Ticimax vs. Tsoft? E-ticaret Web Siteniz İçin Hangisini Kullanmalısınız?

Ticimax vs. Tsoft? E-ticaret Web Siteniz İçin Hangisini Kullanmalısınız?
Hosting Fiyatları

Bir e-ticaret yazılımı seçmeden önce doğru yazılımı bulmak için kullanım kolaylığı, uygulamalar, uzantılar ve mağazanızı ne kadar büyütmek istediğiniz gibi şeylere odaklanmanız gerekir.

Bu yüzden aşağıdaki listede e-ticaret yazılımınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alacağız.

1. Mobil Uyum

En iyi e-ticaret yazılımları, müşterinizin kullandığı cihaz ne olursa olsun mağazanızın harika görünmesini sağlar.

Bunun da ötesinde, e-ticaret platformu düzenleyicileri, mağazanızın farklı cihazlarda nasıl göründüğünü görmeyi kolaylaştırmalı, bir düğmeye tıklayarak telefonda ve masaüstünde önizleme arasında geçiş yapmanızı sağlamalıdır.

Örneğin, T-Soft ve Ticimax temaları, hem mobil hem de bilgisayarda kullanım için optimize edilmiştir. Bu temaları e-ticaret sitenize eklemek ve sitenizi mobil cihazlarda önizlemek çok kolaydır.

2. Kullanım Kolaylığı

E-ticaret yazılımları ile kod yazmayı bilmeden çevrimiçi olabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat bilinçsiz bir tercih yaparsanız, seçeceğiniz e-ticaret yazılımının öğrenme eğrisi sizi zorlayabilir. Bu yüzden mağazanıza istediğiniz özellikleri, renkleri, yazı tiplerini ve işlevleri eklemenizi kolaylaştıran, basit ve kullanımı sezgisel olan bir yazılım seçmelisiniz.

Neyse ki yazılımların çoğu ücretsiz deneme sürümleri sayesinde, bu noktada size yardımcı olur.

3. Ölçeklenebilirlik

Bir e-ticaret platformu size sadece şu anda ihtiyacınız olanı vermekle kalmamalı, aynı zamanda uzun vadede başarılı bir iş yürütmeniz için ihtiyacınız olanı da vermelidir.

Neden mi?

Çünkü e-ticaret web siteniz büyüdükçe, müşterileriniz üzerinde daha iyi analizler gibi gelişmiş özellikler isteyeceksiniz. 

Neyse ki e-ticaret yazılımları, farklı büyüklükteki işletmelere hitap eden bir dizi plan sunarak bunu sağlar. Bu sayede mağazanız büyüdükçe, daha fazla özellik içeren daha gelişmiş bir plana geçebilirsiniz.

4. Uzantılar ve Uygulamalar

En iyi e-ticaret yazılımları, çevrimiçi bir mağazada tüm önemli işlevleri gerçekleştirmenize izin vermelidir. Bunu da genellikle, mağazanıza ekleyebileceğiniz uygulamalara ve uzantılara erişim sağlayarak yapar.

E-ticaret web sitenize ekleyebileceğiniz bir dizi entegrasyon kategorisi vardır. Bu kategorilerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Satış ve Pazarlama
 • Sevkiyat / Yerine Getirme
 • Envanter / Sipariş Yönetimi
 • Müşteri servisi
 • Muhasebe
 • Raporlama / Analitik

5. Ödeme Seçenekleri

Müşterilerinize ne kadar çok seçenek sunarsanız, satış yapma şansınız o kadar artar. Bu yüzden e-ticaret yazılımınız bankalardan iyzico gibi diğer ödeme yöntemlerine kadar birçok ödeme seçeceği sağlamalıdır.

Artık bir e-ticaret yazılımının çevrimiçi bir mağaza oluşturmanıza ve büyütmenize yardımcı olabileceği temel yönleri biliyorsunuz. 

Şimdi hangisinin işinize en uygun olduğuna karar verme zamanı!

Kararınızı kolaylaştırmak için aşağıda Ticimax ve T-Soft’u karşılaştırdık.

Ticimax vs. Tsoft? E-ticaret Web Siteniz İçin Hangisini Kullanmalısınız?

1. Ticimax

Türkiye’deki en popüler e-ticaret yazılımlarınan biri olan Ticimax, küçük ya da büyük farketmeksizin tüm işletmelere hitap eder.

Kullanımı oldukça kolay olan Ticimax ile yeni başlayanlar bile dikkat çekici bir e-ticaret mağazasına sahip olabilir. Büyük işletmeler ise, Ticimax Special Omni’nin sunduğu gelişmiş özelliklerinden yararlanabilir.

 • Şablonlar

Ticimax’de bulunan tasarımlar çok etkileyici ve modern görünümlüdür. Hemen hemen tüm nişleri veya işletme türlerini kapsar.

Ticimax, çoğu zaman yalnızca tam ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlamanız gereken, kısmen önceden doldurulmuş tasarımlar sunar. İçine atıldığınız ve sonrasını bilmediğiniz boş bir tuval değildir. “Sayfa Tasarım Sihirbazı” ile e-ticaret sitenizi hazırlamak için bir tasarımcıya ya da yazılımcıya ihtiyacınız yoktur.

 • Kullanım kolaylığı

Ticimax, kayıt işlemi çok güzel bir şekilde optimize edilmiştir. Kullanıcıyı adım adım yönlendirir ve her aşamada çok fazla bilgi istemez. Yazılım sezgisel ve kullanıcı dostudur.

 • Ödeme sistemi entegrasyonları

Ticimax, Yapı Kredi’den tutun İş Bankası’na kadar Türkiye’nin en köklü bankaları ve iyzico gibi birçok ödeme sistemi ile entegre edilebilir. Alternatif ödeme seçenekleri arasında; kapıda ödeme, havale ile ödeme, kredi kartı ile ödeme, mail order ile ödeme vb. birçok ödeme seçeneği bulunur. 

 • Raporlama

Ticimax, her planı için farklı raporlama özellikleri sunar. Soft  yani temel Ticimax planında aşağıdaki raporlama özelliklerine erişebilirsiniz:

 • Klasik ve mobil satış raporları 
 • İl bazlı, ürün bazlı, kategori bazlı, marka bazlı, ödeme bazlı satış raporları
 • En çok sipariş veren ve en çok puan toplayan üye raporu 
 • Yeni üyelik ve üye giriş raporları 
 • Üyelik kaynakları raporu 
 • Ürün stok ve aktif-pasif ürünler raporu 
 • Açıklaması girilmemiş ve resimsiz ürünler raporu 
 • En çok satan, en çok puanlanan, en çok yorum yapılan, stok bekleyen, fiyat düşüşü bekleyen ürünler raporu
 • Meta bilgileri girilmeyen kategoriler, ürünler, sayfalar, markalar raporu 

Daha yüksek planlarda birkaç raporlama seçeneği daha vardır.

 • SEO

Ticimax, Arama Motoru Optimizasyonu ile arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. E-ticaret SEO modülleri tüm Ticimax e-ticaret paketlerinde kullanılabilir durumdadır.

 • Mobil uyum

Mobil uyum, mobil cihazlarda masaüstünde olduğu kadar iyi görünmenizi sağlar ve sitenizi görüntülemek isteyenlerin hangi cihazı kullandığının bir önemli kalmaz. Ticimax tüm şablonlarında mobil uyumluluk sağlayarak müşterileriniz mobil uyumlu bir alışveriş deneyimi yapmasına olanak tanır.

 • Entegrasyonlar

Ticimax; Muhasebe – Erp Entegrasyonları, Pazaryeri Entegrasyonları, Xml Tedarikçi Entegrasyonları, Santral Entegrasyonları, Ödeme Sistemi Entegrasyonları ve Kargo Entegrasyonları’nı e-ticaret sitenize entegre eder.

 • Destek

Bir e-ticaret mağazasına sahip olmak karmaşık bir iştir ve seçtiğiniz yazılım ne olursa olsun, yardıma ihtiyacınızın olacağı bir nokta gelebilir. Böyle bir durumda kolayca destek almak istiyorsanız, Ticimax, mükemmel bir müşteri hizmetleri desteği sunar. Ticimax ile 7/24 telefon ve ticket desteği alabilir, destek merkezlerinden aradığınız konuyla ilgili tüm bilgilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

 • Fiyatlandırma

Ticimax müşterilerine 5 farklı plan sunar:

Soft: 1799 TL

Plus: 2999 TL 

Special: 4799 TL

Special Extra: 6299 TL

Special Omni: 7799 TL

2. T-soft

T-soft da tıpkı Ticimax gibi Türkiye’nin en popüler e-ticaret yazılımlarından biridir. 18 yılı aşkın süredir 2.000 üzerinde müşteri, T-soft altyapısını kullanır. 

Ticari yazılım ve tedarikçi entegrasyonları, T-soft’u daha büyük perakende markaları için ideal hale getirir. Ayrıca, bir e-ticaret mağazası açmak isteyen veya gerçek bir mağazaya sahip olan ve operasyonlarını çevrimiçi siparişleri de içerecek şekilde genişletmek isteyen kişiler için iyi bir seçimdir. Mevcut araçları, herhangi bir niş veya endüstrinin başarılı olmasını mümkün kılar.

 • Şablonlar

T-soft’un şablonlara yaklaşma şekli, Ticimax’in stratejisinden farklıdır. T-soft’ta müşteriler isterler binlerce hazır şablondan bir seçim yapabilir isterlerse de tasarımlarını kendileri yapabilir.

Bunlara seçeneklere ek olarak, T-soft tasarımcılarına kendilerine özel bir şablon hazırlatabilirler. Bu adımı tercih ederlerse, öncelikle müşterilere nasıl bir şablon istedikleri sorulur, sonra bu tasarım müşterinin beğenisine sunulur ve onay aldıktan sonra yazılıma geçilir. Tamamlanan çalışma, müşteriye bildirilir ve çalışmayı kontrol etmesi rica edilir. 

 • Kullanım kolaylığı

Birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındıra T-soft’un kullanımı oldukça kolaydır. Eğer yeni başlıyorsanız T-soft ekibinin eğitimleri ile bu kullanıcı arayüzü oldukça kolay olan e-ticaret yazılımına kısa sürede alışabilirsiniz.

 • Ödeme İşleme

Alternatif ödeme sistemlerinin sanal pos ve 3d sanal pos alt yapıları ile entegre olan T-soft, kapıda ödeme, havale ile ödeme, parçalı ödeme ve cari ödeme gibi alternatif ödeme seçenekleri sunar.

Türkiye’de yerleşik hizmet veren en popüler 18 bankanın sanal POS altyapıları ile entegre olan T-soft, ayrıca; Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan ve İran gibi ülkelerdeki bazı bankalarla da işbirliği içindedir.

T-soft tüm bunlara ek olarak, Iyzico ya da PayTR gibi pek çok alternatif ödeme sistemini ve BKM Express gibi cüzdan çözümlerini de kullanmanıza izin verir.

 • Raporlama

Sektörde ilk defa T-Soft tarafından geliştirilen “Excel Rapor Sihirbazı” , bilgisayarınıza sabit bulunan bir excel programı sayesinde, tüm sipariş bilgilerinizi cihazınıza çekmenize, her güncellemede sadece yeni siparişlerin alınmasına ve ilave oluşturacağınız raporlar ile Excel imkanlarını kullanarak çok zengin rapor seçeneklerine kavuşmanızı sağlar.

 • SEO dostu

T-soft, sunduğu SEO özellikleriyle reklamlara servet harcamanıza gerek kalmadan organik aramalarda üst sıralara çıkmanızı sağlar. AR-GE gücünün önemli bir kısmını SEO üzerinde yoğunlaştıran şirket, kendi geliştirdiği “Link Yönetimi” mimarisi ile e-ticaret sitesinizin tüm sayfalarını tek bir panel üzerinde görüntülemenize, takip etmenize ve bu sayfalar üzerinde işlem yapmanıza olanak sağlar.

 • Mobil uyum

Mobil uyum, insanların sitenize erişmek için kullanabileceği çeşitli cihazların farklı boyutlarına uyacak şekilde ayarlanır. Bu, sayfalarınızın kaydırılmasını veya manuel olarak yeniden boyutlandırılmasını gerektirmez ve hatta web sitenizin aynı sürümünü çok sayıda cihazda kullanıcılara sunabileceğiniz anlamına gelir. T-soft, mobil dostudur ve tüm cihazlar için optimize edilmiş şablonlar sunar.

 • Entegrasyonlar

T-soft; lojistik entegrasyonları, tedarikçi entegrasyonları, ödeme entegrasyonları, pazaryeri entegrasyonları ve ticari yazılım entegrasyonlarını e-ticaret sitenize entegre eder.

 • Destek

T-soft 7/24 destek sunar ve onlarla iletişime geçmenin birkaç farklı yolu vardır:

Telefon

Ticket desteği

Müşteri yerinde destek

T-soft ayrıca e-ticaret sitenizdeki sorunlara çözüm bulabilmeniz için ayrıntılı bir bilgi tabanı sunar ve birçok eğitimle sizi destekler.

 • Fiyatlandırma

T-soft, müşterilerine 4 farklı plan sunar:

Starter: 4.500 TL

Plus: 5.500 TL

Active: 6.500 TL

Clever: 10.500 TL

Profesyonel Çözüm Paketleri’inden yararlanmak isteyenler için ise, 5 farklı plan bulunur:

Clever: 10.500 TL

Real: 18.000 TL 

Business: 30.000 TL

World: 45.000 TL

Ultimate: 80.000 TL

Bu yazıda ele aldığımız e-ticaret yazılımları, Türkiye’deki en iyi e-ticaret platformlarından kabul edilir. Fakat hangisini seçmeliyim diyorsanız, bu tamamen ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Her iki seçeceğin de yüklemesi hızlı ve kurulumu kolaydır. E-ticaret’e yeni girecekseniz ya da gelişmiş özelliklere sahip bir yazılım arıyorsanız, Ticimax T-soft’tan daha düşük maliyetler sunar. Ticimax ayrıca raporlama özellikleriyle de T-soft’tan bir adım daha öndedir. T-soft ise, profesyonel çözüm paketleri, işletmenize özel hazırlatabileceğini şablonlar ve farklı ülkelerle ödeme işbirlikleri ile rakiplerinden ayrılır.

Her 2 yazılımı da ücretsiz deneyerek kendinize en uygun olan e-ticaret yazılımını bulabilirsiniz.

Domain Sorgulama