Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » ROUTER Nedir, Ne İşe Yarar? Modem vs. Router Arasındaki Farklar

ROUTER Nedir, Ne İşe Yarar? Modem vs. Router Arasındaki Farklar

Hosting Fiyatları

Birçok kişi modem ve router (yönlendirici) terimlerini birbirinin yerine kullanır. Çünkü modem ve yönlendiricinin aynı şey olduğu konusunda yanlış bir kanı var. Bu yüzden ikisini karıştırmak çok kolay.

Neden mi?

Çünkü ikisi de birbirine benziyor, ikisi de dikdörtgen kutular, ikisinin de yanıp sönen ışıkları var ve bir şekilde bize internet sağlıyorlar.

Her ne kadar görünüm olarak benzeseler de, modem ve router aynı şey değil. Farklı teknolojiler kullanır ve farklı işlev görürler. 

Peki, modem ve yönlendirici tam olarak nedir?

Modem Nedir?

Modem (modulator-demodulator), internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından sağlanan geniş bant bağlantısı aracılığıyla internet ile iletişim kuran bir ağ cihazıdır.

Sahip olduğunuz internet türüne bağlı olarak (kablo, DSL, uydu veya fiber optik internet), modeminizin internete bağlanmak için telefon hattı mı yoksa kablolu hat mı kullanacağını belirler. Modem, bilgilerin bir telefon hattı veya kablo hattı üzerinden iletilmesi için gerekli olan sinyalleri uygun dile dönüştürmek için kullanılır.

Modem Türleri Nelerdir?

Oldukça farklı işlevlere ve sınırlamalara sahip farklı modem türleri vardır.

1. Analog Modemler

Bu modem türü, internet servis sağlayıcılarınıza bağlanırken telefon hatlarını kullanır.

Dezavantajı, çoklu görev yapamamanızdır. “Telefon işlevi” ve “web işlevinde gezinme”nin aynı anda kullanılması mümkün değildir.

2. DSL Modemler

Bu modem türü, telefon hatlarını da kullandığı için analog modemlere yakındır, ancak temel fark, iletim sırasında çağrıların kullandığı frekansların kullanılmamasıdır.

Bunun anlamı, burada çoklu görev yapabilmenizdir. İnterneti kullanabilir ve telefon işlevini aynı anda kullanabilirsiniz.

3. Kablo Modemler

Kablo modemler, koaksiyel kablolar ve Ethernet (Cat 5) kabloları kullanır, ancak temelde DSL modemler gibi çalışırlar.

Tek fark, bağlantılarının kablolu olmasıdır.

4. ISDN Modemler

ISDN modemler, iletim için bir devre anahtarı veya özel hatlar kullanır.

Ayrıca telefon hattı tabanlıdırlar, ancak özel bir iletim ortamına sahip oldukları için DSL modemlere benzer işlevlere sahiptirler.

Router Nedir?

Router çoğunlukla internet kullanıcılarına WiFi sağlayan cihaz olarak bilinir.

Router, yerel ağınızdaki (LAN) bağlı cihazlar (kablolu veya kablosuz) ve internet arasındaki trafiği “yönlendirmeye” yardımcı olan küçük bir kutudur. Gelen ve giden tüm bilgileri yönetir ve doğru yere yönlendirir.

Ayrıca, evinizdeki tüm bağlı cihazlar arasında iletişim hattını kolaylaştırır. Örneğin, yönlendiriciye bağlı bir bilgisayarınız ve bir yazıcınız varsa, yazıcıya fiziksel olarak bağlanmak zorunda kalmadan bir dosya yazdırabilirsiniz.

Router (Yönlendirici) Türleri Nelerdir?

En popüler yönlendiriciler kablolu yönlendiriciler ve kablosuz yönlendiricilerdir.

1. Kablolu Yönlendiriciler

Adından da anlaşılacağı gibi, modem – yönlendirici – bilgisayarı (diğer cihazları) bağlayan fiziksel kablolar olması gerekir.

Oldukça güvenilirdirler çünkü fiziksel bağlantılar genellikle hızlıdır. Ancak bazen kabloların aşınması ve yıpranması sorunlara neden olabilir.

Kablolu yönlendiricilere bazen sabit hatlı yönlendiriciler denir.

2. Kablosuz Yönlendiriciler

Kablolu yönlendiriciler, kablosuz yönlendiricilerin tam tersi, cihazların modeme bağlanması için kablolara ihtiyaç duymaz.

Kablosuz yönlendiriciler, internetten bilgi alıp gönderebilmek için hala modemlere fiziksel kablolarla bağlıdır.

Ancak diğer cihazlar (masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar) kablosuz yönlendiricinin antenini kullanarak modeme kablosuz olarak bağlanır.

Modem ve Router’a İhtiyacım Var Mı?

WiFi’ye ihtiyacınız yoksa ve yalnızca bir cihazı bağlamayı planlıyorsanız, bir modem gayet iyi çalışır. Öte yandan, birden fazla cihazı kablosuz olarak bağlamak istiyorsanız, bir modeme ve kablosuz yönlendiriciye ihtiyaç duyulur. Modem, telefon veya kablo hatları aracılığıyla gönderilen ve alınan bilgilerin kodunu çözer ve kodlar. Router size bir kablosuz ağ sağlar ve ek güvenlik özellikleri uygular.

Bazı insanlar ev ağları için iki ayrı cihaza sahip olmaktan hoşlanmazlar. Modem ve router kombinasyonları (kablosuz ağ geçitleri olarak da bilinir), her iki işlevi de gerçekleştirecek teknolojiye sahip 2’si 1 arada cihazlardır.

İnternet planına kaydolduğunuzda aylık ücret karşılığında ISS’nizden modem ve yönlendirici kiralayabilirsiniz veya satın alınabilirsiniz. Kendi modeminizi ve yönlendiricinizi satın almak uzun vadede daha ucuz olabilir ve internet faturanızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Modem ve Yönlendirici Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

İnsanların genellikle modem ve yönlendiriciyi ayırt edememesinin nedeni, ikisinin de gösterge ışıkları, Ethernet bağlantı noktaları olması ve benzer görünmeleridir.

Ayrıca, bir kaynaktan bir hedefe veri iletmek gibi birkaç ortak işlevleri de vardır.

Modem ve Router Arasındaki Fark Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi modem ve router çok farklı iki şeydir. Modem interneti evinize getirir. Bir router internet bağlantısını cihazlarınıza iletir. Her ikisi de evinizde veya işinizde internete sahip olmanıza yardımcı olur, ancak aslında farklıdır. Her ikisini de ISS’nizin dışından da satın alabilirsiniz, bu uzun vadede size kazanç sağlar.  

Modem, cihazların internete bağlanmasına yardımcı olurken, yönlendirici birden fazla cihazın modeme bağlanmasına yardımcı olur.

Modemler olmadan internete bağlanamazsınız. Ancak yönlendiriciler olmadan, farklı fakat yakın konumlardaki (örnek, bir evin odaları) birden fazla cihazı internete bağlayamazsınız.

Modemler dış veri bağlantısı ve iletiminden sorumludur, ancak yönlendiriciler dosya ve verilerin “ağ içinde” iletimini mümkün kılar.

Yalnızca bir modeminiz varsa ve cihazınıza kablosuz (kablosuz yönlendiriciler) bağlantısı istiyorsanız, bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacaktır. Ancak, tek cihaz kullanıcıları modeme bağlanmak için sadece bir kablo kullanabilir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments