Blog » Dijital Pazarlama » Network Nedir? Nasıl Oluşturulur? İş Hayatında Çevrenizi Genişletmenin 5 Yolu
Dijital Pazarlama Fırsat Köşesi Nedir, Nasıl Yapılır? Startup/KOBİ

Network Nedir? Nasıl Oluşturulur? İş Hayatında Çevrenizi Genişletmenin 5 Yolu

Hosting Fiyatları

İş dünyasında network oluşturma, kariyer gelişimi ve profesyonel başarı için en iyi kaynaklardan biridir. İyi bir network; iş fırsatları, ilerleme olanakları ve kişisel gelişim fırsatları sağlayabilir. Kariyerinizi geliştirmeyi ve profesyonel başarı şansınızı artırmayı düşünüyorsanız, iş dünyasında network oluşturmanın önemini anlamanız gerekir.

Peki network tam olarak nedir?

Network Nedir?

İş dünyasında network oluşturma, kariyerinizi bir adım ileriye taşımak için kullanabileceğiniz kişisel ve profesyonel bir kişi listesi tutma eylemidir. Network’ünüz, size profesyonel yardım veya rehberlik sunabilecek insanlardan oluşmalıdır. Yararlı bir network oluşturmak ve sürdürmek için, network’ünüzü büyütmek ve genişletmek için her an fırsatları değerlendirmeniz gerekir.

Network’ünüz aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kişilerden oluşabilir:

  • İş arkadaşları
  • Aile
  • Arkadaşlar
  • Profesörler veya diğer öğrenciler
  • Alanınızdaki profesyoneller
  • Müşteriler
  • Kişisel tanıdıklar
  • Spor salonunuzda veya diğer yerel toplum merkezlerinde gördüğünüz kişiler

Yukarıdaki listeden de anlayabileceğiniz gibi her yerde potansiyel bağlantılar vardır ve bu tür bağlantılardan en iyi şekilde yararlanmak kariyeriniz için önemli ölçüde faydalı olabilir. Network’ünüzü genişletmek ve sürdürmek, profesyonel başarı şansınızı artırmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir.

Network Oluşturmak Neden Önemlidir?

Network Oluşturmak Neden Önemlidir?

Network, kendi başınıza bulamayacağınız fırsatlara erişmenizi sağlar. Network’ünüz size farklı alanlar hakkında fikir verme, potansiyel işverenlerin ne aradığı hakkında bilgi ve profesyonel olarak nasıl gelişebileceğiniz konusunda tavsiye verme potansiyeline sahiptir.

Etkili network oluşturma size zamandan, çabadan ve stresten tasarruf sağlayabilir. Bu nedenle onu etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmek, profesyonel gelişiminiz için güçlü bir araç haline gelebilir. 

Network oluşturma aşağıda açıklayacağımız 3 nedenden ötürü önemlidir:

1. İş yerinde network oluşturmanın önemi

Network’ünüzü büyütmek için en belirgin yerlerden biri iş yerinizdir. Bu gibi bağlantılar size tavsiyeler, iş fırsatları, mentorluk ve pratik eğitim sağlayabilir. Meslektaşlarınızı tanımak için zaman ve çaba harcarsanız, mevcut kariyerinizde ilerlemenize veya yeni bir kariyere geçişinize yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Süpervizörler tavsiye mektupları yazabilir, yöneticiler size başka bir departmandaki bir açılış hakkında içeriden bilgi verebilir ve önceki iş arkadaşlarınız sizi yeni işverenlerine yönlendirebilir.

İşyeri ağınız, bir profesyonel ve bir çalışan olarak gelişmenize de yardımcı olabilir. Size tavsiye ve rehberlik vermeye istekli bir akıl hocası, olgunluk ve deneyim kazanmanıza yardımcı olabilir. Belirli bir teknik beceriye sahip bir iş arkadaşınız size eğitim vermeye istekli olabilir. İşyerinde bu kişisel gelişim fırsatları sizi daha değerli bir çalışan ve gelecekteki iş aramaları için daha çekici bir aday yapabilir.

İşyeri ağınızı genişletmek için fırsatlar aramak, dinlenme odasında bir konuşma başlatmak kadar kolaydır. İş arkadaşlarınızla iletişime geçin ve onların profesyonel geçmişlerini, şirketteki rollerini ve kariyer hedeflerini öğrenin. Onları tanımak, hem size nasıl yardımcı olabilecekleri hem de onlardan nasıl yararlanabileceğiniz hakkında bilgi verir.

2. Kariyer gelişimi için network oluşturmanın önemi

Kariyer gelişimi, esasen kariyer yolculuğunuzun bir haritasıdır. Eğitiminizle başlar ve emekli olduğunuzda biter. Kariyer gelişimi, örgün ve yaygın eğitiminizden edindiğiniz becerileri, ilk işinizde edindiğiniz deneyimi ve mevcut pozisyonunuzda sahip olduğunuz ilerleme fırsatlarını içerir. Network oluşturma, kariyer gelişiminizin hızını artırmanın ve size başarılı olmanız için yeni fırsatlar sunmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

İşvereniniz size eğitim kursları, seminerler veya sertifika sınavları gibi kariyer gelişimi için resmi fırsatlar sağlayabilir. Ancak, profesyonel olarak gelişme sorumluluğunun çoğu size düşer. Mesleki ağınızı kariyer gelişimi için kullanmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, eski profesörünüzün derslerinden birini denetleyebilir veya kariyer hedeflerini kahve içerken tartışmak için işvereninizle buluşabilirsiniz.

Kariyer gelişimi, profesyonel olarak büyümek isteyenler için çok önemlidir ve ağınızı kullanmak değerli bir araç olabilir. Bu yüzden ağınızda size yeni beceri ve deneyimler sağlayabilecek kişileri belirlemeye çalışın. Çok çeşitli alanlarda ve çeşitli seviyelerde çalışan kişilerle iletişim halinde kalmak, daha bilgili ve yetenekli bir profesyonel olmanıza yardımcı olabilir. Bağlantıda kalırsanız ve dahil olursanız, heyecan verici bir gelişim fırsatının ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz.

3. İş ararken network kurmanın önemi

Kurumsal hayatta birçok pozisyon, reklamlar yerine kişisel bağlantılar kullanılarak doldurulur. Bu yüzden yeni bir iş arıyorsanız, network’ünüz neredeyse en güçlü aracınızdır. Ağınız size iş fırsatları, referans mektupları, iş arama tavsiyeleri ve yeni alanlara ilişkin bilgiler sağlayabilir. Tam da bu nedenle, özgeçmişinizi tanımadığınız kişilere göndermeye başlamadan önce network’ünüzdeki kişilerden bazılarıyla paylaşmanız daha mantıklıdır.

İkinci bir alternatif olarak iş ararken network kullanmanın en iyi yöntemlerinden biri sosyal medyadır. İş aradığınızı çevrimiçi profesyonel profilinizde ve diğer sitelerdeki sosyal çevrelerinizle paylaşırsanız, kişi listenizdeki birinin açık bir pozisyondan haberdar olma ihtimali olabilir.

Yaklaşan bir kariyer değişikliği öngöremeseniz de, network’ünüzü sürekli genişletmek iyi bir fikirdir. 

Neden mi?

Çünkü ne zaman yeni bir iş bulmanız gerekebileceğini asla bilemezsiniz ve bağlantılarınızla yakın ilişkileriniz başarılı bir kariyer değişikliği için en iyi şansınız olabilir. Profesyonel ağınıza düzenli olarak zaman ve emek harcarsanız, ihtiyaç duyduğunuzda bu network’ten yararlanabilirsiniz.

İş Hayatında Çevrenizi Genişletmenin 5 Yolu

İş Hayatında Çevrenizi Genişletmenin 5 Yolu

Profesyonel ağınızı nasıl etkili bir şekilde genişleteceğinize ilişkin tavsiyeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

1. Doğru insanları arayın

Size ihtiyacınız olan özel yardımı sağlayabilecek kişilerle network kurun. Farklı bir alanla ilgileniyorsanız, o sektörde çalışan arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle bağlantı kurun. İş yerinizde yeni bir departmana geçmeyi planlıyorsanız, o ekibin bir parçası olan iş arkadaşlarınızla konuşun. İleriki dönemlerde size kimin yardım edebileceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle çeşitli sektörlerde ve pozisyonlarda çalışan insanlarla bağlantı kurduğunuzdan emin olmanız gerekir.

2. Proaktif olun

Sadece merhaba demek için kısa bir e-posta göndermek bile, network’ünüzdeki kişilerle ilişkilerinizi sürekli hale getirmenizin bir yoludur. Bu şekilde ihtiyaç duyduğunuzda size yardım edeceklerinden emin olabilirsiniz.

3. Vermeyi ve almayı bilin

Network’ünüzdeki farklı kişilerin size neler sunabileceğini takip etmeniz önemlidir. Bu yüzden önceki iş arkadaşlarınızdan hangisinin şu anda finans alanında çalıştığını veya hangilerinin felsefe öğretmeye başladığını hatırlamanız gerekir.

Aynı derecede önemli olan şey ise, sizin karşınızdaki insanlara ne sunacağınızdır. Çünkü network oluşturma karşılıklı olarak faydalı olmalıdır. Bu nedenle ağınıza onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi tam anlamıyla anlattığınızdan emin olun. Network’ünüzü desteklemeye istekliyseniz, karşılığını vermeleri de daha olasıdır.

4. Kaynaklarınızı kullanın

İnternet, network oluşturmak, geliştirmek ve bu kişilerle iletişim kurmak için değerli bir kaynaktır. Özellikle de Linkedin… Bu yüzden bölgenizdeki profesyonellere ulaşmak, eski arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak ve işteyken tanıştığınız insanlarla sohbet başlatmak için sosyal medya platformlarını (Linkedin) kullanın. Yeni bir kişiye bağlantı isteği veya kısa bir mesaj göndermek, sizi hatırlamalarına yardımcı olabilir ve onları karşılıklı bir etkileşime teşvik edebilir.

5. Etkinlikleri araştırın

Yüz yüze sosyalleşmek, başarılı bir network oluşturmak için hala en iyi şansınız. Bu yüzden şirket toplantılarına ve kurumsal etkinliklerine mutlaka katılmalısınız gerekiyor. Unutmayın, bu etkinlikler sizi önemli bağlantılarla buluşturabilir. 

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments