Sosyal Ağlarda Markalaşma: İpuçları ve Tasarım Tavsiyeleri

Hosting Fiyatları

Artık markaların sosyal ağlarda varlığı olmazsa olmaz şeklinde görülmektedir. Facebook, Twitter veya Instagram’daki bir hesap, bir ticari markanın resmi temsilidir. Bu nedenle, her bir görsel unsur şirketin itibarını güçlendirmek için çalışmalıdır. Marka bilinci oluşturma ya da markalaşma, bu konuda yardımcı olacaktır.

Hesap Markalaşması Nedir ve Neden Gereklidir?

2018’de Global Digital verileri, gezegendeki 4 milyar insanın internete erişebildiğini duyurdu. Aynı zamanda, en çok ziyaret edilen sitelerin ise sosyal ağlar olduğunu ortaya koydu. Örneğin, 2018’in sonunda bu oran Facebook için 1,4 milyar kullanıcıya, Instagram için ise 1 milyar’a ulaştı.

Yani, hemen hemen her işletmenin hedef kitlesi düzenli veya günlük olarak sosyal ağları kullanmaktadır. Müşterileriniz, şirketinizin resmi web sitesini her gün ziyaret ediyor mu? Çok olası değil. Ancak onları sosyal ağda çok daha sık görebilirsiniz.

Bir sosyal ağda markalaşma, kurumsal tasarım öğelerini kullanarak bir profil oluşturmak ve devamlılığını sağlamaktır. Aynı zamanda izleyici ile aranızda belirli bir yayın ve iletişim tarzını da kapsamaktadır. Hepsi birlikte, şu sorunları çözmenize olanak tanır:

1. İtibar yönetimi. Resmi hesabınız, şirket hakkında güvenilir bilgi edinilebilecek esas bilgi kaynağı görevi üstlenecektir. Profilin yüksek kaliteli tasarımı, kitlenin duyacağı güveni artıracaktır.

2. Oran artışı. Bir pazarlama stratejisinin uygulamaya alınması, marka hayranlarının artışına yardımcı olacaktır. Bunun sonucunda ise satışlar artacaktır (eğer böyle bir amaç varsa).

3. İletişim ve artan bağlılık. Kurumsal profilin en kullanışlı yanlarından biri sorular, incelemeler, şikayetler üzerinde çalışmaktır. İlk olarak, hedef kitlenizin gerçek sorunlarını ve ihtiyaçlarını öğreneceksiniz. Ardından, isteklere hızlı bir şekilde yanıt vererek abonelerin markayla ilgili olumlu tutumlarını güçlendirebilirsiniz.

4. Nişindeki etkinin büyümesi. Şirketin yeni ortaklar, müşteriler, çalışanlar ve hatta yatırımcılar bulabilmesinin önü açılacaktır: tüm bunlar markalı bir hesabı geliştirme stratejisinde belirlenen hedeflere bağlı elde edilebilecek sonuçlardır.

5. Sitenin konumunun iyileştirilmesi. Aboneleri düzenli aralıklarla şirketin web sitesinin sayfalarına yönlendirirseniz, katılım ve (muhtemelen) dönüşüm oranları artacaktır. Bu şekilde Google arama sonuçlarında da yükselebilir.

Markalaşmanın Alakası Nedir?

Bir sosyal ağın markalaştırılması öncelikle görsel öğelerin (profil resmi, profil başlıkları, fotoğraflar ve yayınlar için resimler) kullanılmasıdır. Brainrules.net servisine göre, kullanıcıların %65’i görsel içeriği daha net hatırlıyor. Ayrıca contentmarketinginstitute.com’a göre, B2B pazarlamacılarının %51’i fotoğrafları, infografikleri ve videoları tercih ediyor. B2C pazarlamacıları da aynı görüşe sahip:

Görsel unsurlar bulunduran içerikler daha fazla görüntüleme alır. Ve bu, kurumsal kimliğin unsurları veya diğer tanınabilir sembollerle tamamlanırsa, profil çok daha tanınabilir hale gelecektir.

Marka Hesabı Kaydı için bir Sosyal Ağ Nasıl Seçilir?

Tüm popüler sosyal ağlarda hesapları markalaştırmaya ve tanıtmaya gerek yoktur. Bu pahalıya mal olacaktır, karmaşıktır ve her zaman makul sonuçlar doğurmayacaktır. 1-2 sosyal ağ seçmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

1. Sektörünüzü göz önüne alın. Geniş erişimi sayesinde Facebook evrensel bir platform olarak kabul edilmektedir. Moda ve teknoloji alanında çalışan, aksesuar satan, yaratıcı projeler Instagram’a kaydolması gerekir. Eğer site veya blog birçok ilgi çekici içeriğe sahipse – paylaşımlarınızı Twitter üzerinden yapabilirsiniz.

2. Sitenize gelen trafiğin istatistiğini toplayın. Google Analytics ve diğer servisler, kullanıcılarınızın hangi sosyal ağları kullanıyor olabilecekleri hakkında bilgi sunar. Bunlara odaklanın.

3. Sizin için oluşturması elverişli içerik tipini seçin. Instagram kaliteli fotoğraflara ve kısa videolara ihtiyaç duyar. Facebook kullanıcıları ilgi çekici hikayeleri ve uzman yayınlarını takdir edecektir.

4. Rakiplerinizin, kendi profillerini hangi sosyal ağlar üzerinde tanıttığına göz atın.

Facebook’ta İş Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Rahat, hafif bir ton kullanın – sanki saygı duyduğunuz tanınmış insanlarla iletişim kuruyorsunuz gibi. Bir kitlenin dikkatini çekmek için reklamları kullanın: reklam olmadan abone sayısındaki artış düşük olacaktır.

Instagram’da Çalışmanın Özellikleri

Düzenli olarak kaliteli ve görünür içerik yayınlayın: fotoğraflar ve kısa videolar.Doğru hashtag’leri seçin: adı, coğrafi konumu (gerekirse), popüler konu kelimelerini ve kelime öbeklerini kullanın. 

Twitter’da Nasıl Başarılı Olunur?

Markaları ve kişisel hesapları takip edin – çoğu yanıt olarak sizi geri takip edecektir. Önemli bilgiler yayınlayın: şirket hakkında ilginç gerçekler, indirimlerle ilgili haberler, blog makalelerine bağlantılar. Abonelerle çalışın: soruları yorumlayın ve yanıtlayın. Hakkınızda olumlu geribildirim paylaşan kişileri retweetleyin

Sosyal Ağ Profilinin Doğru Tasarımı: Neden Önemli?

Sosyal ağın tasarımı, güven uyandıran, başarılı bir şirketin ayrılmaz bir imajını oluşturmalıdır. Bunun için, markalı bir sayfanın temel öğeleri üzerinde çalışmanız gerekir:

• logo – profili tanımlamak için kullanılır, her gönderide çoğaltılır. Logonuzu (yazısız sade bir sembol olarak) kullanmak daha uygundur. Bu kişisel markalı bir hesapsa – doğal bir arka plan üzerinde bir portreye ihtiyacınız vardır;

• profil fotoğrafı (Facebook, Twitter için geçerli). Aboneleri bilgilendirmek için kullanın: Slogan ve şirket iletişim bilgilerini yayınlayın. Veya resimleri ilgili duyurular, indirim haberleriyle değiştirin;

• içerik. Sosyal ağın tasarım konseptine uymalıdır (bu, tavsiye edilen boyutlar ve formatlar için de geçerlidir). Tanınabilir hale getirin: özel bir sunum stili oluşturun. Fotoğraflardan oluşan tek bir renk paletine sadık kalın. Tüm görselleri seçilen 1-2 filtrede işleyin. Tek bir yazı tipi kullanın. Tüm görsel içeriği logo şeklinde bir filigranla süslendirin.

Sayfanızın bir bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranında nasıl göründüğünü kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm unsurlar görünür mü? Görseller bozulmuyor mu? Bilgiler okunaklı mı? Bağlantılar ve butonlar çalışıyor mu?

Bir Hesap Nasıl Tasarlanır: 3 Kullanışlı Servis

Logo üreteci Logaster

Markalı bir hesabın temel unsurları için online üreteç: profil fotoğrafı ve başlık için logo. Kullanmak için tasarımcı becerilerine ihtiyacınız yok: sadece adı, sloganı ve renk düzenini belirtin (isteğe bağlı). Hizmet, aralarından seçmeniz için onlarca benzersiz seçenek sunacak. Seçilen logo şeffaf bir arka planda (filigran için) olduğu gibi Facebook, Twitter, Instagram için profil resimleri ve başlıklarına uygun boyutlarda hazır resimler şeklinde de indirilebilir.

Preview

Yüksek kaliteli fotoğraf editörü, hazır şablonlar ve Instagram’da yayınlamak için filtreler içeren bir yayın planlayıcısıdır. Ayrıca, işletme müşterilerine yönelik mükemmel bir analiz sistemine sahiptir.

Unum

Çok sayıda fotoğraf filtresi, resim düzenleyici, Instagram için yayın planlama araçları, bir yayın planlayıcısı, hashtaglerle çalışmak için bir araç – tüm bunlar hizmet özelliklerinin tam listesine yakın bile değil.

Sonuç

Bir sosyal ağda marka profilinin tutarlığını sağlamak, tanınırlığı, sadakati ve iş performansını artırmak için bir fırsattır. Bu sonuçları elde etmek için benzersiz ve kolayca ayırt edilebilir bir hesap tasarımı oluşturun. Hedef kitleniz için en uygun sosyal ağı seçmeniz gerekir. Sorumlu bir şekilde içerik oluşturun, düzenli yayın yapılmasını sağlayın. Ve tek bir tarzı takip etmeyi unutmayın: bu tasarım, metin, yayın konuları için de geçerlidir.

Domain Sorgulama