Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Photoshop Nedir? En Verimli Photoshop Uygulamaları ve Programları
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Photoshop Nedir? En Verimli Photoshop Uygulamaları ve Programları

Hosting Fiyatları

Dijital fotoğrafçılık öncesi Photoshop ve benzeri uygulamalar yok iken, fotoğrafçılarda fotoğraf rötuşlayan kişiler vardı.

Rötuş işlemi, fotoğraflara özel kalemler ve iğneler yardımıyla film üzerinde yapılan fiziki müdahalelerdi. İşlem sonucunda filmdeki fotoğrafta bulunan leke, sivilce gibi istenmeyen bazı şeyler silinebiliyordu. Genelde vesikalık olarak bilinen portre fotoğraflarda uygulanırdı.

Dijital fotoğrafçılıkla birlikte film kullanımı ortadan kalktı ve bilgisayar programlarıyla dijital ortamdaki fotoğrafları düzenlemek yani photoshop’ lamak çok daha kolaylaştı.

Artık bu uygulamalar sadece fotoğrafı düzenlemek ışık, renk, kontrast, netlik, bulanıklık ayarlarını yapmak için değil aynı zamanda manipülasyon için de kullanılıyor.

photoshop nedir
Fotoğraf düzenleme uygulamaları

Şuan hayranlıkla baktığımız fantastik fotoğrafların çoğu, farklı fotoğrafların kesilip birleştirilmesi ve başka bazı tekniklerle gerçekleştiriliyor.

Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop programı, Adobe Inc. firmasına ait dünyanın en çok bilinen dijital fotoğraf işleme, düzenleme ve manipülasyon uygulamasıdır. Çeşitli işletim sistemlerinde kullanılan ücretli bir uygulamadır. Adobe Photoshop programı fotoğraf üzerinde birçok değişiklik yapma imkanı vermektedir.

Dijital ortamda “Layer” denen bir katman sistemi kullanarak, fotoğrafta ışık, renk, kontrast ayarları ile bölgesel silme, klonlama, seçme, çıkarma imkanı tanımaktadır. Photoshop, özellikle arka plan değişiklikleri ve portre fotoğrafta düzenleme yapmak için sıklıkla kullanılmaktadır.

Program, son yıllarda sanatçıların fotoğraflarında dijital olarak zayıflatma ve dijital makyaj örneklerinin magazin programlarında tanıtılmaya başlanmasıyla ün kazanmıştır.

Günümüzde fotoğrafçılığa merak salan çoğu kişi fotoğraf düzenleme işlemi için “shoplamak”, “photoshoplamak” gibi terimleri kullanmaktadır.

Günümüzde fotoğraf düzenleme işlemine “shoplamak” diyecek kadar markalaşan bu uygulamaya benzer çok sayıda uygulama türemiştir.

İsterseniz en ünlüsünden başlayarak birkaç program önerisinde bulunalım.

En Verimli Photoshop Uygulamaları & Programları

1. Adobe Photoshop Programı

Adobe Inc. tarafından geliştirilen ve shop programı kavramına ismini veren, en çok bilinen ve ücretli fotoğraf işleme uygulamasıdır. Windows ve MacOS işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

Çok sayıda yaratıcı filtre, efekt ve düzenleme aracına sahip olan bu uygulamayı temel seviyede kullanmak bile öyle sanıldığı kadar kolay değil.

adobe photoshop
Photoshop Uygulaması

Ancak Youtube, Udemy gibi platformlarda çok sayıda uygulama ve eğitim videosuna ulaşabilirsiniz. Kesinlikle popüler olmayı hak eden çok detaylı bir uygulamadır.

Android ve IOS cihazlar için “Adobe Photoshop Express” adlı daha minimal imkanlar sunan mobil versiyonu da mevcut.

Ayrıca Adobe Lightroom ( Aydınlık Oda) adlı uygulaması, JPEG ve RAW formatları üzerinde yapabildiği ışık ve renk ayarlarıyla başlı başına değerlendirilmesi gereken çok kullanışlı bir programdır.

Adobe Bridge özelliği ile fotoğraf üzerinde çalışırken dosyayı programlar arasında kolayca aktarıp tekrar geri alabilirsiniz.

2. GIMP Fotoğraf İşleme Programı

GIMP (GNU Image Manipulating Program) yani GNU görsel düzenleme ve manipülasyon programı şeklinde isimlendirilmiştir.

GNU tasarısı tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir fotoğraf düzenleme programıdır. Açık kaynak kodlu sistemlerin kod detayları ve mimarisi Github sisteminde paylaşılır ve geliştiriciler tarafından üzerinde değişiklikler yapılabilir.

GIMP uygulaması da böyle bir programdır. Sevimli bir logoyla tanınmıştır. Ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

gimp fotoğraf işleme programı
GIMP resmi web sitesi

Photoshop gibi layer katman sistemi kullanılarak çalışan bir uygulamadır. Birçok filtre ve fırça ve efekt araçları ile kolayca düzenleme yapmanız mümkün. Eklentiler yardımıyla sonradan özellik ekleyebileceğiz bir programdır.

Kendine ait XCF (eXperimantal Computing Facility) adlı dosya formatı kullanır. Ancak çok sayıda görüntü dosyasını desteklemektedir. XCF, GIF, SVG, TIFF, PDF, PNG, JPEG, EPS, BMP, PSP, PSD formatlarındaki görüntüleri açıp düzenleme imkanı sunar.

Windows, MacOS, Linux gibi çeşitli işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

3. PIXLR Online Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

PIXLR her hangi bir program yüklemeden web tabanlı çalışan bir uygulama ve size birçok kolaylık sağlıyor. Ücretsiz versiyonlarında bile düzenleme, kolaj yapma ve arka plan çıkarma işlemi yapılabiliyor. Bunun yanında ücretli versiyonlarında birçok araç ve efekt havuzuna erişim imkanı veriliyor.

Fotoğrafları ister dosya olarak sürükle bırak, isterseniz de URL’den yani web üzerindeki herhangi bir adresten çekebiliyorsunuz. PSD, PXD, JPEG, PNG, SVG, WebP gibi birçok görüntü formatını destekliyor.

PIXLR-X ve PXLR-E adlı iki formatı var. İkisi de pratik uygulamalar içeriyor ancak PIXLR-E daha detaylı bir fotoğraf düzenleyicisi. Sistemde yüklü hazır metinler ve arka plan çerçeveleri ile sevimli tasarımlar ve kolajlar yapmanız mümkün.

pixlr online fotoğraf düzenleme
Web tabanlı Fotoğraf Editörü PIXLR

AI ( Artificial Intelligence ) yapay zeka destekli uygulamaları sayesinde hızlıca arka plan çıkarmak için sadece sürükle bırak yapıyorsunuz ve program arka planı çıkarıyor.

Web tabanlı olmasına rağmen oldukça başarılı. Yeni başlayanlar için pratik bir seçenektir. 30 günlük ücretsiz deneme imkanı veren PIXLR’ da sunulan aylık ödeme planları ile daha fazla özelliğe ulaşabilirsiniz.

4. PhotoScape Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

PhotoScape Kore menşeili MOOI firması tarafından geliştirilmiş ücretsiz bir yazılımdır. Sadece Windows ve MacOS işletim sistemlerinde çalışan bir uygulama, Linux desteği yok.

Bu link üzerinden indirebileceğiniz PhotoScape gayet başarılı ve kullanışlı bir program. Standart fotoğraf düzenleme özelliklerinin yanında ücretsiz versiyonunda bile birçok efektle fotoğraf düzenleyebilirsiniz.

photoscape fotoğraf düzenleme uygulaması
Photoscape uygulaması

Bu uygulama ile fotoğrafa flare ekleyebilir, ışık efektleri ile fotoğraflarınıza güzellik katabilir, çerçeve seçenekleri ile fotoğraflarınıza çerçeve ekleyebilir veya farklı formlar verebilirsiniz.  Pratik bir şekilde kolaj yapma imkanınız da var.

Paralı olan Pro versiyonunda ilave birçok efekt ve uygulama özelliği eklenmiştir. PhotoScape ham görüntü formatı olan RAW biçimli dosyaları JPEG’ e dönüştürme ve animasyonlu GIF oluşturma imkanı da sunuyor.

5. Photoworks Fotoğraf İşleme Programı

AMS Software şirketinin geliştirdiği Photoworks programı neredeyse Photoshop kadar detaylı bir fotoğraf işleme ve düzenleme uygulamasıdır. Bazı özel düzenleme araçları yapay zeka desteklidir ve kullanıcıya oldukça kolaylık sağlar.

photoworks fotoğraf işleme programı
Photoworks resmi web sitesi

Her türlü ışık kontrast ve renk ayarı yapabilirsiniz. Bunun yanında Before/After seçeneği ile fotoğrafın eski ve yeni hali arasındaki farkı daha net görmek mümkün.

Trial ( Deneme) versiyonunda birçok seçeneği kullanabiliyorsunuz ancak program kaydetme ve yazdırma seçenekleri için sizi full versiyonu satın almaya yönlendiriyor.

Detaylı Youtube tanıtım videosuyla neler yapabileceğiniz görmeniz mümkün.

Photoworks, diğer belirttiğimiz uygulamalar gibi pratik ve kullanışlı bir uygulamadır. Ayrıca güçlü donanım seçeneklerine ihtiyaç duymadan her türlü bilgisayarda kolayca açabilirsiniz.

Yapay zeka uygulaması özellikle portre fotoğraflarda inanılmaz düzenlemeler yapmanıza imkan veriyor. Detaylı filtrelerle fotoğraflarınızı kolaylıkla etkileyici hale getirebilirsiniz.

6. PhotoDiva Fotoğraf İşleme Programı

PhotoDiva uygulaması da yine aynı firmanın geliştirdiği bir program. Portre fotoğrafların düzenlenmesi için özel olarak geliştirilmiştir. Yüz proporsiyonuna doğrudan müdahale imkanı sağlayan detaylı ve kullanışlı bir uygulamadır.

photodiva fotoğraf işleme programı
PhotoDiva gerçekten çok kullanışlı bir program

Diş beyazlatma, dudak kalınlaştırma, yüz daraltma, kaş boyama, gözleri büyütüp aralıklarını ayarlama ve burun boyutunu değiştirme seçenekleri bile var. Eğer bu yönde bir tercihiniz varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğraflar size ilk başta çok sıradan gelebilir, ancak bahsettiğimiz uygulamalar bu sıradan görünen fotoğrafları inanılmaz hale getirebiliyor. Biraz zaman ayırarak ve üzerinde çalışarak siz de muhteşem fotoğraflar üretebilirsiniz.

Sonuç olarak bu yazımızda etkileyici fotoğraflara üretmenize yardımcı olacak fotoğraf düzenleme ve işleme uygulamaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. İnceleme yapmamızı istediğiniz farklı fotoğraf düzenleme programları varsa yorumlara ekleyin. Fotoğraf dolu günler dileriz.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments