Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Patreon Nedir? İçerik Üreticiler İçin Sürdürülebilir Gelir Kaynağı
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Patreon Nedir? İçerik Üreticiler İçin Sürdürülebilir Gelir Kaynağı

Hosting Fiyatları

Influencer pazarlama, kalabalık bir çevrimiçi pazarda ilgi çekmek için daha hayati hale geldikçe, influencer’lar da kitlenin ilgisini çekmek ve gelir elde etmek için yeni yollara yöneliyor. Marka ortaklıkları çoğu influencer için birincil gelir kaynağı olmaya devam ederken, bazı influencer’lar ve içerik oluşturucular, gelirlerinin bir kısmı veya tamamı için Patreon‘u kullanıyor.

Patreon birçok içerik oluşturucu için hayati önem taşıyor, çünkü takipçileriyle doğrudan ve kişisel olarak etkileşim kurmalarına ve takipçilerinin ödeme yaparak çalışmalarını desteklemelerine olanak tanıyor.

Geçen yıl, Patreon inanılmaz bir büyüme kaydetti ve şu anda 1 milyondan fazla aktif bağışçıya ve 50.000 kreatöre ev sahipliği yapıyor. Patreon, içerik oluşturucuların hayranları ve destekçileriyle bağlantı kurması için birincil hedef haline gelirken, aynı zamanda markalar ve pazarlamacılar için de değerli bir araç olma yolunda hızla ilerliyor. Reklam verenler, Patreon sayfaları aracılığıyla en sadık, ilgili ve destekleyici takipçilere sahip influencer’ları bulabiliyor.

Patreon Nedir?

Patreon, takipçilerin veya “müşterilerin” içerik oluşturuculara çalışmaları için ödeme yapmasına olanak tanıyan bir platformdur. Bu içerik oluşturucuların çoğu influencer’lardır. Patreon’u kullanan bu içerik oluşturucular, kullanıcılar için ayrıcalıklar ve katmanlar oluşturarak, finansal destek karşılığında özel içerik ve çalışmalarına erişim sunar.

Patreon, içerik oluşturucuların çalışmalarını kitle fonlaması yapmasına olanak tanır. Kickstarter’ın aksine Patreon finansman çabaları tek bir proje veya son tarihten sonra durmaz. Bunun yerine Patreon, bağışçıların en sevdikleri içerik oluşturucuların çalışmalarının sürekli destekçileri olmalarına izin verir. Bazı içerik oluşturucular yalnızca birkaç aydır Patreon’da bulunurken, birçoğu platformu hayranlarıyla bağlantı kurmak ve doğrudan destek almak için yıllardır kullanıyor.

Patreon Nasıl Çalışır?

Patreon’eyi kullanmak oldukça basittir. İçerik oluşturucular, belirli ayrıcalıklar veya teşvikler sunarak müşterilerin abonelik ödemeleri için sayfalar oluşturur ve bağışçılar, bu aşamalara ve ayrıcalıklara bağlı olarak belirli meblağlarda para öder.

Örneğin, YouTuber Simone Giertz’in Patreon’unda üç planı vardır: Küçük hayran teşekkürü olarak hizmet veren aylık 1 $ ‘lık ödülsüz plan, Simone’un “Shitty Robot Nation” ve aylık mini vloglar ve bloglar için kilidini açan 3 $’ lık aylık bir plan ve 5 $ bağışçılara 3 dolarlık plan ayrıcalıklarının yanı sıra aylık canlı yayınlara ve çekiliş girişlerine erişim sağlayan aylık plan.

İçerik oluşturucular, sayfalarını aylık ödemeler yerine proje başına ödemeler için ayarlamayı da seçebilir. Genellikle ayda 4’ten az eser oluşturan içerik oluşturucular tarafından kullanılan bu seçenek, içerik oluşturucuların içerik oluşturduklarında ödeme almalarına olanak tanıyarak aylık bir program tutmanın getirdiği baskıyı ortadan kaldırır.

Patreon, içerik oluşturucuların sayfalarını ve ayrıcalıklarını özelleştirmelerine olanak tanıyarak takipçileri ve destekçileriyle etkileşim kurma biçimlerini uyarlamalarına da olanak tanır. Bazı içerik oluşturucular, nispeten ucuz olan yalnızca birkaç plana sahip olabilirken, diğerleri, aylık 5 – 10.000 dolar arasında değişen çeşitli planlara sahip olabilir. Ortalama olarak, bağışçılar ayda yaklaşık 12 dolar öder.

Patreon’a web’den veya iOS veya Android uygulamalarından erişebilirsiniz.

Patreon’u Kimler Kullanabilir?

Birçok influencer marka ortaklığına ve desteğine büyük ölçüde güvenirken, bu model tüm influencer’lar için uygun değildir. 

Patreon, içeriklerine göre doğru marka ortaklıklarını bulmakta güçlük çeken veya en sadık hayranlarıyla yakın temas halinde kalırken kendilerini desteklemek için marka ortaklıklarını ikna edecek kadar büyük takipçi kitleleri oluşturmaya devam eden içerik oluşturuculara olanak tanır. Platform, Philip DeFranco, Hank ve John Green gibi büyük ve önemli içerik oluşturucular ve yalnızca birkaç bin sadık destekçisi olabilecek daha küçük içerik oluşturucular tarafından kullanılır.

Yine de Patreon platformu, içerik oluşturucular ve influencer’lar için hayati bir araç değildir. Markalar ve reklam verenler, heyecan verici işler yapan içerik oluşturucuları bulmak için Patreon’u kullanabilir. Sosyal medya takipleri, pazarlamacıların erişim açısından influencer’ların değeri hakkında fikir edinmelerine yardımcı olur, ancak bu tek önemli ölçüm değildir. Patreon, sosyal medya dışındaki son derece ilgili destekçilerle düzenli olarak etkileşimde bulunan birçok içerik oluşturucuya ev sahipliği yapmaktadır ve Patreon’ede içerik oluşturucular bulmak, markaları yeni ve heyecan verici ortaklık fırsatlarına yönlendirebilir.

En Popüler Patreon İçerik Oluşturucuları Kimlerdir?

Hizmet, tüm içerik oluşturucu ve influencer’lar arasında popülerdir, ancak podcast üretenler ve YouTuber’lar, platformdaki en başarılı kullanıcılardır. True Crime Obsessed ve Chapo Trap House gibi podcast üreticilerinin her birinin 35.000’den fazla destekçisi vardır.

Diğer popüler Patreon içerik oluşturucuları arasında YouTuber Philip DeFranco, müzisyen Talib Kweli ve animasyonlu eğitici YouTube kanalı Kurzgesagt gibi büyük yıldızların yanı sıra çevrimiçi eğlenceler Kinda Funny ve kapsayıcı çevrimiçi kitap grubu Noname Book Club gibi daha küçük içerik oluşturucular da bulunmaktadır.

Kullanıcılar İçin Patreon

En sevdiğiniz içerik oluşturucunuzun bir Patreon’u varsa, büyük olasılıkla onu erişmeniz kolay bir yere bağlamıştır. Aksi takdirde, sitede desteklemek için kolayca bir Patreon arayabilirsiniz. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda, mevcut tüm bağış katmanlarını (her birinin ödülleri ile birlikte) görüntüleyip karar vermek kolaydır.

Bir içerik oluşturucunun kaydolmadan önce (aylık veya oluşturma başına) hangi faturalandırma türünü kullandığından emin olun. Bu şekilde, ne sıklıkla ücretlendirileceğiniz konusunda bir fikir edinebilir ve buna göre bütçe ayırabilirsiniz. Aylık, her ay saat gibi sabit bir miktar ücretlendirileceğiniz (ve beraberindeki ayrıcalıkları alacağınız) anlamına gelir. Oluşturma başına, içerik oluşturucu yeni bir eser yayınladığında ücretlendirileceğiniz anlamına gelir. Ödeme, düzenli olarak çekilecek şekilde ayarlanmamıştır.

Ödemenizi tamamlamadan önce seçilen katman açıklamasını, geçerli satış vergisini ve abonelik yenileme tarihini görüntüleyebileceksiniz. Patreon, istediğiniz zaman üyelik seviyenizi iptal etme veya değiştirme seçeneği sunar.

İçerik Oluşturucular İçin Patreon

İster podcast, çizgi roman, müzik, illüstrasyon ister başka bir şey üretin, Patreon hayranlarınızla bağlantı kurmanızı ve yaptığınız işi yapmaya devam etmek için yeterli para kazanmanızı kolaylaştırır. Site ayrıca bot, reklam ve trol içermez, böylece sizi üzen sahte profiller konusunda endişelenmeden hayranlarınıza odaklanabilirsiniz.

Sayfanızı kurarken seçim yapabileceğiniz iki faturalandırma seçeneğiniz vardır: Müşterilerinizden aylık veya bireysel içerik üretme başına ücretlendirme. Aylık, sizin için düzenli bir nakit akışı ve müşterilerinizin düzenli olarak yararlanabileceği faydalar sağladığından, en yaygın olarak kullanılan seçenektir. Çoğu içerik oluşturucu için, özellikle de günlük veya haftalık olarak yeni içerik yayınlayanlar için en iyi seçimdir.

Bunun aksine, oluşturma başına seçeneği, her yeni bir şey yayınladığınızda destekçilerinizden ücret alacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla, örneğin, 2 dolar düzeyindeki destekçiler, her yeni video yayınladığınızda bunu ödeyecek, yani bir ayda üç video yayınlanırsa toplam 6 dolar ödeyeceklerdir.

Ayrıca, müşterilerinizin aralarından seçim yapmaları için birden fazla bağış katmanı kurabileceksiniz. Geniş bir katman yelpazesine sahip olmak, destekçilerin kendilerini rahat hissettikleri bir miktarı seçmelerini kolaylaştırır. Ayrıca, her aşamada sunulan ödüller, müşterilerinizi sadece bir ayrıcalık elde etmek için biraz daha fazla ödemeye ikna edebilir.

Bir içerik oluşturucu olarak Patreon’eyi kullanmaya başlamak tamamen ücretsizdir. Sitede kazanmaya başlayana kadar ücretlendirilmeyeceksiniz. Ardından, platformun üç fiyatlandırma planından birine kaydolabilirsiniz: Lite, Pro ve Premium. Her biri sizden farklı bir yüzde tutarı alır, ancak karşılığında size çeşitli araçlar ve seçenekler sunar.

Lite planı, aylık Patreon gelirinizin yüzde 5’ini alır ve size barındırılan bir içerik oluşturucu sayfası, kullanıcı iletişim araçları ve Patreon atölyeleri sunar. “Hayranlarınızdan yinelenen destek oluşturmak için basit araçlara” sahip en hafif plandır ve daha küçük içerik oluşturucular ve yeni başlayanlar için idealdir.

Pro plan, aylık Patreon gelirinizin yüzde 8’ini alır, size Lite plandaki her şeyi verir ve “size anlamlı gelir ve en büyük hayranlarınız için ödüllendirici bir deneyim sağlayan başarılı bir üyelik işi kurmak için ihtiyacınız olan her şeyi” sunar. Bu plan, üyelik katmanlarını, analizleri ve içgörüleri, özel teklif promosyon araçlarını, içerik oluşturucu liderliğindeki atölyeleri, sınırsız uygulama entegrasyonlarını ve öncelikli müşteri desteğini içerir.

Son olarak, Premium plan sizden yüzde 12 alır, Pro plandaki her şeyi vererek “yerleşik içerik oluşturucular ve yaratıcı işletmeler için özel koçluk ve desteğin yanı sıra zamandan tasarruf sağlayan ve müşterilerinizi ödüllendiren premium özellikler” sunar. Bu düzeyde, özel bir iş ortağı yöneticisi, üyelik için ürünler ve ekip hesapları alırsınız.

Her plan, iş araçları, esnek ödemeler, içerik oluşturucuya öncelik veren eğitim ve yerleşik kullanıcı desteği içerir. Ayrıca, doğrudan müşterilerinizle bağlantı kurma becerisini ve iOS ve Android için kullanışlı bir mobil uygulamayı içerir (böylece bilgisayarınızdan uzakta olsanız bile hesabınızı yönetebilirsiniz). Özel RSS besleme desteğine ve Discord entegrasyonuna da sahiptir.

Patreon, yinelenen faturalamayı destekler, başarısız ödemelerden sizi kurtarır, dolandırıcılık koruması sunar ve kullanıcıların sorularını ele alır. Ayrıca esnek işlem ücretleri de sunar. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki müşterilerin PayPal kullanarak yaptığı ödemelerde yüzde 1 ek ücret alınacaktır.

Sonuç olarak Patreon, en sevdiğiniz içerik oluşturucuları desteklemenize ve sizin ve diğer hayranların keyif alabileceği gelecekteki projelerini finanse etmenize yardımcı olur. En sevdiğiniz sanatçıların rahatça yaşayabileceğini ve sevdiğiniz şeyleri üretmeye devam edebileceğini bilerek içiniz rahat olabilir.

İçerik oluşturucular için Patreon, en sadık hayranlarınızla bağlantı kurmanın benzersiz bir yolunu ve sanatınızı yapmaya devam etmenize yardımcı olacak başka bir gelir akışı sunar. Bu aynı zamanda, ürünler ve YouTube reklamları gibi diğer pazarlama girişimlerine çok fazla güvenmek zorunda kalmayacağınız anlamına da gelir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments