Semantik Nedir? Semantik SEO Nasıl Yapılır?

Semantik Nedir? Semantik SEO Nasıl Yapılır?
Hosting Fiyatları

Çoğu şirket için Google sıralamalarında yükselmek, SEO uygulamaları ile mümkündür. SEO, özellikle büyük şirketlerin reklam bütçelerine sahip olmayan küçük ve orta ölçekli işletmelere, isimlerini duyurmak için harika bir fırsat verir.

SEO uzmanları, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha yukarı çıkmayı sağlamak için şirket bloglarına ve içeriğe tahmini “anahtar kelimeler” ekler. Fakat semantik arama, içeriğin daha alakalı ve daha kaliteli olması gerektiği anlamına gelir.

2013 yılında Google tarafından yapılan bir güncelleme olan Hummingbird, web sayfalarının, eşleşen anahtar kelimelerle değil sayfanın anlamına göre sorgularla eşleştirmesini sağlamaya başladı. Bu da, yalnızca sorguya gerçekten yanıt veren web sayfaların sonuç olarak görüneceği anlamına geldi.

Semantik SEO Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, semantik SEO, sorgunun arkasındaki anlama odaklanarak içeriğinizi optimize ettiğiniz anlamına gelir.

Ziyaretçinin gerçekten sorduğu şeyin bağlamı nedir? 

İçerik, belirli bir sorudan ziyade genel bir konuya odaklanmalıdır.

Semantik SEO, ziyaretçinizin sahip olabileceği ek soruları proaktif olarak ele alarak içeriği bir adım daha ileri götürür.

Google’de, kullanıcıları kendilerine derinlemesine, değerli bilgiler sunan web sayfalarına yönlendirmek istediği için alakalı ve doğal bir dille dolu içerik, Google için çekicidir.

Semantik SEO, her zaman kullanıcı için en alakalı sonuçları bulmakla ilgilidir.

Arama motorları şimdi en iyi sonucu bulmak için son derece akıllı algoritmalar kullanıyor. Örneğin, birinin “Paylaşımlı Hosting  vs Kiralık Sunucu” araması yaptığını varsayalım. Daha önce, arama muhtemelen gerçek web sitelerini ilk iki sonuç olarak ortaya çıkarırdı. Şimdi, ikisi arasındaki gerçek farklılıkları tartışan şirketleri veya yayınları ve her birinin nasıl çalıştığına dair uzman kullanıcı fikirlerini ortaya çıkarıyor.

Semantik SEO’nun Farkı Nedir?

Semantik SEO'nun Farkı Nedir?

Semantik SEO, bir konu ile ilgili tek bir soruya cevap vermeyi değil, kullanıcının ihtiyaç duyabileceği ve aynı konuya ait olabilecek tüm soruları cevaplamayı ve gerekli bilgileri hiyerarşik bir yapıda sunmayı amaçlamaktadır.

Böylece, daha olası arama amaçları karşılandıkça, aynı konuda daha yetkili ve kapsamlı sayfalar oluşturulur. Yani semantik SEO ile eksiksiz, kapsamlı ve kılavuz şeklinde içerikler oluşturulması gerekir. Bu içerikler ayrıca çeşitli web uygulamalarına, görsel ve video içeriğine, metin içeriğine veya anketlere, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan PDF dosyalarına sahip olabilir.

Semantik SEO, rastgele oluşturulmuş bireysel içeriğin aksine organize bir kullanıcı yolculuğu deneyimi sunar.

Semantik SEO’yu Ne Etkiler?

Semantik SEO’yu Ne Etkiler?

Semantik arama, anahtar kelimeleri bir arada eşleştirmek yerine aramanın ardındaki anlamla ilgilidir. Dolayısıyla, semantik aramayı iki ana unsur etkiler. Bunlar anlam ve niyettir.

1. Anlam

Genel olarak anlam biliminin özü, bir kelime veya cümlenin arkasındaki anlamları anlamaktır. Şirketler, arama terimlerinin arkasındaki gerçek anlamı açıklayarak, SEO’ya uygun çok daha zengin ve alakalı içerikler üretebilir. Bu, aynı zamanda aramanın bağlamını da yansıtan içeriktir. Bu tür içerikler, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayan başarılı bir çevrimiçi marka oluşturmaya yardımcı olur.

2. Niyet

Bu, daha çok kişinin neden arama yaptığıyla ilgilidir. Kullanıcılar; bir şey öğrenmek, bir şey satın almak veya hızlı bilgi almak istiyor olabilirler.  Bu yüzden içerik oluşturucular amaca daha iyi yanıt veren materyaller üretmelidir. Arama motorları bu şekilde,  bir kişinin amacının ne olduğunu anlayarak daha iyi sonuçlar sağlayabilir.

Semantik Arama için Web Sayfaları Nasıl Optimize Edilir?

Semantik Arama için SEO Nasıl Optimize Edilir?

Semantik arama için optimize edilmiş içerik oluşturmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken birkaç nokta vardır:

1. Temalar

Semantik arama, sadece anahtar kelimelere odaklanmaz. Bunun yerine, kullanıcının zihnine girmek için temaları ve konuları kullanmaya odaklanır. Bu yüzden, en iyi sonucu almak istiyorsanız, anahtar kelimelerle birlikte gelen temaları düşünün.

Örneğin, bir kullanıcının “Slack ve Flock” gibi uygulamaları aradığını varsayalım. Oluşturduğunuz içerik, ekip iletişiminin önemi hakkında olmalıdır. Tabii bunların dışında, alternatif uygulamalardan da bahsetmeniz gerekir.

2. Niyet

Kullanıcının amacını değerlendirirken, bir kullanıcının neden bu noktayı aradığını gerçekten düşünün. Ardından, amaçlarına cevap veren içerik oluşturun. Bu şekilde, sayfalarınızı daha fazla kişi tıklamakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizde daha uzun süre kalarak dönüşüm sağlama olasılığınızı artırır.

3. İlgili anahtar kelimeler

Yine, kendinizi kullanıcının zihnine yerleştirin ve onların aramaya çalıştıkları şeyleri düşünün. Bu, sahip olduğunuz mevcut anahtar kelimelere farklı alakalı anahtar kelimeler eklemek anlamına gelir. Örneğin, hedef anahtar kelimenizin “güzel çiçekler” olduğunu varsayalım. “Güzel ev bitkileri” veya “anlamlı hediyeler” gibi anahtar kelimeler kullanan içerikler de oluşturmalısınız.

Semantik SEO Kullanarak İçerik Yazmak

Semantik SEO’ya uygun içerik yazmak için kullanıcı tarafından yapılan tüm sorgular ve bir konu ile ilgili tüm alt başlıklar bir hiyerarşi içine yerleştirilir.

Semantik SEO içeriği için, bir konu içindeki tüm alt konulara göre SERP taraması ve arama amacı tanımlaması yapılmalıdır. Semantik SEO için oluşturulacak içerik ağında arama hacimleri de önemlidir.

Semantik SEO stratejisi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Konuyu araştırmak için kullanılan sorgular hiyerarşik olarak listelenmelidir.
 • Bu sorguların arama amacı analiz edilmelidir.
 • Konu ile ilgili kişiler, kurumlar, kanunlar, ülkeler, yerler, şehirler ve tarihler gibi varlıklar listelenmelidir.
 • Konuyla ilgili ne kadar ayrı içerik oluşturulacağı belirlenmelidir.
 • İçeriklerin birbirine bağlanacağı hiyerarşi ve hangi bağlantı metinleriyle nasıl bağlantı kurulacağı belirlenmelidir.
 • Oluşturulacak URL’lerin meta etiketleri, başlıkları, anahtar sözcükleri ve bağlantı metinleri ile hangi içeriğin hangi arama amacını karşıladığı arama motoruna belirtilmelidir.
 • “Anahtar kelime yamyamlığı” anlamına gelen keyword cannibalization sorununu önlemek için bir URL’deki ana içerik ve tamamlayıcı içerik uygun şekilde yapılandırılmalıdır.
 • En önemli sorguların SERP’deki rakip sayfalarının düzeni, işlevleri ve içerikleri ve bu sorgulardaki geçmiş sıralama sonuçları incelenmelidir.
 • İçerik, kullanıcıya fayda sağlamak ve arama motoru tarafından kolayca anlaşılmasını sağlamak için tamamen özelleştirilmiş bir dilde oluşturulmalıdır.

Google otomatik tamamlama verileri, semantik konu profili oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Semantik SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Semantik SEO, tek bir anahtar kelime yerine tüm konuya odaklanmaya önem verir. Bu nedenle anahtar kelime araştırma çalışmaları da farklılık gösterir. Semantik SEO, tek bir sorguya odaklanmak yerine birbirine bağlı birçok sorguya odaklanır.

Semantik SEO Anahtar Kelime Araştırması” için aşağıdaki listedeki maddeleri uygulayabilirsiniz:

 • Google Keyword Planner, Ahrefs Keyword Explorer, SEMRush Keyword Magic Tool, Moz Keyword Research gibi tüm araçlar semantik SEO araştırmaları için kullanılabilir.
 • Google Otomatik Tamamlama, Google Kullanıcılar Bunları da Sordu, Google İlgili Aramalar, Google Bilgi Grafiği ve Google Bilgi Paneli de Semantik SEO araştırmaları için kullanılabilir.
 • Semantik SEO anahtar kelime araştırması için Wikipedia’yı da kullanılabilir.
 • Youtube Otomatik Tamamlama, Youtube Video Başlıkları, Yorumlar, Forum Konuları ve çağrı merkezi soruları veya haber kaynakları da semantik SEO anahtar kelime araştırması için kullanılabilir.

Semantik SEO sorgu araştırmasında önemli olan nokta, kullanıcı soruların belirli arama amaçlarına göre gruplamaktır.

Pazarlama stratejinizi uygularken semantik aramayı anlamak, modern SEO trendlerine ayak uydurmanızı sağlar. Daha da önemlisi, site ziyaretçilerini mutlu eden alakalı içerikler üretmenizin önemini size gösterir. 

SEO’nun geleceğinde bu kadar büyük bir rol oynayan semantik arama ile ilgili merak ettiğiniz sorular varsa, yorum kısmında bize yazın, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Daha fazla bilgi için Bill Slawski’nin yazdığı içeriğe göz atabilirsiniz: https://gofishdigital.com/what-is-semantic-seo/

Domain Sorgulama