Text to Speech Nedir? Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?

Text to Speech Nedir? Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?
Hosting Fiyatları

Hayatımızın her alanında değişimlere, yeniliklere ve gelişmelere şahit oluyoruz. Özellikle teknoloji, her geçen gün bize daha iyiyi hatta en iyiyi sunuyor. Bir zamanlar hayal bile olamayacak kadar büyük sistemler bugün gündelik hayatımızın bir parçası oluyor. Bunlardan biri de Text to Speech yani metni sese döndürme sistemidir. Çalışma prensibi, özellikleri çok merak edilen Text to Speech ile ilgili her şeyi bu yazımızda sizler için araştırdık.

Text to Speech Nedir?

Konuşma sentezleyici ya da metni sese döndürme sistemi olarak bilinen Text to Speech, bilgisayarınızdaki ya da telefonunuzdaki metinleri sesli bir biçime dönüştürmeye yarar. Bu sistem, metinlerin her bir karakterini gerçek insan sesine çevirmek için kullanılmaktadır. Text to Speech teknolojisi, yazdığınız herhangi bir kelimeyi ya da cümleyi sesli hale getirmeye yarar.

Bu teknoloji sayesinde isterseniz bir kelimeyi, isterseniz bir cümleyi, isterseniz de uzun bir makaleyi sesli bir hale dönüştürmeniz mümkün olur. Bu sesler boğuk ya da anlaşılmaz değildir. Aksine net ve anlaşılır, insan sesine çok yakın seslerdir. Çoğu zaman kadın ya da erkek sesi seçeneği de bulunur ve seçilebilir. Bazı Text to Speech yazılımları gerçek insan sesi kullanırken bazı yazılımlar ise bilgisayar tarafından oluşturulmuş sesleri kullanmayı tercih eder.

İlk olarak görme engelli bireylere ve okuma güçlüğü çeken kişilere yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir. Text to Speech(TTS) yazılımı, birden fazla şekilde kolaylıkla kullanılabilir.

Text to Speech, son yıllarda popülerliği artmış bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ekrandaki metinleri sesleri yüksek sesle kullanıcıya okuyan bu teknoloji, birden fazla alanda kullanılıyor.

Text to Speech, Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) olarak bilinen yapay zekadan yararlanır. 

Doğal Dil İşleme Nedir?

Doğal Dil İşleme, Natural Language Processing (NLP), bilgisayarların insan dilini anlamasına katkı sağlayan, yorumlamaya ve işlemeye yardımcı bir yapay zeka dalıdır. Doğal dil işleme, çok uzun zamandır kullanılan bir teknolojidir. Text to Speech yazılımının yanı sıra, yazım denetimi, otomatik tamamlama, spam filtreleri, Siri, Alexa, Google Asistan da doğal dil işleme tabanlıdır. Doğal dil işlemenin temel iki bileşeni bulunmaktadır. Bunlardan biri Doğal Dil Anlayışı (Natural Language Understanding), diğeri ise Doğal Dil Üretme (Natural Language Generation) olarak bilinir. 

Doğal Dil Anlayışı, doğal dildeki girdinin yararlı gösterim şekilleri ile eşleşmesini sağlar. Bu bileşende dil farklı yönleriyle incelenir.

Text to Speech

Text to Speech Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Text to Speech teknolojisi, henüz yolun çok başında olsa da birçok profesyonel alanda kullanılıyor. Bu teknolojinin ilerleyen yıllarda çok daha büyük alanlarda kullanılacağı ve yaygınlaşacağı iddia ediliyor. 

Bankacılık ve Finans 

Günümüzde bankacılık ve finans sektörü de teknolojik çağa ayak uydurmuş durumda. Bankalar, bu Text to Speech teknolojisini kullanarak müşterilerine kolaylık sağlıyor. Metinlerin sesli bir biçimde dönüştürülmesi ile güvenliğin sağlanması, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi hedefleniyor. İşitebilen fakat görüp okuyamayan müşteriler için bu teknoloji ve algoritmanın üst seviyede işe yaradığı aşikar.

Turizm

Turizm şirketleri de Text to Speech teknolojisini kullanarak yabancı turistler ile iletişimi iyileştirmeyi hedefliyor. Yabancı dil bilmeyen kişilerle iletişim kurmak çok zor oluyor. Burada da text to speech teknolojisi yardımcı oluyor. İstediğiniz her dilde metinleri, sesli bir şekilde aktarabilme şansı sunuyor.

Telekomünikasyon

Text to Speech teknolojisi telekomünikasyon sektöründe de son derece popüler oldu. Herhangi bir telekomünikasyon şirketini aradığımızda karşımıza çıkan ses, bir text to speech ürünü oluyor. Bu teknoloji ile özelleştirilmiş mesajlar da müşterilere sunuluyor.

Eğitim

Text to Speech, son dönemlerde okuma güçlüğü çeken bazı öğrencilerin kurtarıcısı olmuş durumda. Bilgisayar ya da tablet ekranındaki kelimeleri okuyamayan öğrencilere yardımcı olan bu teknoloji, öğrencilerin kelimeleri okuyarak değil, işitsel bir şekilde anlamlandırmasına da yardımcı oluyor. Bu sebeple, eğitim alanında son derece popüler bir hale geliyor. E-kitapları okumak bazen uzun zamanlar alıyor. Yolculuk ederken ya da kalabalık bir ortamda kulaklıktan kitabınızı dinlemenizi sağlayan teknoloji de Text to Speech oluyor. 

Web Siteleri ve Uygulamalar

Text to Speech, web siteleri ve uygulamalar tarafından da kullanılıyor. Bu sayede hedef kitleye ulaşma olanağı da artıyor. İçeriği dinlemek isteyen, içeriği dinleyerek anlayabilen ziyaretçilere ulaşmak, Text to Speech ile çok daha kolay bir hale geliyor. Günümüzde haber sitelerinin birçoğu bu teknolojiyi kullanarak hedef kitlesini genişletiyor. 

Text to Speech Avantajları

  • Text to Speech teknolojisi, birçok alanda kullanılır ve büyük avantajlar sağlar. Bunlardan ilki disleksi problemi yaşayan insanlara yardımcı olmasıdır. Disleksi rahatsızlığı olan kişiler bu teknoloji sayesinde bir yazıyı, makaleyi, haberi çok daha kolay bir şekilde algılayabilir. Metinleri tek tek okuma zorluğu ortadan kalkar.
  • TTS sayesinde içerik bilgisayar ya da tablet ekranında kısıtlı kalmaz. Yani kişiler ekrana bağımlı kalmadan içerik hakkında bilgi sahibi olabilir. Metinlerin sese dönüştürülmesi ile ekrana bakmadan da içerikler hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale gelir. Otobüste, kalabalık ortamlarda, hareket halindeyken ekrana bakmaya gerek duymadan içerik öğrenilebilir.
  • Görme engelliler için tasarlanan TTS, görme engelli bireylerin bilgiye ulaşmasına da büyük kolaylık sağlar.
  • TTS, web sayfaları, içerik üreticileri için de büyük bir avantajdır. Bir e-derginin ya da web sitesinin daha fazla kişi tarafından tıklanmasını sağlar. Yabancı dil seçeneği bulunduğu için tek bir dile bağlı kalınmaz, bu sebeple çok daha fazla kişi bu içerikleri ziyaret eder. İçeriklerin hem yazılı hem de sesli bir biçimde var olması, ulaşılabilirliği artırır ve çok daha büyük kitlelere hitap etme olanağı sağlar. Kurumsal sosyal sorumluluğa da olumlu bir etki sağlar. 

Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?

Text to Speech, konuşma sentezleyici olarak da bilinir. Metni konuşmaya çeviren bu yazılım, dili çözümler ve sonrasında belirli aşamalardan geçerek bir konuşma haline getirir. Şimdi gelin birlikte bu aşamaları tek tek inceleyelim ve Text to Speech algoritmasının nasıl çalıştığına bir göz atalım.

  • Konuşma sentezlemede ilk adım, structure analysis yani yapı analizidir. Bu adımda yazılı metin işlenir. Cümlelerin ve kelimeleri nerede başlayıp nerede bittiği belirlenir. Burası noktalama işaretlerinin, tarihlerin yazılış formatlarının da işlendiği bölümdür. 
  • İkinci kısım ise metin ön işleme yani text pre- processing bölümüdür. Burada dilin özel yapısı incelenir ve işlenir. Her dilde kısaltma, tarih, para miktarı, zaman birimi değişiklik gösterdiği için burada dil yapısına bağlı olarak özel bir işleyiş gerçekleşir. Metinde yer alan kısaltmalar, konuşma diline adapte edilir. Örnek verecek olursak; St. Saint kelimesinin kısaltmasıdır. Metnin akıcı bir şekilde sesli biçim alabilmesi için bu kısaltmanın bu bölümde işlenmesi gerekmektedir. Saat, 5:35 şeklinde yazılır fakat beş otuz beş şeklinde ifade edilir. Bu gibi durumlarda bir hatanın ortaya çıkmaması için burada işleyiş gerçekleşir. Metin ön işleme bölümü metnin sesli bir biçime gelmesine hazırlık aşamasıdır. Bu bölümde işleyişler sona erer ve metnin sesli hale gelmesi adımına geçilir.
  • Metnin işlenmesinin ardından gelen adım ise yazılı metinden ses birimine çevirme yani text to phoneme conversion bölümüdür. Burada her bir kelime ses birimlerine çevrilmeye başlar. Ses birimi, bir dildeki sesin en basit birimi olarak bilinir. Burada kelimeler ses birimi haline gelmeye başlar. Örneğin: ‘times’ sözcüğü ‘t ay m s’ olarak  birimlerine ayrılır.
  • Ölçü Analizi(Prosody Analysis) bölümünde ise cümle yapısı, kelime vurguları, duraklanacak yerler, cümleler için en uygun ölçülerin bulunması gerçekleşir. Cümleler ya da kelimeler çoğu dilde belirli bir ölçüye göre vurgulanır ve hecelenir. Cümlelerde vurguların yapıldığı yer, ses tonunun ayarlanması anlam açısından da büyük önem taşır. Akıcılığı da doğrudan etkiler. Bu adımda da bu gibi ölçüler analiz edilir ve metnin en akıcı şekilde ses haline getirilmesi amaçlanır.
  • Son aşama ise Waveform Production, Dalga Üretimi adımıdır. Adından da anlaşılacağı üzere burada fonem ve ölçü bilgisi dikkate alınarak bir birleştirme gerçekleştirilir.Bu birleştirme birden fazla yöntem ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerden en popüler olanlardan biri kayıtlı insan sesi ile birleştirme, diğeri ise sinyal işleme tekniğidir. Genellikle sinyal işleme tekniği daha fazla kabul görür ve kullanılır. Sinyal işleme tekniğinde ses birimleri sinyaller halinde işlenir, birbirlerine uyumlu sinyaller birleşir ve en doğru, en akıcı sesi çıkarır. Ses birimleri, fazları, frekansları ve enerjileri uyumlu olacak bir şekilde birleştirilir. Bu işlemlerin tümü doğru bir şekilde gerçekleştiğinde birleşmenin ardından metin sese dönüştürülmüş olur.

Text to Speech Araçları

Text to Speech ile ilgili gereken detayları inceledikten sonra şimdi de Text to Speech Araçlarına bir göz atalım.

IBM Watson

IBM Watson, herhangi bir uygulamada ya da Watson Assistant aracılığıyla, yazılı metinleri sesli bir biçime çevirmenizi sağlayan bir API bulut hizmeti olarak bilinir. Bu hizmet ile sanal bir asistan oluşturarak işlerinizi daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Konuşmaları kontrol altına alabilir, doğal sesler ile insan sesine en yakın sesleri kullanabilir, kendinize özel sesler tasarlayabilirsiniz. 

Microsoft Azure 

Microsoft Azure ile 119 farklı dilde 270’ten fazla ses arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Son derece doğal olan bu seslere erişip, müşteri destek, sphbet alanlarıda kullanabilirsiniz. Metinleri dilediğiniz gibi özelleştirmeniz de mümkündür.

Amazon Polly

Amazon Polly de, metinleri sese dönüştürmenize yarayacak araçlardan biridir. Doğala en yakın insan sesleri için derin öğrenme teknolojileri kullanılmıştır. Birçok farklı dil seçeneği mevcuttur. Amazon Polly, konuşma kalitesi ile de dikkatleri üzerine çeker. Sesleri dilediğiniz gibi özelleştirmenize imkan tanır.

Google Text to Speech

Google Text to Speech, Google Metin Okuma olarak da bilinir. Android işletim sistemi için Google tarafından üretilmiştir. Uygulamaları ya da ekrandaki metni yüksek bir sesle okumayı sağlar. Birden fazla dil seçeneği mevcuttur. Google Kitaplar, Google Çeviri tarafından da kolaylıkla kullanılabilir. 

Domain Sorgulama