En Çok Kullanılan Popüler 20 Dosya Uzantısı

En Çok Kullanılan Popüler 20 Dosya Uzantısı
Hosting Fiyatları

Dosya uzantıları, dosya biçimini belirtmek için kullanılır. Bu sayede işletim sistemleri bu uzantılarla ne yapılacağını bilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse…

Diyelim ki doktora teziniz için bir makale üzerinde çalışıyorsunuz. Makalenizi Word’de yazdığınızı varsayalım. Yazma işleminiz bittikten sonra bu dosyayı bilgisayarınıza ‘DoktoraMakale’ olarak kaydedin. Daha sonra makalenizi eğitmeninize göndermek için e-postanızı açın ve makaleyi e-postanıza ekleyin. Dosyanızın ‘DoktoraMakale.doc’ şeklinde görüntülendiğini göreceksiniz. ‘Bu .doc nereden geldi?’ diyebilirsiniz. Muhtemelen cevabı biliyorsunuz. Dosyanın .doc kısmı, dosyanın Microsoft Word kullanılarak oluşturulduğu ve yazılım tarafından dosya adınıza otomatik olarak eklendiği anlamına gelir. Bu durumda, .doc Microsoft Word belgesinin kısaltmasıdır. Buna dosya adı uzantısı veya kısaca dosya uzantısı denir.

Bir dosya uzantısı, dosya adının bir parçasıdır ve biçim olarak da adlandırılan dosya türünü benzersiz bir şekilde tanımlar. Eğitmeniniz e-postanızı aldığında dosyanızı .doc uzantısıyla gördüğünde, ona bir Word belgesi gönderdiğinizi bilir. Fakat, tüm dosya uzantıları bu kadar sezgisel değildir. .doc çok kullanılan bir format olduğu için genellikle herkes tarafından bilinir.

Neden Dosya Uzantıları Kullanıyoruz?

Dosya uzantıları, bir bilgisayarın işletim sisteminin dosya türünü tanıyabilmesi için kullanılır. İşletim sisteminiz .doc uzantılı bir dosya gördüğünde, bu dosyanın Microsoft Word’ün yerel biçimi olduğunu bilir. Bu nedenle, bu dosyaya çift tıkladığınızda, işletim sisteminiz otomatik olarak dosyayı bu uygulamada açar.

Neden Farklı Dosya Uzantılarını Bilmeniz Gerekiyor?

Her dosya biçiminin artıları ve eksileri vardır. Bazıları web için, bazıları ise baskı için daha iyidir. Bulanık fotoğraflardan veya düzgün görüntülenmeyen görüntülerden kaçınmak istiyorsanız, mevcut farklı dosya biçimlerini anlamanız ve kullanmanız gerekir.

Dosya Uzantılarını Bir Formattan Başka Bir Formata Nasıl Dönüştürürüz?

Bir dosya uzantısını değiştirmek için yeniden adlandırmak, dosyanın türünü değiştirmez. Dosya türünü gerçekten değiştirmek için ya her iki dosya türünü de destekleyen bir program olmalı ya da dosyayı bulunduğu formattan olmasını istediğiniz formata dönüştürmek için tasarlanmış özel bir araç kullanılmalıdır.

Örneğin, dosyanızı SRF’den JPEG’e dönüştürmek için, her ikisini de destekleyen bir program bulmanız gerekir. Böylece SRF dosyasını açabilir ve ardından görüntüyü JPG / JPEG olarak dışa aktarabilir veya kaydedebilirsiniz. Adobe Photoshop ile bu işlemi yapmanız mümkündür.

İhtiyacınız olan her iki biçimi de yerel olarak destekleyen bir programa erişiminiz yoksa, özel dosyaları dönüştürmek için kullanılan programlardan yararlanabilirsiniz.

Dosya uzantılarıyla ilgili detaylı bilgi verdiğimize göre şimdi en çok kullanılan 20 dosya uzantısına göz atalım.

1. JPG

Büyük miktarda bilgi tutmak için sıkıştırılmış fotoğraf ve görüntüler için standart olan JPG, JPEG olarak da bilinir. JPG’ler, daha küçük boyutlara sıkıştırılmış daha büyük görüntülerin dosyalarıdır. Genellikle, çoğu kameranın fotoğraf depolamak için kullandığı dosya uzantısıdır. Web’de kullanılan görüntü türlerinin çoğu JPG’dir.

Bir JPG dosyası, dosyayı küçültmek için sıkıştırma sırasında görüntü ayrıntılarının bir kısmını kaybeder. Bu yüzden sıkıştırılmış JPG dosyaları, yazdırma işlemi yapacaksanız çok kullanışlı değildir. Fakat yükleme kolaylığı nedeniyle web’de kullanmak için idealdir.

Bazı baskılar için yüksek kaliteli JPG kaydedebilmenize rağmen, baskı sırasında diğer yüksek kaliteli dosya formatlarını (PDF gibi) kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

JPG

2. TIFF

TIFF dosyası JPG’lerin aksine sıkıştırılmamıştır ve büyük miktarda ayrıntılı veri içerir. Bu nedenle baskı için idealdir.

Bu tür dosyalar Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarında ve Adobe InDesign gibi yazılımlarda yaygın olarak kullanılır. Büyük boyutlarından dolayı web hızınızı yavaşlatacağı için TIFF’leri web’de kullanmamanızda fayda var.

3. PNG

PNG’ler JPG’lerden biraz daha büyüktür. PNG’leri kaliteden ödün vermeden düzenleyebilirsiniz, ancak yine de düşük çözünürlüklü olduklarını ve baskı için kullanılmayacağını unutmayın.

Bunun dışında PNG’ler ile tasarım ve pazarlama projeleri için son derece yararlı olabilecek şeffaf arka planlı görüntüler kaydedebilirsiniz.

PNG

4. GIF

GIF’ler JPG gibi görüntüleri sıkıştırır ve hareketli görüntüler olarak kaydeder. GIF’ler sıkıştırılabilir olsa da, yine de JPG’lerden daha büyük bir boyutta kaydedilir. Ek olarak, GIF’lerin yalnızca web kullanımı için uygun olmasını sağlayan sınırlı bir renk aralığı vardır.

5. PDF 

PDF’ler hem web ve hem de baskı için kullanılabilir. Bu dosya uzantısı güçlü bir vektör grafik temeline sahiptir, çözünürlük ve kaliteden ödün vermez. Baskı yapacak işletmelerin talep ettiği yüksek kaliteli dosya biçimidir.

PDF

6. EPS

EPS, yeniden ölçeklenebilir vektör görüntüleri için kullanılan bir uzantıdır. EPS dosyası hem vektör hem de raster görüntü verilerini tutabilir. Bir logo veya kıyafet tasarımı tasarlarken her zaman EPS kullanmalısınız, çünkü boyut ne olursa olsun, EPS her zaman doğru çözünürlükte görüntülenir.

7. SVG

Temel olarak SVG dosyalarının tanımını ve kullanımını, EPS dosyalarıyla aynı kabul edebiliriz. Her iki uzantı da, görüntüyü ne kadar büyük veya küçük görüntülerseniz görüntüleyin, görüntü kalitesini korur. SVG’ler responsive web tasarımı için idealdir.

SVG

8. AI

AI, vektör tabanlı görüntüler üreten Adobe Illustrator dosyalarıdır. Illustrator’da oluşturulan tasarımlar, Adobe dışı programlar kullanılarak düzenlenemez.

AI

9. DOC ve DOCX

DOC ve DOCX, Microsoft Word belgesinin kısaltmasıdır. Bu iki kısaltma arasında hiçbir fark yoktur, sadece kullandığınız Microsoft Office sürümüne göre farklılık göstermektedir. 

DOC veya DOCX formatı; metin, görüntü, tablo ve diğer bileşenleri içerir. Bu da Microsoft Word’ü farklı endüstriler ve amaçlar için en popüler ve tercih edilen dosya formatlarından biri yapar.

DOC ve DOCX

10. XLS ve XLSX

XLS ve XLSX, Microsoft Excel için standart dosya biçimleridir. DOCX dosyalarında olduğu gibi XLSX dosyaları da Excel’in daha modern sürümlerinde kullanılır.

XLS ve XLSX

11. TXT

TXT, popüler bir dosya uzantısıdır, ancak DOC veya DOCX kadar esnek değildir. Resim, grafik, tablo vb. özellikleri içermez; sadece metin depolar. Kullanıcılara verileri güvenli bir şekilde depolama, paylaşma ve bilgileri platformlar arasında aktarma olanağı sağlar.

12. HTML

HTML, web sayfalarındaki bir dosya adı uzantısıdır. Neredeyse tüm web sayfalarını (.aspx web sayfaları hariç) oluşturmak için kullanılır. .Html ve .htm uzantıları benzerdir. Her web sayfasında bu uzantılardan biri vardır.

HTML

13. PPT ve PPTX

PowerPoint, slayt gösterileriyle sunum yapması gerekenlerin çok kullandığı popüler bir araçtır. Metin, resim, grafik, tablo, hatta animasyon ve video-ses dosyalarını içerir. PowerPoint’te oluşturulan slayt gösterilerinin sonu .ppt uzantısıyla biter ve başka bir program tarafından açılabilir, ancak yapı ve düzen orijinalden farklı olabilir.

PPT ve PPTX

14. MP3

.Mp3, en yaygın ses formatı dosya adı uzantısıdır. Bu dosya adı uzantılarına sahip dosyalar çok sıkıştırılmış olmasına rağmen sesi yüksek kalitede (yüksek kapasiteli .AIF dosyaları kadar olmasa da) verir.

mp3

15. WMA

WMA, Windows Media Audio anlamına gelir ve Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Çoğunlukla Windows kullanıcıları tarafından kullanılır. MP3 kadar çok program tarafından desteklenmese de, yine de kullanılabilir bir iş çıkarmaktadır.

16. MP4

Bu video formatı, düşük bant genişliği sıkıştırma için geliştirilmiştir, yani görüntü kalitesi diğer dosya türlerinden önemli ölçüde düşüktür. MP4, yalnızca video ve ses dosyalarını değil, aynı zamanda metin ve fotoğraflar için de kullanılabilir.

mp4

17.  FLV

Neredeyse tüm web siteler ve tarayıcılar FLV yani flash videoları destekler. Flash, akışlı indirmelerin yanı sıra aşamalı indirmeleri de destekler. FLV dosyaları genellikle küçüktür ve hemen indirilebilir.

18. AVI

AVI’nin birçok kullanıcı için hala popüler olmasının nedeni, Microsoft tarafından geliştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Microsoft tarafından geliştirilmesi, video dosyası türünün iyi bir şekilde desteklendiği ve bu tür dosyaları oynatmaya çalışırken çok fazla sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. Tabii ki sorunlarınız varsa, videoları kolayca farklı bir video dosyasına dönüştürebilirsiniz.

AVI video dosya uzantısı birden fazla codec türü ile çalışır. Dosya hem ses hem de video dosyaları içerir.

avi

19. ZIP

ZIP, kayıpsız bir algoritmaya sahip bir arşiv ve sıkıştırma formatıdır. Çoğu modern işletim sistemi (Microsoft Windows ve Mac OS X’in çoğu sürümü dahil) tarafından kullanıma hazır olarak yaygın şekilde desteklendiği için muhtemelen masaüstü kullanıcıları arasında en popüler olanıdır.

zip

20. RAR

Popülerlik söz konusu olduğunda en iyi bilinen ZIP’e rakip olan RAR, başka bir yaygın arşiv biçimidir. Ancak ZIP ile doğrudan karşılaştırıldığında RAR arşivleri daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir. 

Yukarıdaki listede en çok kullanılan dosya uzantılarını sizinle paylaştık. Sizin en çok kullandığınız dosya uzantıları nelerdir? Başka dosya uzantıları kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama