Blog » Teknoloji » NFC Nedir, Ne İşe Yarar? En İyi 5 NFC Uygulaması
Teknoloji

NFC Nedir, Ne İşe Yarar? En İyi 5 NFC Uygulaması

Hosting Fiyatları
NFC Nedir, Ne İşe Yarar? En İyi 5 NFC Uygulaması

E-posta’dan kişisel bankacılığa hatta sağlık uygulamalarına kadar, günlük hayatlarımızı yönetmeye yardımcı olması için mobil cihazlarımızı giderek daha fazla kullanıyoruz. Bu nedenle, NFC mobil ödemelerinin (akıllı telefonunuz aracılığıyla yaptığınız ödemelerin) hız kazanması da şaşırtıcı değil. Emin olun yakında giderek daha fazla insan cihazlarıyla ödeme yapmak isteyecek.

Peki tam olarak bu NFC nedir?

NFC (Near Field Communication), “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelir. Kullanıcıların telefonları aracılığıyla kısa bir mesafeden (genellikle 4 cm) güvenli bir şekilde bilgi aktarımasına ve almasına olanak tanıyan bir teknolojidir. NFC, hem okuyucuyu hem de akıllı kart arayüzünü tek bir cihazda birleştiren mevcut RFID teknolojisinin yükseltilmiş bir halidir.

NFC Nasıl Çalışır?

NFC (yakın alan iletişimi), iki cihaz birbirine yakın olduğunda kablosuz olarak iletişim kurulmasını sağlayan teknolojidir. NFC aslında RFID (radyo frekansı tanımlama) adı verilen bir teknolojinin alt kümesidir. RFID olayları radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamamızı sağlayan bir teknolojidir. Marketlerdeki öğeleri ve bagajları taramak gibi işlemlerde onlarca yıldır kullanılmaktadır.

2000’lerin başında piyasaya sürülen NFC, yakın mesafeli iletişim için belirli bir RFID frekansı (tam olarak 13,56 MHz) kullanır. Bugüne kadar, NFC’nin en yaygın kullanımlarından biri, ofis binaları ve özel garajlar gibi yerlere erişim sağlamak için kullanılan kimlik kartlarıydı. Ancak NFC, “temassız ödemeler” adı verilen teknolojiyi güçlendirmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Temassız ödeme, iki cihaz arasında fiziksel temas gerektirmeyen bir işlemdir. Yani, insanlar ödeme yapmak için mobil cihazlarını ellerinde tutabilirler.

NFC, mobil cihaz ve NFC özellikli satış noktası sisteminin, bir ödemeyi işleme koymak için karşılıklı konuşma şeklidir. Cihazların yakın olması gerekir (yakın alan iletişiminin “yakın” kısmı burada devreye girer). Temassız bir ödemenin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için, genellikle telefonunuzu okuyucudan iki inç veya daha az uzakta tutmanız gerekir.

Temassız bir ödeme başlatıldığında, NFC teknolojisi çalışmaya başlar. NFC özellikli okuyucu ve akıllı telefon, bahsettiğimiz bu belirli frekansı kullanarak ödemeyi tamamlamak için şifrelenmiş bilgileri ileri geri iletir. Bunların hepsi sadece birkaç saniye sürer. Aslında hız, NFC ödemelerinin en havalı kısımlarından biridir. Çipli kart işlemlerinden çok daha az zaman alırlar.

EMV ve NFC Arasındaki Fark Nedir?

EMV ve NFC’nin bazı tartışmalarda karşılaştırıldığını duyabilirsiniz. Bunun nedeni, her ikisinin de daha güvenli, doğrulanmış ödemelerin bir sonraki dalgasını temsil etmeleridir. Ancak EMV ve NFC farklı teknolojilerdir.

Yakın alan iletişimi (NFC), Apple Pay gibi mobil temassız ödemelerle ilişkilidir. American Express, Discover, JCB, Mastercard, UnionPay ve Visa tarafından geliştirilen ve yönetilen EMV®, çipli kart ödemeleriyle ilişkilidir. Bu yeni çipli kartlar, şu anda taşıdığımız manyetik şeritli kartlardan çok daha güvenlidir ve sahteciliği azalttığı kanıtlanmıştır. EMV’ye geçiş yapmış olan ülkelerde belirli kredi kartı dolandırıcılık türlerinde azalma görülmüştür.

NFC Güvenli Mi?

NFC Güvenli Mi?

Mobil cihaz üzerinden ödeme yapma fikri bazı insanları tedirgin edebilir, ancak NFC ödemeleri son derece güvenlidir (aslında manyetik şeritli kartlardan çok daha güvenlidir).

Manyetik şeritli bir karttaki verilerin aksine, bir NFC işleminde yer alan veriler şifrelenmiştir ve dinamiktir, yani sürekli değişmektedir. Örnek olarak, banka ayrıntılarını korumak için jetonlaştırma adı verilen bir teknolojiyi kullanan Apple Pay’i ele alalım. İşleyiş şekli şöyledir: Kredi kartınızın fotoğrafını çektikten ve iPhone’unuza yükledikten sonra, Apple, ayrıntıları kartınızı veren bankaya veya ağına gönderir. Bankalar ve ağlar daha sonra banka ayrıntılarınızı rastgele oluşturulmuş bir dizi sayı (jeton) ile değiştirir. Bu rastgele numara Apple’a geri gönderilir ve ardından Apple telefonunuzda programlanır. Bu, telefonunuzdaki hesap ayrıntılarının dolandırıcılar için değerli hiçbir şeye kopyalanamayacağı anlamına gelir.

Dahası, Apple Pay, Apple’nin parmak izi teknolojisi olan Touch ID ile korunmaktadır. Bir Apple Pay işlemi başlatmak için telefonunuzun kilidini parmak izinizle açmanız gerekir. Böylece, cihazınız çalınsa bile, hiç kimse verilerinize ulaşamaz. (Apple Pay’in yalnızca Touch ID ile donatılmış en yeni iPhone modellerinde çalışmasının nedeni budur.)

Piyasada çeşitli farklı NFC özellikli ödemeler de mevcuttur. iPhone kullanıcıları için Apple Pay, Android kullanıcıları için Android Pay ve Samsung Pay seçenekleri bulunmaktadır. Hatta bazı çipli kartlar “temassız” veya “dokunarak ödeme” özelliğine sahiptir.

NFC Ödemelerinin Avantajları Nelerdir?

NFC Ödemelerinin Avantajları Nelerdir?

1. Daha güvenlidir

Mobil cüzdan kullanmak, fiziksel kart taşımaktan daha güvenli bir seçenektir. Bunun nedeni, bu dijital e-cüzdan uygulamalarının (Apple ödeme gibi), tüm banka ayrıntılarınızı dolandırıcıların erişemeyeceği veya kullanamayacağı bir şeye dönüştürmesidir. Böylece, cep telefonunuz çalınsa bile tüm kredi kartlarınız ve diğer değerli bilgileriniz koruma altında kalır.

Apple Pay gibi NFC mobil ödeme uygulamaları, ödemelere ek bir güvenlik katmanı ekleyen ve kullanıcıyı herhangi bir sahtekarlıktan kurtaran parmak izi teknolojisiyle birlikte gelir.

2. Daha hızlıdır

Nakit, çip veya PIN kartlarıyla yapılan ödemelerle karşılaştırıldığında, NFC ödeme sistemleri çok daha hızlıdır. Bunun nedeni, kullanıcının sadece NFC kartına dokunması veya NFC destekli akıllı telefonu okuyucunun yanına yerleştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Müşterilerin PIN’lerini girmesini beklemek veya nakit para aramakla uğraşmak zorunda kalmayacağı için satıcı için de uygundur. NFC ile ödemeler saniyeler içinde yapılabilir.

3. Daha kolaydır 

NFC ödemelerinin en büyük avantajlarından biri kolaylıktır. NFC teknolojisi, kullanıcıların tabletlerinden ve akıllı telefonlarından ödeme yapmasını kolaylaştırır. Genel ödeme sürecinin kullanımı ve anlaşılması da kolaydır. Kullanıcı akıllı telefonuna basit bir dokunuş yaparak veya birkaç dokunuşla işlem yapabilir.

4. Çok yönlüdür

NFC, çok çeşitli endüstrileri ve hizmetleri kapsadığı için doğası gereği çok yönlüdür. NFC, kullanıcının çeşitli yerlerde ödeme yapmasına izin verir.

5. Pil Tasarrufu

NFC dışında, POS sistemi ile iletişim kurmasına izin veren birçok teknoloji vardır. Bluetooth teknolojisi, benzer fayda sağlayan bir örnektir. Bununla birlikte, NFC’nin temel avantajı, işlemi tamamlamak için daha az güç gerektirmesidir.

En İyi 5 NFC Uygulaması

En İyi 5 NFC Uygulaması

Aşağıdaki hemen başlayabileceğiniz birçok NFC uygulaması var. 

Haydi bunlara hep birlikte göz atalım:

1.  Wi-Fi ağına anında bağlanma

Wi-Fi şifreleri uzun ve karmaşıktır. Bu, ağınıza bağlanmayı zorlaştırır. Bu zahmetli işlemi tek bir dokunuşla değiştirmeyi tercih ediyorsanız, Wi-Fi şifrenizi bir NFC etiketine yazabilirsiniz. Android ve iOS bu özelliği destekler, bu nedenle etikete dokunduğunuzda Wi-Fi bağlantı ayrıntılarını önceden doldurur ve herhangi bir karışıklık yaşamadan çevrimiçi olmanızı sağlar.

2. Ödeme yapmak

Dünyanın birçok yerinde temassız ödemeler olağan hale gelmiştir. Nitekim ABD’deki birçok gıda ve marketlerde temassız ödeme tercih edilen bir yöntemdir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, NFC, Google Pay veya Apple Pay gibi hizmetlerle temassız ödeme yapılmasını sağlar.

Hem Apple Pay hem de Google Pay, harcamalarınızı takip etmenize, alışkanlıklarınızı analiz etmenize ve kuponları saklamanıza olanak tanır. Ek olarak, NFC ödemelerini seçmek, artık telefonunuzun yanında başka ödeme yöntemlerini taşımanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

3. Başka birinin telefonunda bir uygulama başlatın

Diyelim ki Google Fotoğraflar’ı kullanıyorsunuz ve arkadaşınız da fotoğraflarını kontrol etmek istiyor, ancak bu uygulamayı bulamıyor. Telefonlara birbirine dokundurun ve uygulamayı karşıda da başlatın.

4. Yeni favori uygulamanıza birine yönlendirin

NFC ile Android hayranlarını en sevdiği uygulamaları veya oyunları almak için doğrudan Play Store’ye yönlendirebilirsiniz. O anda uygulamayı veya oyunu kullandığınız sürece, NFC alıcıyı uygulamanın Google Play sayfasına yönlendirecektir.

5. Bir belge gönderme

Bu biraz karmaşık bir süreç olabilir. Örneğin, okuduğunuz bir PDF belgesini göndermeye çalışırsanız, büyük olasılıkla PDF dosyasının kendisinden ziyade PDF görüntüleme uygulaması karşı tarafa ışınlanacaktır.

Bu durumlarda, Android Beam kullanmanız gerekir. Paylaşmak istediğiniz dosyaya gidin, üstteki üç çizgi (hamburger) simgesine dokunun, Paylaş’a dokunun, ardından Android Beam’i seçin. Artık cihazları bir araya getirmekte özgürsünüz.

Muazzam faydaları ve gelişmiş özellikleri ile NFC teknolojisi, önümüzdeki yıllarda daha popüler hale gelecek. Temassız yöntemlerle ödeme kabul etmek veya yapmak yeni bir norm haline gelirse şaşırmamalısınız.

NFC, hem kullanıcılar hem de küçük ve orta ölçekli perakendeciler tarafından benimsenebilecek hızlı, kullanışlı ve güvenli bir ödeme yöntemidir. Özellikle güvenlik söz konusu olduğunda, NFC teknolojisinin birkaç dezavantajı olduğu doğrudur; ancak zamanla bu teknoloji gelişecek ve böylece ödemeler için daha güvenli hale gelecektir.

Domain Sorgulama