Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?
Hosting Fiyatları

Merhaba Değerli Hosting.com.tr okurları, takipçileri; bu yazımda Proxy Nedir? sorusunun cevabını vererek, proxy uygulamasının nerelerde hangi amaç ile kullanıldığından bahsedeceğim.

Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Proxy kelimesinin Türkçe‘deki anlamı vekil sunucu olarak geçmektedir. Bu şekilde belirtilmesinin sebebi ise internet üzerinde bir web sitesini görüntülemek istediğimizde doğrudan değil, bir ara sunucu aracılığıyla ulaşılmak istenilen bilginin bir kopyasını size farklı bir pencere üzerinden yeniden gösterilmesi gibi düşünülebilir.

Tarayıcı üzerinden proxy sunucusu kullanarak bir internet sitesine bağlanmamız, bizim doğrudan değil de, bir köprü aracılığıyla siteye eriştiğimiz anlamına gelmektedir. Araya bir ek bağlantı daha sağlanıp biz bir proxy sunucusuna istek gönderiyoruz. Proxy ise erişmek istediğimiz yerde ki bilgiyi alıyor ve ardından bize gösteriyor. Toplamak gerekirse proxy sunucu siteye girer oraya yer alan verileri görüntüleri çeker ve bize gösterir. Bu sayede bizim ip adresimiz yada bağlı olduğumuz ağdaki engellemeler gibi unsurlardan korumuş oluruz.

Neden Proxy Sunucu Kullanım İhtiyacı Doğar?

Kullanıcılar olarak neden proxy sunucusuna ihtiyaç duyduğumuz sorusu sorulduğunda ülkemizde internet erişimlerinde belli başlı engellemelerin olması ve istediğimiz her siteye bağlanamama durumundan kaynaklanması ilk seçenek olarak belirmektedir. Bu durumda az önce bahsetmiş olduğum proxy sunucusunun görevi ile biz istediğimiz her siteye erişim sağlayabilmekteyiz. Bu durumu bir kaç açıklama ile daha net ifade etmek gerekirse, ülkemizde şuan da bu yazının yayınlandığı tarih itibari ile Wikipedia platformu yani dünyanın en büyük online ansiklopedisine erişmek malesef mümkün değil. Fakat proxy sunucusu aracılığıyla bağlanmaya çalıştığımızda sorunsuz bir şekilde bağlantı sağlayabileceğiz. Yine geçmişte yaşanmış bir örnek olarak, hatırlarsanız ülkemizde dünyanın en büyük video içerik sitelerinden birisi olan Youtube gibi bir platformun engellendiğine şahit olmuştuk. Bazı bilinçli kullanıcılar o sırada proxy sunucu kullanarak Youtube sitesine erişebilmiş ve aradıkları bilgiye ulaşmıştır.

En Çok Tercih Edilen Proxy Siteleri

Kendimize ait bir sunucuya sahip olduğumuzu düşünelim. Bu sunucuyu istersek proxy yapılandırması ile kendi proxy sunucumuzu yaratabilir ve internet üzerinde kimliğimizi gizleyerek gezinti yapabiliriz. Fakat her internet kullanıcısının kendine ait bir sunucusunun olması zor olabileceği için bazı kişiler ve kurumlar bunu bir hizmet haline dönüştürüp web sitesi üzerinden arama motoru gibi bağlanmak istediğiniz siteyi aramanıza olanak sağlayarak kullanıcılara güvenli bağlantıyı sunmaktadır. En çok tercih edilenleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim.

Kproxy

koproxy en çok tercih edilen proxy sitesi

Kproxy yıllardır yayınlanmış güzel bir proxy sunucusunun web sitesi halidir. Benim de açıkcası çok tercih ettiğim. Ücretsiz olması ve 9 farklı sunucu üzerinde (Change Server) sitelere istek göndermesi güzel bir özelliktir.

Hide.me Proxy

hide me en çok tercih edilen proxy sitesi

Hide me aslında proxy sunucusunun masaüstü uygulama sitesi fakat proxy özelliği gayet başarılı çalıştığı için blog yazımızda da yerini aldı. Dikkat çekici özelliği ise seçeneklerde siteye erişirken tarayıcı çerez nesneleri gibi ekstraları kaldırıp daha yalın görme imkanı sunuyor.

Proksi

proksi us en çok tercih edilen proxy sitesi

Hızlı basit yalın bir proxy web arayüzüne sahip alternatif olarak kullanılabilir.

Proxysite

proxysite en çok tercih edilen proxy sitesi

Filterbypass

filterbypass en çok tercih edilen proxy sitesi

Yine üstteki iki diğer alternatif proxy siteleri olarak kullanılabilir.

Proxy Özellikleri

Bu kısımda bir proxy sunucusu kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim.

HTTPS: Tüm web sitelerine 443 portu ile girebilen, Secure Socket Layer sayesinde güvenli gezinebileceğiniz, gerçek İP’den farksız olan proxy türüdür.

SOCK: Sadece windows programlarında veya SOCK destekleyen sitelerde kullanılabilir. Genelde oyunlarda kullanılan proxy türüdür. SOCK proxy HTTPS’ye göre çok daha gizlilik verir fakat destekleyen websiteleri az olduğundan dolayı kullanım alanları dardır.

Hız

Proxy servisleri, uluslararası internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak, erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır. En popüler proxy servisleri, Web (http), FTP, vb. Portlar için tanımlıdır.

Güvenlik

Proxy sunucuları virüslü bağlantıları temizleyerek erişimi daha aktif ve kaliteli olarak gerçekleştirmektedir. Reklam ve virüs otomatik indirilmeye çalışılan bağlantılar gibi kısımları engeller.

Yönetim

Gizlilik: Bilgilerinizi, ip adresinizi, hakkınızda sahip olunması istenilen bir şey var ise engelleyecektir.

Daha Fazla Erişim: Ülkemizde ki kısıtlamalar nedeni ile bilgiye erişmek zor olabilmektedir. Bu nedenle Proxy kullanarak erişimimizi bilgiyi ulaşımımızı kolaştırırız.

3 adet proxy seviyesi vardır:

1. Saydam Proxy: Sadece Ip(İnternet Protucol) görüntüler ve kontrol eder pek bir önemi yoktur biraz profesyonel incelemesi ile saklamaya çalıştığınız kimliğiniz açığa çıkabilir.

2. Anonim Proxy: Orta seviyede güvenlik sağlar IP bulur ve saklar bazı web siteleri göremez Ip ‘yi Detaylı incelemede ise tabiki ip bilgileriniz ortaya çıkacaktır. Erişmeye çalıştığınız sitelerin çoğu ip adresinizi göremez.

3. Elite Proxy: IP en üst seviyede korur IP ulaşılması zordur. Çünkü en üst düzeyinin bu aşama olduğu için sizin bilgilerinize erişmeye çalışan bir kişi artık bilgisayar konusunda kendini kanıtlamış, üzerinde çalışmaya zaman ayırmasını gerektirecek kadar bir vakit ayırıp inceleme yapması gerekmektedir.

Test ortamı gibi kullanabilirsiniz. Kendi kullandığım amaçları belirtmem gerekirse benim proxy kullanma amacım sitelere erişim olsa dahi, farklı amaç, olarak önbelleksiz siteyi görüntüleme, yurt dışından siteye erişim gibi test ederek bir test ortamı oluştuyorum.

Proxy Tarayıcı Ayarları

Google Chrome Proxy Ayarları

1. Öncelikle sağ üst kısmındaki üç çizgiye tıklayarak ayarlar tuşuna basınız.

2. Açılan sayfanın en aşağısına inerek “Gelişmiş ayarları göster” tuşuna basınız.

3. Ağ başlığı alntında bulunan “proxy ayarlarını değiştir” butonuna tıklayınız.

4. Bağlantılar (Connections) sekmesi altında “Yerel ağ ayarları (Lan settings)”na tıklayınız.

5. Açılan pencerede “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın (Bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda ya da VPN bağlantılarında geçerli olmaz)” (use a proxy server for your LAN) seçeneğini aktive edin.

6. Adres kısmına proxy adresinin ip’nini, port kısmına da proxy’nin port değerini yazarak tamam tuşuna basınız.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

1. Araçlar/seçenekler (Tools/Options) seçimi ile ayarlar penceresini açın.

2. En üstten gelişmiş (advanced) sekmesini aktive edin.

3. Gelişmiş sekmesi altındaki Ağ (network) sekmesini seçin ve ayarlar (settings) butonuna tıklayın.

4. Vekil sunucuları düzenleyin (configure proxies) başlığı altındaki seçimlerden en alttaki olan “vekil Sunucu Ayarları” (manuel proxy configuration) seçeneğini seçin.

5. HTTP vekil sunucusu (http proxy) kutucuğuna proxy ip adresini, port kutucuğuna da port değerini yazın ve tamam tuşuna basın.

İnternet Explorer Proxy Ayarları

1. Araçlar/internet seçenekleri seçimini yaparak ayarlar menüsünü açın.

2. bağlantılar sekmesini aktive edin ve ardından “Yerel ağ ayarları” tuşuna tıklayın.

3.   Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın onay kutucuğunu seçerek aktif halen getirin

4. Adres metin kutusuna, proxy ip adresini; bağlantı noktası (port) kutucuğuna da port numarasını yazın ve tamam tuşuna basarak seçimlerinizi onaylayın.

Safari Proxy Ayarları

1. Sağ üstteki dişli ikonuna tıklayın ve ardından seçenekler (preferences) tuşuna yapın.

2. gelişmiş (advanced) sekmesi altındaki proxies başlığının karşısındaki “ayarları değiştir” (change settings) tuşuna basınız.

3. Bağlantılar (Connections) sekmesi altında “Yerel ağ ayarları (Lan settings)”na tıklayınız.

4. Açılan pencerede “Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın (Bu ayarlar çevirmeli bağlantılarda ya da VPN bağlantılarında geçerli olmaz)” (use a proxy server for your LAN) seçeneğini aktive edin.

5. Adres kısmına proxy adresinin ip’nini, port kısmına da proxy’nin port değerini yazarak tamam tuşuna basınız.

Domain Sorgulama