Blog » Dijital Pazarlama » Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler
Dijital Pazarlama

Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

Hosting Fiyatları
Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

Freelance (serbest) çalışmanın pek çok faydası vardır. İstediğiniz yerden çalışabilirsiniz, kendi kurallarınızı kendiniz koyarsınız, önemsiz ofis politikalarıyla ilgilenmek zorunda kalmazsınız, daha az stres söz konusudur, arkadaşlarınız ve ailenizle çok daha fazla zaman geçirirsiniz. Ancak, düzenli bir işe sahip olmamak, projeden projeye geçeceğiniz ve sürekli olarak yeni bir işveren arayacağınız anlamına gelir. 

Bu cümle çok ürkütücü geldiyse, asla korkmayın. Freelance çalışarak para kazanabileceğiniz bir sürü iş var. Bu işlerin neler olduğuna geçmeden önce freelance çalışmanın avantajlarına bir göz atalım:

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

1. Esnek çalışma saatleri 

Çalışma günlerinizi ve saatlerinizi kendiniz seçersiniz. Evden istediğimiz şekilde çalışırsınız

2. İyi iş-yaşam dengesi 

Kural olmadan, düzenli molalar verebilir ve arkadaşlarınızı görmek için dışarı çıkabilirsiniz

3. İş yükü kontrolü

Hangi görevleri üstleneceğiniz konusunda seçici olabilirsiniz. Bu nedenle bir iş çok uzun sürerse veya yeterince iyi ödeme yapılmazsa, reddetmenin hiçbir zararı yoktur.

4. Uluslararası müşteriler

Freelance çalışılan işlerin çoğu çevrimiçi olarak yapıldığından, serbest çalışanlar dünyanın her yerinden insanlarla çalışabilir.

5. Çok para kazanma potansiyeli

Yeteneklerinize uyan doğru bir iş ve itibarla, kazanabileceğiniz para miktarı sınırsızdır.

Freelance çalışmanın avantajlarını inceledikten sonra,

Şimdi de Para Kazanabileceğiniz Freelance İşlere bir göz atalım:

1. Affiliate Pazarlamacı

Affiliate pazarlamaya aşina olmayanlar için, affiliate, komisyon kazandığınız yönlendirmeli bir pazarlamadır. Diyelim ki bir web siteniz var ve Amazon’da bir kitapla ilgili bir tavsiye içeriği yazdınız. Web site ziyaretçisi satış ortağı bağlantısını tıklayıp kitabı satın aldığında, Amazon size satışın bir yüzdesini ödeyecektir. İnsanlar affiliate pazarlamayı severler, çünkü birkaç başlangıç maliyeti ile pasif olarak para kazanmaya başlayabilirler.

2. Grafik Tasarımcı

Birçok işletme, logolarını, web sitelerini veya görsel reklamlarını tasarlayacak birine ihtiyaç duyar. Bu alanda bir dereceniz veya sertifikanız varsa, yıllık olarak maaşlı bir işte kazanacağınız kadar kazanabilirsiniz. Ne kadar yetenekliyseniz, kulaktan kulağa o kadar fazla müşteri edinirsiniz.

3. Aşçı ya da Ekmekçi

Yemek pişirme konusunda hünerliyseniz, tutkunuzu bir yan işe dönüştürebilirsiniz. Kendi mutfağınızdan bir catering işine başlayabilir veya kişisel bir aşçı olabilirsiniz. Fırıncıysanız, ürünlerinizi arkadaşlarınıza, komşularınıza, çevrimiçi olarak veya yerel çiftçi pazarlarında satabilirsiniz.

4. Blogger

Blog yazmak maliyet gerektirmez ve yapmaya başlaması kolaydır. En sevdiğiniz müzik veya yemek hakkında yazmak kadar basit olabilir. Ve sonunda sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

5. Çocuk Bakıcısı

İster sadece birkaç saat isterseniz tüm gün, evinizden bir çocuk bakım işi yürütmek kazançlı olabilir. Fakat bu işi yapmadan önce doğru lisansları ve izinleri aldığınızdan emin olun.

6. Danışman

Belirli bir alanda deneyim ve bilginiz varsa, bunu başkalarıyla paylaşmayı düşünün. Örneğin, bir muhasebeci veya avukatsanız, o zaman küçük işletmelere düşük ücretler karşılığında tavsiye verebilirsiniz.

7. Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Mükemmel iletişim becerilerine sahip misiniz? Sabit hattınız ve güvenilir bir internetiniz var mı? Müşteri hizmetleri temsilcisi evinizin rahatlığında çalışabilirsiniz.

8. İçerik Yazarı

İmla ve yazım kurallarına tamamiyle hakim olduğunuzdan eminseniz, evinizden işletmeler için yazı yazabilir ve çok iyi paralar kazanabilirsiniz. 

Fakat yine de herkes yetenekli bir yazar olamaz. Çok yazmanız, çok okumanız ve daha da önemlisi, iyi ödeme alabileceğiniz harika makaleler yazmak için yaratıcı bir zihne sahip olmanız gerekir.

9. E-ticaret Mağaza Sahibi

Shopify, Magento ve WooCommerce gibi siteler sayesinde, kendi e-ticaret mağazanızı hızla açabilir ve istediğiniz ürünleri satabilirsiniz.

10. Etkinlik Planlayıcı

İster bir düğün ister doğum günü partisi isterseniz de kurumsal bir etkinlik planlıyor olun, insanlar etkinlik planlamasının çoğunu kendileri için yapacak organize bireyler arar.

11. Youtuber

Bir şeyde gerçekten iyi misin? Bir YouTube hesabı oluşturmayı ve başkalarına becerilerinizi nasıl yapacaklarını anlatarak kendinizi videoya çekmeyi deneyin. Biraz para kazanmaya başlamak için YouTube’un iş ortağı programına kaydolun.

12. El Yapımı Ürün Tasarımcısı

Takı ya da mobilya gibi el yapımı ürünler mi yapıyorsunuz? Öyleyse, bir Etsy mağazası açmayı ve el yapımı ürünlerinizi çevrimiçi satmayı deneyin.

13. Eğitmen

Bir müzik aletinin nasıl çalınacağını biliyor musun? İnsanları forma sokabilir misin? Bilginiz veya deneyiminiz ne olursa olsun, bazı insanlar bu bilgileri kişisel veya çevrimiçi olarak onlarla paylaşmanız için size ödeme yapar.

14. Çevrimiçi Öğretmen

Daha esnek bir program arayan bir öğretmen misiniz? Skype veya önceden kaydedilmiş bir oturum aracılığıyla öğretmeyi düşünebilirsiniz. 

15. Evcil Hayvan Bakıcısı

Hayvanların seviyor musun? Evcil hayvanları temizlemek ve onlarla oynamak için yeterince sabırlı mısınız? Öyleyse bu, harika bir ev tabanlı iş olabilir.

16. Fotoğrafçı / Videograf

Bugünlerde herkesin telefonunda kamera olmasına rağmen, düğün gibi etkinliklerde bu tür profesyonellere hala ihtiyaç vardır.

17. Yazılımcı

Programlama işleri, özellikle yazılım ve mobil uygulama geliştirme, serbest çalışanlar için en yüksek ücreti sağlar. Bunun tek sebebi, ustalaşması oldukça zor bir beceri olması ve piyasada pek fazla iyi yazılımcı olmamasıdır. Bu nedenle, iyi yazılımcılara olan talep oldukça yüksektir.

18. Emlakçı

Emlakçılığı evinizden yürütebilirsiniz, ancak yine de potansiyel alıcılara evi göstermeniz gerekir. Fakat teknoloji sayesinde, şahsen orada bulunmak zorunda kalmadan bir mülkü gösterebileceğiniz sanal bir emlakçı olabilirsiniz.

19. Kiralama

Fazladan bir yatak odanız var mı ya da her gün kullanmadığınız bir araba? Öyleyse, onları kullanabilecek kişilere kiralamayı deneyin.

20. Sosyal Medya Yöneticisi

Sosyal medya hesaplarını yönetmek için birine ihtiyaç duyan birçok kuruluş var ve bazıları onlar için tamamen bir sosyal medya stratejisi geliştirmenizi bile isteyebilir. Eğer sosyal medya ile ilgileniyorsanız ve reklam modellerine hakimseniz, bu iş size göre olabilir.

21. Stilist

Modayı seviyorsanız ve evden çalışmak istiyorsanız, çevrimiçi bir stilist olabilirsiniz.

22. Anket Görevlisi

Bu iş sizi milyoner yapmaz, ancak her bir kamuoyu anketine katıldığınızda, alışveriş alışkanlıklarınızla ilgili soruları yanıtladığınızda veya bir ürünü gözden geçirdiğinizde ödeme alabilirsiniz.

23. Tercüman

Başka bir dilde akıcı olarak konuşup yazabiliyor musunuz? Belgeleri tercüme ederek veya tercüman olarak bu beceriden geçiminizi sağlayabilirsiniz.

24. Sanal Asistan

Düzenli iseniz ve e-posta’lara yanıt verme, takvim yönetimi, veri girme ve sosyal medyaya yardımcı olma gibi ofis görevlerini yerine getirebiliyorsanız, bu iş tam size göre.

25. Sanal Halkla İlişkiler Temsilcisi

Bazı küçük ve orta ölçekli işletmeler, özel bir pazarlama müdürü, pazarlama başkan yardımcısı ve hatta bir halkla ilişkiler firması için uygun bir bütçeye sahip değil. Ancak, bir işletmeyi tanıtmak veya bir krizi yönetmek gibi görevleri yerine getirmek için sanal bir halkla ilişkiler temsilcisi tutacak paraya sahip olabilirler.

26. Video Editleyici

YouTube, Facebook ve Instagram gibi platformların sunduğu fırsatlar sayesinde, serbest sektörde video editörlerine olan talep son birkaç yılda artış gösterdi.

Video klipleri bir araya getirme ve harika video içeriği oluşturma konusunda iyiyseniz, bu ileriye dönük harika bir kariyer olabilir.

27. Beslenme Danışmanı

Başkalarının iyi beslenmesine yardım etme konusunda tutkuluysanız, bir beslenme danışmanı olabilirsiniz. Fakat başlamadan önce biraz eğitim ve deneyim sahibi olmanız gerekir. Çünkü müşterilerle birebir çalışacak, yedikleri yiyeceklerle kilo vermelerine ve hayatlarını değiştirmelerine tam anlamıyla yardımcı olacaksınız.

28. Yoga eğitmeni

Bir stüdyoda öğretmek mi yoksa online mı? Evde bir yoga odası veya stüdyo alanınız varsa, derslere ev sahipliği yapabilirsiniz. Eğer yoksa, dersleri kaydedebilir ve çevrimiçi yayınlayabilirsiniz.

29. Kişisel antrenör

Spor salonunuzda fitness işleri için çeşitli fırsatlar vardır, ancak hizmetlerinizi kendi evinizden bir eğitmen olarak da sunabilirsiniz. Evde geniş bir egzersiz alanınız varsa, öğrencilerinizin güç kazanmalarına ve sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.

30. Sağlık Koçu

Sağlıklı yaşam koçu olarak, müşterilerinize ihtiyaçlarına bağlı olarak daha sağlıklı alışkanlıklar edinmelerinde yardımcı olacaksınız. Örneğin bir beslenme veya egzersiz planı geliştirmek gibi. 

Birçok sağlık koçu müşterileriyle etkileşim kurmak için telefonu veya Skype’ı kullanır, bu nedenle bir ofisinizin olması gerekmez. Müşterilerle birebir veya grup oturumları ile görüşebilirsiniz.

31. SEO Danışmanı

SEO (arama motoru optimizasyonu), web sitelerini Google’de üst sıralarda sıralamak için optimize etmektir. Özellikle e-ticaretin artması ile birlikte SEO optimizasyonu çok önemli bir hale gelmiştir.

Ayrıntı odaklıysanız, bilgisayar konusunda iyiyseniz ve zorluklardan hoşlanıyorsanız, SEO sizin için harika bir uzaktan iş olabilir.

32. Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama ile ilgili işlere olan talep arttığı için freelance dijital pazarlama uzmanlığı harika bir kariyer seçeneği haline gelse de, diğer serbest mesleklerin aksine, bir dijital pazarlama profesyonelinin pek çok şapka takması gerekir. Dijital pazarlamanın bir dizi kanalı ve süreci vardır ve müşterilere bir dizi hizmet sunmak için gerekli becerilere sahip olmanız gerekir.

Teknik görevlere ek olarak, müşterilere nasıl iş teklifleri hazırlayacağınızı, faturaları ve muhasebeyi nasıl yöneteceğinizi, proje yönetimini ve raporlamayı da bilmeniz gerekir.

Dijital pazarlama uzmanları tarafından gerçekleştirilen en yaygın görevler aşağıdaki gibidir:

 • Yeni proje fırsatları için araştırma yapmak
 • Yeni müşterileri güvence altına almak için farklı iş teklifleri sunmak
 • Yeni ve mevcut müşterilerle tanışmak / iletişim kurmak
 • E-posta’lara yanıt vermek
 • Diğer freelance çalışanlarla bağlantı kurmak
 • Web sitesi veya blog üzerine çalışmak
 • Müşteri web sitelerini arama motorları için optimize etme (SEO)
 • Google Ads ve Bing Ads gibi platformlarda PPC kampanyaları yayınlamak
 • Facebook’ta kampanya yürütme (ücretsiz ve ücretli)
 • E-posta pazarlama kampanyaları tasarlama
 • Çeşitli çevrimiçi pazarlama kampanyalarının ihtiyaçlarını karşılamak için içerik oluşturmak
 • Müşteriler için dijital pazarlama stratejisi ve eylem planı oluşturma
 • Aylık proje raporlarının hazırlanması
 • Müşterilere fatura düzenleme

Yukarıdaki maddeleri tek tek uygulamak bazen çok zor olabilir, ancak tüm görevleri profesyonelce ve zamanında yerine getirmek için gerekli becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yukarıda para kazanabileceğiniz freelance işleri sizinle paylaşmaya çalıştık. Siz hiç freelance bir işte çalıştınız mı? Çalıştığınız işi bize yorum bölümünde yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama