Pazarlama Stratejisi Nedir? En Verimli 10 Pazarlama Stratejisi

Pazarlama Stratejisi Nedir? En Verimli 10 Pazarlama Stratejisi
Hosting Fiyatları

Günümüz piyasası oldukça rekabetçidir ve bir işletmenin başarısının kalbi pazarlamada yatmaktadır. Yine de, bazı şirketler pazarlamayı bir gelir kaynağı yerine yalnızca yatırımı yiyen bir maliyet merkezi olarak görür.

Peki hangi yaklaşım daha doğrudur?

Hangi yaklaşımın daha doğru olduğunu anlamanız için bu yazımızdan pazarlamadan başlayıp etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmaya kadar pazarlama ile ilgili her şeyi size detayları ile anlatacağız.

Pazarlama Nedir?

Kaynak: Optimizely 

Pazarlama, ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen potansiyel müşteri veya müşterileri satın almaya götüren süreçtir. Bu tanımdaki anahtar kelime “süreç”tir. Pazarlama, ürün veya hizmetlerinizi araştırmayı, tanıtmayı, satmayı ve dağıtmayı içerir.

Bu disiplin, pazar ve tüketici davranışlarının incelenmesine odaklanır. Müşterilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayarak ve marka sadakatini aşılayarak müşterileri çekmek, elde etmek ve elde tutmak için şirketlerin ticari yönetimini analiz eder.

Pazarlamayı Anlamak

Amerikan Pazarlama Derneği, pazarlamayı aşağıdaki şekilde tanımlar:

Pazarlama, müşteriler, alıcılar, ortaklar ve genel olarak toplum için değeri olan tekliflerin yaratılması, iletilmesi, teslim edilmesi ve değiş tokuş edilmesi için faaliyet ve süreçlerdir.

Günümüzde pazarlama, her şirketin ve kuruluşun büyüme stratejisinde uygulaması gereken bir şeydir. Birçok şirket, kendilerini tanıtmak ve ürün veya hizmetlerinin satışlarını artırmak için çalışırken, farkında bile olmadan hedeflerine ulaşmak için pazarlama tekniklerini kullanır.

İnsanlar genellikle pazarlamanın ne olduğunu tam olarak bilmezler ve sorulduğunda bunu satış veya reklamcılık olarak tanımlarlar. Bu cevaplar tam olarak yanlış olmasa da, pazarlamanın yalnızca bir parçasıdır. Ürün dağıtımı, tanıtım, açılış sayfaları ve sosyal medya içeriği gibi materyaller tasarlama ve oluşturma, müşteri deneyimini iyileştirme, pazar araştırması yapma, pazar segmentleri oluşturma ve çok daha fazlası gibi birçok başka yön vardır.

Pazarlama çok geniştir ve bir şirketin, markanın veya bireyin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan tüm stratejileri kapsar.

Pazarlama Stratejisi Nedir?

Pazarlama stratejisi, bir işletmenin iş hedeflerine ulaşmak için kullandığı temel yaklaşımdır. Pazar konumlandırma, pazarlama karması ve harcama tahsisi ile ilgili stratejik kararları stratejiye dahil eder. Olası eğilimleri zamanında tahmin etmenize ve uygun çözümler için pazardaki rakiplerin faaliyetlerini analiz etmenize olanak tanır.

Bir pazarlama stratejisi, bir işletmenin pazarlama karması düzeyinde satışlarda karlı bir büyüme elde etmek için pazarlama faaliyetlerini nasıl organize ettiğidir. Böylece, mevcut kaynakları mümkün olan en iyi şekilde kullanır ve optimize edersiniz. Dolayısıyla pazarlama maliyetlerini azaltabilirsiniz.

Pazarlama Stratejisinin Bileşenleri

Pazarlamanın yönünü belirlerken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Temel olarak, iyi geliştirilmiş bir pazarlama stratejisi aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • Markanın temelleri: işletmenin vizyonu, hedefleri ve değer önerisi, benzersiz avantajlar
 • SWOT analizi: güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler
 • Pazarlama 7P’si: ürün, yer, promosyon, fiyat, insanlar, fiziksel çevre ve süreç
 • Rakip analizi ve alıcı karakterleri
 • Pazarlama hedefleri
 • Bütçe ve zamanlama
 • Harici pazarlama mesajları
 • Ayrıntılı taktikler
Kaynak: EdrawMind

Pazarlama Stratejisine Sahip Olmanın Önemi Nedir?

Pazarlamanın, hedef kitle ile etkili bir şekilde bağlantı kurmalarına izin vererek herhangi bir işletme türü için gerekli olduğu gerçeği, işletmenin uzun vadede büyüme yönelimidir. Ancak pazarlama, bir işletmeyi başarılı kılmak için yeterli değildir. İşletmenin amaç ve hedeflerine ulaşmak için izleyeceğiniz yolu vurgulayan net bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

Pazarlama stratejisinin devreye girdiği yer burasıdır. Bir pazarlama stratejisi işletmelerin aşağıdakileri yapmasını sağlar:

 • Sürdürülebilir bir rekabet elde etmek için bir işletmenin rakiplerine göre üstünlüğünü tanımlayın.
 • İşletmenin ürün veya hizmetlerini en iyi kar etme potansiyeline sahip olarak geliştirin ve tanıtın.
 • Doğru hedef kitleleri belirleyip onlara yaklaşmak, ayrıca pazar araştırmasıyla toplanan bilgiler aracılığıyla tüketicilerin gelişime yönelik ihtiyaçlarını daha iyi anlayın.
 • Hedef pazara ulaşmak ve onları mevcut/sadık müşterilere dönüştürmek için şirket kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasını sağlayın.
 • Departman koordinasyonunun etkinliğini sağlayın.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan organizasyonel ve eylemsel planlar oluşturun.

Temel anlamda, pazarlama stratejileri, işletme sahiplerine ve pazarlamacılara bir işletmenin belirli yönlerine (satış veya pazarlama faaliyetleri) ilişkin kuşbakışı bir bakış açısı sağlar. Ayrıca, bir şirketin önceden belirlenmiş hedeflerine maksimum verimlilikle nasıl ulaştığını açıklar.

Bir pazarlama stratejisi olmadan odaklanma eksikliği yaşarsınız ve odaklanma olmadan, hiçbir yere gidemez ve belirlediğiniz amaç veya hedeflerin hiçbirine ulaşamazsınız. Sonuç olarak, tüm pazarlama çabalarınız gelişigüzel ve değersiz hale gelir.

10 Adımda Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

İşletmenizin başarısı, pazarlama planınıza bağlıdır. Bu plan, pazarlama stratejinizi oluşturur ve işletmenizin ihtiyaçlarına göre bu plan zaman içinde değişir.

Aşağıda stratejik bir pazarlama planı geliştirmenin 10 adımını bulabilirsiniz:

1. Amaç ve hedefler belirleyin

Bir pazarlama stratejisi oluşturmadan önce bunun için bir amacınız olmalıdır. Bu amaç, tüm çabalarınıza yön veren uzun vadeli hedeflere dayanmalıdır. Bu uzun vadeli hedefler belirlendikten sonra bunları belirli hedeflere ayırmanız gerekir. Fakat hedeflerinizin belirli bir süre boyunca ölçülebilir olması gerekir. Örneğin, hedefiniz bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak olabilir. Bu hedefle ilgili bir hedef, platformda ilk ay boyunca sosyal medyada 100 takipçi kazanmak olabilir.

2. Durumunuzu analiz edin

Güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler (SWOT) analizi, işinizi pazarlarken karşılaştığınız durumların bir anlık görüntüsünü verebilir. Güçlü yönleriniz işinizi benzersiz kılarken, zayıf yönleriniz ise geliştirebileceğiniz şeylerdir. Ekonomi, rakipleriniz, teknoloji ve diğer dış etkenler, fırsat ve tehditlerinize katkıda bulunur. Durumunuzu bu şekilde analiz ederek, kontrolünüzde olan veya olmayan zorlukların üstesinden gelirken pazarlama stratejilerinizi geliştirebilirsiniz. İdeal müşterilerinizin kim olduğunu belirlemenize yardımcı olacak müşteri karakterleri oluşturabilirsiniz. Bu, analizinize yardımcı olacaktır.

Kaynak: SEMrush

3. Mesajlarınızı eşleyin

Mesajınız, pazarlama stratejinizin ve markanızın bir parçasıdır. Bu noktada bir mesaj haritası oluşturmak için işinizle ilgili temel bilgileri içeren bir XYZ ifadesi veya standart metin yazarak başlayın. Ardından, ürünleriniz, müşterileriniz ve hizmetlerinizle ilgili diğer mesajları XYZ bildirimi etrafında toplayın. Bu mesajları daha sonra misyon beyanınıza, basın bültenlerinize ve diğer pazarlama materyallerinize dahil edilebilirsiniz.

4. Görevinizi gerçekleştirin

İşletmenizin kendisine rehberlik eden bir dizi değeri vardır. Bir misyon beyanı oluşturmak, bu değerlerin ana hatlarını çizer ve işletmenizle etkileşime giren kişilerin bunlardan haberdar olmasını sağlar. Bu noktada mesajın markanızı dürüstçe yansıttığından emin olun, böylece misyon bildirgesinde belirtilen değerleri müşterilerle etkileşimleriniz aracılığıyla aktif bir şekilde gösterebilirsiniz. Bu açıklama ve nasıl yürütüldüğü, müşterilerinizin güvenini artırabilir veya bozabilir.

5. Taktiklerinizi ana hatlarıyla belirtin

Başarılı bir pazarlama stratejisi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı seçenekler dahil olmak üzere birçok farklı taktikten oluşur. Bu kararda hedefleriniz, hedef kitleniz ve sektör faktörleridir. Örneğin, hedef kitleniz gençse sosyal medyaya odaklanmak daha faydalıdır, çünkü bu grubun içerik tükettiği yer burasıdır. Sektörünüz ürün bazlıysa (örneğin, takı tasarlıyorsanız), daha görsel bir platform kullanmak ürünlerinizi sergilemek için daha iyi olacaktır. Etkili olmak için işletmeniz için hangi yöntemlerin doğru olduğunu seçmeniz gerekir. Taktiklerinizi seçtikten sonra bunları pazarlama planınızda listeleyin ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacaklarını belirleyin.

6. Bir zaman çizelgesi yapın

Özellikle pazarlama stratejileriniz söz konusu olduğunda zamanınız değerlidir. Bu noktada işletmeniz için belirlediğiniz amaç ve hedeflere göre neyin ne zaman tamamlanacağını belirleyecek bir zaman çizelgesi oluşturun. Hedeflerinizden bazılarını geciktirebilecek beklenmedik olaylar için fazladan zaman ayırmayı unutmayın.

7. Bütçenize dikkat edin

Pazarlama stratejileriniz için bir bütçe oluşturmak, neleri karşılayabileceğinizi ve karşılayamayacağınızı belirleyerek çabalarınızı yönlendirebilir. İşletmeniz için en uygun maliyetli seçenekleri seçmek, genel pazarlama planınızın başarısını garanti eder. Bu, seçeneklerinizi sınırlamak zorunda değildir. Sosyal medya ve arama motorlarındaki ücretli reklamlar, ödeyebileceğiniz tutarı seçmenize olanak tanıyarak en küçük bütçeler için bile erişilebilir hale getirir.

8. Böl ve fethet

Pazarlama materyallerinizin oluşturulması ve dağıtılması için bir zaman çizelgesi oluşturduktan sonra bu görevleri personelinizin üyelerine atayın. İşletmeniz küçükse ve planınızı gerçekleştirmek için gereken personele sahip değilseniz, başka birini veya bir pazarlama ajansını işe almayı düşünebilirsiniz. Sonuçta, personelinizin boyutu ve nitelikleri bunu sizin için belirleyecektir.

9. Ölçün

Pazarlama stratejilerinizin etkinliğini ölçmek, mevcut planınızı ve gelecekteki çabalarınızı bilgilendirecektir. Web siteniz, sosyal medyanız ve diğer pazarlama materyalleriniz bu bilgilerin kaynaklarıdır. Bunu izlemenize yardımcı olmak için birçok ücretsiz çevrimiçi analiz aracı mevcuttur. Bu ölçümlerin etkili olması için yalnızca işletmenizle alakalı verileri izlediğinizden emin olun.

10. Güncel kalın

Pazarlama hedef ve ihtiyaçlarınız zamanla değişecektir. Bu noktada temel olarak, pazarlama planınızı yılda bir kez gözden geçirmeli ve gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Pazarlama planınızı bu büyümeyi göz önünde bulundurarak yazmalısınız ki bunu ölçebilesiniz. Bu arada kendi stratejilerinize ekleyebileceğiniz sektör haber ve trendleri takip edin.

Bir pazarlama stratejisi oluşturmak, iş hedeflerinizi düzenli ve odaklanmış halde tutarak değerli zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Halihazırda bir pazarlama stratejiniz olsa bile, onu güncel tutarak bu avantajlardan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Pazarlama Stratejisi Türleri 

Pazarlama dünyasının karmaşıklığından dolayı günümüzde farklı pazarlama stratejileri mevcuttur. İşletmenizin ihtiyaçlarına, hedef kitle verilerine ve ürünlerinizin özelliklerine göre uygun bir pazarlama stratejisi seçmek için aşağıdaki pazarlama strateji türlerini gözden geçirebilirsiniz:

1. Dijital pazarlama stratejileri

İşletmeler, dijital teknolojileri ve medyayı kullanarak pazarlama hedeflerine ulaşmak için dijital pazarlama stratejileri planlar. 

Temel olarak, bir dijital pazarlama stratejisi aşağıdaki taktikleri içerir:

Her biri, genel dijital pazarlama stratejisini desteklemek için çok özel pazarlama planlarına dönüştürülebilir.

2. E-posta pazarlaması stratejileri

Birçok pazarlamacı, müşterilerle bağlantı kurmanın ve iş hedeflerine ulaşmanın en uygun maliyetli yollarından biri olarak e-posta pazarlamaya güvenir. E-posta şirketlere potansiyel müşterilerle doğrudan bir iletişim kanalı sağlar.

3. İçerik pazarlama stratejileri

İçerik pazarlama, modern pazarlamacılar için yeni değildir. Aşağıdaki amaçlarla değerli, alakalı ve yüksek değerli içerik oluşturmaya ve yayınlamaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır:

 • Ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak yerine gerçekten ilgi çekici ve yardımcı içerik yoluyla hedef kitleyi çekmek ve elde tutmak
 • Doğrudan satış yöntemlerini kullanmadan, iyi hedeflenmiş kitleyi karlı eylemlerde bulunmaya ikna etmek
 • Reklam etkinliğinizi artırmak ve ayrıca sizi uzun vadeli organik trafik için konumlandırmak

İyi tanımlanmış bir içerik pazarlama stratejisi, şu anda ve hatta gelecekte oluşturulan tüm içerik için hedef kitlenizin, hedeflerinizin ve KPI’larınızın ayrıntılı bir şekilde yol haritasını çıkaracaktır.

şirketlerin pazarlamaya yaklaşımları
Kaynak: HubSpot

4. Bulut pazarlama stratejisi

Bulut pazarlama, işletmelerin ürünlerini çevrimiçi pazarlamak için kullandıkları bir dijital pazarlama türüdür.

Başka bir deyişle, modern işletmeler tüm pazarlama kaynak ve varlıklarını çevrimiçi hale getirebilir, böylece müşteriler veya bağlı kuruluşlar bunları geliştirmekten, değiştirmekten paylaşmaya kadar istedikleri her şeyi yapabilir.

Bulut pazarlama stratejisi için en iyi örneklerden biri Amazon ve müşterilerin dijital kitaplar, filmler, müzik ve televizyon şovları satın alabilecekleri dijital kitaplıkları geliştirmesidir.

5. İşlemsel pazarlama stratejisi

İşlemsel stratejideki pazarlama çabaları, uzun vadeli müşteri ilişkilerini sürdürmek yerine esas olarak satışları artırmaya odaklanır. Bu nedenle, işlem veya promosyon stratejisinin amacı, çeşitli pazarlama taktiklerini (yarışmalar, kuponlar, indirimler, tasfiyeler ve satış etkinlikleri) aşağıdakileri gerçekleştirmek için kullanmaktır:

 • Potansiyel alıcıları satın alma eylemi yapmaya teşvik edin.
 • İşletmenin satışlarını en üst düzeye çıkarın.

6. Niş pazarlama stratejisi

Bu pazarlama stratejisi, tanımlanmış bir demografik, psikografik ve coğrafi pazar segmentini hedefler. İşletmeler, belirli bir alanda pazar lideri olma nihai hedefi ile bu stratejiyi uygular.

Niş pazarlama, işletmeler düşük rekabete sahip potansiyel bir pazar bulduklarında uygulanır. Böylece, aşırı doymuş olanlara kıyasla tüm pazar segmentini kolayca yakalama şansına sahip olabilir.

Stratejik Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Bir pazarlama stratejisi üst düzey bir genel bakış olsa da, anlamanız gereken birkaç önemli husus vardır.

1. Yönetici Özeti

Kapsamlı stratejiye geçmeden önce yönetici özetini bir taslak veya içindekiler tablosu olarak değerlendirin.

2. Arka plan

Arka plan iş hedeflerinizi, pazarlama hedeflerinizi ve karşılaştığınız zorlukları açıklar. Ayrıca önceki pazarlama faaliyetlerinizi ve girişimlerinizi de içerebilir.

3. Pazar araştırması

Pazar araştırması; pazar fırsatlarını, boyutlandırmayı, segmentleri ve trendler, ekonomi ve mevsimsellik gibi potansiyel etkileri açıklar. Bir SWOT (güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler) analizi, pazarlama stratejinizin bu parçasını yakalamanıza yardımcı olacaktır.

4. Hedef kitle

Pazarlama stratejinizin bu bölümü, demografik bilgiler, hedefler, sıkıntılar ve satın alma modelleri dahil olmak üzere alıcı kişiliklerinizin ve özelliklerinin ayrıntılı versiyonudur. Bu bölümde, olumsuz alıcı kişilik örneklerine de yer vermeniz gerekecektir.

5. Rekabet analizi

Farklı rakip kategorilerini ve bunların tehditler, pazar payı karşılaştırması, farklılaşma ve giriş engelleri gibi özelliklerini ekleyin. Bu, rakiplerinizin dijital olarak neler yaptığına ve faaliyetlerinin bir anahtar kelime, ücretli reklamcılık ve sosyal açıdan nasıl performans gösterdiğine dair genel bir bakış sağlayacaktır.

6. Teklif

Teklif, pazara hangi ürünü veya hizmeti sunduğunuzu, her segment için özellikleri ve faydaları ve bu özellikleri ve faydaları nasıl sunmayı planladığınızı içerir. Bu adımda ürün veya hizmetinizin rakiplerin tekliflerinden nasıl daha iyi olduğunu da belgelemeniz gerekecek.

7. Mesaj

Mesajınız, potansiyel müşterilere onların zorluklarını anladığınızı ve teklifinizin bu zorlukları çözmenin anahtarı olduğunu gösterme fırsatınızdır. Tek bir mesajla herkese ulaşmaya çalışmak yerine her bir karakterinize doğrudan hitap eden varyasyonları olmalıdır.

8. Satış

Satış yaptığınız kanalları ve satış sürecinin her adımında satışa kimlerin dahil olduğunu yazın. Bu adım aynı zamanda hedef kitleniz için bunun bir dürtü mü yoksa planlı bir satın alma mı olduğunu belgelemek için iyi bir yerdir.

Ek olarak, müşterilerin alıcı yolculuğunun her aşamasında attığı adımları açıklamanız ve satın alma kriterlerini anlamanız gerekir. 

9. Fiyatlandırma

Her müşterinin benzersiz ihtiyaçları vardır. Bazı durumlarda fiyat, satın alma sürecinde önemli bir kriter olmayabilir. 

 • Bu sizin segmentiniz için doğru mu?
 • Fiyatlandırma modeliniz nedir? 
 • İndirimler var mı?

Rekabetçi fiyatlandırmayı, fiyata kıyasla ürün veya hizmetinizin algılanan değerini, fiyata dahil ettiğiniz hizmetleri ve tüketici eğilimlerinin fiyatı nasıl yukarı veya aşağı çekebileceğini dahil ettiğinizden emin olun.


İlgili İçerikler:

10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

KPI Nedir? Dijital Pazarlama Çalışmalarında Kampanya Başarı Faktörlerini/Metriklerini Belirleme

SEO Analizi Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin SEO Analiz Rehberi

Anahtar Kelime Araştırması Nedir, Nasıl Yapılır?

Google Ads (Adwords) Nedir? Google’a Reklam Nasıl Verilir?

Semrush Nedir? Sağlıklı SEO Analizi ve Verimli Organik Trafik İçin Detaylı Semrush Rehberi

Ahrefs Rehberi: Sıralamada Üst Sıralara Çıkmak ve Daha Fazla Trafik Çekmek İçin aHrefs SEO Aracı Nasıl Kullanılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır? Video İzlenmesini Artırmak İçin Yapılacak Optimizasyonlar

ASO Nedir? Yeni Başlayanlar İçin App Store SEO Rehberi

Buyer Persona Nedir? Nasıl Çıkarılır? Dijital Pazarlama Çalışmalarında Buyer Persona Analizinin Önemi

Google Trends Nedir, Ne İşe Yarar? Dijital Pazarlamada Kullanıcı Eğilimlerini Anlama

Kişisel Markanız İçin İçerik Pazarlamanın Önemi

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Rolü Nedir?

A/B Testing Nedir? Dönüşüm Oranı Optimizasyonunda A&B Testing Rolü

Domain Sorgulama