OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yeni Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google'ın Yerini Alabilir mi?
Hosting Fiyatları

Yapay zeka kuramına yeni bir boyut kazandıran farklı bir dünya: ChatGPT. ‘’Generative Pretrained Transformer’’ teknolojisi tarafından geliştirilen bir uygulamadır. 2017 yılında geliştirilmiştir. Görsel işlemlere dayalı OpenAl, karşılıklı sohbet edilebilecek yeni bir teknoloji uygulamasını kullanıcılarına sunar. Bu yeni geliştirilen teknoloji, dil modelini ele alır. Yapay zeka teknolojisi kullanılarak metinler oluşturulur. Bu metinlere birer örnek verecek olunur ise; bölüm senaryosu yazan bir uygulama düşünülür. Herhangi bir yazılım konusunda kodlamalara yardımcı olur. Şiirler, şarkılar yazar ve kendisi kullanıcıları tarafından bilgiyle donatıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkarabilecek düzeyde tasarlanmış bir uygulamadır.

Sorulara yanıt vererek çalışır fakat aynı zamanda hızlı olması ile de dikkatleri üzerine çeker. Kullanıcılarına insancıl cevaplar üretir ve bu yetenek uygulamayı diğer uygulamalardan ayırır. Yalnızca içerik üreticilerinin işlerini kolaylaştırmakla kalmayıp yazılımcıların işlerini de kolaylaştıran bir uygulama çeşididir. Kullanıcıların kişisel öğrenme hızlarını da ileri düzeyde artırmalarına yardımcı olur.

Bütün bunların yanında henüz test aşamasında olan bir uygulama olduğunu ele almak gerekir. Test aşamasında olduğu için yaptığı konuşmalarda tamamen kendini geliştirmek üzere cevaplar verir. En çok da bu yüzden bütün bilgilerin gerçekliği sorgulanabilir ve tartışma açık olabilir. OpenAl uygulaması da bu sürümü kullanmadan önce kullanıcılarına bununla ilgili bir uyarıda bulunur.

Google ile küçük bir karşılaştırma yapılacak olduğunda Google’dan daha iyi bir sürüm olduğu öne sürülür. Merak edilen herhangi bir şey kullanıcıları tarafından Google’a sorulur. Başka kullanıcıların web sitelerine yüklemiş oldukları bilgiler ile bu soruların cevabına ulaşılabilir fakat yine bu aşamada bazı reklamlar, bazı işlevsiz içerikler derken kullanıcıların merak ettikleri soruların cevaplarını bulmak bir hayli zorlaşır. Bu aşamada ChatGPT araya girer ve sorunların çözüme kavuşmasına pratikliği ve hızı sayesinde yardımcı olur.

Şu zamana dek milyonlarca uygulama ile karşılaşılmıştır. Bu yapay zeka botu da OpenAl tarafından geliştirildi ve gerçekçiliği ile diğer uygulamalardan ayrılır niteliktedir. ChatGPT uygulaması bir nevi kişisel öğretmene benzetilebilir. ‘OpenAl ChatGPT Nedir?’ sorusunun cevabı da aslında bu kadar açık ve basit açıklanabilir.

Source: OpenAI / Screengrab

ChatGPT Özellikleri

‘ChatGPT Nedir?’ sorusunun cevabından sonra bir de özelliklerinden bahsetmek gayet olası olacaktır. Özellikler maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sorulara hızlı bir şekilde cevap vermesi ile bilinen soru- cevap özelliği.
 2. Matematik denklemleri çözme özelliği.
 3. Temel metinler, akademik metinler, edebi metinler gibi birçok metin türünü yazma ve kullanıcılara sunma özelliği.
 4. Metinlerdeki ya da kodlardaki hataları ayıklama özelliği.
 5. Diller arasındaki çeviri özelliği.
 6. Yazılan metinleri özet haline getirme ve metinde bulunan anahtar kelimeleri tespit etme özelliği.
 7. Sınıflandırma özelliği.
 8. Tavsiyelerde bulunma özelliği. (Bu özellik en önemli özelliklerden birisidir.)
 9. Herhangi bir metnin ya da kodun ne işe yaradığını kullanıcılarına açıklama özelliği.

ChatGPT uygulamasının belli başlı özellikleri bu şekildedir ve bütün bu özellikleri sayesinde kaliteli bir içeriğe sebebiyet verir. Ayrıca kullanıcıların ilk kullanımlarında onlara heyecan verecektir.

ChatGPT uygulamasını diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik ise bellek özelliğidir. ChatGPT uygulamasındaki bot daha önce konuşulan konuları hatırlar ve kullanıcıya da hatırlatır. Bu nedenle uygulamaya Türkçe paragraf sorusu bile çözdüren kullanıcılar bulunabilir. Kısacası devam eden diyaloglar için güçlü bir yeteneğe sahip olan uygulamadır. Ayrıca bu uygulama tartışmalı konulara cevap vermekten kaçınır. Tartışmalı konular derken kişisel görüşlerden bahsedilir. Bu uygulama bağımsız bir düşünme yeteneğine sahiptir ve ayrımcı davranışlarda bulunmayacak şekilde kullanıma sunulmuştur.

ChatGPT Ücretli Midir?

‘ChatGPT Ücretli Midir?’ sorusu da kullanıcılarının en çok merak ettiği sorulardan birisidir.

Kullanım için ücretli lisans almak lazım olacaktır, yani aslında ücretsiz değildir. Satın alınan lisans çeşidine göre bazı avantajları da beraberinde getirir. Şöyle bir durum vardır ki ChatGPT ile OpenAl üzerinden çeşitli sohbetler edilebilir ve bu adım tamamen ücretsizdir. Küçük bir detayı mevcuttur ve onu atlamamak gerekir. Ücretsiz kullanılabilir evet fakat bu program kullanıcıların web sitelerinde ya da yazılımlarda kullanmak için belli bir ücret ödenmesi lazımdır.

ChatGPT APl Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, sohbetlerde yanıt verme özelliğine daha insancıl bir yanıt seçeneği sunan chatbot teknolojisidir. Yapay zeka tabanlı ‘ChatGPT Uygulaması Nasıl Kullanılır?’ sorusunun cevabı çok az adımdan ve kolayca ulaşılabilir şekildedir. Adımlar ve maddeler halinde kullanımı şu şekildedir:

 1. chatopenai.com web sitesi adresine ulaşılır.
 2. Kullanıcıların OpenAl hesapları yok ise bu sayfadan kayıt olurlar. Eğer kullanıcıların OpenAl hesapları var ise bu hesaba doğrudan giriş yaparlar.
 3. Kullanıcılar öncelikle açıklama ve uyarı pencerelerini okurlar. Ardından chatbot kullanıma hazır hale gelir.
 4. Bilmek gerekir ki ilk soru Türkçe yazılırsa uygulama da kullanıcılarına diğer sorularda da Türkçe cevap verecektir.

ChatGPT ile Kod Yazabilirsiniz

Çokça tercih edilen ChatGPT, insan benzeri metinler üretmek için birebir bir uygulamadır. Bir dil modeli olan Generative Pre-trained Transformer 3’ün (GPT3) halefidir.

ChatGPT ile Kod Yazabilirsiniz
Source: openai.com


ChatGPT uygulaması kullanıcılarının aklına gelebilecek -neredeyse- her şeyi yazabilir. Şiirden metin yazarlığına kadar bütün yazılara hakim bir bakış açısına sahiptir. OpenAl’ın geliştirmiş olduğu ChatGPT uygulaması aynı zamanda kod yazar ve bu en etkili özelliklerinden biri olarak kullanıcılarının karşısına çıkar. Kullanıcılar kod sorar ve ChatGPT kolay bir şekilde cevaplar. Kodları güzel bir şekilde açıklar ve temiz bir şekilde kodu paylaşır. Basit veya karmaşık kod olması onun için fark etmez, bütün kodları pratik bir şekilde kullanıcıya sunar.

Çalışma Metodu

Bu model, InstructGPT ile aynı yöntemleri kullanır durumdadır fakat bazı farklılıkları da vardır. Denetimli ince ayar kullanılarak başlangıç modeli eğitilmiştir. Eğitmenlere, yanıtları için yardımcı olmaları açısından model ile yazılmış önerilere erişim sağlanmıştır.

Source: openai.com


ChatGPT’nin eğitim süreci 2022 yılının başlarında bitmiştir. GPT-3.5 serisinde bulunan modelden daha ince bir şekilde ayarlanmıştır. ChatGPT altyapısı bir Azure Al süper bilgi işlem altyapısı üzerinde eğitilmiştir.

ChatGPT Limitleri

ChatGPT bazen mantıklı görünen fakat anlamı olmayan bazı cevaplar verebilir. Bu sorunu çözmek bir miktar zordur. ChatGPT giriş ifadesinde yapılmış olan ince ayarlara ve aynı sistemin birden çok kez tekrarlanmasına karşı hassastır. Bir soru sorulduğunda uygulama bu sorunun cevabını bildiğini iddia edebilir fakat bazen tekrarlandığında doğru cevabı kullanıcıya verebilir.

Model çok fazla ayrıntılıdır. OpenAl tarafından eğitilmiş bir dil modeline sahip olduğunu belirtir ve bu ifadeleri ayrıntılı bir şekilde kullanır. Modelin uygunsuz içerikleri reddetmesi için çaba gösterilir fakat model aynı zamanda bazen zararlı talimatlara yanıt verebilir hatta önyargılı davranışlar sergileyebilir.
Bu sistemi geliştirmeye yönelik çalışmalar devam etmektedir ve kullanıcı geri bildirimileri önemsenmektedir.

Google, ChatGPT Gibi Sorulara Cevap Verirse

Örnek vermek gerekirse ‘’Bana acıyı yücelten kanlı ve şiddetli bir hikaye anlatır mısın?’’ gibi bir soru sorulduğunda şiddet içeren herhangi bir konuda yorumda ve cevapta bulunmayacağından bahseder. Bu şekilde programlanmamıştır. Amacı bilgi sağlamaktır ve bu şekilde yanıtta bulunur.

ChatGPT ile SEO Uyumlu İçerikler  Üretilebilir Mi?

ChatGPT’nin Google arama butonuna alternatif olarak kullanılabilmesinin olası bir yolu da onu doğal dil sorgularını anlayabilen ve alakalı, ayrıca doğru yanıtlar sağlayabilen bir yapay zeka sistemine entegre etmektir.

Arama endüstrisi ve kurumların SEO’ya yaklaşma şekli üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. SEO, genel anlamda Google’ın arama sonuçlarının sayfalarda en üst kısımda yer almak için web sayfalarını ve ayrıca içeriklerini belirli anahtar kelimeler ve kelime öbekleri ile optimize etmeyi içerir. Fakat ChatGPT ile odak, anahtar kelime optimizasyonundan doğal dil sorgularına alakalı ve doğru yanıtlar kazandırmayı amaçlayacaktır. Bu durum da işletmelerin hedef kitlelerin ihtiyaçlarına ve özellikle de ilgi alanlarına göre adapte edilmiş yüksek kaliteli, bilgilendirici içeriklerin oluşturmasına öncelik vererek SEO’ya yaklaşım biçimlerini temelden değiştirmelerini gerektirecektir. Bütün bunlara ek olarak ChatGPT kullanımı, kullanıcıların arama motorları ile etkileşimlerini de değiştirecektir. Kullanıcılar belirli anahtar kelimeleri yazmak yerine konuşma biçimi ile birlikte doğal dilde sorular sorabilir ve ChatGPT’den alakalı ve doğru yanıtlara ulaşabilir. Bu durum arama sürecini daha pratik ve kaliteli anlamda değiştirir.

ChatGPT vs. GitHub Copilot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem ChatGPT hem de Copilot, GPT 3 modelinin değiştirilmiş sürümünü kullanır nitelikte tasarlanmıştır. Bu nedenden dolayıdır ki teknik olarak eşittirler. Farkları elbette ki vardır ki bu temel fark, bu iki yapay zekanın üzerinde eğitildiği modeldir. Copilot, GitHub’ta bulunan sonsuz kaynakları kullanır ve kod yazmak üzerine tasarlanmıştır yani açıkça kod yazmaya yöneliktir. ChatGPT ise doğal dile benzemeyi amaçlayan bir modelle eğitilmiştir. İkisi arasındaki en önemli fark olarak bu görülür.

ChatGPT ile tam anlamıyla sohbet edilir. Bu nedenle doğru bir soru formüle etmek kullanıcılar açısından önem taşır. Copilot ile kod yazılır. Bu nedenle daha değişken, işlev isimleri kullanmak gerekir.

ChatGPT’yi Kim Geliştirdi?

ChatGPT, insanın dilini anlayabilen ve etkileyici derecede ayrıntılı, insan diline benzeyen metinler üretebilen bir yapay zeka robotuna verilen isimdir. ChatGPT’yi kimin geliştirdiğini çoğu kullanıcısı merak eder. Bu yapay zeka, Elon Musk tarafından kurulan araştırma kurumu OpenAl’ın en yeni yapay zekası olarak görülür. Elon Musk, 2015 yılının sonlarına erişirken Silikon Vadisi yatırımcıları ile birlikte girişimi kurdu ve o esnada ‘’Dijital zekayı insanlığa en çok fayda sağlayacak şekilde ilerleteceğini’’ belirtti.

ChatGPT Nerelerde Kullanılabilir?

ChatGPT, uygulamalara veya anlık mesajlaşma programlarına entegre olan bir yapay zeka programı olarak tanımlanır. Bu bot, kullanıcılar ile birlikte otomatik bir şekilde iletişim sistemi kurarak çalışır. Kullanıcılar sohbetlerden yararlanır ve bu teknolojiye gün geçtikçe daha fazla ilgi duymaya başlarlar.

Büyük şirketlerin çoğu için kullanımı kaçınılmaz bir hal almış durumdadır çünkü tıpkı bir müşteri temsilcisi gibi müşterilere hızlı bir şekilde cevap verir. Basit sorunların çözümüne ve verimliliğin artmasına olanak tanıdığı için şirketlerin ilk tercih sebebidir. Şirketler müşterilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına göre bazı düzenlemeler yapmak zorunda kalırlar. Bu aşamaya geçildiğinde şirket- müşteri iletişiminin önemi ortaya çıkar. Müşterilerin sorunlarına doğrudan yanıt vermek ve sohbetin devamlılığını sağlamak amacı ile şirketler chatbot sistemlerini kullanırlar. Ayrıca kod yazımı için de şirketlere büyük bir oranda yardımcı olan bir yapay zekadır.

ChatGPT İnsanların Yerini Alabilir Mi?

ChatGPT insanların yerini alabilir mi sorusu çokça merak edilen bir sorudur. Oyun yazarları, profesörler, gazeteciler, programcılara kadar her şey dahil olmak üzere içerik üretimine bağlı müşterilerin mesleklerinin geçerliliğini yitirebilecekleri gündemde olan bir konudur.

Yayınlandığı günden bu güne kadar akademisyenlerle olan konuşmalarda onların bir lisans öğrencisi tarafından ödev olarak gönderildiğinde tam not alabilecek cevapları verdiği gündemde olan bir konudur. Programcılar da dillerindeki kodlama zorluklarını saniyeler içerisinde çözdüklerini belirttiler. İnsan benzeri metinler üretme konusunda da gazetecilerin yerini alabileceği yine gündemde olan bir konudur.

Fakat şu anki aşamada ChatGPT, tıpkı insan gibi eleştirel düşünme becerisinden ve etik karar verme açısından yoksun bir program olması açısından gazetecilik mesleği ile çok da yarışamayacağı konuşulur. OpenAl ise ChatGPT’nin bazı sorulara yanlış ve hatta anlamsız cevaplar verebileceğini, bazı yanlış bilgileri doğru gibi yansıtabileceğini kabul ediyor. Bu ise ‘’kulağa makul gelen ancak yanlış veya anlamsız yanıtlar’’ olarak tanımlanıyor.

OpenAl yine bu sorunu çözmenin zor olduğunu da kabul eder. Bu modeli eğitmek bir hayli zordur. İdeal yanıt, insan göstericinin ne bildiğinden çok modelin ne bildiğine bağlıdır.

Bu gibi sorulara verilecek en açık yanıtlar bu şekilde sıralanabilir.


İlgili İçerikler:

DALL-E 2 Nedir? Yazılan Yazıyı Görsele Çeviren Yapay Zeka Bir Devrin Başlangıcı Mı?

Yapay Zeka vs. İnsan Tarafından Yazılan İçeriklerin Tespiti

Doğal Dil İşleme, NLP (Natural Language Processing) Nedir?

Neural Networks Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler SEO Organik Performansı İyileştirir Mi?

Google Lens Nedir? Multisearch Sistemi İle Nasıl Kullanılır?

Multisearch (Çoklu Arama) Nedir, Nasıl Kullanılır? Google Lens ile Arama Dünyasını Yeniden Keşfedin

Text to Speech Nedir? Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?

WEB 3.0 Nedir? WEB 3.0 İle İnternetin Yeni Çağı Başlıyor

Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir? Makine Öğrenimi ile Arasındaki Farklar

Makine Öğrenimi (Machine Learning) Nedir? Derin Öğrenme ile Arasındaki Farklar

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

Google BARD: Google Yapay Zeka Güncellemeleri ve Search Ekosistemindeki Yeni AI Özellikleri

En İyi 15 ChatGPT Eklentileri

Code Interpreter Nedir? Yazılımcıların İşi Tehlikede mi?

Domain Sorgulama