.34
Mutfak Tekstili% 20.34
Perde% 20.34
Perde Aksesuarları, Yatak Odası Tekstili, Bebek&ÇocukNevresim Takımı, Bebek&Çocuk Pike, Bebek&Çocuk Uyku Seti, Bebek&Çocuk Yatak Örtüsü% 20.34
Drone Aksesuarı% 18.31
Müzik Alet ve Ekipmanları, Müzik Albümü% 14.24
Parti ve Yılbaşı Ürünleri% 20.34
Yetişkin Hobi ve Oyun% 18.31
Boya Malzemeleri, Sanatsal Malzemeler, Sanatsal Kağıtlar& Kalemler% 17.29
Dosyalama / Arşivleme, Ofis Sarf Tüketim Malzemeleri, Diğer Kırtasiye Malzemeleri% 18.31
Fotokopi ve Baskı Kağıtları% 7.12
Kırtasiye Kağıt Ürünleri (Defterler, Ajanda)% 13.22
Kitap (Eğitim Kitapları)% 13.22
Banyo Aksesuarları% 20.34
Ev Dekorasyon (Tablo, Kırlent & Kırlent Kılıfı, Duvar & Masa Saati, Duvar Kağıdı, Duvar Sticker, Biblo, Ayna)% 21.36
Ofis Makinesi ve Yazarkasa% 13.73
Oto Aksesuar, Akü ve Akü Takviye Kabloları, Elektrikli Araçlar, Motosiklet Çanta ve Kasklar, Oto Ses Görüntü Sistemleri, OtomobilYedek Parça & Oto Krom Aksesuar, Basınçlı Yıkama ve Köpük Makineleri, Jantlar& Jant Kapakları% 14.24
Yağ ve Motor Katkıları% 12.71
Oto ve Motosiklet Lastikleri% 8.14
Ev Bakım ve Temizlik% 12.20
Motosiklet Aksesuarları, Motosiklet Koruma Ekipmanları,Motosiklet Bakım, Motosiklet Ekipmanları, Motosiklet Giyim, Motosiklet Yedek Parça% 14.24
Oto Bakım / Temizlik Ürünleri, Lastik Bakım Ürünleri% 14.24
Endüstriyel Mutfak Ekipmanları% 19.32
Pişirme-Hazırlama% 19.32
Mutfak Gereçleri% 20.34
Banyo Yapı Malzemeleri, Elektrikli El Aletleri ve Aksesuarları, Güvenlik Ürünleri, Hırdavat, İnşaatMalzemeleri, Küçük El Aletleri, Elektrikli El Aletleri, ManuelEl Aletleri% 17.29
Elektrik ve Aydınlatma% 16.27
Jeneratör% 15.25
Alt Giyim, Dış Giyim, İç Giyim, Mayo, Üst Giyim% 21.36
Spor Giyim% 21.36
Ağız Bakım, Banyo & Duş Ürünleri, Deodorant & Kolonya,Deodorant & Kolonya, Ayak Bakımı, El & Tırnak Bakımı, Vücut Spreyi, Kadın Hijyen% 16.27
Cilt Bakım, Saç Bakım, Saç Şekillendirici% 16.27
Makyaj% 16.78
Parfüm, Parfüm Seti% 16.27
Cinsel Sağlık, Genel Sağlık, Gıda Takviyeleri/Vitaminler,Sporcu Besinleri/Supplementler, Hasta Bezi ve Temizlik% 17.29
Medikal Maske% 15.25
Ağda & Tüy Dökücüler% 16.78
Epilasyon Ürünleri, Tıraş Ürünleri% 15.50
Kampçılık,Kayak, Outdoor Ekipman ve Aksesuarları,Balıkçalık% 15.25
Koşu bandı, kondisyon bisikleti, Vücut Geliştirme Aletleri, Vücut Geliştirme Ekipmanları, Bisiklet ve Bisiklet Aksesuarları,Kaykay/Paten/Scooter% 11.69
Yoga & Pilates Aksesuarları, Fitness/Spor/ Yüzme Aksesuarları% 11.69
Göğüs Ucu Kremi, Vücut Kremleri, Göğüs Pedleri /Koruyucular% 17.29
Bebek Bakım Çantası, Kozmetik, Bebek Sağlık Ürünleri, Diğer Bebek Bakım Ürünleri% 17.29
Bebek Bezi, Islak Mendil / Havlu, Bebek Ek Besin, Bebek Maması, Süt Arttırıcı İçecekler% 11.19
Kırtasiye Kağıt Ürünleri (Defterler, Ajanda)% 13.22
Gıda & İçecek (Atıştırmalık, Kuru Gıda, Süt ve Kahvaltılık)% 15.25
Diğer Petshop Ürünleri, Kedi Konserve Mamaları, Kedi Mamaları, Köpek Konserve Mamaları, Köpek Mamaları, Kedi Kumları% 15.25
Domain Sorgulama