Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Robotik Kodlama Nedir? Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Robotik Kodlama Nedir? Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Hosting Fiyatları

Kodlama, bir robotun yorumlayabileceği ve takip edebileceği bir dizi talimattır. Robotik, robotları belirli görevleri yapmak üzere programlamak için elektronik, mekanik ve programlama araçlarının uygulanmasıdır. Robotlar, insanların yapamadığı şeyleri gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Robotikte hem blok tabanlı hem de metin tabanlı kodlama kullanılır. Kodlama, bilgisayarlarla etkileşim yöntemidir.

Robotik ve Kodlama Nedir?

Kodlama, basitçe bir algoritmanın bir programlama dilinde (C++, Python veya Java gibi) uygulanmasıdır. Mantığın insanlar ve makineler tarafından okunabilen gerçek koda çevrilmesidir.

Robotik, öğrencilerin, görev tamamlanana ve robotun hareketleri amaçlandığı gibi yürütülene kadar deneme yanılma sürecinden geçerken düşüncelerini eylem halinde görmelerine olanak tanır.

Robotik ve Kodlama Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

KodlamaRobotik
TanımKodlama, takip edilmesi gereken bir dizi talimattır. Çeşitli cihazlar ve uygulamalar için çeşitli dillerde bir kod yazılabilir.Robotiğin temel yönü, robotun iş hakkında çok sayıda gerçek zamanlı, görünür geri bildirim vermesidir.
Programlama yetenekleriBlok tabanlı kodlama. Mikrodalga fırınlarımızda, arabalarımızda, telefonlarımızda, televizyonlarımızda ve banka kartımızda kodlama yeteneklerimizi kullanırız.Robotik temel olarak python ve c++’a dayanır. Mikrodenetleyiciler burada tanıtılır ve kodlama ve mühendislik konseptini içerir.
Gereksinimlerİyi kodlama öğreticileri ve blok tabanlı kodlama için ücretsiz yazılım içeren kod kartları.Temel elektrik ve mekanik gereksinimler.
Girişler / çıkışlarAlgoritmalar.Girişler robot sensörleridir ve çıkışlar motorlara ve diğer cihazlara gönderilen sinyallerdir.
Problem çözmeÖğrenciler problem çözebilmeli, yalnız ve işbirliği içinde çalışabilmeli ve kodlama yaparken inisiyatif, organizasyon ve hesap verebilirlik gösterebilmelidir.Robotların kodlanması mantıksal akıl yürütmeyi gerektirir; öğrenciler, istenen sonucu elde etmek için adım adım diziler tasarlayabilmelidir.
Örnek teknolojilerTüm teknolojilerde ve gerçek hayatta kullanılır. Kodlama ve robot oluşturma, ücretsiz olarak sunulan ve sıklıkla ücretsiz teknolojiler sayesinde herhangi bir müfredat alanına kolayca entegre edilebilen eğlenceli bir deneyimdir.Bir robotik oyuncağın örneği olan Edison, bilgisayar bilimi ilkelerini öğrenmek için ideal olan, muazzam işlevsellik ve çok yönlülük ile sürükle-bırak programlamaya sahiptir.

Robotik Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Robotik Öğrencilere Nasıl Yardımcı Olabilir?

Öğrencilerin robotik kodlama ile birçok avantaj elde eder. Bu avantajlardan en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

1. Yaratıcılık

Kodlama, dijital teknolojiyi tüketmek yerine aynı zamanda onun üreticisi olmaya teşvik eder. Sadece bir oyun oynamak yerine, kendileri de bir tane oluşturabilir.

2. Sayısal Düşünme

Erken yaştaki öğrenciler, kodlamayı öğrenerek, bilişsel beceriler geliştirmeyi ve mantıksal ve sıralı düşünce süreçlerini öğrenmeyi sağlayan sayısal düşünmeyi de öğrenir. Bu sayede kodlarını test edebilir, hataları tespit edebilir ve bunları hızlı ve kolay bir şekilde çözebilirler. Bu, diğer durumlara da uygulanabilir ve öğrencilere hayatın her alanında yardımcı olur.

3. İşbirliği

Kodlama, teknoloji ve proje çalışmalarına ortak bir ilgiyle birleştiğinden işbirliğini de teşvik eder. Öğrenciler, diğer öğrencilerle işbirliği yapar ve öğrendiklerini öğretmenleri ve aileleriyle paylaşır.

4. İletişim

İletişim okul, iş ve yaşam boyunca gerekli olan önemli bir beceridir. Küçük çocuklar kodlamayı öğrendiğinde, teknoloji ile iletişim kurmayı da öğrenir. Bu onlara karmaşık fikirleri nasıl parçalayacaklarını, düzenleyeceklerini ve paylaşacaklarını da öğretir.

5. Devamlılık

Karmaşık problemlerin üstesinden gelmek sinir bozucu olabileceğinden, kodlamayı öğrenmek genç öğrenciler için bir meydan okumadır. Kodlama yoluyla, öğrenciler ısrarla ellerindeki görevi tamamlamak isteyebilir.

6. Anlama Yetisi

Öğrenciler, programlama bilgisi ile çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlayabilir. Günlük kullanılan teknolojilerle etkileşim biçimlerini değiştirebilir ve onları yeni olanaklarla tanıştırabilir.

7. Kariyer

Kodlama, onları arzu edilen birçok kariyer yoluna götürebilecek bir anlayışa ve zevke sahip olduğunu gösterdiği için kariyer avantajları sağlar.

8. Mantık

Robotların kodlanması için mantıksal düşünme gerekli olduğundan, öğrenciler istenen bir sonucu yaratmak için adım adım dizileri formüle edebilir. Bu şekilde, küçük çocuklar da sorunları önceden tahmin ederek, test ederek ve kodlarını düzelterek sorunlardan kaçınabilir.

9. Algoritmik Düşünme

Tüm bu becerilerin yanı sıra çocuklar, bir sorunu çözmek için net adımlar tanımlama yeteneği olan algoritmik düşünmeyi de öğrenir. Çocukların sorunları adım adım prosedürlere ayırarak çözmelerini sağlar.

Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Okullar, öğrencileri robotiğe dahil etmek için kamplar, kulüpler ve kurslar düzenler. Bu kurslar, robotların dünyasını keşfetme fırsatları sunar. Okulda olmasa bile robotik öğrenmek için okul sonrası kurslar ve yaz kampları düzenlenir.

1. VEX Robotics

VEX robotik kursu; öğrencilere sensörleri kullanmayı, robotları ve motorları için bilgi toplamayı öğretir. Bunlarla robotların pençe, tekerlek gibi hareketli parçalarını yapabilirler. VEX ile nesneleri seçebilen robotlar, kendi başlarına çalışabilen otonom robotlar ve bir kontrolör ile pilotluk yapmak için kontrollü robotlar gibi farklı tipte robotlar yapabilir.

2. Autonomous Robotics

Otonom robotlar veya kendi kendini süren araba, sensörler kullanarak çalışan robot örnekleridir. Otonom robotik kursu kapsamında öğrenciler aşağıdaki gibi ayrıntıları öğrenir:

Analog devreler: Bununla öğrenciler güç, analog, polarite, direnç ve dijital öğrenebilir.

Arduino kodlama: Öğrenciler bununla birlikte dönüş sinyallerini, hız kontrolünü, ışıkların otomatik olarak açılıp kapanmasını öğrenebilir.

Robotik: Bununla öğrenciler, robotu kontrol etmek için etki ve çevre sensörleri yapmayı öğrenebilir.

MicroPython: Bununla öğrenciler MicroPython’u ve OpenMV kameradan veri okumayı öğrenebilirler. Kamerayı kontrol etmeye ve filtre modlarını test etmeye yardımcı olur.

Bilgisayarla görü: Bununla öğrenciler, bilgisayarla görü ve otonom robotiği keşfetmeyi öğrenebilirler.

3. LEGO

LEGO robotik kursu öğrencilere döngüleri, dokunma sensörlerini, motor kontrolünü vb. kodlamayı öğretir. Çizgi izleyen bir robotu, özel görüntüleri ve sesleri programlamayı öğretir. Öğrenciler ayrıca buton girişlerini, çoklu hareketli motorları vb. kullanarak programlar oluşturmayı öğrenebilirler.

Öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçebilecekleri seçenekler vardır:

Robotik Mühendisi: Hareket edebilen, sensörleri kullanabilen ve ses çıkarabilen bir robot yaratmayı öğretir.

Robotik Programcısı: Tek bir robot üzerinde çalışacak birden fazla program oluşturmayı öğretir.

Görsel Programcı: Güçlü programlama becerilerini besleyen görsel robot tasarımını harmanlamayı öğretir.

Robot Tasarımcısı: Detay tasarlamayı öğretir.

Ses Mühendisi: Şarkı söyleyebilen, müzik çalabilen veya konuşabilen bir robot yaratmayı öğretir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments