Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyon, Provizyon İptali

Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyon, Provizyon İptali
Hosting Fiyatları

Kredi kartı kullanan herkes muhtemelen hesap hareketlerini incelerken provizyon kelimesi ile karşılaşmıştır. Fakat daha önce bu kelime ile karşılaşmadıysanız ya da ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, aşağı provizyon ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizinle paylaştık.

Provizyon Nedir?

Kredi kartınızla yaptığınız bir alışveriş sonrası bir ön onay süreci gerçekleşir. Bu ön onay süreci provizyon olarak adlandırılır. Bu ön onay sürecinden sonra bankanız yaptığınız işlemi onaylar ve yapılan harcama kart işlemlerinize yansır.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen provizyon, kredi kartı ile ödemesini gerçekleştirdiğiniz alışverişten sonra bankanın onay sürecini tamamlanmasına kadar geçen süredir. Bu süre bankadan bankaya değişebilmekle birlikte genellikle 24 saat içinde onay süreci gerçekleşir. Eğer herhangi bir sorun olmazsa, bankanız kredi kartınız üzerinden yaptığınız harcamayı onaylar ve kredi kartı ekstrenize yansıtır.

Provizyon İptali Nedir?

Kredi kartınızdan ödeme çekildikten sonra provizyondaki işlemi bankanız ile iletişime geçerek iptal ettirebilirsiniz. Ancak bu çok kolay bir işlem değildir ve provizyon iptalini gerçekleştirebilmeniz için önemli bir sebebiniz olması gerekir. 

Örneğin, kredi kartınızdan yapılan işlem sizin tarafınızdan yapılmadıysa, provizyon iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme Sistemlerinde Neden Provizyon Uygulanır?

Provizyon, kredi kartı kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için başvurulan bir yöntemdir. Bu sayede hem alıcıyı hem de satış yapan tarafı güvende tutan provizyon sistemi, eğer yapılan işlem sizin tarafınızdan yapılmadıysa, güvende kalmanızı sağlar.

Provizyon ayrıca, alışverişi yapan kişinin kredi kartında yeterli limit olup olmadığını da kontrol ederek işlemin diğer tarafını da güvenceye alır. Bu sayede satıcıları mağdur olmaz.

Özetle diyebiliriz ki, provizyon bu tarz sorunlar yaşanmaması için son derece hayati bir rol oynar.

Provizyon Uygulamasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Provizyonun en önemli avantajı tabii ki güvenlik sağlamaktır. Örneğin, kredi kartınızı düşürdüğünüzü varsayalım. Kartı bulan kişi temassız işlem aracılığıyla bir ödeme yaptığında, bankanız tarafınıza muhtemelen SMS gönderir. Bu SMS’i gördüğünüzde, işlemi siz yapmadığınız için acilen bankanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu sayede bilginiz dışında yapılan bir alışverişe ait provizyonda bekleyen bir işlemi bankanızı arayarak iptal ettirebilirsiniz. 

Provizyondaki İşlem Ne Zaman Harcamalarda Görünür?

Bu sorunun cevabı bankadan bankaya farklılık gösterir, fakat kredi kartınız ile yaptığınız alışverişler ortalama 30 dakikada provizyondan çıkar ve kredi kartınızın harcamalar bölümünde görünür. Tabii ki bu süre her zaman bu kadar kısa değildir. Sistemsel arızalar ya da farklı durumlardan kaynaklı problemler, sürenin uzamasına sebep olabilir. Provizyondaki işlemin harcamalarda görünmesi bazen 24 saat hatta 2 gün bile sürebilir.

Domain Sorgulama