Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Hosting Fiyatları

Pomodoro tekniği, işinize odaklanmanıza ve dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmanıza yardımcı olarak verimliliği artıran bir zaman yönetimi sistemidir.

Pomodoro çalışma tekniği, 1980’li yıllarda çalışmalarına ve ödevlerine odaklanmak için mücadele eden bir üniversite öğrencisi olan Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Adını, Francesco Cirillo’nun seanslarını domates şeklinde bir zamanlayıcı kullanarak zamanlamasından sonra aldı alan pomodoro, İtalyanca domates anlamına gelir. Pomodoro tekniğinin amacı, çalışırken dikkati artırmak ve dikkatini dağıtan şeyleri engellemektir.

Francesco 10 dakika odaklandığı süreyi kademeli olarak artırdığından, bugün pomodoro, projeyi kısa molalarla ayrıp 25 dakikalık aralıklarla bölmek için bir zamanlayıcı kullanmayı içerir. Bu zaman aralıkları “çalışma seansları” veya pomodoros, aradaki süre ise “mola zamanı” olarak isimlendirilir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniğini nasıl uygulayabileceğinizi aşağıda sizin için listeledik:

  • Telefonunuzda 25 dakikalık bir zamanlayıcı başlatın.
  • Önünüzdeki 25 dakika boyunca tamamen işinize odaklanın.
  • Alarm çaldığında durun.
  • 5 dakikalık bir mola verin.
  • 25 dakika çalışmaya ve sonra 5 dakika daha ara vermeye devam edin.
  • Bu döngüyü 4 defa tekrarladıktan sonra 20 dakika ara verin.
  • Projeyi veya iş gününüzü bitirene kadar işlemi tekrarlayın.
Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Neden Pomodoro Tekniğini Kullanmalısınız?

Neden Pomodoro Tekniğini Kullanmalısınız?

Pomodoro tekniği, uygulanış olarak çok basit bir tekniktir. Bu tekniğin işe yararlığını test etmek için tek yapmanız gereken sadece bir döngüyü uygulamaktır. Daha sonra bu tekniğin ne kadar işe yaradığını görebilirsiniz.

1. Dikkatinizi dağıtan şeyleri azaltmanıza yardımcı olur

E-posta, sohbet, sosyal medya ve telefon görüşmeleri gibi araçları kullanmak dikkat dağıtıcı olabilir. Sadece e-posta’larınızı kontrol ediyor olsanız bile, işinize odaklanmama ihtimaliniz vardır. Pomodoro tekniği, her seferinde bir göreve odaklanmanıza yardımcı olarak dikkat dağıtıcı unsurların azaltılmasına yardımcı olur. Takip etmesi basittir ve bunu ofisinizde veya evinizde yapabilirsiniz. Ayrıca bir ekiple çalışırken de kullanabilirsiniz.

2. Zamanınızı yönetmenize yardımcı olur

Zamanınızı yönetmek, özellikle tamamlamanız gereken sayısız göreviniz ve birçok sorumluluğunuz olduğunda zor olabilir. Bu teknik, büyük görevleri daha küçük görevlere bölerek zamanınızı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Ayrıca, görevlerinizi neyi ve ne zaman tamamlamanız gerektiğini bilmenize de yardımcı olabilir. Yapılacaklar listesi ile daha üretken olabilir ve zamanınızı iyi yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

3. Odaklanmanıza yardımcı olur

Büyük bir iş yüküne sahip olmak, özellikle çeşitli görevler arasında geçiş yapmanız gerektiğinde zorlayıcıdır. Bu teknik, odaklanmanıza ve üretken olmanıza yardımcı olur. Yani tek seferde bir görev üzerinde çalışmanıza yardımcı olur. İşinize konsantre olmanıza ve işinizi verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

4. Daha üretken olmanıza yardımcı olur

Zamanınızı yönetmekte ve işinize odaklanmada zorlanıyorsanız, bu teknik daha üretken olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görevleriniz üzerinde verimli ve etkili bir şekilde çalışmanıza da yardımcı olabilir.

5. Dinlenmenizi sağlar

Pomodoro molalarını gereksiz bulabilirsiniz. Ancak bu gereksiz gördüğünüz molalar aslında işinize daha hızlı devam etmenize yardımcı olur. Verdiğiniz bir mola sayesinde herhangi bir işinizi yarım bırakmış olabilirsiniz, fakat dinlenmiş şekilde işinize devam ettiğinizde üretkenliğiniz ve yaratıcılığınız artar. Bu da projenizi daha kaliteli şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.

6. Tükenmişliği gidermeye yardımcı olur

İş yükünüzün fazla olduğu günlerde, saatlerce çalışmanız gerekebilir. Ancak bu, zaman geçtikçe işinizin kalitesinin düşmesine neden olan verimsiz bir uygulamadır. Net bir programla ara vermeden çalışmaya devam ederseniz, günün sonuna kadar kendinizi tükenmiş hissedebilirsiniz. Ancak, zamanınızı bölümlere ayırırsanız, ne zaman mola vermeniz gerektiğini bilirsiniz. Ayrıca günde kaç tane Pomodoro yapabileceğinizi bilmek, işlerinizde daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Pomodoro Tekniğinin Dezavantajları Nelerdir?

Pomodoro tekniğinin birçok avantajı olduğu gibi, dezavantajları da vardır. Bu dezavantajları aşağıda sizin için listeledik.

1. Pomodoro tekniği dikkatli çalışmanızı bozabilir

Pomodoro kuralları, alarmı duyar duymaz projenizi üzerinde çalışmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, çalışmanız verimli gidiyorsa dikkatinizi bozabilir. Bu yüzden çalışırken Pomodoro’yu göz ardı etmek isteyebilirsiniz. Bir projenin bir bölümünde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, 25 dakika sonra durmak zorunda hissetmeyebilirsiniz. Mola vermek için doğru zaman gelene kadar devam edebilirsiniz. Bu teknik, görevinize ara vermek üzereyken de faydalı olabilir. Alarm çaldığında aklınızdan geçenleri not alırsanız, daha sonra çalışmaya devam ederken bu notlar işe tekrar konsantre olmanızda yardımcı olacaktır.

2. Pomodoro programı çok katı olabilir

Bazı insanlar “25 dakikalık çalışma seansları” ve “5 dakikalık molalar” ile başarılı olabilir, ancak bazı insanlar diğer zaman aralıklarının kendileri için daha iyi olduğunu düşünebilir. Bu nedenle, gereksinimlerinize uyacak şekilde kuralları değiştirmek isteyebilirsiniz ya da kendinizi işinize vermeniz için 25 dakikanın yeterli olmadığını fark edebilirsiniz. Bu yüzden zamanlayıcıyı 45 dakikalık Pomodoros’a, ve daha uzun aralara, örneğin 15 dakikaya ayarlayabilirsiniz. Dört Pomodoro seansını tamamladıktan sonra 30 dakikalık bir ara verebilirsiniz. Hem Pomodoro seanslarınızı hem de molalarınızı çalışma tarzınıza göre uyarlayarak, çalışmak için ve gevşemek için yeterli zamanınız olacaktır.

Çoğu üretkenlik tekniğinde olduğu gibi, programa birden bire başlayamazsınız. Bununla birlikte, Pomodoro tekniğinin sunduğu uzun vadeli faydaları araştırarak bu tekniği deneyebilirsiniz.

Pomodoro Tekniği İçin Kaç Görev Seçmelisiniz?

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, kendinize çok fazla görev yüklemektir. 25 dakikalık 3-4 çalışma periyodu için tek bir göreve bağlı kalınması tavsiye edilir. 4’ten fazla Pomodoro’ya ihtiyaç duyan bir göreviniz varsa, görevi daha küçük sindirilebilir adımlara bölmeniz önerilir. Bu, üretken kalmanıza yardımcı olacak ve işinizi daha hızlı tamamlamanıza olanak tanıyacaktır.

Bir Pomodoro 25 Dakika Olmak Zorunda Mı?

Pomodoro tekniği 25 dakikalık bir zaman dilimi etrafında geliştirildi. Bu teknik için kullanılan zamanlayıcı 25 dakika sonra çalar, bu yüzden Pomodoro olarak adlandırılır. Ancak mutlaka 25 dakika kullanmanız gerektiğini söyleyen yazılı bir kural yoktur. Süreyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Bir Günde Kaç Pomodoros Yapabilirim?

Bu genellikle kişiye bağlıdır. Başlangıç seviyesindeyseniz günde 3 Pomodoro ile başlamalısınız. Bu üç görev üzerinde çalışabilir veya daha büyük bir görev üzerinde çalışabilir ve onu üç küçük göreve bölebilirsiniz. Daha büyük bir görevi birkaç küçük göreve bölmek için de Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Bu yönteme alıştıktan sonra Pomodoro sayınızı bir günde altı ya da sekize çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak, bir günde 6 ya da 8’den çok daha fazla yapmamaya özen göstermeniz gerekir. Kendinizi odaklandığınız görevden bunalmış hissediyorsanız, yavaşlamanız önerilir. Birçok işi kötü yapmaktansa, daha az işi iyi yapmak daha önemlidir. Bu yüzden gerekirse yavaşlayın ve daha az işi iyi yapmaya odaklanın.

Yukarıda Pomodoro tekniğiyle alakalı bilgileri sizlerle paylaştık. Siz Pomodoro tekniğini kullanıyor musunuz ya da nasıl kullanıyorsunuz? Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın, bir sonraki güncellememizde içeriğimize geliştirmemize yardımcı olun.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments