Trendyol Komisyon Oranları

Trendyol Komisyon Oranları
Hosting Fiyatları

Trendyol, hemen herkesin en çok tercih ettiği alışveriş sitelerinden biri olarak biliniyor. Bir kısım Trendyol’u alışveriş yapmak için kullanırken bir diğer kısım ise Trendyol’da satış yapıyor. Yani Trendyol bir kesim için büyük bir pazaryeri haline de gelmiş durumda. Durum böyle olunca bu alışveriş sitesi de satış yapan kişilerden belirli komisyonlar alıyor. Bu da Trendyol’da satış yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilen konulardan biri oluyor. Şimdi gelin birlikte Trendyol Komisyon Oranlarını inceleyelim.

Trendyol Komisyon Oranı Nasıldır?

Trendyol komisyon oranı, Trendyol’da satış yapan mağazalardan satış yapılan ürün başına komisyon oranı almaktır. Satıcılar, bu komisyon oranını Trendyol’a ödemek zorundadır. Komisyon oranı her ürün için aynı değildir. Ürüne ve pazaryerine göre değişiklik gösterir. Şimdi gelin bu komisyon oranlarını inceleyelim. 

KategoriKomisyon Oranları
Çocuk%8-%23
Aksesuar%11-%25
Elektronik%6-%25
Ev ve Yaşam%5-%25
Giyim%17-%20
Kozmetik ve Kişisel Bakım%5-%17
Spor Ürünleri%8-%10
Süper Market%12-%15

Trendyol Komisyon İndirimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Trendyol komisyon indirimi ise, Trendyol’a başvurulan tarihten sonraki 7 gün içerisinde satışa başlamış olan mağazalara, 1 ay geçerli olmak üzere yüzde 30 olarak uygulanan bir komisyon indirimidir. Bu indirimden faydalanmak için tüm belgeleri eksiksiz bir biçimde eklemiş olmanız gerekir. Tüm onayların ardından ise satışa başlamış olmanız gerekmektedir.

Trendyol Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?

Trendyol’da yapılan her alışverişin ardından önce sistemin alışverişi onaylaması gerekir. Sonrasında ise ürünün çeşidine ve pazaryerine göre komisyon tutarı yapılır. Komisyon tutarı düşülerek satıcılara ödemeleri gerçekleştirilir.

Trendyol’da Satıcı Olmak Ücretli Midir?

Trendyol ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de satıcının olmanın bedeli oluyor. Satıcı olmak için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Bu platformda tamamen ücretsiz bir şekilde mağaza açıp satış yapmanız mümkündür. Bunun için ilk olarak mağaza açma başvurusu yapmanız ardından ise gereken belgeleri Trendyol’a iletmeniz gerekiyor. Trendyol’da mağaza açmak ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi tüm detaylarıyla bulabileceğiniz yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili İçerik: https://www.hosting.com.tr/blog/trendyol-magaza-acma/ 

Trendyol’da Mağaza Açmak İçin Gereken Belgeler

  • Sahibi ya da ortağı olduğunuz şirketin bilgileri
  • Vergi kimlik numarası
  • Ticari sicil numarası
  • e-mail adresiniz
  • Varsa e-ticaret sitenizin linki

Trendyol Komisyonu Nasıl Alınır?

Trendyol platformunda tamamlanan her bir sipariş, öncelikle müşteri ya da sistem tarafından onaylanır. Bu onayın ardından yine ürüne ve pazar yerine göre komisyon tutarı kesintisi yapılır ve daha sonra satıcılara ödemeleri gerçekleştirilir. Satıcılar, sattıkları ürünün fiyatı üzerinden, yukarıda vermiş olduğumuz tabloya göre komisyon yüzdesini öğrenerek, ne kadar kesinti yapılacağını hesaplayabilirler.

Trendyol’da Kar Elde Etmek İçin İpuçları

Trendyol’da satıcı olmanın zorluklarından biri de kar etmek oluyor. Alış fiyatı, komisyon kesintisi ve kargo giderleri hesaplanınca satıcının kar elde etmesi zor hale geliyor. Fakat kar elde etmek için yapılması gereken önemli ipuçlarını uygularsanız bunu çok kolay hale getirebilirsiniz. Şimdi gelin Trendyol’da kar elde etmenizi sağlayacak ipuçlarına bir göz atalım.

  • Mağazanıza girmiş olduğunuz ürünler ile ilgili olarak SEO çalışması yapmalısınız. Bu SEO çalışması sayesinde üst sıralarda görünür olursunuz. 
  • Görsel kullanımı alıcılar için çok önemlidir. Görsellerinizin kaliteli ve uyumlu olmasına özen gösterin.
  • Fiyatlandırma politikası da alıcılar için önem taşır. Ürünleri ne zarar edeceğiniz biçimde ne de pahasının çok üzerinde satışa koymayın.
  • Ürününüzün altına yapılan yorumlara muhakkak cevap verin. Müşteriler ile her zaman iletişimde olmak sizi rakip mağazaların önüne geçirecektir.
  • Yılın ya da ayın belirli dönemlerinde indirimler, kampanyalar ve kargo bedava gibi promosyonlar yapın. Böylece satışınızı arttırmış olacaksınız. 

Ürün açıklamalarında yeterli bilgiyi verdiğinize emin olun. Bilgiler tam ve doğru olmalıdır. Hiçbir alıcı ürün açıklamasında bilgi yer almayan bir ürünü almak istemez.

Domain Sorgulama