Ana sayfa » Teknoloji » Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Fiyatları
Sending
User Review
0 (0 votes)
0 0 vote
Article Rating
Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?

Teknoloji, kendin yap projeleri veya ev otomasyonu ile ilgileniyorsanız, muhtemelen Raspberry Pi adlı bir ürün hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Ama Raspberry Pi tam olarak nedir?

Raspberry Pi Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Raspberry Pi  başlangıçta eğitim amaçlı tasarlanmış çok küçük ve çok ucuz bir bilgisayardır. Gelecek nesil programcı adaylarının becerilerini geliştirmelerine ve bilgisayar donanımının nasıl çalıştığını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Orijinal Raspberry Pi’nin görünümü aşağıdaki şekildedir:

Raspberry Pi Nedir, Ne İşe Yarar?

Raspberry Pi, ”tek kartlı” bir bilgisayardır. CPU tam orada kartın üzerindedir. Açıkta bulunan bağlantı noktaları ve takılı bilgisayar yongaları içeren geleneksel bir anakarta benzer. Ayrıca eklemek istediğiniz cihazların giriş ve çıkışlarını bağlamak için gereken tüm bileşenlere sahiptir. Ancak, elbette, bir tüketici ürününden bekleyeceğimiz monitör, klavye ve fare gibi birçok şey eksiktir. Ayrıca işletim sistemi veya program yoktur. Cihazın tamamı bir paket sigara büyüklüğündedir.

Raspberry Pi’nin iki farklı sürümü vardır: Model A ve Model B. İkisi arasındaki temel fark, daha yüksek fiyatlı Model B’ye eklenmiş bir Ethernet ve ekstra USB bağlantı noktasıdır. Diğer özellikler ve bileşenler aynıdır.

Her iki model de Arm CPU / GPU, GPIO, RCA, Ses Çıkışı, LED’ler, USB, HDMI, Güç ve bir SD kart yuvasına sahiptir. WiFi ve ses girişi gibi bazı kişilerin arıyor olabileceği özelliklerden bazıları, mevcut USB bağlantı noktaları kullanılarak eklenebilir.

Peki Raspberry Pi nasıl çalışır

Raspberry Pi’nin ilk ev bilgisayarlarına benzer olduğu düşünülebilirsiniz. Cihaz herhangi bir monitor, fare, klavye, dahili depolama alanı ile birlikte gelmez. Kullanıcının kullanmak istediği şeyi takması gerekir. En azından, çıkış için bir monitör veya televizyon, giriş için klavye ve fare… Ayrıca Linux işletim sistemi ve veri depolama için bir SD kart ve bir güç kaynağı da gerekir.

Raspberry Pi’nin Kısa Tarihi

Raspberry Pi, başlangıçta İngiltere merkezli bir hayır kurumu tarafından geliştirilmiştir. Buradaki fikir, basit küçük bir bilgisayarın temel bilgisayar bilimlerini öğretmek için kullanılabilmesidir. Öğrenciler Pi’ye basit işletim sistemleri yükleyebilir; fare, klavye veya ek depolama takabilir ve basit programlar tasarlayıp çalıştırabilirlerdi.

Raspberry Pi’nin amacı bilgisayar bilimi bilgisini İngiltere gibi oldukça gelişmiş ülkelerin çok ötesine yayarak gelişmekte olan ülkelere de fayda sağlamaktı. Bu fikir işe yaradı ve Raspberry Pi akademik topluluk dışında da ilgi uyandırdı. 

Raspberry Pi’yi Kullanmayı Neden Düşünmelisiniz?

Raspberry Pi'yi Kullanmayı Neden Düşünmelisiniz?

Raspberry Pi, BT’yi temellere geri götürür. Minimum gereksinimleri olan küçük, ucuz bir bilgisayar olan cihaz oldukça erişilebilirdir ve programlama ve elektronik ile deneyler yapmak için eğlenceli bir ortam sağlar.

Özel olarak özelleştirilebilir bilgisayar, kişisel projeler için harika bir seçenektir. Anakartındaki değiştirilebilir SD kartlar ile, yazılımı yeniden yükleyerek zaman ve kaynak harcamadan bilgisayarınızın işlevselliğini değiştirebilirsiniz.

Raspberry Pi ayrıca genişletme yeteneklerine sahiptir, bu da cihazı kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu, yazılım geliştiricileri ve ağ mühendisleri gibi BT uzmanlarının sistemlerini test etmeleri için düşük maliyetli bir alternatif haline getirir.

Küçük ve gürültüsüz cihaz, bir dizüstü bilgisayarın ve masaüstü bilgisayarın bu işlevlerini yerine getirir. Küçük bilgisayar, daha fazla enerji ve karmaşık soğutma sistemleri gerektiren daha yüksek işlevli bilgisayarlara daha çevreci ve etik bir alternatif sağlar.

Raspberry Pi, bilgisayarlarla yaratıcı deneyler yapmayı basit, eğlenceli ve çevre dostu hale getirir.

Raspberry Pi Ne İşe Yarar?

Raspberry Pi Ne İşe Yarar?

Üniversite öncesi düzeyde bir eğitim aracı olarak tasarlanmasına rağmen, boyutu ve düşük maliyeti nedeniyle, birçok kişi kendi projeleri için Raspberry Pi kullanmaya başladı.

Raspberry Pi ile yapılacak çok şey var. Birçok farklı proje için kullanılabilir.Raspberry Pi, özel bir eğlence cihazı olarak veya akıllı evinizin bir parçası olarak çalışabilir. Bu basit, ucuz ve küçük bilgisayarın pek çok kullanımı vardır:

1. Kablosuz Hoparlör

Raspberry Pi kullanarak, herhangi bir eski hoparlörü veya amplifikatörü AirPlay cihazına benzer bir kablosuz hoparlöre dönüştürebilirsiniz. Bu kolay kurulumla; Spotify, Soundcloud ve Google Music kullanarak webden mobil cihazınızdan ses akışı gerçekleştirebilirsiniz.

2. Ev Otomasyon Sistemi

Evdeki cihazları açıp kapatabilen sistemler son derece kullanışlı olabilir ve günümüzün evlerinde daha popüler hale gelmiştir. Daha iyi bilinen otomasyon sistemlerinden bazıları Samsung SmartThings, Nest ve HomeSeer’dir. Ancak bir Raspberry Pi ile kendi DIY otomasyon sisteminizi oluşturabilirsiniz.

3. Retro Oyun Konsolu

Raspberry Pi ile 40’tan fazla retro oyun sistemini, 30.000’den fazla oyunu taklit edebilir, oyun listelerinizi özelleştirebilir ve 5 oyuncuya kadar oynayabilirsiniz. Recalbox veya RetroPie kullanarak, geçmişte en sevdiğiniz oyunlarla dolu kendi oyun salonunu oluşturabilirsiniz.

Hatta bazı insanlar bir küme oluşturmak için birden fazla Raspberry Pi’yi birleştiriyor. Raspberry Pi 3 kümesi, güçlü bir bilgi işlem cihazı olarak kullanılabilir.

Raspberry Pi’yi diğer donanımlarla birleştirdiğinizde hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz: Örneğin, evinizin kapı zili çaldığında size bir e-posta göndermesini sağlayabilir veya hareket algıladığında bir fotoğraf çekebilirsiniz. Seçenekler neredeyse sınırsızdır.

Raspberry Pi İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Raspberry Pi Kimin fikriydi?

2009 yılında kurulmuş bir hayır kurumu olan Raspberry Pi Vakfı, bu küçük bilgisayarı dünyaya getirdi. Vakıf, bir teknoloji firması olan Broadcomm ve Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı tarafından desteklenmektedir. Vakıf efsanevi oyun geliştiricisi David Braben tarafından yönetiliyor.

2. Raspberry Pi neden önemlidir?

Raspberry Pi öğrenmeyi, yeniliği ve denemeyi teşvik etmek için yaratılmıştır. Bilgisayar, boyutuna göre güçlüdür, ancak maliyeti neredeyse bir ders kitabıyla aynıdır. Bu da onu düşük gelirli ve daha fakir bir ülkede veya toplulukta yaşayanlar için bile erişilebilir kılar. Toplum bilgisayarlara gittikçe daha fazla bağımlı hale geldiğinden, kodlamayı ve programlamayı bilen daha fazla insana ihtiyaç olacak.

3. Raspberry Pi neden bu kadar ucuz?

Model A için 25 dolar ve Model B için 35 doları olan Raspberry Pi, çoğu bilimsel hesap makinesinden veya cep telefonundan çok daha ucuzdur. Bu bilgisayarların herkes için erişilebilir olması için olabildiğince ucuz olmaları gerekiyordu. 

Yukarıda Raspberry Pi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları sizinle paylaşmaya çalıştık. Siz daha önce hiç Raspberry Pi’yi duydunuz mu? Yorum bölümünde bize yazın, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama