Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Pinterest Nedir? Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye Pinterest Rehberi
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? Startup/KOBİ Teknoloji

Pinterest Nedir? Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye Pinterest Rehberi

Hosting Fiyatları

Hepimiz internette görsel ararken Pinterest linklerine denk gelmişizidir. O kadar görsel arasından en kaliteliler ve aradığınız konuyla en fazla ilgili olanlar genelde Pinterest görseli olarak karşımıza çıkıyor. “Peki nedir bu Pinterest, neden ve nasıl kullanılır?” diye düşünüyorsanız Pinterest hakkında yazdığımız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Pinterest Nedir?

Pinterest ilgi alanlarına göre gruplanan görsel paylaşımı mantığıyla kurulmuş bir sosyal medya platformudur. Pin (panoya iğnelemek) ve interest (ilgi çeken şey) kelimelerinin birleşmesinden oluştuğu düşünülmektedir. Beğenilen ve panoya iğnelenen ilgi çekici görseller istendiği şekilde panolarda gruplanır ve gösterilir ayrıca küçük ölçekli video ve GIF paylaşımı yapmak da mümkündür.

Pinterest ilk olarak 2009 yılında Evan Sharp, Ben Silbermann, Paul Sciarra tarafından geliştirilmiştir. 2011 yılından sonra popülaritesi artmış ve 2020 yılı itibariyle çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 400 Milyon üzerinde kullanıcıya ulaşmıştır. 

Pinterest sosyal mecrasında kullanılan terimler ise;

  • Pin, sisteme kaydedilen panoya iğnelenen her görsele verilen addır. 
  • Pano, birbirlerine benzeyen pinleri veya ilgi alanınıza göre grupladığınız pinleri topladığınız alana denir. İstediğiniz kadar pano oluşturmanız mümkündür.
  • Pin it/Pinle, beğendiğiniz bir görseli kendi panolarınıza asmak, gruplamak veya paylaşmak için yapmanız gereken işlemdir.
  • Repin, adından da anlaşılacağı gibi bir kişinin pinlediği görseli paylaşma işlemine denir ve bu da Twitter’daki retweet benzeri bir işlemdir.

“Pinterest’te Popüler” sekmesinde insanların neleri Pinlediğini görebilir isterseniz doğrudan paylaşabilir isterseniz önceden oluşturduğunuz veya yeni oluşturacağınız Panoya kaydedebilirsiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Hesabı Oluşturmak

Öncelikle Pinterest üyeliğinizi oluşturmanız gerekiyor, Pinterest sitesine giderek veya uygulamayı telefonunuza indirerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa kullanıyorsanız Google veya Facebook hesabı ile, ya da bir e-mail adresi ile hesap oluşturmalısınız. 

Eğer bir işletme olarak hesap oluşturacaksanız, “Bir işletme hesabı oluştur” butonuna basmanız gerekir. Unutmayın işletmelerin sosyal medyada var olması ücretsiz reklam çalışması anlamına gelir. 

İlgi Alanlarını Belirlemek

Bir kullanıcı oluşturduktan sonra Pinterest ilgi alanlarınızı öğrenmek isteyecektir. Bu aşamada hangi konuyla ilgili görsellerle karşılaşmak istiyorsanız onları seçin. Pinterest size örnek görsellerle birlikte uzun bir kategori listesi sunacak bunlar arasından İstediğiniz kadar kategori işaretleyebilirsiniz. 

Pinterest Tarayıcı Düğmesi Eklemek

İlgi alanları kategori seçme aşamasından sonra, ilgi alanlarınızdan örnek pinlerin gösterildiği ana sayfanıza yönlendirileceksiniz. Burada bir yardımcı neler yapmanız gerektiği veya yapabileceğiniz konusunda yönlendirmelerde bulunacak. İsterseniz bu yönergeleri takip ederek sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Burada bir önerisi daha oluyor Pİnterest’in tarayıcı düğmesi eklemek. Bu düğmeyi ekleyerek istediğiniz an bir görseli Pinterest hesabınıza ekleyebilme şansı tanıyor.

Mevcut Görseli Pinlemek

Anasayfanıza ilgi alanlarınıza göre görseller gelecektir. Pinterestin güzel yanı çok etkileyici görseller sunması, beğendiğiniz bir görseli tıklayıp açın ve “Kaydet” butonuna basın.

Böylece kendi hesabınıza kaydetmiş olursunuz. Bu şekilde kaydedeceğiniz Pinleriniz eğer siz özel bir pano belirlemediyseniz “Hızlı kaydetmeler” panosuna kaydedilir. Burada biriken Pinleri daha sonra oluşturacağınız, kendi ”Pano” larınıza aktarabilirsiniz.

Mevcut Görseli Yeni Panoya Eklemek

Bu şekilde yine ana sayfada beğendiğiniz bir görseli tıklayın.

Üst köşede kaydet butonunun yanındaki ayraç butonuna basınca bir menü açılacaktır. Bu menüden Mevcut panolarınız arasından arama yapabilirsiniz veya alta tarafta “Pano oluştur” butonuna basarak yeni bir pano oluşturabilirsiniz.

Panonun ismini belirleyin ve “Oluştur” butonuna basın böylece Pin yeni oluşturduğunuz Panoya kaydedilecektir. Biz “Günbatımı” adında yeni bir Pano oluşturduk ve görseli oraya pinledik. 

Pinterestin yapay zekası bu Panoya ekleyebilmeniz için sizin eklediğiniz bu görsele benzer yeni Pinleri sunmaya başlayacaktır.

Böylece yeni Pano oluşturmak veya Pinlemek nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz.

Pinterest’te Kullanıcıları Takip Etmek

Bir görsele tıkladığınızda kimin tarafından hangi panoda pinlendiğini görebilirsiniz. Pin kimin tarafından kaydedildiyse ismi görülecektir, kullanıcı adının yanında “Takip et” butonuna basarak doğrudan bu kişiyi takip edebilirsiniz.

Ayrıca takip ettiğiniz kişinin tüm panolarını ve pinlerini, kaç takipçisi olduğuna dair tüm detayları görmeniz mümkün. İsterseniz bu kişiye mesaj da atabilirsiniz.

İlgi alanlarına göre gruplanan ve Panolara Pinlenen görseller size de ufuk açabilir.

Görseller sadece güzel olduğu için değil aynı zamanda fikir verici ve ufuk açıcı da olabiliyor. Tasarım, dekorasyon önerileri, kısa kısa nasıl yapılır videoları ve emin olun çok beğeneceğiniz kullanışlı birçok detayı Pinterestte bulmanız mümkün.

Bir Pini Başkasına Göndermek

Beğendiğiniz bir Pin var ve bunu biriyle paylaşmak istiyorsunuz diyelim, bu durumda yapmanız gereken çok basit bir işlem var. Pinin yan tarafında, yukarı doğru bir ok tuşu göreceksiniz o tuşa tıklayın.

Sonra açılan menüde Whatsapp, Facebook, Twitter veya e-mail yoluyla Pinterest platformu dışında birine gönderebilir isterseniz de takip ettiğiniz Pinterest kullanıcılarından birine yollayabilirsiniz. 

Yeni bir Görseli Pinlemek

Bilgisayarınızdan veya başka kaynaklardan bir görseli Pinlemek için yine Anasayfaya gidiyoruz. Sağ alt tarafta “+” butonuna basarak “Pin oluştur” butonuna basalım.

Yeni açılan menüde görseli ister bilgisayarınızdan isterseniz başka platformlardan link vererek kaydedebilirsiniz. Görseli ekledikten sonra görsel ile ilgili bilgilendirme yazısı ekleyerek kaydedin.

Eğer pano belirlemezseniz, görsel hızlı kaydetmeler adlı panoya kayıt olacak, isterseniz kaydederken de bir pano oluşturup görselin belirlediğiniz panoda kayıt olmasını sağlayabilirsiniz.

Görselimizi yeni oluşturduğumuz bu panoya kaydedebilirsiniz.

Anasayfa Akışı Ayarlamak

Pinterestin yapay zekası sizin beğendiğiniz ve ilgilendiğiniz Pinler üzerinden yeni seçenekler sunarak Anasayfada daha fazla gösterim yapmaya başlayacaktır. 

Bu durumu değiştirmek isterseniz Anasayfada sağ üstteki menüye tıklayın ve “Anasayfa akışını ayarlayın” butonuna basın.

Açılan yeni menüde ilgilendiğiniz Pinler, Panolar, Konular ve kullanıcılar gösterilecek. Bunlar arasından gösterim yapılmasını istemediklerinizi çıkararak  daha fazla gösterim yapılmasının önüne geçebilirsiniz. 

Pinteresti Neden Kullanmalıyım?

Eğlenceli

Bu şekilde oluşturduğunuz Panolar, eklediğiniz Pinler bir süre sonra hesabınızda çok renkli bir görüntü oluşturacak. Sevdiğiniz beğendiğiniz Pinleri bol bol kaydeceğinize emin olun. Pinterest bu aşamadan sonra çok keyif verici bir hal alıyor. 

Öğretici

Pinterest trendleri önünüze çıkararak birçok yeni fikir elde etmenizi ve öğrenmenizi sağlıyor. İlgi alanlarınıza yönelik sunulan her yeni görsel size ufuk açıcı fikirler verebilir. Dekorasyon ve nasıl yapılır Pinleri en çok tercih edeceğiniz Pinler olacaktır.

Sosyalleşme Aracı

İster kullanıcı isterseniz işletme hesabı alın ilgi çekici konularda Pinledikçe takipçi sayınız artacak ve onlardan başka yeni şeyler öğreneceksiniz ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz. 

İşletmeler İçin Tanıtım Olanağı

İşletme hesabı olarak kullanıyorsanız da ücretsiz reklam kaynağı olarak kullanacağınız etkili bir platform olduğunu unutmayın.

Şimdiden iyi eğlenceler…

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments