Blog » Teknoloji » Samsung, Asla Bozulmayacağını İddia Ettiği Yeni Nesil SSD`lerini Tanıttı!
Teknoloji

Samsung, Asla Bozulmayacağını İddia Ettiği Yeni Nesil SSD`lerini Tanıttı!

Hosting Fiyatları

Hafıza çözümleri üreten firmalar arasında en çok tercih edilen ve lider konumunda yer alan Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, asla bozulmayacağını iddia ettiği ultra hızlı SSD`lerini tanıttı. FIP teknolojisi sayesinde asla bozulmayacağı iddia edilen yeni nesil SSD`ler, 0.8 TB`dan 30 TB kapasiteye kadar depolama seçeneği sunuyor.

Samsung-Yeni-Nesil-SSDlerini-Tanıttı

Samsung, yeni nesil ve ultra hızlı SSD modellerini tanıttı. Asla bozulmayacağı iddia edilen SSD`ler, PM1733 ve PM1735 şeklinde iki ayrı modele ayrılıyor. Ayrıca her iki modelde bir SSD’yi 64 küçük birime bölen ve bu birimlerin bağımsız olarak birden fazla kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlayacak bir SSD sanallaştırma yazılımı ile birlikte geliyor. Bu yazılım bulut operatörlerinin aynı SSD kaynağını daha fazla kullanıcıya sunabilmesini sağlıyor. Bu sayede SSD`nin yükü idare edebilecek ve sunucunun işlemcilerinin sanallaştırma iş yükü azalacak.

Samsung-Yeni-Nesil-SSDlerini-Tanıttı-1

Yeni nesil SSD modellerinde FIP teknolojisine yer verildiğini açıklayan teknoloji dev Samsung, kullanılan bu teknoloji sayesinde SSD`lerin asla bozulmayacağını ve ömür boyu çalışabileceğini iddia etti. FIP teknolojisi, çipleri hasar görmüş bir SSD`nin sağlıklı ve stabil bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Samsung’un getirdiği yenilikler, SSD teknolojisinde çağ atlatacak gibi görünüyor. Ayrıca FIP teknolojisine sahip SSD modellerinde herhangi bir performans kaybının yaşanmadığını da belirtelim.

Samsung-Yeni-Nesil-SSDlerini-Tanıttı-2

SSD Nedir?

SSD`nin İngilizce açılımı Solid State Drive, Türkçe açılımı ise Katı Hal Sürücüsü anlama gelir. SSD, veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn veya üzerine ulaşabilir. En büyük avantajları; Isı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile aynı. Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

SSD ve HDD Arasındaki Fark Nelerdir?

HDD: Birden çok parçası bulunan HDD disklerin işlemleri gerçekleştirebilmesi adına parçalarının her birinin stabil bir şekilde çalışması gerekmektedir. HDD’lerin okuma-yazma hızlarındaki performansları ne kadar iyi olursa olsun maalesef SSD’lerin yanına bile yaklaşamaz. HDD’lerin daha yüksek gecikme süreleri, daha uzun okuma-yazma süreleri, daha fazla performans kayıpları ve daha az zamanları bulunmaktadır. SSD modellerine göre nispeten daha uygun satış fiyatlarına sahip olan HDD diskler, çoğunlukla bütçesi kısıtlı veya disk konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.  

SSD: SSD diskler, HDD disklere göre daha az bileşenden oluşur bu sayede daha tutarlı ve daha performanslı bir sonuç elde eder. SSD diskler ve HDD diskler arasındaki sizlere en net şekilde şöyle açıklayabiliriz; HDD diskler, 50 GB boyutundaki bir dosyayı 15-20 dakika gibi bir süre içerisinde yazarken, SSD diskler ise aynı boyuttaki bir dosyayı 3 dakika gibi kısa bir sürede yazabiliyor. Yani kısaca belirtmek isteriz ki performans bakımından HDD diskler, SSD disklerin yanına bile yaklaşamaz. SSD diskler, en çok yüksek performans elde etmek isteyen bilgisayar kullanıcıları ve hosting, sunucu ve depolama firmaları tarafından kullanılmaktadır.

Domain Sorgulama